BAECKLAND - DSLVA TöURTEAUX de COLZA Q'AFSBRES, DE B01S-1AIUIS, Rechterlijk kronijk. 5,000 kilos trés bons Verschilüge Tijdingen. m p. AFSLAG. LeMardi30Janvier H 877 VEftTE i»LA.rc coras, SAPINS ET PERCHES A HOUBLON, ME'NGT.LIKiG'Eü. 37,500 5,100 800 2,300 2,000 8,000 28- 21- 22- 25- 23- II- 385- 50 25 75 00 75 50 00 KOOPMAN-KLEERMAKER, Maakt liet publiek bekend dat hij van heden af al zijne artikels van het saizoen en zijne Nieuwigheden alsook zijne gemaakte kleederen zal verkoopen met d 3 heures cle relevée, il sera procédé^ par ie ministère de l'Huissier OPSOM KR, a Wervicq, a ce commis par ordonnance de M. ie Président clu tribunal de-Ff instance d'Ypres, en date du 18 Janvier der nier enregistrée et a la requête du Syndicat pour l'exploitation du ré- seau des Chemins de fer des Flan- dres,.a la;iBbTOmaioöAndraevjïoBi o.ï TEJ T I" tlBLIQ IJ E deposes a l'Hótel Macote, a WERVICQ (BELGIQUE), oü les amateurs pourront les exami ner a partir de ce jour. Cette vente se fera au comptant avec augmentation de 10 p. o/o. Le Notaire BUT AYE, résidant a Messines, procédera a midi précis, dans les bois ci-après, situés a Wytscliaete, prés le pavé de S' Eloi, a Messines; a la vente pu- blique de 1. Dans le bois nommé Starbosch, et sur la bordure dit Buffel et Ezelwalbosch 104 Hêtres, 4 Mélèzes, 1 Orme et 1 Chêne, divisés en 35 lots. 2. Dans les bois nommés den Drie hoek, Buffel et Middelbosch 67 Sapins (pijlboomen et combles), 2603 Perches a houblon et pour com bles, et 4 Hêtres, divisés en 23 lots. 3. Dans le bois nommé Middel bosch 3 hectares 51 ares de Bois-Taillis et 165 Plancons, divisés en 4 lots. Les Taillis et Plancons seront ven dus en parties on en masse, après les Arbres et Perches, au cabaret le Coq de Paille, tenu par Ives Callens a Wytschaete, le long du dit pavé. Le garde-bois Denturch, a Wyt schaete, mdiquera les marches a'ux amateurs. Nota.-An rèunion d midi précis, au dit cabaret Le Coq de Paille. Cette vente se fera avec crédit sous caution solvable. Mtre B U T A Y E, susnomméest chargé de cette vente et de la recette. Qui on se le dise. reehl kunnen doen brengenmaar 'l was haar de moeite niet weerd van de rechtbanken mei zulke dommigheden bezig te houden. Zij hield zich dus te vrrden nn t den afgei oklen Don Quicliotte der rechtstaande macht eens wel uit te klop pen, zijne gezalfde ooren te vrijven en hare lezers hertelijk met dat doodbelachelijk sukkelaartje te laten lachen. Maar 't schijnt dat op zekeren dag en ter gele genheid van een kerkelijk kiesgerommelsel, al waar 't ventje zich met veel andere kortbroeks in eene luiterspanij gemengd had, de Toekomst een weinig te luid gelachen heeft en op 't oogen- blik had zij een proces aan haar been 't Gaat nu alzoo in ons vrije Belgie. De burgerij laat zich overal onder de voeten stampen van de roomsche paperij! De gezalfde geweldmakers houden niet op van in hunne vuilkuipen en vuil- bladen onder voorwendsel hunner godsdienst vrijheideenieder uit te schelden. Zij vervloeken en bevechten de belgtsche Grondwet, op welke nogtans onze burgerlijke vrijheden en fortuiti rusten. Zij bespotten de openbare overheden stellen hunne rechtaande macht boven 't recht van't land; plaatsen hunne geld fopperijen en vuil potte: ijen buiten en boven de bevoegdheid der rechtbanken, om dezelve ongestraft te laten ouder de bescherming van renen vreemden afgod; erkennen noch koning noch wetten meer; ver volgen de vrije burgers, hier in hunne belangen, daar in de rust hunner familie, ginder in hunne eer en faam strooien overal tweedracht en pa- penhaat onder 't volk. Meteen word, zij breng! n langs alle kanten 't land in eep en