Stadsnieuws. den buitenkant een zegel heeft, het num mer van hel bureel en den dag der kie zing dragende. Hij begeeft zich rechstreeks in een der compartimenten maakt er zijn stem briefje gereed geeft het vervolgens aan den voorzitter, regelmatig in vier gevou wen, en verlaat de zaal waar de stem ming plaats heeft, zoodra de voorzitter het stembriefje in de bus gestoken heeft. De voorzitter mag evenwel de blinde of gebrekelijke kiezers toelaten zich door hunne geleiders of ondersteuners te doen vergezellen. Art. 35. De stemming van den kiezer die zich van den offieicelen bullelijn be dient, wordt verricht door het toeken bij middel van een knipmes (emporle-pièce) in een daartoe bestemde kolom gemaakt, die volgt op den naam van de kandidaten, aan wie men zijn slem wil geven. Een knipmes zal in elk kompartiment neergelegd worden. De kiezer die zich van een parlijbulle- tijn wil bedienen mag er geen mark uilschrabbing of hoegenaamd leeken aan doen. Hij moet het in vier vouwen dat het een vierkant uitmaakt. Art. 34. De kiezer, die een officieel bullelijn zou bedorven bebben, mag een ander vragen aan den voorzitter maar hij moet het eerste lurug geven die ter stond zal vernietigd worden. Art. 35. De ongeleerde kiezer mag aan een der slemopnemers vragen dat hij bij middel van het knipmes op zijnen bullelijn de namen teekent die hij zal aanduiden. De kiezer mag zich in hel komparti ment maar ophouden gedurende den tijd dat hij noodig heeft om zijn slembriefje te maken. Hel volgend kapittel schrijft de schik kingen voor betrekkelijk de stemopne ming. Voor de slemopneming bepaalt de wet dat een bureel met het naastgelegen bu reel zijne stembus zal verwisselen zoo dat elk bureel andere stembriefjes zullen openen dan zij ontvangen heeft. Aan titel II is er vastgesteld dat de persoonlijke belastingen en patenten maar in rekening kunnen komen als zij voor een geheel jaar zijn genomen en als zij ingeschreven zijn ten laaste op 31 januari van elk jaar. De grondbelasting en de opbrengst der mijnen worden den koper aangerekend den dag dal de verandering aan een derde kan worden vertoond. De verklaring van patent der belast bare personen, wordt maar aangenomen, als den kiescijns verrechtvaardigende,' als zij door het hoofd van het etablissement, den patroon of elk andere persoon die den patenlnemer in dienst heeft en be taald, als rechtzinnig en echt wordt ver klaard. De bestendige deputatie en het beroeps hof kan den vrederechter afveerdigen, ten einde in de handelsboeken of andere dokumenten na te zien of de gedane ver klaring en het ccrlifikaat met de waar heid overeenkomt. Die een valsch ccrlifikaat zal afgeleverd hebben zal met eene boet van 200 tol 2000 fr. gestraft worden. De schuldige zal daarbij gedurende 5 tot 10 jaren van kiesrecht en als kiesbare beroofd worden. De afzetbare ambtenaars, de soldaten in werkzamen dienst en de ministers der eerediensten, die eene jaarwedde van den Slaat genieten, kunnen maar op de lijst geschreven worden in de gemeente waar zij verblijven, uit hoofde hunner bedie ning of van hun mandaat, op hel tijdstip van de herziening der kiezerslijst. De schippers en de handelsreizigers zijn ingeschreven op de plaats hunner oorspronkelijke woning, voor zooveel zij in geene andere gemeente ten minste een jaar hun wezentlijk verblijf hebben. De failliet dcrKolenbassijnsmaaktzoü- veel, zooniet meer gerucht te Parijs dan te Brussel. De parijsche bladen bekomme ren er zich over, en er zijn er onder de meest verspreide die Philipparl verschei dene kolommen toegewijd hebben. Een