Kies-Kronijl T zijn leugens Stadsnieuws. Briefwisseling dep Toekomst. Hel is tijd, 'groolelijks lijd, zeggen zij eindigende, dat er maatregelen geno men worden om een dijk op te werpen legen dien verpestenden stroom. L De leden der Liberale Associatie van Brussel hebben zicli maandag vereenigd, ten einde schikkingen te nemen met liet oog op de kiezing van 30 april. De kandidaturen van MM. K. Buis, Goblet d'Aviella en Paul Janson, zijn voorgedragen. De algemeene vergadering is op 25 april bepaald. «eggen de catliolijke nieuwsbladen. De abt Massart, die de rechtbank van en kele politie van Gent, onlangs met eene ver oordeeling getroffen had voor landlooperii, is zaterdag morgend voor de korrektioneele rechtbank dier stad verschenen, onder drie dubbele beschuldiging van 1° aftrochela- rij, 2" onwettige geestelijke kleederdracht, 3" dragen van eenen valschen naam. De eerste getuige is M. de kommissaris Lombaert, die overgegaan is tot de aanhou ding van den betichte op de vraag van M. Rozman, eigenaar van het Hof van Weenen. M. Rozman (2e getuige). De betichte is ten mijnent gekomen, heeft gedineerd en is gaan slapen, 's Anderendaags, heeft een rei ziger die van Antwerpen kwam mij van de feiten gesproken van een priester die, na zich een uitmuntende diner te hebben doen bedienen in een hotel van Antwerpen, ver trokken was zonder betalen. Ik heb verdenkingen opgevat en heb stout weg den betichte ondervraagt, hem zeggend dat hij van Antwerpen kwam en niet, zooals hij zegde van Brussel. Hij heeft het bekend. Ik heb de politie doen halen. De betichte had zich bij mij onder naam van Sambertin doen inschrijven. 3e getuige, de patron van het Rijnhotel te Antwerpen. De betichte is ten mijnent gekomen en heeft zich een diner doen op dienen. Hij heeft drie flesschen bourgogne en twee flesschen rijnwijn gedronken. 4e getuige, de patroii van een hotel te Lier. De betichte is ten mijnent afgestapt. Hij heeft geavondmaald en eene flescli wijn gedronken. Hij heeft gevraagd waar het klooster der Cellebroers was, voor hetwelke hij leerlingen had. 's Anderendaags mor- gends, vroeg hij wanneer de hoogmis begon. Hij vertrok, en ik heb hem nooit meer terug gezien. Hij noemde zich Samberti. 5" getuige. De patron van hét hotel het Wijnhuis te Hasselt. De betichte is den 3 Maart aangekomen. Hij heeft liet avond maal genomen. Hij heeft gevraagd wanneer de hoogmis begon. Hij vertrok ik heb hem niet meer teruggezien. Hij noemde zich Du- mont. De greffier leest de verklaring van eenen hotelhouder van Diest, die gelijkvormig met de anderen is. Te Diest noemde de betichte zich Stassart. M. Van Werveke, substituut van den pro- kureur des konings, verklaart van de be schuldiging van aftroggelarij af te zien, daar er geene middels van bedrog gebruikt zijn geweest. Hij ziet insgelijks af van de betichting van onwettige geestelijke kleederdacht. Uit de verklaring van den bisschop van Luik aan den prokureur des konings gedaan, blijkt dat Massart, alhoewel afgezette priester zijnde, het recht heeft een priesterkleed te dragen. M. Van Werveke houdt de beschuldiging van het dragen van valsche namen staande en eischt eene strenge toepassing op de wet. De betichte verdedigd zich zelt. Hij zegt dat hij niet afgezet is, dat de afgezetting die waarlijk uitgesproken is tegen hem van geener waarde is, omdat zij hem niet aan gezegd is geweest. Hij bekend al de feiten ten zijnen laste gelegd. De priester Massart die het geestelijk kleed behouden had om zijne schelmstukken uit te voeren waarvoor hij voor de rechtbank gebracht is, had het goed gevonden zich in eenen wereldlijken persoon te verkleeden om voor de rechtbank te verschijnen. De rechtbank heeft hem tot 4 maal 42 da gen gevang veroordeeld voor het dragen van een valschen naam. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Eenen anderen pupper aan L' Cadé. Ko.. koze.. kozetje, laat ons doe., doedoe.. doe- doen zooals Fi.. Fifi.. Figaro ik bemin de ka., de kaka.. de kalholijken en stron.. stronk., stronkel nooit op de., de den., weg der deugd. Ik plak., plakplak..'niei handen en voe.. vo'evoc. ten wanneer ik mij., inijmij.. mijne vrienden zie ze., zeze.. zegepralen. M. de Opsteller, IJperen, den 21 April 1877. ScSaooIpeuniaag.-Vorige lijsten, fr. 9,546-03 Omhaling gedaan in hel banket aangeboden aan M. Van Holhbeke door zijne oude leerlingen, Bus, m den Nieuwen St-Omas, bij Mesure, Eene pari ij Marmijten in het Schaapstal, 1-28 52-50 1-07 9 330-90 6,028-45 Uitgaven lol heden, Blijft in kas lï'. 3,352-45 M. E. Stoffel, oud leerling van ons sladskollrgie, komt in de militaire school schillerend zijne studiën te sluiten. Hij bekleedt den 10" rang in de algemeene lijst (59 benoemden) en was de 2" om over te gaan hij de cavalerie. Er is in stad veel sprake van het schitterend Bal dat op 29 dezer alhnr gaat plaats hebben in Slads-Tooneelzaal. Deze dansf. est is gegeven door den heer Jules de Laveleye, ter gelegenheid zijner aanveerding als Een-Voorzitter dei' maatschappij fanfaren Witte Klakken. Jloet het feist zoo schitterend zijn ais de uit— noodigiogskaarten schoon zijn, men mag zich aan iets buitengewoons verwachten. van den 15" tol den 20" April 1877. GEBOORTEN: Mannelijk geslacht 4) - o V-1 I -j v v ic Z'i m on rouvveiljk in. Va'ndermarliere, llenricus, peerdensmid, en Hugebaert, Rosalia, zonder b. roep. Dewilde, Carolus, hovenier,enVerheist, Philotn nu, dienst meid. Verbeke, Joannes, 80 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Amelia Dumez, Kanonweg. Van Egroo, Maria, 56 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Honoratus Liehaert, Bukkerslraat. Moerman, Julianus, 25 jaren, werkman, onge huwd, Meeuenslraat. Ramskind, Angela, 55 jaren, kanlenweikster, echtgenoot van Hrnricus Dauchy, Meenenstra.it. Callaine, Maria, 42 jaren, kantenwerkstrr, Mondslraat. Ronte, l'elrus, 60 jaren, werkman, ongehuwd, Mond- straat.Vermeerscb, Petrus, 70 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Rosalia Herman, Meencn- straal. Kinderen heneden (Mannelijk geslacht 5) g de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 4) Kring tier bijtende Grenadier's. (vervolg). De President. Es que quelqu'un deman- de encore la parole Figaro. Als hel mij toegelaten is, zou ik ook begeeren een woordeken te zeggen. De PresidentWel zeker, lieven vriend Figaro, gij weet wel dat wij u menigmaal raad vragen over politieke zaken ja, zeker, wij zul len u met genoegen aanhooreu, gij die ons zoo dikwijls dienst hebt bewezen en die voor ons eenen kostbaren politieker! agent zijl. Figaro. Gij vleit mij, heer President, ik heb gedaan wat ik kon voor onze heilige zaak en heb gehandeld volgens 't gene mijn gi welen mij voorschreef. Pierlala (ter zijde.) Ja, ja, consciencie met eieren en zeure saus overgoten. Figaro. De liberalen zeggen dat ik alle slach van rolletjes heb gpspeeld en dal ik drijkante ben maar wal wilt gij, ik ben komediant en met zulk volk moet men wel zoo te werk gaan. Men moe! met voorzichtigheid handelen, want het ge weld heeft gei nszins indruk op die geuziu die voor niets bevreesd zijn. Pierlala. 