ro, r en als- wanneer iemand zichzelven en zijne medeburgers, en de vrije inrichtingen van 't Vaderland, wat te lievig tegen den een of ander dier sloelmoedige paperij verweert, dan loopen zij zeere, zeere met eene klacht voor die zelfde rechtbanken, wiens bevoegdheid - als het hem zelve betreft zij zoo stoutmoedig betwisten Zullen de Belgen nog lang, onder den dekman tel en den spotnaam der vrijheid, al die onver draaglijke paapsche aperijen te onderstaan hebben 't Zal ten minsten aan de Toekomst niet liegen Nog iets «vei* sle gekruimie slachtoffers Een oud spreekwoord zegt: als men te veel be geert, men bekomt niets 't Is alzoo dat het geschied is met den door luchtige» schrijver en spreker J' Cnapelynck, principaal van 't bisschoppelijk kollegie en De- muntynck pastor van St. Jans. Zij hadden wel gerekend op tweemaal vier-en-lvvintig honderd franks, zonder de optelling te dom dezer twee sommekt ns welke bijna te samen uilmakru het benauwelijk totaal van vijfduizend franken! en dat ook zonder rekening te houden dat er in deze stad, gelijk in veel ander steden en dorpen, maar weinig geld meer overblijft. Zooveel ver trokken in Nieuwjaargiften en St Pieterspenning voor den H. Vader, zooveel geplaatst op goede hijpolheek door de lusschenkomsl van onze kort broeks, bij den romeinschen graaf Langrand- Dumonceau en bij den zeer Eerweerden onder pastor Sampers, en zooveel afgeprommeld bij testamenten door de jesuilen, bij gevolg dat er maar omtrent, of nog niet genoeg, zal overschie ten om de kosten te betalen. Wel is waar dat, op het advies van hunne advokaten, deze heeren ge vraagd hebben tegen het bedingen gelijk in de vischmarkt, maar als men te veel vraagt, dan biedt men ook geen geld en alzoo is men den grooten uil Wij zijn overtuigd dat het meer of min eene bankbreuk is voor deze gekruinde en gezalfde heeren, maar wij kunnen hel toch niet helpen, wij hebben alles gedaan wat in onze macht was om hun ten voordeeligste mogelijk ter hulpe te komen, en de Toekomst zal geenszints de oor zaak zijn indien zij iels zullen moeten toeleggen. Het Nieuwsblad, in een artikel sierlijk opge luisterd met twee gewijde en gezalfde handen, zegt dat het maar later de omstandigheden van het vonnis aan zijne lezers kan kenbaar makeu, alswanneer hel in bezit zal zijn der stukken. Heeft het vergeten wat voor bolwassching hel op 27 December II. ontvangen heeft. Zouden zijne advokaten het niet durven zeggen hebben uit vrees van deze heeren opstellers tot mierenpissing te brengen, 't Is ook al mogelijk Twee artikels, hel eene sprekende over het Concert der Philharmonie van Zondag laatst en het ander over de Tooneelvertooningen der Bar- baristen, te laat ingezonden zijnde, zullen maar binnen acht dagen kunnen overgenomen worden. Eene briefwisseling uit Zillebeke, ongeteekend en ongefrankeerd, toegezonden, kan geene plaats vinden. De kurators hebben de naamlooze Maatschappij der Kolen-Bassijns voor het gerecht doen dagen in den persoon van haren afgeveerdigden be stuurder, M. Simon Philippart, ten einde zich te verstaan om de verkooping der meubelen en koopwaren van den boedel toe te staan. De koophandelsrechtbank heeft op G juli 1876 de dagterkening der ophouding van betaling der infailiietgestelde maatschappij vastgesteld. Men schrijft uit Willebroeck .1 Een der vlijtigste leden der congregatie van St-Eranciscus Xavenus, is in onze gemeente aan gehouden, onder beschuldiging van aanslag op dezeden op een kind van 12 jaren. De persoon in kwestie is op heeler daad betrapt geworden. Na een eerste onder boor voor den onderzoeks rechter van Mechelen, heeft men hem in hel gevang dier stad