hunner schat op zeven honderd millioen, bijna een milliard, hel cijfer der verrich tingen, waarin Philipparl rechtstreeks be trokken was. De Nouvellesde Paris zegt dat Philipparl geen vertrouwen dan in zich- zelven had, onbedachtzaam was in den keuszijner omgeving, noch de beurs, noch het technisch gedeelte der Bank kennen de, zich latende opeten door woekeraars, zijneondernemingen niet in evenredigheid met zijne middelen stellende. Al degene dieden financieman van nabij gekend heb ben, zeggen dat bovenstaande schels juist De gemeenteraad van Marseille beeft be sloten lot oprichting van vijf wereldlijke scholen voor jongens, twaalf wereldlijke scholen voor meisjes en vier bewaarscho. len voorts tot verandering van i6 scho len (10 voor jongens en 6 voor meisjes), die thans onder bestuur van geestelijke korporatiën staan, in wereldlijke scholen. Dat heel men de hand aan 'twerk slaan. Dagen en uren van opening. Hoog getal. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Eerste raadsel voorgesteld door M. l'appol Tweede raadsel voorgesteld door klak- ke Decorte Derde raadsel, voorgesteld door Gusten Krulle. De Corsetsnoerder aan Pappot (bij de deur). In 't naaste Soiréetje zullen wij nogeens raadseltje spelen Dat spel gaat mij veel beter dan Kschijtrop's vuilbrorken. is. Den 20 Januari -1877. Pi'oei'neiniug. - Maandag in den voor avond rond 4-40 ure, vormde er zich eene groote bijeenscholling volk voor de ijzeren poort van de gebouwen der Gaz, eigendom van M. Valcke-Hage, builende Dixmudepoort. Binnen op den koer btmerkle men de heeren Burgemeester der slad, de Bevelhebber en Offi cieren der Sapeurs-Pompiers, verschillige Officie ren onzer bezetting en een groot getal voorname ingezetenen onzer stad. Er was kwestie eene proefneming te doen met een nieuw stelsel van blusch-machien Mata Fuegos genoemd. Een hoop kokes, steenkolen en teer van twee meters omtrek in brand gesto ken zijnde, zag men welhaast de vlam verschillige meters in de hoogte woeden en een dikke rook verstikte de talrijke toeschouwers. De proefnemer met zijn toestel onder den arm, naderde den gloed en in twee minuten doofde hij het verslindend élement uit Deze uitslag verwekte de algetneene bewonde ring en pleitte zeer voordeelig voor de nuttigheid van dit toestel, dat geroepen is om de grootste diensten te bewijzen voor wat aangaat de open bare gebouwen, de nijverheids-gestichten, de werkwinkels en zelfs de enkele woningen, die, allen zonder onderscheid zouden moeleu voorzien zijn van dusdanig toestel. De groote zaak zegt de Flundre libérale van den 12 sept. 1876, toen er eenen brand komt uil te bersten is van dadelijk te kunnen ii aan het werk vallen om te blusschen en alzoo tijd te winnen, tol het aankomen van voldoende ii hulp. Indien, op het oogenblik men een begin ii van brand gewaar is, men altijd onder de hand ii het middel hadde om met voordeel het vernie- ii lend élement te bestrijden, er zouden maar weinig of geene branden meer te betreuren ii zijn. Eh wel, het is dit middel, zeer gemakke- ii lijk om behandelen en in het hereik van alle ii beurzen, dat M. Banalas uilgevonden heeft. Er is nu, om zoo te zeggen, niemand meer die 't zijnen zulk bluschtuig niet kan bezitten, niet eene fabriek meer die van zulk een toestel niet ii moet voorzien zijn. Donderdag, ten 5 ure 't avonds, kwam M. Camille Lambreclit, nogeens eene beproeving wagen niet een grooter gestel, dat een man, als de cocoventers, op zijnen rug draagt. Eerst deed men dezelfde experientie van den maandag op den cour van het Gaz-gesticht, daarna ging