PETROLE K0NF00REN Encre Beige perfections P. GELEI N-LOWAGIE Godsdienst kronijk. Studie van den Notaris DE BÖO, öfficieele akten. Verschillige Tijdingen. MARKTPRIJZEN. ffRRÖOPING HUISMOEDERS Blinde-Liedenstpaat, TE IJPEREN. WOEST EN 5 Heer opsteller, Uit den Républicaine de la Loiredie te Sint-Etienne verschijnt: Koninklijke Academie van Antwer pen. Voorwaarden. Spijskaart TE ÜOSTVLETEREN. WOENSDAG 16 MEI 1877, om 4 ure, ter herberg van Pieter De- ramoudt, te Oostvleteren, 1° Een goed BOOM- PLANTSOEN- en TAILLIE-BOSCH, te Reninghe, groot 52 aren 50 centiaren, bij de Pijpegaale; onverpacht. 2° Een zeer schoon idem, te West- vleteren, bij de Rustplaats, groot 1 h. 31 a. 60 c.; onverpacht. En 3° 39 aren bebouwd LAND, ook te Westvleteren, bij de Rustplaats, gebruiker Deroo-Saesen. Gebruikt binst den zomer Ga zien het nieuw stelsel FARENTHOLD. Het water kookt binnen de vier minuten. Geen den minsten reuk. Boterstraat, 54, IJperen. Groote sortering van Keuken-gerief. BLOEM EN FRUITBOOMKWEEKER, enz. Een man was op hel dak druk bezig met s af te breken Wat men gemakkelijk kan en is dat de jongelingen seffens de herberg men liepen 0111 te gaan zeggen wal er gaande s. Seffens was het geheel gehucht te been, en oh smeekingen noch bedreigingen en konden pen 0111 den rustsloorde ter doen naar brne- komeniedereen gaf zijn gedacht 0111 een de aan dit vandalism te stellen: men sloeg met apepersen, men wierp met brijken, men trachtte buis te beklimmen om dien verkeerden dakdek- te doen eindigen zijn vernielingswerk voort etten, niets kon helpen, toen eindeling hij van ven neder eene tuiinelperte maakte waai door erge wouden aan hel hoofd bekwam. Men ipte dien man op en binsldien liep men te gen- men halen die den kwaaddoener naar het ge- ig van IJperen geleid hebben. Die kerel was een man die daar logiest gevraagd en men had bun zonder slechte achterdenken ie kamer gegeven. Hij had binnen huize veel [iade aangericht, van daar was hij door hel dak op geklommen en had hel begonnen af te trek- u: twee derden der dakpannen lagen op den oud aan stukken en de schouw was tot legen dak afgebroken Men kent tot nu toe-de reden nog niet waarom kerel alzoo op zijn poot heeft gespeeld. X. 2 Mei 1877. Zondag laatst was het alhier de instellatie van nt-Franciscus. Het was een aandoenlijk schouw- al die meesmuilende dibben en dibbaars, t herte nedergeslagen en de oogen verheven lot od, te aanschouwen dan werd het nog aan- aenlijker wanneer er een tachenligtal manschap it eene andere gemeente bijkwam vergezeld van linnen kapelhaan. Wal er al te doene was van plechtigheid en an ik tjuislc alzoo niet zeggen, maar ik weet, at na de diensten er voor elke man en vrouw- ïensch nen lek te pakken was en een mondjen espe op den hoop toe. Het moet zijn dat de goddelijke diensten zeer lechlig geweest zijn en zeer veel indruk op die odwuChtïge menschen gemaakt hebben, want elen waren zeer aangedaan en ingetogen Ik heb eenen gezien die op zijne borst klopte net zijn vuistje en met eenen vloek van vijf-en- achentig sijllaben, zwoer van voor den Paus te villen sterven dan was er in het naar huis gaan ïen anderen, in generaals-kleers, die in eenen jracht tot over zijn hair in het water is gevallen. Slooit heeft men op onze gemeente meer treffe- ijke menschen bijeen gezien ook heeft men s anderdaags langs wegen en straten er de sporen van ontmoet. Mochten deze en andere godvruch tige oefeningen medëhelpen om de gunsten des hemels over onze landstreek te doen nederdalen en de oogst wel te doen groeien Het scheen ons ook dal dit klein legerken in geval van nood, deftig ingericht zou zijn 0111 op de liberalen te kloppen Allesints vinden wij dat God en Sint-Francis- cus schrikkelijk moeten te vreden zijn over het uitstapje