TE VERPACHTEN OPENBARE VERK00P1NG PLANQONS ETCHÉNEAUX van tien Maris LAUREÉ PRÖOT, TE WOU MEN, Briefwisseling der Toekomst. Verschillige Tijdingen. Officieele akten. DEN HERT met grooten ISillard, De buitehorger Van Kemmel aan de Kroot-eterIs dezen de gewezen schaper niet van zeker schaapstal, die over lijd daar hef schaap zoo lief had dat hij aliijd in dit schaapstal zat De Kroot-eterkwijlende en grinzende. Zwijg, Cissen, en haalt gene oude koeien uit den gracht, want op de beurt, zeg men ook hoe vele keeren ik deze week in zekeren appel heb gebeten. (Wordt voortgezet). BANli VAKi RÏSEGfE. Wisseling der certificaten aan 4 1/2 per honderd. BERICHT. Zich te begeven bij Th. Feiiryn, brouwer aldaar. in èéne enkele ziting, door 't ambt ten 2 1/2 ure juist namiddag, te DIXMUDE in het Vredegerecht, van 1° Een gerieflijk WOONHUIS en h. 0-37-24 c. ERF, te Woumen, langs den steenweg, wijk de Roone, bewoond door Pieter Toutflousse. 2° Een idem en h. 0-43-40 c. ERF, te Woumen, nabij de Steenstraat. Bewoond door Servaes Desodt- 3° H. 0-48-85 c. goed ZAAILAND, te Wulpen, langs de lange Lijsbeek, kadaster sectie A, nr 67a. Ge bruikt door Philippe Cloet-Desaever, tot Oktober 1877. VENTE PUBLIQUE A WA RN ÊTON. Le Notaire BGTAYE, de résidence a Messines,vendra publiquement, h la requête de M. Struye-Vanden Peereboom, proprié- taire A Ypres, dans ses bois a Warnèton, faisant partie des Pioris situés prés la Hutte et le pavé de Messines a Ploegsteert, Dans le P marché de taillis. 59 chêneaux et 24 plancons, en 5 lots. Dans le 2e marché de taillis. 39 chêneaux et 34 plancons, en 4 lots. Dans le 3e marché de taillis. 45 chêneaux et 25 plancons, en 4 lots. Dans le 4° marché de taillis. 53 chêneaux et 18 plancons, en 5 lots. Dans le 5° marché de taillis. 76 chêneaux et 30 plancons, en 9 lots. Dans le 6" marché de taillis. 107 chêneaux et 41 plangons, en 7 lots. Dans le 7° marché de taillis. 51 chêneaux et 30 plangons, en 5 lots. Dans le 8° marché de taillis. 89 chêneanx et 23 plancons, en 6 lots. Dans le 9e marché de taillis. 77 chêneaux et 11 plangons, en 5 lots. Dans le 10 marché de taillis. 85 chêneaux et 41 plancons, en 4 lots. Dans le 11p marché de taillis. 86 chêneaux et 51 planqons, en 6 lots. Le garde-bois, Henri Laperse, indique- ra les lots aux amateurs. Avec crédit sous caution solvable. BUTATEj susnommé, est chargé de cette vente et de la recette 1'. (bedaard). God kent den staat van mijn hert en van mijn geweten... Ik mag gerust zijn... Gij hebt nochtans absolutie voor andere gasten dan ik ben Nu, dat is ook uwe affaire!.. Indien ik wilde in het luiters-muziek gaan, 'k zou wel absolutie bekomen, 'k Heb nog liever mij van uwe Irompet-absolulie te passeeren en 'k heb de eer var. u te groeten. ('t Venstertje vliegt toe met groot geweld). De paaschtijd is alhier, dit jaar, buiten alle verwachting, en volgens de buitensporige ser moenen die onze kortbroeks eene maand voor paaschen uitgekraamd hebben, voorbij gegaan op eene nog al betamelijke wijze, behalven hier en daar een die wat vreemde zonden bedreven had, hebben zij de absolutie aan meestal de leden der Philharmonie gegeven,overtuigd zijnde,dat zij alle hunne oneerlijke middels, zelfs het boekje van Dezutter, vruchteloos uitgeput hebben om lot hun oogwit te geraken deze maatschappij te hinderen, en dat zij, door geheel het land, als bespottelijke mannen aanzien waren. De passie sermoenen van den belachelijken abbé Bouschaert van 't kollegie, zijn ook onvruchtbaar gebleven, deze martelaar had beter gedaan zijn weinig ver stand bijeen te vergaderen om zijne leerlingen te onderwijzen en alzoo, ten minste, het maandgeld te verdienen, dat de ouders voor hunne