men over tol de proefneming met het grooter gestel. Op de buitenwandeling, recht over het gebouw der vaart, bevond zich een tamelijk grooten hout stapel die men te voren overgoten had met pekleer en petrool. Men stak er het vuur aan en een vlam slerg met eene ijzingwekkende hevigheid in de hoogte. De talrijke omstaanders deinsden trillend achteruit, genoodzaakt door de hitte en den rook een grooten afstand te nemen. Een onzer pompiers het machien op den rug naderde den brand en doofde de hevigste vlam uit, terwijl een zijner kamaraden, met een kleiner gestel langs den anderen kant liet werk voltrok. 1 In den lijd dat onze lezers noodig hebben om deze weinig regelen van het verslag dezer laatste proefneming te lezen was alles uitgedoofd en geen spoor van vlam noch vuur was nog te zien. Ditmaal was de proefneming gedaan in tegen woordigheid van geheel de stadsregeering, veel leden onzer pompiers en een groot getal welstel lende ingezeten. De overige toeschouwers waren talrijk en na afloop der zeer goedgelukte proef neming begroette een algemeen handgeklap de pogingen van den heer Lambrecht, die den depot dezer gebreveteerde toestellen heeft, te Brugge, Zilverstraat, N° 8. Aanhoudingen. - Onze plaatselijke pohcie komt alhier verschillige merkweerdige aanhoudingen te doen vooreest hebben wij deze van Pieler Vandekerkhove, in bankbreuk van waakzaamheid sedert omtrent 2 jaar, en die onder andere veroordeelingen, er twee opgelegd is geweest door het Assisen-Hof, beticht voor tal rijke diefstallen gepleegd in de arrondissementen IJperen en Kortrijk Dan deze van Amelia Six, dienstmeid, verdacht van diefte ten nadeele van haren meester, te Roeselare, en plichtig bevonden van diefstal ten nadeele van al hare meesters, waarbij zij sedert zes jaren gewoond heeft En dan nog deze van zekeren Felix Viane, kwaaddoener van de ergste soort, die laatst nog te IJperen kleedingstukken verkocht heeft die hij te Reninghe ontvreemd had, een kerej, eindeling die opvolgenllijk zich uitgegeven had voor De- voorde, Vaudrvoorde en Meurisse en die zoover gekomen was dat hij, in naam van vreemde per sonen, zich alle siach van voorwerpen had doen ter hand stellen, ais vleesch, stoffiën, enz., enz. Si;»«l$S>oekz;»rtI. - Sedert 1" Januari van dit jaar, 2ijn er verschillige veranderingen gebracht in onze openbare Stadsboekzaal. Deze zijn aan de nieuwsbladen niet medege deeld geweest en van het publiek weinig gekend. Wij denken onze gewone lezers een dienst te bewijzen niet deze veranderingen hieronder aan te stippen. Den Dinsdag, van 10 ure tot middag, en van 2 tot 4 ure. Den Woensdag, van 10 ure tol middag. Den Donderdag, van 10 ure tol middag, en van 2 tot 4 ure. Den Vrijdag, van 10 ure lot middag. Siooj'Miiiiiischajvpsj. - Deze belang volle maatschappij heeft hare leden met hunne familjen een schoone muziekale avondstond aangeboden. Het Soiree bouffe. heeft Woensdag laatst in het lokaal der maatschappij eene over- groole massa leden uitgelokt, lot zooverre dat velen geene plaats vonden om te zittende damen waren talrijk. Het programma was allerbest samengesteld en de uitvoeringervan liet niets lewenschen over; al de heeren liefhebbers, zoowel ijperlingen als vreemde, hielden zich op de hoogste hunner reeds vastgestelde faam en bekwamen een welver diende su kees. Men heeft er herlelijk gelachen en eenige aan gename uurkens doorgebracht; en de bestuurders verdienen lof voor hunne bezordheid om de leden zulke welingerichte feesten aan te bieden. V Hyt'c onvi»i««"e. - Zondag, aanstaande, ten (i 1/2 ure, in het lokaal, (Zilver