van Zondag laatst en het in den hemel een schoon gezelschap zal uilmaken al die aange name, welriekende en stichtende wezentjes in der eeuwigheid te mogen aanschouwen Amen. D. Alle weke nieuwe vnilpottcii. Het is nu de pastoor Pujol van Lagan ique, (Frankrijk) die in de slecle gazetten zal moeten staan voor verscheidene aanslagen op de zeden van meisjes onder de 10 jaren oud. Het is jammer dat de klerikale gazelschrijvers nooit een beetje van dat werk en willen overne men wij zouden het zoo lastig niet hebben, en zij zouden hunne goede gazelten met waarheden kunnen vullen, i'n plaats van zooveel leugens te lezen te geven, gelijk Geerke, Guido en de Meule- naarvanger doen. (Stad Gent). Het gerucht loopt, dat een priester onzer stad sinds eenige dagen vertrokken is, tengevolge van aanzienelijke verliezen, voortkomende van onge lukkige speculation ter beurs,men spreekt van een te kort van 150 lot 180,000 fr. De korrektionneele kamer van 't Beroepshof heeft een vonnis van de korrektionneele rechtbank te Brussel vernietigd, waarbij twee fratische non- nekens, beschuldigd van ongeoorloofde rond- hahngen te Shaerbeek, werden vrijgesproken. Zij zijn nu veroordeeld tot 22 fr. boet ieder, of drij dagen gevang bij gebreke van betaling. Een koninklijk besluit van 13 April keurt den staal goed vastgesteld door de bestendige depu tatie van den provincialen raad van Westvlaan- deren, waarbij de volgende hulpsommen, ten laste van den Staat,worden verleend voor de verbetering des beurlwegen Aan de besturende kommissie van den steen weg van IJ por vi naar het Zwaantje, 4000. ld. van Merckem naar Noordschote, 5000. ld. van Noordschote naar Zuidschote, 525-28. Walou, 20O0. Bij koninklijk beslnit van 27 April is ontvanger der rechtslreeksche belastingen en accijnsen benoemd Te Oost-vleleren, M. J. Moulart, tegenwoordig ontvanger te Hoogslade. De milicianen van de klas van 1874, die in ver lof waren lot 8 Mei, hebben bij ministerieel be sluit eene verlenging bekomen tot 8 oogst. De Office de l'ublicité heeft aan zijne bibliotheekarissen in de statiën laten welen dat zij de Cathéchisme du libre penseur niet mogen ten loon stellen in hunne bib!iotheeken Uit Weenen wordt gemeld dat de Patti be sloten heeft het toekomende jaar eene reis in Amerika te doen en in Europa niet meer te zingen. Een monnik van het klooster der Heilige Apostels te Rome, pater Pulini, 54 jaar oud, heeft donderdag laatst getracht een einde aan zijn Lven te stellen, door zich de keel met een scheermes af te snijden. Pater Pulini, sedert lang met het kerkbestuur belast, had zich altijd rechtschapen getoond. Men deed niets dan hem prijzen. Het schijnt nogtans dat laatst, toen men hem vroeg om rekenschap te geven van zijn bestuur gedurende den laatsten trimester, hij onthutst scheen en uilvluchtsels zocht om de aanbieding der rekeningen uit te stellen. Sedert dien zag men hem bekommerd en niet op zijn gemak. Door den pastoor zijner parochie gedwongen die weigering van rekening uil te leggen, ging hij naar zijne kamer, nam een scheermes en bracht zich eene wijde snede aan de keel toe. Alhoewel zijn toestand gevaar oplevert, wan hoop men niet hem te redden. Een oude vrouw was gewoon alle dagen in eene kapel voor een gekruisten Jesus een gebed te doen maar de christus die al oud was, viel onlangs op den grond en de oude vrouw werd bijna verpletterd. Men hing een nieuwen christus in de plaats en de oude vrouw kwam op nieuw bidden, maar zette zich ver van het beeld, zeggende Verschoon mij, mijn goeden Jesus, dal ik mij niet nader 11 zet, maar ik heb bijna verpletterd geweest door wijlen mijnheer uwen Vader De beoordeeling van de voorbereidende proef tot den grooten prijskamp in beeldhouw kunde, waaraan zestien medekampers