kinderen zoo zuur moeten winnen. Dit al gedaan zijnde, wij moeten niet gelooven dal onze zielverlossers hun voor overwonnen achten, ten minste niet de haat en nijd tot vervolgingen, van zulke mannen, is nooit voldaan, zij werken gedurig, is het niet in 't openbaar, 't is in hel geheim, is het niet door hun zelve, 't is door andere van hunne aanhangers, en tol bewijs dies, hebben wij on langs nog er een staalke van gehad door een langen drengel van de Camelolte-parochie die bij hare familie gekomen is om ze van de maat schappij af te rukken, zeggende dat het een schande is voor geheel de familie van daar in te j> blijven, van niet te luisteren naar de schoone n sermoenen van onze li. Biechtvaders, dat zij n het verdriet zijn van gansch de familie, dat ii moeder, broeders en zusters bitterlijk weenen n over zulk eene misdaad en dat zij in het loeko- ii mende, voor het geval zij aan haar verzoek n niet voldoen, hun afscheid voor eeuwig van hun ii zouden moeten nemen enz., enz. De ant woord, op zulk eenen rimram was geheel kort en goed, in dezen zin Wij zijn in de maat- ii schappij en hopen er in te sterven, wat uw ii bezoek, en hetgeen van uwe familie aangaat, a als gij niet komt, zult gij al te samen van eene ii groote moeite verspaard zijn, niet te moeten :i wederom keeren, en wal het storten der tra il nen van uwe goede moeder, zusters en broe- ii ders betreft, over ons,zegt aan hun dat het ook ii vruchteloos is; dat zij dezilve behouden tot ii meer nood, want den tijd misschien zal komen, ii ongelukkiglijk, dal zij deze zullen moeten ii storten over hun zeiven en over hunne afslam- ineiingen. Kring der bijtende Grenadiers. (vervoi.g). De Voorzitter. Esque plus personne de- mande la parole Mankje van Antwerpen. Ik vraag het woord ik ook ben bereid, lieve medegrena diers, deel te nemen vari de deputatie, indien uwen keus op mij valt. De liberalen rechten wederom het hoofd, het is lijd dat wij hel doen buigen zij spotten geduriglijk met onze zonden- vergevers en met ons allen en zijn altijd bereid om van eenieder kwaad te zeggen. Figaro ter zijde. Ja, en hij niet, zeker, hij die deslechlste long der gansche stad is. Mankje. Wanneer wij somtijds met jonge dochters hebben verkeerd, zooals te Antwerpen of elders, 't was alleenlijk om hen te bekeeren en te trachten onze goede gevoelens mede te deelen en in te planten. Maar dat slecht liberaal volk denkt dal wij aan hem gelijken en zij kunnen niet verstaan dat wij onbevlekt blijven, zelf in de grootste gevaren, uit reden de H. Geest dan nederdaalt om ons van alle kwaad te bevrijden. Figaro. Ja, ja, ja ja, ja, ja wij kennen dat, hij daalt niet veel. Cissen de SterrekijkerIk vraag het woord Bijlende vrienden, ik stem toe aan al 't gene mijnen dikken medegienadier komt te zeggen, ik ben in het zelfde geval en zal, zooals hij, gerechtigd zijn na mijne dood, het witpelder op mijne lijkkist te hebben. Er is niets op mijn gedrag te zeggen en noch tans dat slicht liberaal gespuis vertelt dat ik den ganschen vasten alle zaterdagen naai- IJper ben gegaan om daar vleeseh te eten op die verbodene dagen. Maar, zooals ik het in ons blad heb ge schreven, wal moest ik doen, wanneer men niets anders dan vleeseh op tafel diende? Figaro ter zijde. Had hij eene eieren- omelette geëten of eieren gevraagd in beursen geklutst volgens mijn oud recept, hij had zulke afgrijzelijke doodzonden niet begaan. Cissen de Sterrekijker. Wij moeten die geuzen bestrijden met pen en mond, in af wachting de oude gebenijde tijden wederom keeren dat wij het genoegen zullen genieten hun levend te branden. Ik heb nog laatst een artikeltje in het ijpersch niets'blad geschreven en heb daar dat goddeloos, zedeloos, eerloos en daar bij nog schaamteloos mannetje met zijn geuzen bokkebaardetje eens goed geranseld dat is een ventje welk uil de hel s geschopt geweest om hier op aarde ons den luivel aan te doen maar nu zwijgt het gelijk jenen karpel. Dat het maar oplet, want indien het nog roert, zal ik bel wederom van de zweep geven. 