Gazelle van 't arrondissement Mperen. De waarheden. Hoe de klerikalen aan 'i Bewind blijven. Liberalen weest verecnigd IVr 775. 16e Jaar. Zondag 28» Januari 1877. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Yerscliillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN -ï ABONNEMENT: De Siècle meent te weten dal de Minister van Onderwijs nog voor het einde dezer maand bij de Kamer van af gevaardigden een wetsontwerp zal indie nen tot invoering van het kosteloos lager onderwijs in Frankrijk. De ilalisaansche Kamer der afgevaar digden heeft met 150 stemmen legen 100, het wetsontwerp aanveerd betrek kelijk de misbruiken der geestelijkheid. De Kamer heeft ook een krediet ge stemd voor de deelneming van Italië aan de Wereldtentoonstelling van Parijs in 1878. Kardinaal Simeoni de opvolger van wijlen Antonelli als staatssekretaris van den paus is naar het schijnt, ge neigd een verzoenerder politiek te volgen dan die zijns voorgangers. Zoo zal het voortaan aan de italiaansche bisschoppen vergund zijn hel exequatur aan te vra gen, door welken maatregel een zeer groote moeielijkheid wordt weggenomen. Simeoni is volgens de getuigenis van Monlferrier, den bekwamen romeinschen korrespondenl van den Journal des Dé- bats een voortreffelijk geestelijke altoos bereid om den paus te gehoorzamen en te luisteren naar den raad zijner me deleden van het Heilige Kollegie, hetgeen Antonelli niet deed, die, na overdreven te zijn geprezen en verheerlijkt, niet zeer betreurd wordt en reeds bijna geheel vergelen is. Volgens eene depeehe aan de Agence Ilavaszou de gezondheid van Pius IX onrust baren. Dezer dagen is hij ver scheidene malen in bezwijming gevallen. Evenwel heeft hij verscheidene verhoo- ren toegestaan. De hollandsche Staatscourant kon digt een koninklijk dekreet af volgens welk den invoer en vervoer van vee wordt verboden. De schapen en geiten zijn in dat verbod begrepen. De toestand waarin zich de Ooslersche zaken bevinden is nu de afwachting. Iedereen wacht nu af wat er zal gebeuren. Men wil nu aan Turkije den lijd laten zijne nieuwe grondwettelijke instellingen toe te passen, om te zien of den Turk aan zijn woord getrouw blijft. In afwachting kunnen de mogendheden onder elkander beraadslagen wat zij in het tegenovergestelde geval zullen doen. De Echo au Parlement zegt in een hoofdartikel eenige harde maar doeltref fende waarheden die reeds lang door ieder zijn uitgedrukt geworden, ten aan zien van hel al te langzaam handelen der justicie in de zaken Langrand 't Kint Etnerique en anderen van den zelfden aard. Geheel dc openbare denkwijze houdt zich met deze zaken bezig en men kan er niet genoeg op aandringen, in hel be lang der juslicie zelf en der openbare zedelijkheid. Talrijke financieleschandolen zijn thans onderworpen aan het onderzoek van het Brusselsch parket te weten de zaken Langrand-Dumonceau, de zaak der Ban- que de Belqique, de zaak ten laste van eenige wisselagenlen betreffende eene koolmijn, de zaak der Union du Crédit de zaak der Koolmijn-Bassins. Buiten deze zouden er nog wel ande ren kunnen bijkomen. Welnu, reeds acht jaren lang houdt het gerecht zich bezig met de zaken Lan grand, zegt de Echo en men verzekert dat de advokaat-generaal, die hel dossier moet bestudeeren nog maar is kunnen geraken lot aan de boeken van 1867 In afwachting is Langrand in Ameri ka of elders, zonder aan terugkomen te denken Emerique is in zijn vaderland, dat maar niet van zin is zijn zoon uil te leveren, en M. Philippart is, volgens het Journal deBruxelles. in Frankrijk, van waar hij zal terugkomen als men hem noodig heeft en waar hij de be langen, die hij daar heeft, verzorgt. Dal alles is niet heel roemrijk voor de juslicie, maar daarover zullen wij niet klagen. Wal wij hekelen is de onverdra- gelijke langzaamheid der rechterlijke on derzoeken. In Belgie trekt en rekt men de zaken jaren lang alles wat mogelijk is wordt gedaan om den beschuldigde intéressant te maken men verschaft hem den lijd en de middelen om zich uit den slag te kunnen trekken, men doet het publiek op den duur medelijden met hem krijgen en zoo volgen andere schandalen die de eerste schandalen doen vergeten. Dal mag niet zijn. De juslicie mag niet vergelen dal zijeven als alle andere overheid,beoordeeld wordt door de open bare meening en meer dan alle andere heeft de juslicie noodig dat ze boven alle verdenking blijvc. Het is waar dat er iets de justice zou kunnen verschoonen het gedrag van ons klerikaal ministerie. Men weet immers dat telken maal dat een inslructierechter of ander magistraat begon klaar te zien in dezaken Langrand, vlan men poetste hem in eene andere plaats, tot zelfs in Egypten. Had zulk gedrag voor doel niet de za ken Langrand in den doodboek te latenP En wie weel Had men streng gehan deld met dien heiligen aflroggelaar en zijne makkers zeer waarschijnlijk zou men heden zooveel finantiëele rampen niet te betreuren hebben Dus, dat het ministerie hier plichtiger is dan de juslicie Het is niet genoeg, zegt het Verbond •van Aalst, dat de pariij der jesuiten het liberalism lastert, de belangen der gods dienst onder de voeten trapt, tweedracht en vijandschap in de huisgezinnen zaait, de burgers,die vrije mannen willen blij ven, in