POPEMNGHE De Kieswet. Stadsnieuws. benadeeld of le kort gedaan Wie zijn burgerrecht uitoefent, kan die daarbij ook zijne godsdienstige plichlen niet in volle vrijheid uitoefenen En toch, wat heb ben de burgerlijke zaken gemeens met de godsdienstige zaken Integendeel, daar, waar M. pastoor ziel dat zijne lusschenkomsl in de open bare zaken hem niet baat, legt hij zich des le meer toe op zijn godsdienstig ambt. Daar bestaat geen haat of twee dracht tusschen de burgers, maar eens gezindheid en broederliefde. Daar wordt de pastoor geacht, geëerd en bemind daar is 't een plezier om le leven en nie mand denkt er aan iets te doen, dat den pastoor of den godsdienst kwetsen kan. Het is dus eerder in 't belang van den godsdienst zelf, dal de pastoor in zijne kerk blijft, om er le zorgen voor het zielenheil zijner parochianen, en de burgers zeiven maar laat zorgen voor hun stoffelijk welzijn zij zijn het, en niet de pastoor, die moeten koken zooasl zij eten willen. Dat de boeren dan handelen als vrije menschen handelen moeten, dal is den pastoor over godsdienst laten preken in de kerk waar hij meester is, maar over huiselijke zaken in de woestijn. Daar zijn zij baas. Zij nemen er de proef van en wij zijn overtuigd, dat zij spoedig zichzelven geluk wenschen en ons bedanken zullen, om den raad die wij hun geven. Er zal maar een enkel officieel kies- briefje zijn dat zal gemaakt warden als volgt De bullelijn zal aan het hoofd de wa pens van Belgie dragen. Als hij maar éénc lijst van kandidaten behelst, zal zij met zwarten inkt in het midden van den bullelijn worden ge drukt. Als er twee kandidaten zijn. zal de bullelijn in twee kolommen worden ver deeld die van de linker zijde, zal inge vuld worden met de lijst der kandidaten, die zich liberalen noemen en zullen in blauwen inkt gedrukt zijn die der rechter zijde, voor de kalholijke kandi daten, zijn in karmijnrood. Als er andere kandidaten zijn, zullen die met zwarten inkt in het midden van den bullelijn worden gedrukt. Men weel dat het op I mei is dat de discussie over dat ontwerp zal aangevan gen worden. Zondag 15 dezer had alhier eene zeer ziel roerende betooging plaats. Een groot getal oud leerlingen van MrB. Van Hollebeke, wilde hem, ter gelegenheid zijns afScheids uit het onderwijs, eenen blijk ge ven van hunne hertelijke toegenegenheid. Die veteran van het onderwijs telt niet min der dan 55 jaren dienst Iets dat men zel den aantreft in de jaarboeken van het open baar onderwijs. EenBanlcetin het Noord Hotel vereenigde een vijftigtal tafelgenooten, allen oude leer lingen van 't stads-kollegie van Yperen, waaronder eenige die van zeer verre gekomen waren om deel te nemen aan eene betooging welke zeer hartelijk en uit eigene beweging plaats had. De inrichtings-com- missie had het loffelijk gedacht gehad op dit feest uit te noodigen M. Van Hollebeke, zoon van den gevierde, thans professor te Luik. Een der commissarissen, M. L. droeg een eerdronk voor aan den held van het feest. Zijne welgepaste en goed voor de omstandig heid gekozen woorden werden vormelijk toegejuicht, en M. Van Hollebeke heeft er op geantwoord met eenige woorden die ieder een diep ter harte zijn gegaan. Het overschoon portret opgedragen aan M. Van Hollebeke is uitgevoerd door een ijpersche kunstenaar, M. Boudry. Dit por tret is sprekend van gelijkenis, en vereert onzen jongen