deel geno men hebben, heeft zaterdag 28 april, plaats gehad. De jury heeft tusschen de zes eersten tot den eindsprijskamp aangenomen, gerangschikt 1. Joris Geefs, van Antwerpen 2. Desideer Duwaerls, van Diest Peeter Boncquil, van Cachtem Karei De Kesel, van Somergem 5. Frans Joris, van Deurne g Juliaan Dillens, Van Antwerpen Octaaf Maes, van G'eraardsbergen. Zaterdag heeft men uit den beerput op de Houtmarkt, te Rousselare, het lijkje van een nieuwgeboren kind van het mannelijk geslacht opgehaald, dat op tijd geboren was. Naar het schijnt was de policie bij naamloozen brief ver wittigd en verzocht dat zij eens dien aalpul zoo doen ruimen. Ziehier eenige bijzonderhen over de ijselijke brandramp, welke de hoofdstad in verslagenheid heeft gedompeld Het huis waarin de ramp plaats had draagt het nummer twee der Angelierstraat, en is bewoond door M. Fischer, die aldaar een schoenenmagazijn houdt. Op de eerste verdieping woonde het huisgezin Stoebisch, welke lieden handel drijven in quir.cal- leries. Dit huisgezin bestaat uit den vader, de moeder, drie dochters en eenen zoon. Gedurende den avond der ramp was M. Stoe bisch uitgegaan om zich naar den Cercle Ger- mania te begeven en rond 10 ure ging vrouw Stoebisch te bed met de jongste harer dochters, Gertruda, 12 jaren ond. De beide andere meisjes en de zoon gingen insgelijks naar bed, even als de dienstmeid, Adela Boucké. De slaapkamers dezer laatsten waren de man sarden eene groote van ongeveer 16 vierkante meters was verdeeld in drie kamers, gescheiden van elkander door eenen muur ter dikte van een halven steen. In de eerste dier kamers, welke door een klein bordes van den trap verwijderd was, sliepen de twee meisjes, elk in een afzonderlijk bed. De meid sliep in de tweede kamer en de zoon in de derde welke eene dakvenster had langs den kant van het Martelaarsplein. Eenige oogenblikken voor 11 ure bemerkte een policieman, die in de Koolenslraat op zijnen post stond, eene overgroote vlam die uit het dak opsteeg. De plaats waar dit vuur gezien werd doet ver onderstellen dat de brand oustaan is in de eerste der zolderkamers. De policie-agrnt belde uit alle kracht aan de huisbelde bewoners der benedenverdieping waren weldra te been vrouw Stoebisch en hare jongste dochter, welke door het gerucht gewekt werdén, vluchten in alle haast en werden opge nomen door M. Bailleul, die recht over het bran dende huis woont. Nauwelijks waren zij eenige oogenblikken aldaar, toen Mej. Helena Stoebisch insgelijks binnen kwam. Deze verhaalde dat zij door het gerucht was gewekt. Hare kamer was vol rook en de deur brandde. Zij was langs het venster op het dak geklauterd waar over zij was heen ge kropen tot zij er door een onbekende heer was afgehaald, die haar in het naburig huis had gebracht. De heer, door het meisje bedoeld, is M. Delert wonende Marktplaats Ie Schaarbeek die persoon heeft in deze omstandigheid veel moed en koel bloedigheid aan den dag gelegd. Helena Stoebisch herinnert zich niet of zij hare zuster en de dienstmeid gewekt heeft zij zegt dal toen zij te bed ging er in hare kamer noch vuur noch licht was. Zij kan de oorzaak van den brand dus niet begrijpen. De policie-agent welke het eerst binnen 't bran dend buis drong, ondervraagde de personen die bij ontmoette en beweert dat zij hem antwoordden dat eikeen het huis verlaten had. Niettegenstaande deze verklaring ging de agent naar boven doch hel vuur was geweldig en de rook zoo dik dat hij onmogelijk de mansarden kon bereiken. Zoodra het hem onmogelijk was de zonderka mer binnen te treden vond hij vooreerst het lijk der dienstmeid, Adela Boucké 22 jaren oud en geboren te Staden. Het lijk dier ongelukkige was gansch verkoold; het zat in een gekrompen naast de deur die op het