hunne stoffelijke en zedelijke be langen vervolgt om hare slaven op de ministeriële zetels te houden en zoo hare noodlottige politiek aan België tegen den wil der groote meerderheid van '1 volk, op te dringen. Neen, h'et arsenaal der klerikale kuiperijen en der klerikale eerloosheden is onuitputbaar een brief door M. Pécher, onder-voorzitter der Liberale Associalie van Antwerpen aan den Précurseur gezonden, levert daarvan hel welsprekendste bewijs op t Is om niet te gclooven maar t is nogtans zoo. Een bedrog door de kle rikalen van Antwerpen gepleegd in zake van kiezerslijsten, heeft den walg der eerlijke menschen tegen de schaamleloo- ze papenparlij lol het hoogste punt doen rijzen. Ziehier in eenige woorden wal er van is De liberale Associalie te Antwerpen wasvoor het Beroepshof van Brussel in appel gegaan, tegen hel besluit der kleri kale bestendige Deputatie, die verschei dene liberale kiezers van de kiczerlijst had uitgesloten. Elke citatie in appel moet om geldig te zijn. door den baissier onderleekend zijn. Nu, wat hebben de brave menschen der klerikale associalie, die ecnen Delaat, cencn Coremans doen kiezen, uilgevon den, om de bewijslukken van appel der liberalen ongeldig te maken. De godvruchtige katholieke mannen van de katholieke Associalie hebben de citaties in appel, op nagemaakt gedrukt papier overgescheven en naar het Hof van Beroep bij hunnen dossier gezonden, zonder de handtekening van don huis sier over te schrijven. Bij gevolg de citaties in appel geen handteekens dus geen officieel caracter hebbende, werden door het Hof van Be roep als ongeldig verklaard en de aan vraag der liberale Associalie werd ver worpen. Hel Hof van Beroep werd dus bedrogen door vasche stukken door de roomsche katholieke papen Associalie van Antwer pen haar toegezonden. Kan men nog hel minste vertrouwen hebben in menschen die hunnen even naaste zoo schandelijk bedriegen P ij vernemen dal de rechtbank van Appel de hand gelegd heeft op de dossiers haar door de roomsche katholieke Asso cialie toegezonden, in zake van kiezingen, en dat zij over dil bedrog een onderzoek zal doen en de plichtigen straffen. Dit is de kreet die iedereen tegen woordig uil, want men gevoelt dal er erge gebeurtenissen op handen zijn, dal de klerikalen iels in den schild voeren en dc liberalen zich niet onverwachts mogen laten overrompelen. Het wetsont werp van M. Malou op de kieshervor- ming is eene oorlogsverklaring tegen het beslaan der liberale pariij. Hij wil mei eeuen parlijaanslag de overheersching zijner partij voor goed vestigen. Ziet maar de benoemingen die gedaan worden de bestuurders der normale scholen zijn geestelijken de opzichters van het middelbaar- en lager onderwijs die benoemd worden zijn fanatieke kleri kalen in de rechterlijke orde steekt men onbekwame advokalen, voor zooveel zij maar bewijzen van klerikalisme geven en zoo gaat men te werk in alle openbare besturen. Men klerikaliscert in stilte, in afwach ting dat de groote slag kan gewaagd wor den om de liberale partij dooreen partij- of staatsaanslag onmachtig le maken, en het ontwerp-Malou is een van die middels welke men wil beproeven. Het is daarom dal de liberalen zich meer dan ooit aan elkander moeten slui ten en hel trachten eens te zijn om de samenzwering der klerikalen te verij delen. Dit is wal M. August Michiels, onder voorzitter van den Geuzen-Bond van Antwerpen, heeft aangetoond, in eene redevoering, welke hij gisteren avond, in de algemcènc vergadering, van dc Brabantsche Geuzen, le Brussel, heeft uilgesproken. Er moeien zich verschillige denk wijzen voordoen, zegde M. A. Michiels, en men moet zijn persoonlijk gevoel niet afslaan, omdat hel dil der meerderheid niet is,"maar allen moeten wij hel op zekere voorname kweslien en in zekere omstandigheden eens zijn. Wij zijn in een der moeilijkste oogenblikken al dc liberalen moeten zich vereenigen om hel Wetsontwerp, door M. Malou aangeboden, le bestrijden, wetsontwerp, dal eene ware huichelarij is. De geuzen van Antwerpen denken da! hunne princiepen nooit heler zullen vertegenwoordigd zijn dan door hunne mannen, maar zij willen eerst de opko mende ty tegenhouden die gereed is ons le overstroomen. Wij zullen er niet komen dan door de eendracht. Ik weet, eindigde dc redenaar, dat onze post gevaarlijk is, maar de werkda- digheid is ons element, altijd vooruit, dat moet ons ordewoord wezen. Die woorden werden met donderende ló juichingen begroeten iedereen begreep maar al te wel dat do eendracht van a Bureel: Dixuuidestraat, 39. 10 een tie 111 eu den regel. •25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeien vrachtvrij toegezonden worden. 'tri v fr. 4-00 's jaars voos- de stad. fr. 4-50 voor geiiccl Belgic. Builenlandsche verzendingen, 'l port daarboven. 90 centiemen het nummer. Men schrijft in op al de postbureelen. DE TOEKOMST IJZER EN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-30. - 12-07. - 6-50. Poperinghe. 6-30. - 9-07. - 12-07. - 3-57. - 6-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-46.- 1 i-20. - 2-35. - 5-25.- Roeselare. 7-30. - 12-23. - 6-45. La ngeinaik-Oosten de. 7-18. - 12-06. - 6-20. Laoghemarck, den zalerdag, 5-50.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1