'K heb een v»orstel te doen dal gij allen zult goedkeuren zoudel gij niet geradig vinden dat er eenige jonge leden van onzen kring deel zou den nemen van de afveerdiging wij hebben hier jongheden opgebracht volgens de onsterfelijke grondbeginsels van den Syllabus en vol iever voor onze heilige zaak, van nu af moeten wij hun eene werkende rol geven. Ik stelle voor dat de jongen Kozijn van de liberalen's menheere als afgeveerdige zou gekozen worden, het is eenen deftigen, verslandigen en bovenal zeer kristelijkrn grenadier, alle daag hoort hij twee missen en het lof en verlaat nooit mamatje's rok; het is eene dezer uitverkorenen van wie men met zekerheid mag zeggen gelukkig zijn ze want zij zullen God zien. Om naar Brussel te gaan, zouden wij hem onder de zorg van onzen goeden vriend, den gewezen sas-baas, kunnen stellen. Eenen jongeling die ik u ook aanprijs, is de zoon van den heere-boer Benoitje, hij bezit zooveel boer-verstand en krop dan zijnen vader en maakt deel van alle de broederschappen en kongregalien dezer stad. Aanziet maar zijne ooren en gij zult u een gedacht kunnen geven van de uitbreiding zijns verstands daarbij is hij dapperen grenadier en wanneer hij eenen geus te gemoet koomt, toont hij zijne tanden alsof hij goest had hem op te eten. Figaro. Ja maar, ja maar, vriend Cissen, de geuzen zijn taaie bleksems en hij zou daarop zijne kalvertanden slijten. De Sterrekijker. Zwijgt gij, omelette- bakker en bemoei u met kruinen te schetren. Dat zijn twee jongheden die later zouden kun nen hooge plaatsen bedienen in Kozijntje zit stoffe om eenen volmaakten volksvertegenwoor diger te maken en 't jong Benoitje bezit alle bekwaamheid om provinciaal raadslid tc worden. Dat de liberalen maar lachen hebben zij hunne klaais te peerde, wij hebben deze jonge klaais die op ezels kunnen rijden en bezitten zij als ouderling Piet Verrou, hebben wij niet onzen Piet Pollepel Artikel over acht dagen te laat ingezonden. Rousbrugge, 29 Maart 1877. Wanneer de veeziekte of andere plagen slaan om inbreuk in ons land te doen en onze kudden bedreigen, aanstonds neemt het staatsbestuur wijze maatregelen en zend soldalen naar de gren zen ten einde de besmette punten te omzetten en de verspreiding te beletten. Verdient het zelve niet gedaan te worden wan neer de tijphus of andere besmettelijke ziekten, niet alleen bedreigen inbreuk in onze huisgezin nen te doen, maar zich sedert verscheidene weken in ons midden verklaren. Wij vragen of de bevoegde overheid de noo- dige voorzorgen wel neemt die verdienen geno men te worden in dergelijke omstandigheden om de ziekte van ons af te keeren en haar in haren verslindende voortgang tegen te houden. Wij gelooven van neen,en dat er veel meer maatregels genomen worden voor hel behoud der onredelijke dieren, dan voor het menschelijk geslacht. In het begin der maand Januari laatst, ver klaarde zich een soort van tijphus-koorts, in de meisjesschool alhier, bestuurd door ik weet niet welke soort van nonnen, waarvan eenige van deze laaste, benevens eenige inwonende leerlingen van de ziekte wierden aangetast, wal zoudt gij denken dal er gedaan werd om de zieken te gene zen en den voortgang der ziekte te bevechten Waarschijnelijk eene lijdelijke ziekezaal gemaakt, waarin men de lijdende overbracht en aiwaar zij ten koste der ouders door eenige