Hoofd, Ilijsel- slraat), heeft er een groot concert plaats voor de heeren leden en eereleden dezer schoone maatschappij. De samenstelling van hel programma is zeer schoon, en wij twijfelen niet of deze ijverige maatschappij zal eere van haar werk halen en een talrijke menigte zal hare pogingen inet hare tegenwoordigheid vereeren. Witte Klakken. - Vrijdag laatst heb ben wij een Concert bijgewoond, gegeven dooi de Witte Klakken, onder de directie van den nieuwen muziekmeester, M. Bodar al de stuk ken werden er zeer juist en met veel samenhang uitgevoerd en menige toejuichingen begroetteden de uitvoeringen. De solisten voornamelijk deden echte wonderwerken en M. Bodar, zal, wij zijn er zeker van, van de Witte Klakken eene fan fare van eersten rang vormen. Slgnalffinfiiit. - Van '17 tof '8 dezer is er te Brussel een peerd gestolen: bruin grijs, 11 jaren oud, 1 meter 50 cent. hoog, wille sterre op hel voorhoofd, aan de heenen Tang air en nieuw beslagen. ttugcluk. - Den 17 dezer is er te Armentiers een erg ongeluk gebeurd. Bruno Vanlomme, 48 jaar, van Langeniarck, te Yperen wonende is aldaar onder de wielen van zijnen wagen gevallen en heeft verscheide ribben ge broken. Men heeft hem in efnen zeer bedenkelij- ken toestand alhier in het hospitaal overgebracht. tlijbcIschHtteii'siHiKifccBirtppSj. - '13° schifting van liet winlersaizoen. 14 Januari 1877. 1. Anten, J. 20 20 20 23 25 110 2. Ligy, F. 23 20 20 15 25 105 3. Vandermarliere, L. 15 25 25 20 20 105 4. Podevyu, A. 20 25 25 15 20 105 5. Ligy, A. 15 20 20 25 20 100 6. Vanheule, L. 20 20 15 25 20 100 7. Maillard, G. 20 20 20 20 20 100 8. Lebbe, A. 20 20 25 '15 20 100 9. Dumon, A. 20 20 25 20 15 100 10. Declercq, T. 25 15 20 15 20 95 ■11. Swekels, L. 15 20 20 25 15 95 M. Renier, H., maar 95 punten gemaakt heb bende, heeft niet kunnen gerangschikt worden. van den 12 tot den 19 Januari 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht Vrouweiljk id. 5) 6) te zamen 11 Vandendriessche, Joannes, zonder beroep en Rosalia Eeckhout, kantwerkster. Pred'hom, Franciscus, onder-luitenant bij het I4e reg' linie en Maria Lagrange, zonder beroep. Descamps, Carolns, veldwachter en Maria Leleu, kleer maakster. Lernould, Josephus, 70 jaren, bouwmeester, weduwaar van Virginia Colaert, Armemeisje- straat. Meirland, Judocus, 72 jaren, meubel maker, echtgenoot van Rosalia Woets, Janse- niusstraat.Deman, Joanna, 75 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Meenrnstraat. Dechièvre, Sidonia, 40 jaren, mulsenmaaksler, ongehuwd, Rijsselstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 1) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 2) Den 20 Januari 1877. BEK ËN» MAK ÏA1,. Allerbeste week De puls is gevallen op 274 slagen en 3/4 per minuit. Sedert *t ongelukkig voorval der maand September, was hij nog zoo stil niet geweest, weliswaar hoofd van den doorluchtige!) schrijver en spreker Cnape- lynck, principaal van 't bisschoppelijk kollegieblijft buitengewoon ijdel, maar dat geeft er niet aan. Ook was er Donderdag een zeer aangenaam Soiréetje. Kschylrop wilde nogeens vuilbroeheyi, maar M. Pappot bader genoeg van en op zijn ver zoek, heeft men besloten van eenige raadseltjes op te lossen Wie weel hoe de 11. Vader Abraham het j> aan boord gelegd heeft om, in den ouderdom van honderd jaren juist, eenen frischen zoon, a genaamd Isaac, te winnen met Sara zijne negen- ii tig jarige; huisvrouw M. Grysebolle (den krop uitstekende) wel, wel Wij zouden dat misschien nog kunnen zien!Maar, met een Saralje van 90 jaren, dat is toch een hitje sterk Strootje (met verrukking) Godóösje me món Kwêésje is 't onsen ook al te laat Rosa... (al met een' keer, ziet men de Corsetsnoerder grauwe Julies ribben vasthouden van klaar lachen). M. Berten. :T is misschien omdat de jaren, ten tijde van V. Abraham, zoo lang niet waren dan d'onze (algemeene verontwaardiging... Verscheidene aanstaandefs fésiken zich in 't oor dat het eene schabouwelijke ketterij is M. Acx. 