stadsgenoot, (lie schijnt geroe pen te zijn tot eene schitterende toekomst. De sociëteit fanfaren de witte klakken heeft het gelukkig gedacht opgevat zich bij deze betooging aan te sluiten met eene aan gename verassing voor iedereen Zij heeft gedurende het banket, met veel kundeeenige harer beste stukken uitgevoerd. Ten algemeene genomen dit feest zal een aangenaam aandenken laten in de herten van alwie er aan deel heeft genomen. Wat M. Van Hollebeke betreft eene zoete en welverdiende vergelding vergezelt hem in zijn rust-leven, 't is te zeggen de liefde en hoogachting van al degenen die kunnen oordeelen hebben hoeveel moed en zelfsop- offering hij aan den dag heeft gelegd gedu rende zijn lange en moeilijke taak. Witte Klakken. Ter gelegen heid zijner bijtreding als Eere-Voorzitter der maatschappij fanfaren de Witte Klak kenM. Jules de Laveleye heeft al de leden uitgenoodigt der maatschappijen waarvan hij hier ter stede deel maakt. Dit Bal neemt plaats den 29 April, ten 8 ure 's avonds, in stads Tooneelzaal. Men zegt dat deze zaal ter dier gelegen heid schoon zal opgeschikt zijn. Altoos is het zeker dat het een luisterrijk Bal gaat wezen, daar M. de Laveleye geene moeiten noch onkosten gespaard heeft om alles ten besten mogelijk te schikken. Wij hebben de repetitien bijgewoond van de verschiliige dansstukken, en wij mogen onze lezers verzekeren dat er in lang alhier in IJperen, in een Bal, zulkdanig orkest niet zal geweest zijn. M. Bodar, de muziekmees ter der Witte Klakkenheeft er het bestier van op zich genomen en houdt er sterk aan om alles wel te doen afloopen. Onder de talrijke genoodigden der ver schiliige maatschappijen, zijn er die zich beklagen maar alléén gevraagd en hunne damen te huis gelaten te zijn. Dat zij zich gerust stellen, deze vergetelheid, eeniger onder een groot getal, is gemakkelijk om begrijpen en moet in dien zin verstaan zijn, dat alwie damen in zijn huis heeft dezelve mag medenemen omdat er geene reden be staat de eene te vragen en de andere te huis te latenwant, aangezien de danseressen het voornaamste en het noodzakelijkste als ook hetschoonste ornement van een bal zijn, moet men hopen op het grootst getal schoon geslacht mogelijk. Ongelukken. Sedert eenige weken van hier hebben wij beweenlijke ongeluk ken te betreuren welke voorvallen gedu- rend de exercicien onzer cavalerie. Officie ren, onder-officieren en soldaten breken beurtelings of wel een been of wel eenen arm, dan het sleutelbeen, allen bekomen erge wonden en zijn genoodzaakt den eene naar zijne woonst, den andere naar het Hospitaal overgebracht te worden. Nogthans de exercician zijn dezelfde van over een jaar en alles gaat even regelmatig dan toen. Op het plein kan het zijn dat de langdurige regens den grond slecht gemaakt hebben en in de 'pieste kan het 't zelfde ge val zijn. En wat er, als 't ware om de reeks onge lukken te sluiten, nu aan eenen onder-offi cier overgekomen is, en afgrijslijk is om er aan te denken, 't is dat hij door in aanra king geweest te hebben met zijn van het vort-snot aangedane peerd hij dezelfde ziekte komt te betrapen. Zijne bedrukte fa- milje is bij hem niet toegelaten en alle ge meenschap met andere menschen is, zoo het schijnt, onderbroken, omdat deze ongenees bare kwaal aan anderen nietzou voortzetten. De scheepvaart zal dit jaar onderbroken zijn op de volgende rivieren en vaarten van West-Vlaanderen De IJzer, 50 dagen, van 1 Juni tot 21 Juli. Vaart van Yperen naar den IJzer, 50 dagen, van 1 Juni tot 21 Juli. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. IJperen, den 28 April 1877. Sctioolpensiisig.-Vorige lijsten, fr. 9,580-90 Eene parlij niarmijlen in 't Schaapstal, 0-75 Omhaling gedaan in de bruiloft-maal tijd van Mr en Mmc Merlier, 13-00 Maatschappij de Ware Vrienden van het Billiardspcl, gevestigd in Parnas- sus-Hof, van 't stom Me.xikaans muziek, 1-05 De porcelein-winkel heeft willen Tut ten bekecren op kivooi, 0-50 9,396-20 Uitgaven lol heden, 6,042-20 Blijft in kas fV. 3,354-©® van den 20" tol den 27" April 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslicht (e zamen 5. Vroutwciljk ld. 2) Merlier, Gentil, zonder beroep en Verhack, Barbara, herbergierster. Noliet, Theresia, 69 jaren, zonder beroep, we duwe van Petrus Wyekhuvse, Bolerslraal. Blotnme, Kmerentia, 30 jaren, kantenwerkster, echtgenoot van Carolus Dumon, St. Nicolas nevens Ypre. Vanzuyt, Hortenlia, 70 jaren, zonder beroep, weduwe van Ludovicus Flamant, Boler slraal. Maivcau, Eugenia, 69 jaren, zonder beroep, weduwe van Petrus Debruyne, Minnaars plein. Debenf, Amelia, 50 jarendagloonster, weduwe van Engel Vienne, Meenenslraat. Kinderen beneden (Mannelijk geslacht 5) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 2) STIEREWKBURISIGSSW. 187'?. De stierenkruringen zullen dees jaar plaats hebben van I 1 Mei tot 11 Juni, iu 30 landelijke distriklen, waarvan eenige dagen, uren en plaat sen hierna vermeld 1° Te Dixmude, ten 10 ure 's morgens, dm Djnsdag, 22 Mei,voor de gemeenten der 10'Om schrijving be grijpende Beerst, Dixmude, Cat-s- kerke, Stuyvrkeiiskèrke Pervijse Oostkerke Woumen, St-Jacobs-Cappelle, Eessen, Clercken en Zanen. 2° Te Nieuiopoorl, ten 10 ure en half des morgens, den Maandag, 28 Mei, voor de gemeen ten der 11" Omschrijving begiijpende: Wes- tende Lombarlzyde, Nieuwpoort St-Jooris Mannekensvere, Sclioore, Rampscappelle, Boits- houcke, Wulpen en Oostduinkerke. 5" Te Veurne, ten 10 ure en half 's morgens, den Woensdag, 50 Mei, voor de gemeenten der 12°Omschrijving begrijpende: Coxyde, Atlin- kerke, Veurne, Bulscamp, Moëres, Houthem, Steenkerke EggewaerteappeileZoelenaije en Avecappelle. 4° Te Alveringhemten 10 ure en half des morgens, den Dijnsdag, 29 Mei, voor de gemeen ten der 13c Omschrijving begrijpende Oeren, Vincbem, Wulveringhem, Sl-Ricquiers, Alvering hem, Isenherghe en Leistle. 5" Te Loo, ten 10 ure's morgens, den Woens dag,23 Mei,voor degemeenten dei"\b?Omschrij ving begrijpende Hoogstade, Pollirichove, Ghv- verickhove, Loo, Nieuwcapelle, Oudecapelle en Lampërtiissë. 6" Te Zuydtschoteten 10 ure 's morgens, ter gehuchte Steenstrate, den Donderdag, 24 Mei, voor de gemeenten der 15" Omschrijving begrijpende: Merckhem, Noordschote, Reninghe, Bixschole en Zuydtschote. 7° Te Proventen 10 ure en half 's morgens, den Woensdag, 50 Mei, voor de gemeenten der 16e Omschrijving begrijpende Stavele, Beve- ren, Koiisbrugghe-HaniigbeProven, Watou, Poperinghe, Croinbeke, Westvleleren en Oostvle- teren. 8" Te Yperenten I0 ure 's morgens, den Maandag, 28 Mei, voor degemeenten der 17 ''Om schrijving begiijpende Woesten, Boesinghe, Elverduigbe Briefen Yperen, Viamertinghe Dickebusch,Reninghelst,St-Jan enLanghemarck. 