Gazelle van 't arrondissement 8Jperen. Kamer. Belgie is ziek. Weersvoorzeggingcn van Mathieu (der Dróme). Nr 789. 16c Jaar. Zondag 6" Mei 1877. Politiek. Stads-, kunst- en Letternieuws. Yérschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMED ABONNEMENT: De tijdingen van het oorlogstooneel zijn niet talrijk. In Europa houden de twee vijandige legers zich stil, maar in Azia schijnen zij van tijd tot tijd eens handgemeen te worden. De Daily Telegraph zegt dat de veld slag van Batoum van den 27 wanhopend is geweest. De Russen zijn in wanorde achteruit gerukt, op het slagveld een groot getal dooden, alsook wagens en munitiën latende. De sultan heeft Ali- pacha voor dien zegepraal gedekoreerd. Volgens eene depeche uit St-Peters- burg, zou er een gevecht den 27 op de Rion hebben plaats gehad. De Turken hebben gevoelige verliezen gedaan. De turkschegekurasseerde booten heb ben de beschieting van hel fortSt-Nicolaï herbegonnen. Een russisch korps uil Alixandropol vertrokken is te Zaina en te Entkeva gevestigd. Een detachement van Erivan komende is eergisteren morgend voor Bayazid toegekomen. De lursche bezetting 1700 man sterk is haastig naar het Aladagh's gebergte gevlucht, hunne bevoorradingen en ma terialen in handen der Russen latende, die de stad en de citadel bezet hebben. De lurksche posten hebben zich overal op de grenzen zonder strijd overgegeven. De Russen hebben Bayazid bezet eene stad van weinig belang. De Turken hou den zich ongetwijfeld op de defensieve langs dien kant alsook op de ooslersche grens van Armenie. Zij zullen waar schijnlijk achteruit trekken tot op de hoogte voor Erzeoum waar men zich aan ernstige feiten mag verwachten. De onder-koning van Egypte heeft aan den Sultan eene nieuwe versterking voor zijn leger beloofd, maar hij weigert geld te geven hij zegt dat hij er geen heeft. De Russische opperbevelhebber heeft geweigerd, een correspondent van den Moniteur Universel zijn hoofdkwartier te laten volgen, hoewel hertog Deeazes zelf dezen reporter aanbevolen had. Berichten van 27 April uit Jassy mel den. dat de prijzen der levensmiddelen reeds 30 pet. geslegen zijn. Hel engelsch eskader der Middelland- sclie Zee samengesteld uit vijf gepantserde schepen, onder bevel van admiraal Harn- ley, is naar Corfu vertrokken. De Senaat van Rumanie heeft met 41 stemmen tegen 10 de conventie met Rus land aangenomen. M. Cogalniceano heeft verklaard dat hel traktaat van Paris vernietigd is, ver mits Europa niet belet heeft dat de Rus sen in Turkije binnen rukten. Rumanië zal Kalafat door de Turken laten bezetten, maar zal beletten dat zij verder gaan. De Presse van Weenen beval een telegram uit Moskou meldende dat een engelsche stoomboot die de haven van Kerlsch binnen liep, zonder de noodige voorzorgen Ie nemen, lorpillen ontmoette welke ontploften. De stoomboot werd vernield, de bemanning en de lading zijn verloren. Hetzelfde blad verneemt, dat men te Weenen en te Berlijn er aan houdt, dal de gezanten van Duitschland en Oosten rijk, gelijktijdig hun ambt te Konslanti- nopcl hernemen. M. Zichy zal dus niet voor M. von Reuss vertrekken. Indien Turkije volhard in de uitdrijving der russische onderdanen, zou het duitsch gouvernement de benoeming van zijnen gezant te Konslantmopel kunnen in trekken. Uil Bucharest, 2 mei, meldt men dat de algemeene ontvanger van Galalz is gemachtigd russisch numerair te ont vangen vele kristenen uit Turkije vluchten in Rumanie. Een rumanisch oorlogschip ligt aan de monding van den Sereth. Men logenstraft het gerucht als zou er lusschen Rusland en Rumanie een ander traktaat bestaan dan de gekende konvenlie van 16 april. Een dekreet van den prins beveelt dat ieder dislrikt de kaders zal vormen voor een bataillon militie. De stad Bucharest zal een bataillon alleen vormen. De konsuul van Engeland te Galatz, heeft aan het engelsch gouvernement laten welen dat op bevel van den opper bevelhebber van het russisch leger de Donau voor de scheepvaart is gesloten. De keizerin en de groot-hertogin erf gename zijn den keizer te gemoet gegaan. Zij waren vrijdag avond le Moskou op het oogenblik dat de keizer aankwam. De keizer heeft Kichinefï verlaten den 26 april om naar Odessa te gaan. Keizer, keizerin en groot-hertogin komen samen naar Sint-Petersburg terug. De sommen voor de gekwetsten worden aanzienlijk groot. Eene circulaire van M. Martel, minis ter van justitie, noodigl de prefeklen en de prokureurs-generaal uit, hem kennis le geven van die dagbladartikelen, waarin vreemde regeeringen worden aangevallen, en tevens de uitgaaf te verbieden van teekeningen en prenten, welke voor vreemde souvereinen of mogendheden beleedigend zijn. Men zou hetzelfde in Belgen ook moeten doen, onze Bachi-Bouzouks zou den hunne ooren intrekken. De Paus heeft in zijne allocutie aan de bedevaartgangers van Savoye gezin speeld op den tegenwoordigen oorlog. Ik weet niet welke der twee mo gendheden de overwinning zal behalen, zegde de Paus maar