Uitoo PRIEM, Stad IJ pre. DARBRES, DE MKtUE, De Tegen - Rhumatische WATTE RELLEN ELECTRIEKE ATTENTION! van Dr. Pat is son Aan de eigenaars en nijveraars. Briefwisseling dep Toekomst. Verschillige Tijdingen. VOERMAN, Y PEREN 7 VENTE SAPINS ET PERCHES A HQÏÏRLON, PLAATSEN, Op verzoek stuurt men prospectussen en prijzen. {Meuse). MENGELINGEN. (lied). verteld door den eigenaar in persoon. heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat hij zich aanbeveelt voor het vervoeren van allerhande voor werpen, aan zeer geringe prijzen. Hij hoopt door zijne oppassendheid, zorgen en rappe gedienstigheid, het vertrouwen van eenieder te verdienen Het Kollegie van Burgmeester en Schepenen, gezien den omzendbrief van den heer Gouverneur der Pro vincie in datum van 31 December 1876, n° 9414, maakt de ingezetenen bekend dat de IJking van maten, ge- wigten, balancen en basculen zal plaats hebben te beginnen met 17 April tot 18 Mei, uitgezonderd den Zaterdag 5 Mei en de week van O.-H. Hemelvaarten verzoekt degene die voorwerpen hebben die te wenschen laten, dezelve naar fabriekanten te zenden ten einde die te doen herstel len. Volgens art. 2 van het koning- lijk besluit van 4 October 1855, zijn de fabriekanten gehouden zelve cie vernieuwde weegschalen ter IJking aan te bieden de belanghebbenden zouden dus hunne gereedschappen, van de teekens der controle voorzien, terug bekomen. De IJking voor maten, gewigten en balancen met gelijke armen," zal geschieden van 7 tot 11 ure voormid dag en die voor basculen van 2 tot 4 ure namiddag. Gedaan te IJpre, den 16 Januari 1877. l'I.AM.OXS. Le Notaire BUTAYE, résidant a Messines, procédera 1. Dans le bois nommé Starbosch, et sur la bordure dit Buffel ei Ezelwalbosch 104 Hêtres, 4 Mélèzes, 1 Orme et 1 Chêne, divisés en 35 lots. 2. Dans les bois nommés den Drie hoek, Buffel et Middelbosch 67 Sapins (pijlboomen et combles), 2603 Perches a houblon et pour com bles, et 4 Hêtres, divisés en 23 lots. 3. Dans le bois nommé Middel bosch 3 hectares 51 ares de Bois-Taillis et 165 Plancons, divisés en 4 lots. Les Taillis et Plancons seront ven dus en parties ou en masse, après les Arbres et Perches, au cabaret le Coq de Paille, tenu par Ives Gallens a "Wytschaete, le long du dit pavé. Le garde-bois Denturck, a "Wyt schaete, indiquera les marchés aux amateurs. Nota. La reunion d midi précis, au dit cabaret Le Coq de Paille. Cette vente se fera avec crédit sous caution solvable. Mtre BUTAYE, susnommé, est chargé de cette vente et de la recette. Qu'on se le dise. ON demande des représentants dans les villes et les campagnes pour des articles très-utiles qui ont obtenu la grande médaille a l'Exposition de Philadelphie. Toute personne active, homme ou dame, pourra réaliser Airnportantes bénéfices sans nuire en rien a ses occupations. S'adresser f° au Dr de Alliance a la Chaux-de- Fonds (Suisse). Aff. avec timbre de 30 cent. G E W A A lllï O II CIIT. Zich le vervoegen bij CRETON-FEYS, Bolerslraal, 54, le Yperen, of bij I.-J. Lcscauwier, le Bixschole. Plaatsing van Donder schermen. Twee gekruimde slachtoffers. Wij vernemen dal heden, 17 Januari, de rechl- bank van lJperen, in de zaak ingespannen dooi de eervveerde heeren Julius Cnapelynck, princi paal van 'l bisschoppelijk kollegie enDemuntynck, pastor van S' Jans, legen de Toekomstzijn vonnis uitgesproken heeft en gemelde Toekomst veroordeeld in de kosten van het proces, zonder meer. Wat de tweemaal gevraagde vier-en-twin- tig honderd franken betreft, over schadeloos stelling van pijn en smerle door de Toekomst aan hunne weerdigheid toegebracht, zij zijn on gelukkiglijk in de pen gebleven 't Is geheel droevig, zooveel