ziekenzusters bezorgd werden om alzoo de zieken met goeden oppas te genezen en geen menigvuldige huisge zinnen met de ziekte te besmetten alzoo niet, beminde lezer, diegene die hier de monopolie van verstand, menschlievendheid, enz.,willen be zitten, hebben dat anders beschikt: men zond de zieken en andere naar huis, de eerste gingen de vreeselijke ziekte voortzetten te Bulscamp, Beve- ren, Weslvleteren, Elverdinghe en andere gemeen ten,alwaar zij reeds verscheidene ongelukkige uit het leven heeft gerukt en noch verre is van haren woedende voortgang Ie staken. Wie zou er voorgeschreven hebben de kinde ren naar huis te zenden en de leeringen te sta ken De provmtieële genezings-kommissie, de gemeente overheid of wel Pé Prulzak Wij en weten het waarlijk niet,maar wij weten,dat tegen strijdig aan alle voorgaande gebruiken tijdens het uitbarsten eener besmettende ziekte, geen enkel lid der genezings-kommissie ter plaats heeft ge komen vóór 26 Maart laatst, na dat de ziekte reeds twee maanden in ons midden heerschle. Heeft er vroeger nog iemand gekomen Wij en welen het niet, niemand is er te zien geweest om de sluiting of de heropening der school te bevelen, ongehoorde pogingen en invloed heeft Pé in het werk gelegd om de kinderen weder naar de school te krijgen, wanneer misschien de kiem der ziekte er nog bestond. Was de her opening der school goedgekeurd en bevolen dooi de genezings-kommissie of hooge overheid Wij en weten het niet en zouden het moeten vragen aan onze verlichte gelukkigmakkers die met de toestemming van Pé Prutzak, in het gemeente huis zetelen. Wij zijn verre van iets te kunnen bevestigenmaargelooven dat men geenkennis heeft mogen geven, omdat er hier kwestie was van een klooster, waar dit ongeluk voorviel, en dat de hooge overheid er zich had mede kunnen be moeien, en den toegang der school voor een tijd stip had kunnen ontzeggen. Wij bekennen dat hel betreurenswaardig is, waar zulke ziekfens uitbarsten en weten dat het zoowel kan voorvalen in het huis van den portier der vrijmetselaars-logie, dan in een klooster, maar had ongelukkiglijk de ziekte moeten zich eerst verklarcu in een liberaal huisgezin, welochheere hoe had men de roste Poperingsche kommeere, Fitte van Cisses, Toone Pompoen, Tiste Confrolte en zijne tot aan haar ooren gespleten dochter, Thécla Zurkel, Bonvarlé en andere Bachi-Bou- zoucks, niet zien rondloopen dat het eene straffe van God was en dat men nu klaar kunde zien dat God zijn straffender arm over de liberalen had laten vallen. Men kan er zich geen gedacht van vormen hoe laag de zienelijke hoofden dei- zwarte benden een gedeelte onzer bevolking in den kuil van dweepzucht hebben doen vallen, men herinnert zich zeker nog wel dat over een paar jaren de zoon eener achtbare liberale familie door ziekte wierd bezocht, wat kwam aanstonds eene domme dweepzuchtige boerin uit den Oost-hoek hier vertellen?Zij liep overal rond met de vreugde op het gelaat zeggende Ziet men nu wat er van komt van liberaal te zijn Pas had zij het verteld of een onherstelbaar ongeluk kwam haar huis gezin te treffen. Hebben de liberalen verheugd rondgeloopen, om te zeggen Ziet wat er van komt van klerikaal te zijn. Neen iedereen heeft dat ongeluk diep helpen betreuren. Wederkeerende op de te nemen maatregels, in geval van besmettelijke ziektens, moeten wij zeg gen dat gister de lord-maijer zijn champetter heeft rond gezonden, om uit te bellen en aan te plak ken, iets van het kweeken van keuns, geiten, de straten kuisschen en ik weet niet wien of wat achterna hebben wij de garde van huis tot huis zien gaan om zijn meesters bevelen aan te prijzen maar nogeens hebben wij hem in de school