bordes uitgang geeft en langs welke zij zal hebben gepoogd te vluchten doch welke deur, volgens Helena Stoebisch verklaar de, in brand stond. Vervolgens vond de policie een tweede lijk namelijk dat der andere juffer Stoebisch, geboren te Brrslau en 15 jaren oud. Dit ongelukkig meisje had haar bed verlaten, was h ire kamer uitgegaan doch was even als de meid door den rook en het vuur overvallen en verstikt. Eindelijk, de jonge Rodolf Stoebisch, oud 16 jaren, lag met het aangezicht plat ten gronde en de armen uitgestrekt hij ook was uit zijne ka mer naar den trap gevlucht, doch had even als de andere slachtoffers zich den weg door het vuur afgesneden gevonden. De drie lijken zijn naar hel St-Jansgasthuis ge bracht, na door den docklor M. Van Hoeter te zijn onderzocht. MENGELINGEN. Onze vrienden van buiten kunnen ook leute maken alzoo wel als in steè, zoo men ziet in de twee hieronderslaande mededeelingen. Te Vlamcrtinghe beslaat er eene sociëteit kaarters die vrolijk hun jaar gesloten hebben met een vriendenmaaltijd. Om een gedacht te hebben hoe men zich aldaar verlustigde, heeft men maar kennis van het volgende te nemen, toegezonden aan elk lid van 't genootschap: SLIHTINGSBANH.ET VAN HET WINTEItSAISOEN, BIJ I1ET KAARTSPELERSGEZELSCHAP vn hrt i.ihii OP 8" APRIL 1877. Bijzondere spijskaarten zullen elks plaats aan tafel aanduiden. Al de maatjes mogen hertelijk hunnen leelijkaard vullen, zonder nochtans overdaad te doen. Degene die zich buiten alle verwachting zouden gedragen als onbeschoefleriks, zullen worden aangevat, zwart gemaakt, en na Midden-Africa gestuurd, om er met ter tijd beschaafd te Worden. Voor de Commissie: MAG-NIKS. Waternachtegaals of Oesters. Soep van Schildpadden en Kelderslekken. Kemelborst met witte saus. Schapenbout met gekloofde l'eerdeboonen. Hutsepot van Spaansche Vlie gen, Veemols en Sprinkhanen. Gelardeerd Ruggestuk eens Baviaans. Vledermuizen met duivelsaus.Gekropte Stekvogels met beschaafde saus. Nagerecht. Doubelkoeken, Profe te beziën, Hondebroodjes, Mokken, Versche Broeders, Knuisten, Spekken, Menlebollen, Trekkelingen Fruiten, zooals: Zwijnebeijers, Galnoten,Sparappels,Kastanien,&. N. B. De door gulzig eten aan verstopt heid lijdende maatjes worden verwittigd dat Katherine's lavementbus, ter hunner verzach ting in hel Lokaal berust. IJPEREN, 5 Mei. GBANEN ENZ, verkochltc kwantiteit. middenprljs p. 100 kilo. Erweten Boontjes Aardappelen Boter 18,700 4,200 000 1,200 1,700 5,000 35-00 26-25 00-00 27-50 27-50 15-50 285-QQ VEURNE, 2 Mei. Tarwe per 145 liters fr. 39 42 25 Rogge, id. 24 28 Sucrioen, id. Haver, id. 15 17 Boonen, id. 27 31 Erweten, id. 28 53 KORTRIJK, 50 April. Tarwe, per hectoliter, fr. 22 28 Rogge, Haver, Aardappelen, per 100 kilos, 8 12 Eieren, per 25, 1 54 2 08 Boter, per 1/2 kilo, 1 54 1 67 LEUVEN, 30 April. Tarwe, per 100 kilo, fr. 58 Rogge, 27 50 Voederhaver, 24 Aardapp. >i 10 Boter, de kilo 3 Eiers, de 26, 2 -- DENDERMONDE, 50 april. Lijnolie, 100 kilos, fr. 75 50 86 50 Koolzaadolie, 93 Kempoiie, Lijnzaad, - 51 75 55 25 Koolzaad, 44 ROESELA RE, 1 Mei. Tarwe, 150 liters, fr. 36 50 a 37 ld. van Australië, 27 26 ld. roode, Rogge, 26 27 Haver, 23 22 Boekweit, Boonen, 26 27 Aardappelen, de 100 kilos, 5 50 6 Boter, per kilo, 3 3 57 Eieren, de 26, 5 5 20 OLIEMA RKTER' LEUVEN, 50 April. Koolzaadolie, per 100 kilo. fr. 92 Lijnzaadolie, 76- ROESELARE, 1 Mei. Koolzaadolie, 105 kilos, fr. Lijnolie, a 83 - 54 50 VAN Eenigste agent, (BEIOX-FEYS. achter den gewezen Lombaard, d un trés beau noir en ecrivant, d'une limpidité inaltérable, ne depose pas dans l'encrier, ne s'é- paissit jamais et n'oxide pas les Plumes melai- iiqttes. En vente au Bureau de ce Journal, rue de Dixmude, 39.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 3