9° Pc Gheluvelt, ten 10 ure 's morgens, den Woensdag, 23 Mei, voor de gemeenten der 18e Omschrijving begrijpende Zonnebeke, Bece- laere, Gheluvelt, Zantvoorde, Gheluwe, Wervicq, Comen, lioulhem, Hollebeke en Zillebeke. 10°Te Meessen, ten 10 ure '«morgens, den Dijnsdag, 29 Mei, voor de gemeenten der 19° Omschrijving begrijpende: Ploegsteert, Neder- Waasten, Waasten, Nieuwkerke, Uranoutre, Wul- verghem, Kemmel, Locre, Westoutre, Voorme- zeele, Wylschaete en Meessen. 11° Te Moorslede, ten 10 ure en half des morgens, den Maandag, 11 Juni, voor de gemeen ten der 20c Omschrijving begrijpende Dadi- zeele, Moorsb de, Ledeghem, Bolleghem-Cappelle, Passchendaele en Oostuieuwkerke. 12° Te Meenen, ten 11 ure 's morgens, op de Graanmarktden Donderdag, 24 Mei, voor de gemeenten der 21" Omschrijving begrij pende Meenen, Moorserie, Wevelghem en Rrc- kem. 13° Te Kortrijk, ten 10 me 's morgens, op de Nieuwe Veemarkt, den Woensdag, 16 Mei, voor degemeenten der 22° Omschrijving begrijpende: Marcke, Bisseghem, Gulleghem', Heule, Kort.ijk, Ceurne, Harelbeke, Bavichove, Hulsle, Lendelede en Winket-St-Eloy Onmiddelijk na het onderzoek, zal er in de omschrijvingen eenen prijskamp plaats hebben voor de uitreiking van vier premiën en vier eer metalen aan de eigenaars der vier schoonste stieren. Eerste premie 80 franks en een zilveren e,er- metaal. Iweede premie GO franks en een bronzen eer metaal. Derde premie 40 franks en een bronzen eerme taal. Er zal mogen eene bewafingsprimie van 100 franks met een bronzen eermetaal toegekend wor den aan eiken slier die, in eenen prijskamp der vorige jaren, eene eerste primie van 80 frauks zal bekomen en de hoedanighedtn van goeden voorlteeler zal behouden hebben. De prijskamp zal slechts geschieden tussch n stieren van inlandsch ras of tusschen slieren ge wonnen en gekweekt in de provincie. De eigenaars en kweekers die in den prijskamp willen mededingen, zullen door een schrift van bet gemeentebestuur hunner woonplaats moeten bewijzen dat de slieren welke zij aanbieden, hun toebehooren sedert ten minste zes maanden. Dit bewijsschrift zal moeten overgelegd worden op het oógenblik zelf van den prijskamp. den 27 April 1877. Bes H. Absolsitie esi d<> Toekomst. Wij blijven altijd verre ten achteren in onze antwoorden op Jans Vuilblad. Waarom Oindat de gezalfde krabbelaars iedere week zooveel dom heden schrijven, dat wij dne of vier nummers noodig hebben om die kwasten behoorlijk bij hunne lange lepels te pakken 'T is alzoo dal wij maar heden hunne uitkraming van 34 Maart kunnen aanvatten. In plaats van in hunnen pruttelpraat eenigzins de hatelijke sermoenen, de onverdraagzame daden er geheel de schandelijke handelwijs onzer zonde- vergevers, in zaak van Gazet, Trompet en Buis- absotnlie te kunnen rechtveerdigen, slaan Jans pennelekkers daar met hun schijnheilig aange zicht, hunne handen samengevoegd en hunne valsche oogen naar de maan gedraaid, geweldig uit te roepen De Toekomst brengt een god- 11 delooze en eeriooze artikel mede enz Nu laat eens hooren. a 'T schijnt dat wij de ft. Kerk, de geeslelijk- heid, het H. Sakramanl der Biecht, de mirakels, de H. Relikwiën, de kerkelijke wijdingen en 11 zegeningen beschimpen, bespotten, belasteren 11 en loochenen Welnu, dal is eene reeks grrrrroote en don- derrrrende woorden, maar zij klinken valsch gelijk eene geboistene bel, want, behalve zij in den grond