wat ik weet is, dat op eene mogendheid die zich ortho doxe heet, zwaar de hand Gods drukt, voor de wreede vervolging die hij niet heeft opgehouden te richten legen de katholieken Dinsdag is de discussie van hel wets ontwerp op het geheim der stemming en het kiesbedrog begonnen. Hel is M. Schollaert, onder-voorzitter der Kamer, die het eerst in de algemee ne discussie het woord gevoerd heeft. De redenaar las zijne redevoering en maakte er weinig effekt mede. Spreker heeft het gouvernement geluk gewenschl over de gematigheid waarvan het bewijzen heeft gegeven in het opstel len van hel wetsontwerp en heeft ook het eerst neèrgelegd ontwerp gelaakt, waarop M. Frère uitriep; dat hel kind bij de voedster verwisseld was geworden. De heer Schollaert heeft lot groot on genoegen van de fanatieke gedeputeerden aangetoond dat het onmogelijk is de stemming in de gemeente of in de hoofd plaats van het kanton te doen plaats hebben. Geheel zijne redevoering is eene goedkeuring voor het ministerie, welk het ontwerp aangeboden heeft. De gedeputeerde van Leuven heeft zich onpartijdig en gematigd geloond, en men magzeker zijn dat de Bachi-Bazouks der klerikale partij er hem voor op de kneukels zullen geven. Na deze eerste redevoering was er geen enkel redenaar voor de algemeene discussie meer ingeschreven. Dat ontwerp welke men vreesde verscheidene weken te zullen gediscutleerd worden, zou wel binnen weinige dagen kunnen gestemd zijn. Ja, ons Belgenlandje is ziek en het zal op den duur, volgens de uitdrukking van 't klerikaal Land van Waes, rol worden, zoodal het zal moeten genezen worden in een bad van bloed. Alles getuigt dat wij daar met rasse en reuzenschreden naartoe gaan. De Jesuieten en ullramontanen geven zelfs een stootje, om er nog wat gauwer te zijn. Maar welke ziekte heeft Belgie Eene gevaarlijke, eene doodelijke, die heel hel land, het gansche volk verkan kert. De Malouziekte. Dal is eene kwaal, die zich eerst zach tjes laat voelen en gansch ongevaarlijk schijnt, maar eindelijk eene afgrijselijke etterbuil wordt, die zich overal, overal uitbreidt, en dreigt al de gedeelten van het lichaam der Natie aan te randen, indien men niet op tijd er het mes inzet en ze tot in den wortel uitsnijdt. In 1857 heeft Belgie nog eens een over val dier ziekte gehad; toen ook was de verotling zoo ver gekomen, dat men au grand mal le grand remède moest toepassen. Ongenadig sneed men den kan ker uit en... Belgie was genezen. Haast zal het 20 jaren geledén zijn. Weer lijdt Belgie aan diezelfde ziekte; en de kwaal is reeds zoo ver gevorderd, dal men eene gevaarlijke crisis te gemoet ziet, waarin ditmaal ons land wel zou kunnen bezwijken, als men niet tijdig bij der hand is om de altijd voortwer- kende kankerbui! uit te snijden. Maar neen, even als 20 jaar geleden zal het thans zoo ver niet gaan. De heel meester, het liberalism waakt; hij houdt reeds het ontleedmes gereed in de hand en wanneer de kwaal op zijn hoogste zal komen, zal de Malouziekte met een enke len houw uitgesneden worden. En weer zal Belgie gered zijn door de liberalen. (Westvlaming). Mei, schoon weder van den I lot den 4. Koele wind den 3. Tijdstip afwisselend windig en eenigs- zin, regenachtig bij het laatste kwartier der maan, dat den 3 begint om den 13 te eindigen. Slecht weder, doch van korten duur, bijzonderlijk in de wester streken van Europa. Middelandsche zee, onlstuimig. De golven van Lyon en van Genua bijzon derlijk geschokt omtrent den 7. De Oceaan woelig, namelijk in de golf van Gaseonje. Van den 13 tol den 20, tijdstip van schoon weder. Stortregens in de ooster kringen, in Zwitserland en in Duitsch land omtrent den 16. Begin der hitte. Algemeene regens bij het eerste kwar tier der maan, dat den 20 begint, en den 27 zal eindigen. Geheel Frankrijk door zal hel regenen, doch geweldig in de zuidoorster en zuidweslerkringen van dit land. Hagel le vreezen in de bergkringen, bijzonderlijk in degene van hel zuid oosten. Kortstondige wassing der rivieren in de haven van de Garonne. Wassing der Rhone, ingelijks maar kortstondig, in hel zuidelijke deel van haren loop. Betrekkelijk zware wind in het midden en in de hoogc zuidelijke departementen van Frankrijk. Onderbreking der hitte. Tijdstip, dal nog al akelig voor het zuiden van Frankrijk zou kunnen wezen. Bureel: Dixiiimlestrnat, 39. 10 centiemen den regel. '2a centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 's janrs voor de stad, fr. 4-50 voor geheel België. linilenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het niinnner. Men schrijft in op al de posthureefen. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poprringht'-IIazebronck. 6-30. - 12-07. - 6-50. Poperinghe. 6-50. - 9-07. - 12-07. -3-57. - 6-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-46.- 11-20. - 2-35. - 5-25- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Langhemarck, den zaterdag, 5-50. OORLOGS-TIJDUVGEN.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1