te meer, dat deze weerdige heeren waarschijnelijk aireede van deze twee kleine sommekens beschikt hadden voor gewich tige zaken, 'tgeen hun aan ongehoorde onaange naamheden zouden kunnen blootstellen. Wij zullen het maar binnen acht dagen kunnen we len en aan onze lezers kenbaar maken. Wat ons aangaat, als goede christenen, onzen evenmensch beminnende zooals ons eigen zelve, wij nemen een groot deel in hunne tegenkomslen, verdriet en verlies en zullen lezen voor hunne ziele zalig heidin geval van overlijden. In den loop der verledene week trouwden hier twee jongheden de bruid toebehoorende aan eene zeer klerikale familie. De bruidegom, die lid der Philharmonic was, had moeten, om deze dochter te verkrijgen, voorafgaandelijk zijn ontslag nemen van zulk eene slechte sociëteit, waar men zich toelaat bals te geven, in plaats van, zoo als bij de Tuilerij, panloefcllje naai, kruipertje of andere kussen en lekken speeltjes de oefenen metof zonder, gevolgendoor toelating der gekruinde oppcr- burgers. Men trouwde dan en de bruiloft werd gevierd in eenen katholijken bier-winkel waar eenen lekkeren maaltijd, overgoten met vele wijn en weinig citernwater, werd opgediend. Als mannen en vrouwen wat verwarmd wier den, zij kreegen alhoewel katholijken, kittelingen in de beenen en men stelde voor te dansen, zon der permissie der gekruinden. Men haalde den achtbaren heer Rozijn Bruynoogliemet zijne vijool en den voortref- felijken heer Beghin met zijnen accordeon. En men zag dan o afgrijzelijke zonde de fijne bloem der kaloterij springen en flikkeren zooals geuzen en muziek-eksen men zag vrou wen van lichtbewaarders een avant deux doen met pijlaar-bijters en zij heften de bil op dal het eene ware lust was. Dat spel heeft zoo geduurd tot rond 5 ure 's morgens. Gelukkiglijk dat Gusten de Krulle de parochie heeft verlaten, want hij had met zijnen staf daar order gaan zetten, maar wat zullen Huis-Muis en Cie daarvan zeggen Zullen zij nog durven donderen tegen de dan sers der Philharmonie, wanneer hun eigen volk in publieke herbergen alzoo het voorbeeld geeft. Scherpt uwe pennen, gekruinde corresponden ten van het Vuilblad en lost eens een woordeken daarover. Den kalofe Sterrekijker van de Bruggeslraat nam, dag vóór Kersdag, het noenmaal in een hólel van IJper, en dezen uilgedroogden haring liet zich toe, de Philharmonie in het bijzondere en de liberalen in het algemeen, te bestrijden. Maar den IJperschen Molkte was aan tafel en den Sterrekijker kreeg daar zoo eene bollewas- sdhing dat hij wel duizend sterren zag glinsteren. Maar hoe komt het dan, zeide Molkte, dat gij, die zoo eenen ijvengen katholiek schijnt te zijn, op eenen verboden dag vleesch eet, wal zal men daarvan te Poperinghe zeggen, is het alzoo dat men daar zijne krislelijke plichten kwijt I De Sterrekijker viel met zijnen olifantsnuiter in zijn telloor en bleef zoo koest als eenen pigeon dans son colombier. Men schrijft ons uil Proven, 20 December Hel banket welk geofferd is geweest aan den zeer eerweerdigen en voltreffelijkenkapellaan wierd vereerd door de tegenwoordigheid van al de vrijwillige en bedwongene Provensche kaloten, alsook door deze der gekruinde opperburgers van Poperinghe, Rousbrugge en Walou. Een spreekwoord zegt: soort zoekt soort ook was het kluchtig de fijne koppen te aanschouwen welke de tafel omringden. Men heeft daar geëten en gezopen gelijkzulke mannen kunnen binnenspelen "Wanneer de maag over vol was, heeft de heer burgmeester, die 's morgens eene boere-pendule aan sieur Delancker behandigd had, eenen heil dronk voorgesteld aan de held dezer feest. De heer Demnyninck is eenen deftigen boer die ten uitersten