't Is omdat V. Abraham, volgens 't verbod van God zelve, nooit geen verkenvleescli geëten had. 'k Heb 't dikwijls ondervonden als ik, in d'eene of d'andere zwijnetriepe of hom mellevering,poolen en ooren of velledarmen geëten had. Er is niets op de wereld dat eenen man zoo zeer doet verslijten. Mgr Krootéter (met neêrgeslagene oogen). MM. Sedert dat Adam in den appel heet zijn, on der zijne familie en afstammelingen, in 't stuk van huwelijk en kinderen koopen, zeer veel won derlijke zaken geschied ILaat ons Gods wer ken niet doordringen. (Louis Venynt vaagt eenen traan af met zijne mouw.) Wie kan mij den naasten weg toonen naar Rome, om een vet kicken met eene halve dozijn blauwe pullemulsen te dragen aan O.H.Vader, die met zijn bloot hoofd op nat stroo moet sla- ii pen Armens en Beenen (opspringende gelijk ie mand die wil wieltje smijten). Is dat nu een raad sel Weten al de goede katholijken den koristen weg niet om hun geld of andere giften naar Ro me te zenden Gij moet daarom een b Huis-Muis (zeer verschrikt). Bedaar u Mijn heer, bedaar u I 't Raadsel is wat eenvoudig maar 'l komt uit een godsdienstig hert! Vriend klak- ke, Rome is wat verre voor u: vertrouw liever uwegifteaan mij, ik zal ze naar Rome zenden. Gij zoudt wel doen van er nog een paar frankjes bij te leggen, want sedert den dood van den milddadigen kardinaal Antonëlliis 't vooral geld dat de Paus noodig heeflom in 't gevang een einde worsten met droogen brood en een glas oud hier, aan zijnen cipier Victor Emmanuel te kunnen betalen. Gerber (in stilte.) 'k Zou dien kerel ook wil len cipieren I 't Onzent komt maar de buchl en als er nog hier of daar een goeden is, dan laten de gendarmen hem wegloopen of wel zij krijgen maar orders, als de gast reeds de plaat gepoetst is I Wie weet 't beste middel om al de liberalen eenen rampzaligen dood te doen sterven >i Grauwe Julie. Waarom doet ds II. Kerk die sloebers niet verbranden gelijk in den ouden tijd? T ware maar eenige jaren vroeger, aangezien zij doch moeten branden in de hel I 'T gekeerd Kazakje. De katholieke vrou wen die eenen liberalen man hebben, zouden in zijnen gilet een scapulier moeten naaien. Indien de man zich dan niet bekeert en aan Satans pom pen en trompetten niet verzaakt, dan zou hij ongetwijfeld giet sen binnen 't jaar, van de kramp in den huik, want de duivels die 't scapulier noch zien noch lichten kunnen zouden hem voorzeker 't helsche vuur in de darmen blazen (algemeene toejuichingen). Juiltje. 1 beste middel ware van hun een stuk ongeknabheld papier van 't Nieuwsblad oi van mijn onwederleggelijk boekje te doen opzwelgen (zuchtend) maar zij zijn zoo haastig niet als ik I En indien zulk ongeluk aan die ongodsdienstige m innen voorvieledan zou de duivel zelve komen en ze aanstonds genezen 'K wil daarom niet zeggen dat Sl-Antonius, mijn patroon, mij niet heeft komen helpen, noch dal mijne heide doktors niet zeer ervaren zijn maar l is nu algelijk reeds vijf maandenen Heere, dat uwen wil geschiede I De omstaanders ziende dat hij begon te wee- ncn, hebben hem al te samen den gorden avond gewenscht.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2