niet zien gaan. Zijn die nonnenkens onfaalbaar, moe ten zij niets gezegd of bevolen zijn of doet Pé Prulzak, daar den dienst van champetter Al wat er gedaan word voor de openbare ge zondheid keuren wij goed, B. Lord-maire, komen uw bevelen 2 maanden te laat,'t is triestig en doet ons veronderstellen dat de koperen-bril u eerder geen bevelen heeft laten geven, maar ik zou een kerel zijn gelijk als gij, die ten minste zoo hoog geplaatst zijt als de Shall van Persie, ik zou ia dergelijke omstandigheden van niemand geen be velen noodig hebben en voorzorgen doen nemen, op den zelfden voet, zoowel als in een klooster als in een bac-a snic. Daniël. De dragers der certificaten 4 1/2 p. h., zich tot de Bank van België gewend hebbende, om gemachtigd te worden hunne titels voor de om zetting (conversie) niet te moeten depóseren, alvorens zij kennis genomen hebben van den bilan, die aan de aktionnarissen is uitgedeeld in de vergadering van 27 maart, heeft de Bank die vraag ingewilligd. Bijgevolg, heeft zij de dagleekening tot het neêrleggen der certificaten 4 1/2 p. h. in de Nationale B ink of in hare agentschappen, tot op 15 april verschoven. De circulaire van 9 maart, door de Bank aan de dragers van certificaten gezonden, toont duidelijk aan wat groot belang er gehecht wordt aan de bijtreding der dragers van cerlifikalen voor deze operatie. Hel belang der dragers van certificaten ver mengd zich hier met dal der bank en het ware onbegrijpelijk, zooals de circulaire van 9 maart het zegde, dat de bijlreding der dragers niet eenparig ware, in aanwezen van eenen toestand vol gevaren, die hen trouwhertig onder het oog is gebracht en die het verslag, in de algemeene vergadering van 27 maart aangeboden, op nieuw heeft uiteengezet. Dinsdag 10 april, viert men te Waasten den 100° verjaardag van Th. Benoil, gewezen soldaat der fransche republii k en smid dezer stad. Op zijnen 80 jarigen ouderdom handelde hij nog den zwaren hamer beter dan menig jongman en thans geniet hij altijd zijn volle versland. Eene mis, gevolgd door den Te Deum zal gezongen worden, en daarna banket. Men schrijft uit Gent Zaterdag laatst had er alhier een echlbroedeidijk feest plaats. De artisten des muziekkorps van het 14e linie-regimentboden hunnen bestuurder M. Simar een geschenk aan ter gelegenheid van zijn huwelijk, welk bestond uit eenen gefologra- fieerden groep al de muziekanten hunnen luitenant en bestuurder te midden, voorstellende. Die groep stond in eene rijk vergulde lijst, die een echt meesterstuk mag genoemd worden. De groep alsook de lijst is door den heer Iienri Boete, voorgeborchte der Brugschepoorl, ver vaardigd, die zich op meesterlijke wijze van zijne taak heeft gekweten. Wij zijn gelukkig zulke daden van broeder lijkheid en hoogachting van hunnen chef bij het muziekkorps van het 14° linie te kunnen vaststel len. «MM Bij koninklijk besluit van 24 maart 1877 is tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen benoemd te Langemark, de heer Marvssael, tegen woordig te Ooslvleleren. Bij koninklijk besluit van 29 maart, is de heer C. Roels, controleur der directe belastingen en accijnsen en van comptabiliteit van 1e klas, te Thielt, ontvanger der directe belastingen en ac cijnsen te Kortrijk benoemd. IJ PEREN, 7 April. GRANEN ENZ. verkochUc kwantiteit. middenprijs p. 100 kilo. Tarwe 12,100 29-25 2,100 25-75 •1,700 23-50 1,500 24-50 Boontjes 5,200 24-00 Aardappelen 10,000 TI-50 500-00 I>K HERBERG Groote Markt, op Maandag 23 April 1877, Ton ui mi ssp DE TRÈS-BEAUX Ie Jemlï 13 Avril Ï877, a 2 lieures précises de reievée, les Plancons et Chêneaux dont rindication suit

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 3