't Is waar, dat duivelsvolk en is voor niets benauwd Figaro. Indien deze, wiens kruin ik ge woonlijk scheer, mijnen raad hadden willen vol gen, zij hadden de Philharmonie zoo lastig niet aangevallen, want de geweldige tegenkanting waarmede zij deze maatschappij bestreden heb ben, heeft ons veel meer kwaad dan goed ge daan. Pierlala. 'Kent ook olsan ezeid. Figaro. Sedert onze eerste moeder Eva is het nog altijd 't zelfde, de verboden vrucht is aan trekkelijk; 'k heb het zoo dikwijls ondervonden, vraag het maar ook aan onze vrienden Low ie Ve- nyni, Mookje van Antwerpen, Petrus Pollepel en andere medegrenadiers te talrijk om hi.r te mel den. Pierlala. Gij vergeet de Krooteier, hij doet lijk vader Adam, hij bijt in den verboden Appel. Figaro. Pierlalagij hebt ook zulke zoete appels op uwe consciencie, daarom zwijg liever daarvan. Ik zeg: onze gekruinde opberburgers kunnen niet verstaan dal het groot getal der binnen-bur- gers van Poperinghe zoo klaarblijkelijk bij den neus niet willen geleid worden. Alzoo mag men niet handelen wanneer men sociëteiten wil draaien, men moet langzanm wer ken en de leden bij den neus leiden, zonder zij hel gewaar zijn; men moei de bijzonderste van hen vleien, trachten te overhalen en zorg heb ben de pillen, welke men hun wil doen inzvvel- gen, te vergulden. Men moet poliliekelijk onder den duim wer ken zonder ooit politiek te noemen en sfilltkens, onder gcheele andere voorwendsels en a! verkeer de wegelkens nemende, onrechtstreeks zijn doel kunnen bereiken. Pierlala. Doe jet' ook zoo in de sociëtei ten waarvan da je deel maakt Figaro. 't Is aan u niet dat ik spreek, O Pierlala! M. de President, die eenen fijnen vos is, had hel ook zoo grzeid, maar onze ge kruinde opperbazen hebben ons niet willen aan- hoorrn en zij blijven, zooals Wilde, door de bonnen looprn. Pierlala. Daarin geef ik je gelijk, zij zijn veel te stijf overdreven. Figaro. Indien ik mag ern goeden raad geven, 't ware van naar Brussel niet te gaan, want 't zal al smout aan de galg geplakt zijn, wij zullen daar zoovele appels dan peeren krijgen en de goddelooze Toekomst zal wederom met ons den spot drijven. Laat ons, in plaats van deze veiloren onkosten te doen, eene petitie aan het Ministerie opzenden. Pierlala. 'l Is ook mijn gedacht, 'k zoiïn liever met die ortj. s Ie naaste jare naar d'expo- sitie van Parijs gaan om daar een keer go d mij nen trijp te vullen in den Palais Royal, gelijk over tijd, bij Stanislas. L' Cadé aan de Midi. Lowie inkt zij., zij., zijn besmi urden neus op, gij die al., alreeds zij., zij., zijne boon., boontje., boontjes te week geleid had om naar Bru.. Brus.. Brussel te gaan prot... prole... protesleeren. Pierlala. Ah ca, is 't hier eenen prijs kamp voor puppers dan Figaro.'l Schijnt, maar den ouden pupper moet buiten concours blijven. (Wordt voortgezet). Poperinghe, den 18 April 1877. Gaxet, Trompet en lïuwaJisoliatie. ii Geheel de kwestie is hier, zegt Jans Vuil- blad, wilt gij een katholijk zijn of niet? Om a katholiek te zijn (hetgene nochtans gansch a verschillig is) moet mende H. Kerkgehoor- zamen, of men is 't niet Is dal niet dood een- voudig De H. Jesuitekerk verbiedt van andere gazet ten te lezen dan degene die opgesteld zijn door Jans vuilbladkrabbelaars en die liegen dat het kraakt. Montalembert noemt die zwarte penne- lekkers beschimpers der waarheid en der lee ring van Jesus en M. Jacobs zelve die de gas ten wel kent noemt ze Bachi-Bouzouks soort van lurksche wangedrochten Niettegen