Gazelle van 'I arrondissement 1*1 peren. De Kieslienorniing. Wetsontwerp op de Kieshervorming. ]\r 774. 16e Jaar. Zondag 2111 Januari 1877. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschiliige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAiMEN ABONNEMENT: Volgens de laatste tijdingen uit Berlijn zouden de nationale-liberalen ongeveer 12 tot 15 stemmen hebben verloren. De progressisten zijn erger bedeeld, van 36 zijn zij op 17 ge daald. De conservateurs hebben 10 zetels gewonnen. In een woord, de partijen die het behoud en de ont wikkeling der instelling van het keizerrijk willen, zullen na de ballo tering nagenoeg met 194 zijn en hun ne tegenstrevers ten getalle van 138. Uit Constantinopel ontvangen wij eene depeche,van 13 dezer, die meldt dat de groote raad van Turkije een voudig de voorstellen van de mogend heden zal verwerpen. De wapeningen geschieden op grooten voet; zoodat men er toch aan denkt voor de oostersche kwestie wat onnoozel bloed te vergieten. Er zijn reeds verscheidene gezan ten die een afscheidsgehoor aan den Sultan hebben gevraagd. Zouden ze zich niet goed vermaken te Constan tinopel dat zij zoo spoedig willen ver trekken. In de italiaansche Kamer discu teert men een ontwerp over het mis bruik der geestelijken in het uitoefe nen hunner bediening. Een der pretendenten tot den voor zitterszetel in Mexiko Iglesias, is verslagen en biedtzijneonderwerping aan. Een wetsontwerp, eenig in zijne soort, en door vijftig leden der griek- sche Kamer van afgevaardigden in gediend, is thans hij deze Kamer in onderzoek. Het heeft ten doelhet pensioneren van de volksvertegen woordigers. Ieder lid der Kamer, die gedurende tien zittingjaren zijne be trekking heeft waargenomen, zou recht hebben op een pensioen van 200 drachmen; dit bedrag wordt verhoogd tot 250 drachmen voor 12 zittingen en tot 300 drachmen voor 15 of meer zittingen. De heer Malou zegt de stad Gent, heeft gisteren het wetsontwerp op de kieshervorming neergelegd. Hij is dus van zijn woord geweestwat zijne beloofte betreftmaar het ontwerp behelst voor waarden die er niet alleen eene partijwet van maken maar zelfs het geheim der stemming welke men heeft willen ver zekeren vernietigt. Wij konden ook niets anders verwachten van M. Malou en zijne kliek en de liberalen hebben misschien ongelijk gehad eene kieswet te vragen aan een klerikaal ministerie dat nooit anders kon voorstellen dan eene partijwet ten voordeelc zijner vrienden. Dit is inderdaad het geval. M. Malou heeft in schijn de liberalen willen te vrede stellen, maar in den grond heeft hij eene wet gemaakt voor de ka- tholijken en iets dal in 'toog springt, eene wet bijzonderlijk voor de anlwerp- sche klerikalen want men zou zeggen dal sommige artikels door hel Huis van Antwerpen zijn opgesteld. Het voornaamste artikel dat de libe ralen gevraagd hebben, was dat de kiezer zelf zijn briefje zou moeten maken. Ehwel, M. Malou zegt ja; de kiezer moet zelf zijn briefje maken in den kies gang, dien hij ook aanneemt, maar.,.. Daar is wederom een maar.... Maar de kiezer magook zijn BRIEFJE MEDEBRENGEN. Ja, hij mageen briefje in zijnen zak hebben dat hij afgeeft maar mag er geene uilschrablingen of teekens aandoen. Wat zegde van dien Malou's (oer Men voldoet in schijn aan de vraag der liberalen, maar men geeft aan de kleri kalen wal zij eisehen namelijk dal zij de kiezers een briefje in de handen mo gen stoppen die zij hem op zijne ziel zaligheid doen beloven, in de bus te zul len steken. Het is op die wijze dal M. Malou het geheim der stemming begrijpt. M. Malou heeft nog iels voorgesteld in de nieuwe wet om de liberalen plezier te doen. De kiescijns, gevormd hij middel van andere dan grondbelastingen en recht op de mijnen, moet men gedurende twee volle jaren belalen wil men kiezer zijn. En die schikking is toepasselijk op de kiezerslijsten die in 1877 zullen herzien worden. Deze schikking heeft geheel het karak ter eener partijwet. Er zijn in zekere steden en namelijk te Antwerpen, onder de tegenwoordige wetgeving verklaringen van patent gedaan ehwel het voordeel dier verklaring neemt M. Malou met een pcnnelrek weg, door die palenlgcrechlig- den te beletten in 1878 deel aan de kie zingen te nemen. Zou dit artikel door het Huis van Antwerpen niet zijn opgesteld zooals wij hoöger zegden Nog andere schikkingen zijn genomen om de officieren van het leger, die kiezers zijn, le hinderen in het uitoefenen van hun kiesrecht. Wederom eene schikking ten voordeele der Antwerpsche kleri kalen. Zooals men ziet, hebben de liberalen zich niet te verheugen over hel voorge stelde ontwerp ook is het in de Kamer met een algemeen stelzwijgen onthaald geworden en naar de seklien verzonden. Het gouvernement hij monde en M. Malou had de verbintenis genomen uit hel ontwerp alles te laten dat vreemd aan de verzekering van het geheim der stemming en aan de vrijheid van den kiezer zou zijn het is integendeel, om de klerikalen van Antwerpen om De Laet en Coremans le redden aan zijne verbintenis, tegenover de Kamer geno men, le kort