niets dan leugentaal zijn, 'l geen wij zullen bewijzen antwoorden zij niet een woord op al T geene wij geschreven hebben en zij leeren diensvolgens ook niets aan de Vuil— bladlezers. Men weet dat zulks de Leffingsche redeneringswijs is en een der schandelijkste papentoerei). Zij schreeuwen, zij schelden, zij kronkelen zich gelijk snaken, ieder maal dat ware kristenen en goede burgers de onbeschaamde misbruiken van den jesuilenboel aan 't volk doen opmerken. Maar, zij weten niet een woord te vinden noch in 't leven noch in de ware leering van Jesus, om hunnen nieuwmoden winkel te rechtveerdigen! Zij hebben geen ander uitvluchtsel altijd het zelfde dan van te zeggen Wij zijn de kerk van Christus, Wij zijn de leering iv van Christus die ons niet aanhoort, aanhoort i> God nietWij deelen zaligheid en doemnis 11 uitalwie aan onze sleppen hangt, slecht en a goed, trekken wij in den hemel maar alle andere menschen, deugdzaam of niet, gods- dienstig of niet, menschlievend of niet, zullen a voor eeuwig branden. Menigvuldige onverdraagzame geestelijkheden of paperijen op den aardbol, spreken juist de zelfde taal. Het is 't oude papenlied 't welk van in den beginne geheel de wereld doorklonken heeft, en 't welk men lot hedendaags onophoudelijk, noord en zuid, oost en west, hoort zingen. Het luidt in alle kruisvaardtn en godsdienstoorlogen het brengt inquisitie en religiebrandstapels mede. De Mahometanen zingen het als zij de kristenen vermoorden, de joodsche priesters zongen het aan den voet van Jesus kruis de Dominikanen zingen het in de afgrijselijke Barlholomeusnacht, de Jesuiten zingen het den aardbol rond, hier in kiezingen en politieke bedevaarden, daar aan sterfbed eener rijke kwezel, ginder voor een hof van assisen. Voorwaar, dat is zeer gemakkelijk, maar 't is ook zeer dwaas, want het bewijst klaarlijk dat hun kraam niet draaien kan, ten zij met de schijnheiligheid der papen en de bijgeloo- vigheid der sukkelaars. Onderzoeken wij dan wat nader de zwarte consciëntie der vuilbladkrabbelaars en wij zullen nog altijd de onbeschaamde leugens waarmede hun gezegend bladje wekelijks opgepropt is. «.De Toekomst schrijft, zeggen zij, dat de H- Kerk eene politieke zamenzweering is, een nieuwmoden Pharizeierswinkel, een papenboel vi en jesuilenboel Dus zij bespot en beschimpt duidelijk de 11. katholieke Kerk, aan welke men moet gelooven Ongetwijfelt zullen de lezers van Jans Vuilblad in klef zweet en in hennevleesch gekomen zijn als zij zulke dingen zullen gelezen hebben. Maai' ook, waarom lezen die onnoozelaars niet liever de artikels zelve waarin al die baldadige redens uitgewalgd zijn Alsdan, zouden zij er ten minsten iets aan kunnen verstaan en zich aan stonds kunnen overtuigen, dat Jans Vuilblad maar een laslerblad is en dat de Toekomst dui zendmaal gelijk heeft van te schrijven 't gene zb' schrijft. Ja maar, 't is juist daarom dat het lezen der 106/zoiYlst aan alle sukkelaars verboden is? op straf van geene Gazetabsolutie te bekomen.' En t is ook daarom dal ons antwoord door al die dutsen niet zal mogen gelezen worden. Welnu, .het zal gelezen en verstaan worden door veel onafhankelijke lieden en levens goede kristenen en wij zullen vervolgens de goedkeuring der paperij en harer verslaafde tuiters gemakkelijk nissen. (Wordt voortgezet).

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2