bevoordeeligd is met de gaaf van wel- sprekenheid in uitgekozeneen welgepaste woor den deed hij de onnoozelheid van den kapellaan zoo klaar blikkeren als de vlam van eene Lampe en als deze van zekere dochter Suzenna die vroe- gerlijds, alhoewel onschuldig, ook bitterlijk ge lasterd was geweest door de geuzen van d'oude tijden. Dan heeft hel gekruind en wei bekend manne ken met zijn boekje het woord genomen en met zijne gewone schoontaligheid, op zijne beurt den kloeken moed zoo klaar doen uitschijnen van den ioo snood belasten dienaar Gods, als den schijn eener Lampe. Men had de bouquet gespaard voor 't laatste. Eenen wijdvermaarden en doorluchtigen dok tor heeft daarna gesproken en in eene redevoering waardig van Cicero of Demosthènes, heeft hij, met de grootste onbaatzuchtigheid, de loftuitin gen uitgesproken van de geestelijken, die in de kamers en in de klubsen, in de drukpers cn in de huisgezinnen zoo schandelijk gelasterd en ge- hooud worden. Sic. Zoaals Don Quichotle, heeft hij al de liberalen verpletterd met zijne tong en met het geweld van al zijne armen en beenen die in gedurige be weging waren. Doktor, mijnen vriend, gij zult verre gaan, 'k zie u al zetelen in zekeren kamer met eenen bril In tusschenlijd 'k wensch u, met de mede hulp van de gekruinde, vele zieken te gene zen Wanneer de maaltijd was geëindigd, vvas het eene andere feest. Men zag dan verschillige der tafeigenooten de herbergen doorloopen, en aan hunnen gang, zag men wel dat zij in de wijn gaarden des heeren gevrocht hadden. Des anderdags konde men zelfs geheel wel op straat zien langst waar zij hadden gepasseerd; terwijl zij aan het kaarten waren, had eenen dei- kopstukken zoodanig gevuilbroekt, dat de andere kaarters de vlucht namen. Sommige dezer kerels zijn maar des ander dags t'huis geraakt en men hoorde den ganschen nacht den lofdes heeren uitschreeuwen door deze kwezelaars op eene zeer verkeerde wijze. Maar zulks mag al gebeuren als men kalote is en wij zijn verzekerd dat de kapellaan Zondag de katho- lijke provenaars in zijue kuip zal bedanken over hun zedelijk en stichtend gedrag.... Ad majorem dei gloriam Men verzekert onsdal het gouvernement reeds zijnen keus gedaan heeft voor de plaats van gou verneur der provincie Namen. De opvolger van M. Mevius zou M. Leo T'Ser- stevens, oud vertegenwoordiger van Nijvel, zijn. Men meldt uit lloei, 10 januari Onze stad heeft haren l'Kint in t'klein gehad. De kassier der agencie van de Nationale Bank, Felix Marlines, oud 26 jaar, geboren te Hoei, speel de sedert eenigen tijd op de Beurs. Hij had geen persoonlijk fortuin en trok maar eene jaarwedde van 1500 fr. Hij deed speculalien die niet geluk ten en maakte eenen pul in de kas der Nationale Bank. Zijne ontvreemdingen beloopen 145,000 fr. De dieften schijnen gepleegd te zijn in den loop van velleden jaar. De voornaamste ontvreemding (50,000 fr.) gebeurde den 29 december laatstle den. De procureur des konings en de onderzoeks rechter hebben een eerste onderzoek in de buree- len der Bank gedaan. Zij hebben ook het huis van Martines onderzocht. Men zegt dat deze, ziende dat alles uitgekomen was, zich heeft willen zelfmoor den. Hij heeft zijn ontwerp niet kunnen uitvoeren. Hij zit thans opgesloten. De duurte der levensmiddelen en het gebrek aan werk, grootelijks toe te schrijven aan de finan- tiëele rampen, brengt veel ellende in Belgie. In sommige straten en op de markten onzer sleden wemelt het vanstruische werklieden,zonder bezig heid, dus zouder brood. Eene burger vrouw, die er ongeveer 55 jaar uitziet, en die zwanger was, is woensdag nacht in de Gallaitstraatte Schaarbeek vermoord.Aan de wanorde waarin de kleederen