gebleven. Wij twijfelen niet of de liberalen zul len dit aan Malou voor oogen leggen en hem zeggen dat het land geene partijwet heeft gevraagd, maar eene wet die de rechtzinnigheid en de vrijheid van den kiezer waarborgen. Wij hebben noch de alphabetische naamoproeping voor geheel het arrondis sement, noch het maken van het briefje door den kiezer zelf, de twee hoofzaken, zonder welke de hervorming geene waar de heeft. Wij komen op dit belangrijk feil terug, waarop wij de aandacht van al de libe ralen roepen. De Gazette van Brussel zegt dat hel ontwerp aan de liberalen eenige hervor mingen toestaat, maar dat M. Malou zijne partij daar ruimschoots voor scha deloos stelt. Gij hebt mij een ontwerp gevraagd, het geheim der stemming waarborgende, zegt M. Malou tot de liberalen. Zeer wel, ziehier een waarover hoop ik gij te vrede zult zijn. Maar voegt hij er hij gij zult mij ook wel wederkeerig eene kleine voldoening toeslaan. Het ware niet rechlveerdig dat gij alles en ik niets had. Bijgevolg, ik geef u het geheim der stemming, maar op mijne beurt schrab ik een goea vierde uwer kiezers van de lijst. Dat is hel gedacht welk M. Malou ge had heeft hij het opstellen van hel wets ontwerp. Ziehier de voornamsle schikking van hel wetsontwerp door M. Malou in de Kamer neêrgelegd, betrekkelijk de kies hervorming. De kandidaten moeten ten minsten vier dagen vóór de kiezing voorgesteld zijn. Het voorstel moelgeleekend worden door 50 of 50 kiezers volgens het getal kiezers van het arrondissement. De kandidaten mogen zich te samen voorstellen en eene volledige lijst aan bieden met aanduiding van partij. Zij duiden zooveel getuigen aan als er bu- reelen zijn en een gelijk getal plaatsver vangers. Als na het termijn van vier dagen, het getal voorgestelde kandidaten hel getal le kiezen leden niet overtreft stelt het Midden-bureel vast dal de kandidaten gekozen zijn en op den dag der kiezing moet niemand stemmen en roept men die kandidaten als gekozen uit. Als het getal kandidaten hel getal le kiezen leden overtreft het zij voor de beide Kamers het zij voor een dezer moet de kiezing plaats hebben op den vaslgesteldcn dag. Het middenbureel moet bij middel van plakbrieven, in al de gemeenten van het arrondissement, denamen der kandidaten afkondigen, lusschcn welke de slembus uitspraak moet doen. Hel kapittel 2 heeft betrek op de kies- briefjes en bijeenroepingen. Er zal een officieel kiesbulletijn zijn en een partij— bullelijn; hel namaken van hel eerste zal als eene vcrvalsching in openbaar ge schrift gestraft wordenhet namaken van het tweede alsvervalsching van bijzonder geschrift. De kiesbureelen mogen niet meer dan 400 kiezers bevatten. Kapittel 5 regelt de kiesbewerkingen. De voorzitters de secretarissen en de getuigen moeten zweren het geheim der stemming te zullen bewaren op straffe eener boel van 500 lot 5,000 fr., behalve berooving van het recht deel van een kiesbureel te maken getuige, kiezer of kiesbaar te zijn. De volgende artikels betreffen de in stelling en de stemming. Wij geven hiel de voornaamste Art. 26. Het bureel en de afgezonder de kompartimonten in dewelke de kiezers hunne stemmir.g moeten vormen of vast stellen zijn geschikt volgens een der modellen bij hel ontwerp gevoegd. Even wel kan men de grootte en schikking veranderen volgens het den staat dei- lokalen waar de kiezingen plaats heeft, vcreischt. Art. 27. Er zal ten minste een afge zonderd komparliment of lessenaar zijn voor 100 kiezers. Art. 28. De onderrichtingen model nr V, worden op de uitnoodigingsbriefjes gedrukt, op het builengedeelle van ieder kiesbureel, in de zaal en langs binnen in ieder afgezonderd komparliment, geplakt. Art. 29. De afsluitingen gangen en lessenaars worden door den Staat aan de gemeenten,hoofdplaatsen van hel arron dissement, geleverd. Hel onderhoud en de vernieuwing van dit matei'iëil zijn ten laste der gemeenten. Art. 50. De naamoproeping der kiezers wordt gedaan te beginnen met die dei- meest naast gelegene gemeenten. Er wordt geene reappel of heroproe ping gedaan, maar de sembus blijft lol 2 uren 's namiddags open. Art. 51. Naarmate een kiezer het stemlokaal verlaat roept de geheim schrijver of Iaat hij een ander kiezer bin nen komen derwijze dat zij zonder on derbreking elkander in de afgezonderde komparlimenlen opvolgen. Art. 52. De kiezer die geroepen of binnengeleid wordt, ontvangt uil de handen van den voorzitter een officieel kiesbulletijn, ia vier gevouwen cn die op Bureel: Dixmndeslraat, 39. 10 centiemen den regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 's jaars voor de stad. Sr. 4-50 voor geheel België. Builenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op al de poslbureelen. MST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-IIazebrouck. 6-50. - 12-07. - 6-50. Poperinghe. 6-50. - 9-07. - 12-07. - 3-57. - G-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-34. - 9-46.- 1 i-20. - 2-35. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Langhemarck, den zaterdag, 5-50.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1