Gazelle van 'I arrondissement IJperen. OUDLEERLINGEN N' 792. 1«C Jaar. Zondag 27» Mei 1877. Politipk. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Vcrschilligc Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, Politieke berichten. MAATSCHAPPIJ ONZER STADSSCHOOL. AANKONDIGINGEN RFXLAMÈN ABONNEMENT: Do Kolnische Zetting meldt, dat de hoofdrol in de intrige gespeeld is door bisschop Dupanloup en door zijn gewe zen kwcekeling, den legenwoordigen secretaris van hei kabinet van MacMahon, den burggraaf d'Harcourt, die een grooten invloed heeft op den President der Repu bliek. De brief van Mac Mahon aan Jules Simon, schrijft de Parijsche correspon dent van de Times, is een des noodlollig- ste gebeurtenissen in Frankrijk sedert den val van Thiers. Mac-Mahon beeft bij onderscheiden gelegenheden verklaard, dat, als men hem te ver wilde brengen, hij een minis terie uit de rechterzijde zou vormen, welks programma ontbinding van de Ka mer zou zijn. Die bedreiging heeft de Kamer steeds op hare hoede doen zijn. Op het Elysée heeft men het ministerie Simon geduld, in de hoop dal het spoedig versleten zou wezen. De linkerzijde wist dit en vermeed zorgvuldig alies wal hel Kabinet ten val zou kun ïen brengen. Den brief van Mac Mahon lezende zegt het Journal des Dëbats, kan men niet nalaten te vragen, of wij inderdaad leven onder instellingen, wier raderwerk aan vaste, algemeen aangenomen wetten onderworpen is, dan of wij overgeleverd zijn aan een dier persoonlijke gouverne menten, voor welke de persoonlijke wil van het Hoofd des Staats de hoogste wel is, die alles \oor zich doet buigen. Op eene andere plaats brengt de Jour nal des Débats in herinnering, dat Thiers den 24 sten Mei werd omvergeworpen onder voorwendsel, dat hij niet genoeg te rade ging met de eisciicn van hel par lementair regeerstelsel, dat hij zijne per soonlijke inzichten te zeer wilde volgen. En hebben nu dezelfde mannen, die Thiers dit ten laste gelegd hebben den duidelijk gebleken wil der natie niet miskend, om het persoonlijk Gouverne ment te voorschijn te roepen P Heden komt de tijding uit Frankrijk dat Carlos, de spaaiische pretendanl en die zoovele menscben in Spanje onlangs heeft doen vermoorden, uit Frankrijk is gezet. Hij is op bevel van het franseh gouvernement te Parijs aangehouden en is langs den spoorweg naar Straatsburg geleid geworden. De oorzaak van die uitdrijving is een brief die don Carlos voor eenige dagen geschreven heeft, waarin hij de bevolking der baskische provintien in Spanje, tot tegenstand van haar wettig gouvernement aanhiste. De weigering van acht nieuwe prefek- ten, waaronder er waren die geen repu blikeinen zijn, heeft een grooten indruk gemaakt te Parijs. Men ziet dat de staats aanslag van Mac-Mahon door de gematig- ste mannen wordt afgekeurd. Het is den 16 juni dat de terugkeer der Kamer plaats heeft. Hel ministerie zal denzelfden dag aan den Senaat vragen de ontbinding van de Kamer der Gedeputeerden te stemmen. De Pays, liet blad van den bonnpar- tist de Cassngnac, vraagt dat men den staat \an beleg zou uitroepen en de dag bladen, die lievige oppositie maken, af schaffen. In Duilsehland is men reeds overtuigd, dat de slaats-aanslag van Mac-Mahon erge gevolgen kan hebben ziellier wat deswege, onder dato 18 mei, uit Bremen aan den Bienpublic van Parijs geschre ven wordt De clericalen voeren ons naar den oorlog, waarvan al de gevolgen niet te voorzien, niet te berekenen zijn. 