staande, mag men de gazetten niet lezen, welke al die leugenaars en staatbéroerders op hunne plaats testellen.... want, de II. Jesuitekerk't is te zeggen de politieke zamenzweering der pa- perij heeft hel verboden, op straf van geen ka tholiek meer te zijn De kortbroekjes willen niet hooren spreken van andere letterkundige, politieke, kunstminnende of vermakelijke vergaderingen dan diegene waar zij zich zeiven en hunnen roomschen afgod boven den Koning, de maatschappelijke inrichtingen en de wetten van Belgenland geplaatst hebben. Dus, geene muziekkiingen, ten zij die van verslaafde tuilers en processieblazers. Geen ander vermaak voor de damen dan gene zij vinden kunnen in congregatiën, in bedevaarten, of wel in bier-en kaarlpartijtjes met gekorlvlerkte kapel-haantjes, bevallige principaalljés, kundige oorselsnoerders en vlammende achltien-maanders. En, er valt daarop niets te beknibbelenWant, men moet de II. Kerk met al hare groote en kleine, breode en nauwe, slappe en sluitende, nette en vette kortbroeks gehoorzamen, of men is geen katholiek Als 't kiezing is, zal ieder kiezer bij Huis-Muis, of bij zijnen muiltant den Krooteter, een brief- tje gaan halen en 't zelve, onder 't oog van den verminkten Cipier en van den oolijken Figaro, in de stembus steken. Kiezer pas op. Een, twee, driezoo niet, geene busabsolutie en gij ligt met uwe hespen buiten de kerkder Jesuiterij Indien een klein Broertje, of een ander lid der rechtstaande Macht zijne perten speelt met kleine kinderen, is het aan de ouders verboden daarvan klacht te doen bij den prokureur des konings indien er een zwarte slekvogtl de fortuin eener verkwezelde zurkellrut wegmoffelt, is het aan de familie verboden hem een proces aan te doen, om de wedergaaf der ontfutselde goederen te beko men...want, de ware leering is dat zwarte broêrtjes en slekvogels door burgerlijke recht banken niet mogen gevonnisd worden. Dus ouders, laat uwe kinderen bederven zon der u te beklagen, en gij, erfgenamen, laat u het vel afstropen, zonder schreeuwenzoo niet, vliegt gij aan de deur van de II. Kerk der ge zalfde vuilaards en sfruikroovers, aan wie men moet gehoorzaam zijn De openbare ambtenaren, alswanneer zij in hunne bedieningen eenen gekruioden onbeschof- l er ijk gtinorl n die alsof hij onder mestrapers opgebracht ware hem beleedigt zeggende: 'k.... op u en op uw reglement,» zullen op hunnen knien vallen en antwoorden God zfgpne ii, Mijnheer, want gij zijt een lid der H. Krik, die recht heeftop onze grhoorzaam- heid. Als hooveerdige principaalljés en vraakzuchtige pastoors, aan eenen persoon welken zij zeiven uitgescholden hebben, de eer zullen doen van 2400 frankj'-s te eisschen, zal de man aanstonds 'l sommetje afleggen, in goude, klinkende munt en niet in valsche munt van den Paus. Hij zal daarenboven nog veel excusien maken, want principaalljés en pastoors hoe hatelijk en bespottelijk hnn gedrag ook wezen moge zijn daarom niettemin leden der II. krabbelaarskerk aan wie men moet gehoorzamen, indien men ka tholiek wil zijn. lederen keer, wanneer ren nieuw Sah ttewaler- tje zal springen van onder 't maagdelijk kleed eener Juffer Lamerliere, of wanneer bleekzucht- bloed zal vloeien uil natuurlijke of aangehitste wonden van een gemirakeld meisje, zal eenieder gelooven dal het wonderwerken zijn van God zel ve, die niet meer wetende op welke wijze zijne voldoening, zijne gramschap of zijne bevelen aan 't menschdom kenbaar te maken, hedendaags verplicht is even als den vermaarden Gransart- Courtois