van het slachtoffer zich bevonden, moet men aan een strijd met den moordenaar denken. HET VISSCHERTJEIV. (melodie). Een visschertjen had in een kabblenden vliet Een schuchterevischjen zien zorgeloos zwemmen. Noch listen noch lagen bespaarde hel maar niet Om 'l arglooze dingjen in zijn netjen te lokken. Lieftallig en schoon, en volop in de jeugd, Het liet zich des visschertjes tale bevallen, En schonk het zijn herljen, behalve zijn deugd De schat van geliefden, van braven en vromen Ze smaken thans beide hel zoetste genot Een kleinljen verlustigt hun haard doorzijn spelen, Tot dat er een visschei'tje op 't maagdlijn verzot, Het duurbare kind in zijn netjen zal vangen. IJperen, Januari 1877. G. R. ONZE MEESTER. Onze Meester is de man Die ons veel goeds leeren kan Hoog staal hij bij ons in eere Ilij is over ons voldaan, Als wij naarstig en goed leeren 0, wat vreugd naar school te gaan Wij vergrooten zijn gezag Door ons deugdzaam, vroom gedrag. Hij die als een goede vader Steeds beoogt ons waar geluk, En ons lief heeft al te gader, Blijv' gespaard van wee en druk Als de bede van uw kind, Bij u, o Godtoegang vindt, Schenk gezondheid, peis en vrede Aan den leider van ons jeugd, En hiernamaals in uw Eden '1 Eeuwig loon voor zijne deugd. IJperen, Januari 1877. G. R. WARE HISTORIE, Pier-Louis was op voyage, en in deze droeve tijden, al den kant van Sladen komende, werd hij in eens stilgehouden door zeven manskerels die den eenen het peerd en den anderen de voi- lure tegenhielden. Ziende zich verloren, schiet hij er twee omver, slaat er twee andere elk eene oog uil met den steil zijner zweep en de twee andere,ziende datzij te doen hadden met eenen die niet vervrozen was, stelden het op een loopen. De zevenste had nog altijd het peerd vast. Wat gedaan? Hij kon niet schieten, want den anderen dook hem achter den kop van het peerd, maar in eenen oogwenk haalde hij de guiden over, gaf eenen zweepkap op het achterste en in eenen sprong liep hel peerd over het lijf van den moordenaar en Pier-Louis verdween als eenen schicht. Aan de naaste gemeente hield hij stil en stapte af in de Kroon. De stalknecht had een stuk in den kraag en hielp hem het peerd uitspannen. Maar Tieste, het is helledonker en gij zoudt niet lichten. 't Doet doet, 'k heb hier den lanleern. -Is dat een lanleern 't is een vinkhutte IJPEREN, 20 Januari. GRANEN ENZ. veikoehlle kwantiteit. middenprijs p. 100 kilo. 20,500 29-00 Rogge 2,000 22-25 400 22-50 1,100 26-00 Boontjes 1,500 26-25 Aardappelen 8,000 11-50 Boter 590-00 POPERINGHE, 19 Januari. m ddenprijs. Tarwe, per hekloliter, fr. Rogge, 16-25 Haver, 11-50 Aardappelen, de 100 kilos 'tjt 11-50 Boter de kilo, 5-70 Hoppe de 50 kilogr. fr. 000 a 000 VEURNE, 17 Januari. Tarwe per 145 liters fr. 28 - 54 50 Rogge, id. 16 25 Sucrioen, id. 18 - 20 75 Haver, id. 14 - 16 Boonen, id. 25 - 28 Erweten, id. 28 - 50 BEKKERST RAAT, N' 38, De Burgmeester en Schepenen, E. YANHEGLE. Bij bevel De Sekretaris, FfiU». VxXUtELE. dans les bois de I'Institution Royale de Mcssines Sitnéis A WYTSCHAETE. ie Lundi 29 3navier 1877, a midi précis, dans les bois ci-après, situés a Wytschaete, prés le pavé de S1 Eloi, a Messines a la vente pu- blique de verzacht oogenblikkelijk de pijnen en geneest voor goed hel Jicht en de Rhumatische Kwaal van alle slach, de Tandpijn, de Lendenzweer, de Borstontsteking, de Keelkwaal, enz. In rollen van fr. 1-50, en halve rollen van 80 centiemen, in de Apolhekerij Ch. BECUWE, te Yperen. zeer voordeelig voor de waakza.iiii- hcid eu de gemeenschap binnen huize. EENVOUDIG EN GEMAKKELIJKE SAMENSTELLING. ZEER LAGE PRIJZEN.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 3