'I Zij zoo maar hoe grooter de gevol gen, hoe grooter de verantwoordelijkheid voor hen zijn zal. De Paus heeft den 23 mei een dui zendtal belgisehe bedevaarders ontvan gen. Vier adressen zijn gelezen en rijke geschenken en geld zijn aan den armen Paus onderhandigd. De Paus heeft geantwoord dat België als een voorbeel kan worden aangehaald voor de kalholijke natiën. Het is er niet te beter om Een dekreet van Vietoor-Emmanuel stelt al de oude generaals af. Deze maat regel wordt zeer besproken. Van het oorlogstooneel is nog altijd niets bijzonders te vernemen. Men meldt dal er een harnekkig ge vecht den 22 nabij Adler heeft plaats gehad. De Turken hebben de Russen aangevallen. Een schrikkelijk bombardement heeft een gedeelte dan den dag geduurd. Engeland heeft laten weten aan Tur kije, dat het zich zal verzeilen tegen alles wal moeilijkheden zal veroorzaken aan den doortocht der koopvaardijschepen en oorlogsschepen der onzijdige mogenheden langs hel kanaal van Suez. OORLO^S-TIJDiSftE IV. St-Pelcrsburg, 19 mei. Ardaghan is ingenomen met 60 kanons en eene groote menigte krijgsvoorraad. Na op 4 (I6)sjuei twee afzonderlijke forten te hebben veroverd, heeft .generaal Loris Melikoff op 5 (17) mei den alge meenen aanval der stad bevolen. De artillerie had reeds de verdedings- werken meer doen lijden toen de troe pen met den stormloop begonnen, nam de vijand de vlucht. De ruiterij vervolgde de vluchlingen, ondanks de nacht reeds inviel. Het verlies des russiche troepen dooden en gekwetsten, beloopt 22a man, waar onder 3 officieren zijn. Omlrend den opstand in den Kauka- sus wordt aan de K'ólnischezeitung nog uil Konstantinopel geseind Fazli pacha heeft hel hevel over het Kaukasisehe expeditie-korps aanvaard. Do zoon van Schamyl zal de opgestane Circassiërs aanvoeren. De Sultan heeft de naar den Kaukasus vertrokken troepen persoonlijk toege sproken en hun opgedragen, hunne Cir- eassischegeloofsgenooten van 'l Russische juk te bevrijden. Trihizonde, 22 Mei. De Sultan heeft te Soukoum-Kalé aan de opstandelingen van den Kaukasus eene groote hoeveelheid wapens, waar onder 20,000 revolvers, doen uitdeelen. Een telegram van Havas uit Konstan tinopel meldt van den 20" clDe Scheik- BureelBjiinudeslraal, 39. 10 centiemen «ieu regel. •25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 jaarü voor de stad. fr. 4-50 voor geheel Belgle. Builrnhtndsche verzendingen, 'l purt daarboven. SO centiemen het nummer. Men schrijft in op al de poslbureeien. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-IIazebronck. 6-50. - 12-07. - b-oO. Poperin; Mie. 6-50. - 9-07. - 12-07. -5-57. 6-50. - 8-45. - 9-50. Korlrijk. 5-54. - 9-46.- 11-20. - 2-55. - 5-25.- Roeselai'e. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Ljiighemarck, den zaterdag, 5-o0. ONDER DE Maandag, 2" Sinxendag, had om 10 l/2 ure, in de Blauwe Zaal van het Stadhuis, eene verga dering plaats, welke wij met het levendigste genoegen bijgewoond hebben. Er was een Concert-Conferencie voor het Genootschap der Oudleerlingen van onze zoo bloeiende Ge meenteschool. Een paar muziekstukjes door de Ee.rmonie, een kinderkoor door jonge leerlingen dier school, eene fantaisie voor violon, door eencn leerling van 't zelfde gesticht best uitgevoerd, en eene con- ferenciedat hield ons een uur en half aan genaam op. Eenige leden van den Sledelijken Raad, van den Schoolpenning, van het Armbestuur, professoren van onze onderwijsgestichten en andere notabe len, leden van de Maatschappij van Ouderlingen Bijstand en andere Oudleerlingen onzer Jongens school, vulden de Blauwe Zaal, tol proppens toe, op. Eene oude kennis, een loeldoener van onze volksschool gaf de Conferencie. Men zag op zijn wezen, evenals op dat zijner toehoorders, hoe hartelijk gaarne de oudbesluurder der stedelijke school, M. Mortier, thans Opziener van het eerste schoolgebied der provincie, menige van zijne leerlingen terug zag, en hoe diep deze hunnen vroegeren onderwijzer genegen waren en het hem nog blijven. De spreker, diep aangedaan door het innig geluk dat hij op dien stond smaakte, nam met ontroerde stem het woord onder de toehoorders heerschle drie kwart uurs de diepste stilte. M. Mortier, na hulde gebracht te hebben aan de stichters der Maatschappij van Oudleerlingen, handelde over de vruchten van het gevoel van eigen weerde bij den werkman hij bewees hoe uit dit gevoel edelheid van levens wijze, deftigheid in omgang en betrachting naar algemeen aanzien ontstaat, en hoe daardoor de werkman verhoed wordt tegen alle verlaging van gedrag. Dan ontwikkelde daaruit de spreker