alle slach van vieze toeren uil te voe ren, zonder dat hij ooit in zulke omstandigheden iets weel te zeggen, dat onder de g. zonde rede valt 't Is gelijk: mm moet het maar geloo ven, want die 't niet gelooft, of die ei' mede een pleizirig kaïnavalfeestje houdt, is geen christen nv nsch meer Met een woord, aan de zwarte schooiers, die met beurzen, schalen en bussen rondloopen om d'oordjes van 't volk voor hunnen winkel af te perssen, zal men geven, geven en nog altijd ge ven. Op 'l eerste bevel zal men bloeddorstige dwingelanden, gelijk Pius V, of ongekamde be delaars, gelijk Laber, als slichtende voorheelden aanbieden. Aan Huis-Muis, die uw ontslag eischt van 't muziek aan Kruile, die wilt dat gij uwe kazak keert; aan de Corset-snoerder, die aan de Juffers verbiedt van naar 't bal te gaan in plaats van bij hem hunne zonden te gaan biechten; aan deze die zeggen: Zondag zult gij geen kalfrib- betje, morgen zult gij geen hollandschtn kaas en overmorgen zult gij maarstokvisch en droog brood met oude vijgen eten ten zij voor geld zal men, op slaanden voet, gehoorza men, altijd gehoorzamen of welmen is uit de politieke kwakzalverskerk verbannen, en men is geen christen meer Is dal niet dood eenvoudig? Ja zeker, en zoo dood eenvoudig dat het zelfs dood belachelijk is, en dat het alleenlijk door kerkezels, voor hemelgeiten kan geschreven zijn. En zij, die menigvuldige domheden aan 't volk opvrslrn, om de menschen met ziel en lichaam aan hunue dwinglandij te onderwerpen, hrelen dat ii de menschlievende leering van Christus aankondigen! Lasteraars! Gij weet dat de Minister van Justitie, onder dagteekening van 28 Maart laatstleden, eenen omzendbrief gestuurd heeft aan de Procureurs- generaal bij de Hoven van Beroep over de hanenkanipen en het aanhitstn tot vechten van andere dieren. Hij zegt dat de rechtbanken, zoo men hem verzekert, zich onthouden, zelfs bij herhaalde overtredingen de boete en het gevang, zelfs gezamenlijk toe te passen, aan gevallen die deze dubbele penaliteit zouden verrechlveerdigen, en hij eindigt met eene strenge toepassing der wet te rtkwereeren legen de overtreders. Diecirculaire bewijst dal Minister üelandsheere zeer bezorgd is voor hel welvaren der haans en andere dieren die wreedelijk getergd worden 't is immers uit iiANENgenegenheid dat hij boven genoemde circulaire uitgevaardigd heeft zeker' zal hij om dat publiek bewijs van lianenverde-I diging eene eervolle melding in de annalen van de Maatschappij tot bescherming der dieren bekomen, en zijn diploma in de aanstaande sep lemberfeesten, uit handen van Z. M. den Koning ontvangen. Maar hier is de kwestie waarom geeft d Minister van Justitie, die, zooals hij er de schijn wil van hebben, zoozeer houdt aai; 'S Lands eere, geene circulaire uil over d bescherming der kinderen zoowel jon gens als meisjes. Hoe menige kinderen zijn niet wreedelijl gemarteld door onze zwarte haans, die aan d< kinderen den catechismus en de goede zeder verkeerdelijk leeren hoe vele dochters wordei niet wreedelijk geschonden in onze klooster scholen, waar de zwarte mansroks alleen toegan* hebben hoevele jongens worden in de Broertjes scholen niet wreedelijk gemarteld in hunni gezondheid en in hunne eere, door de zoogezegd zedeinplanters Zal de Minister van Justitie ook aan de Pro cureurs-generaal niet herinneren dat zeer dik wijls ook gelijk bij de hanenkampen d overtreders aan de wet ontsnappen en d- het zeer gevaarlijk is dat zedebederf zich te late

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2