dat men i> geene schatten moet bezitten, geen diepgeleerde ii wezen, geene uitgestrekte eigendommen, diensl- knechten en paleizen noodig heeft om gelukkig ii Ie wezen, immers het geluk bestaat in het stipt ii volbrengen der plichten, in de overtuiging wel ii gedaan te hebben, in den eerbied, de genegen- ii heid en hel vertrouwen, welke de deftige ii werkman hij de verstandige klas der samenle- ii ving geniet die hooge achting wordt immers ii op dit oogenblik, u, werklieden, door de aan- ii wezigheid der notabelen van de stad betuigd. Geerue zouden wij de raadgevingen van den oudleeraar aan zijne gewezen leerlingen hier opnemen, maar plaatsgebrek weerhoudt ons. Mijne vrienden, zegde hij onder andere, wie zich onderscheidt door vlijt, braafheid, door ii edele beginselen, door de strikte eerlijkheid ii zijner bedoelingen, gelijk in welken stand hij ii zich bevindt, hoe nederig werkman hij is, ii altijd en alom dwingt hij den algemeenen ii eerbied af. W ie met eerlijkheid, oprechtheid en ii stiptheid zijne verplichtingen kwijt, liefderijk ii is voor zijne vrouw, vriendelijk voor zijne kinderen, vertrouwelijk jegens zijne vrienden, ii verdraagzaam jegens zijne vijanden wie een ii hert heeft voor zijnen medemensch, hem in ii lief en leed, in rouw en blijdschap als eencn a broeder bej gent, hein eene behulpzame hand ii toereikt, hals m over zijne wonden strijkt, die II mag zich gelukkig achten, het hoofd recht ii dragen en zulk hert, al klopt het onder eeuen ii blauwen kiel, is al zoo edel, zoo gelukkig als ii dat van eenen koning. ii Werklieden, zoo vervolgde hij, verlicht ii elkander door woorden en 'helpt elkan- ii der door werken dat is het doel van ii uwe Maatschappij. Verbroedert u, moedigt ii malkander aan, troost elkander, weet dat, ver- ii eenigd door den vriendenband, gij een stevige ii dam zijt tegen de wereldzee dei' menschelijke ii ellenden, en dat, blijft gij afgezonderd, elk als ii een stroopijl in de woedende baren is. Die zoo diep overtuigende woorden bevvees de spreker door een kort overzicht van de onbe schaafde landstreken, inzonder hel zwarte Afrika, waar de harbaarschheid, de mensclienverdrukking in al hare ijselijkheid nog hedendaags heerscht. Door eene gelukkige vergelijking betoonde hij, van den eenen kant, wal verbroedering en voor uitzicht, eerlijke, treffelijke arbeid vermag en, van den andereu kant, wat ellendige gevolgen gebrek aan beschaving en onderwijs te weeg brengen. Wij zullen den spn ker in zijn overzicht van den toestand van Afrika niet volgen, dat zou ons te lang ophouden, enkel zullen wij hem de volgende woorden ontleeneo. Eer wij Afrika verlaten, mijne vrienden, ii noo lig ik u uit op een reisje naar Kouka, ii hoofdstad van Bornoti, een der groote staten ii van Midden-Afrika. Wij zullen daar wel ijzing- >i wekkende tooueeien zien, evenwel, al moest ik ii er u om bedroeven, wil ik ij nader bekend ii maken met den gruwe'ijken slavenhandel, die >i jaarlijks een miljoen negers hel leven kost. Kouka is eene stad met 60,000 inwoners ii zij heeft menigvuldige regelmatige stralen met ii houten huizen en aarden huttekens. Hel is maandag lichtend, en de maandag van ii elke week wordt aldaar slavenmarkt gehouden. Reeds van den vroegen morgen komen, voort- ii gestuwd als hoornvee, gansche troepen Negers, ii met lompen bedekt, anderen geheel naakt, met ii ijzeren halsbanden waaraan eene ketting die ii den rechterarm met den halshand verbindt om ii hun het wegvluchten te beletten. ii Het is acht ure op ginu'sch uitgestrekt ii plein zijn, als op eene veemarkt, boven de zes I. duizend Negers te koop geboden. Arabische ii kooplièn komen toegesneld, zij woelen lusschen ii de slaven, wringen hunnen mond open om de ii tanden te onderzoeken (trouwens een goed ii gebit verraadt eene goede maag), geven eenige ii geduchlige vuistslagen op de borst om ze Ie ii doen hoesten en zich aldus te verzekeren of de borst, de longen in goeden staat zijn. Is het

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1