opgesloten. Veeleden week had te Lens-Sainl-Remy, nabij Hoei eene begraaffenis plaats. Na afloop der godsdienstige ceremonie, droeg men iiet stoffelijk overschot van den jongen man naar het kerkhof. De drie plechtige schuppen aarde vielen op de kist, de priester sprinkelde zijn wijwater, de stille menigte trok henen en de grafmaker begon zijn werk. Maar nauwelijks had hij een derde gedeelte dei- groeve gevuld of hij hoorde doffe slagen in de kist. Geen twijfel, T is wel zoo de doode is levend De moed verlaat den armen werkman. Hij loopt naar drn pastor.M. de pastor durft zelf den slag niet wagen eene doodkist open maken denk eens na, het lijk moest eens opslaan en u eene oorveeg geven ijzelijk. Eindelijk komt men bij den burgemeester, die in allerijl zich ter plaats begeeft: spoedig doet hij aarde en kist wegnemen. Op een oogenblik is alles gedaan. Men rukt het deksel er af en ziet dat de rampzalige jongeling wanhopige kracht inspanning gedaan en zich in zijne gevangenis had omgedraaid Doch liij is door verslikking bezweken. Wat een toestand Welke pen zal ooit den verschrikkelijkste» angst van een dergelijk oogen blik kunnen beschrijven. Men siddert bij de gedachten dat vele ander ongelukkigen als die van Lens-Sainl-Remy levend begraven werden en de afgrijselijkste der dooden moesten sterven -—De gendarmerie heefteen priester naar hel celgevang van Charleroi geleid, onder betichti- ging van aanslag op de zeden. Ziehier de inlichtingen die wij daarover ver nomen hebben zegt de Proyres, dier stad De belichte is een genaamde Jan-Baptist Ory, pastoor van Vanne-le-Chalet, arrondissement Toul, departement der Meurthe (Frankrijk) belicht van aanslagen op de eerbaarheid met geweld op een meisje van 11 jaren en hij is op vraag van het fransch gouvernement, dat zijne uitlevering eischl, aangehouden. Die heiiige man, nieuw slachtoffer der libe ralen, was in het klooster der La Trappen, bij Chimay verborgen, waar hij dacht eene verze kerde schuilplaats te vinden en aldus aan het gerecht te ontsnappen. ii Ongelukkiglijk voor hem, zijn onze gendar men hem uit zijn heiligen schuilhoek gaan halen, en wij mogen zeggen dat dien gezalfden des Heeren, een aardig gezichtje trok toen hij in de statie aankwam Hij had de schoone armbanden, die men wel kent, aan de handen en de pater noster van St-Antoon rond de armen. In de laatste zitting van den gemeenteraad van Bergen, heeft men besloten, dat de geestelij ke onderwijzeressen en oppasslers der bewaar school zullen vervangen worden door wereldlijke. In dezelfde zitting heeft de gemeenteraad de toelage van den schouwburg van 8000 fr. op 12,000 fr. gebracht en eene belasting gelegd op de cafés concerts. Het gerucht loopt dal een zwaren Ijeef, kassier van eenen doorluchtigen klerikalen kop, uil de hoofdstad zou weggeloopen zijn, een gat in zijne kas latende. De klerikale bladen zullen er al spoedig een liberaal van maken. Het programma der feesten van Rubens die in de maand augusti aanstaande te Antwerpen plaats hebben, is besloten, zoo niet in al zijne deelen, dan toch in algemeene bepalingen. Die feesten zullen grootsch zijn en zullen ver die overtreffen die ter eere van Dante en Michel-Ange te Florence ingericht geworden zijn. Ziehier de inlichtingen die de Opinion daar over geeft Er zal een artistiek congres plaats hebben alsmede eene tentoonstelling van oude schilde rijen en eene tentoonstelling van de belgische school sinds 1850. Men houdt zicht ook bezig met een ontwerp van voetstuk voor het standbeeld van Rubens, voorgesteld door M. 0. Geefs. De facsimile met de groepen in plaaster, moet maar de bagatel van 30,000 fr. kosten. Eene herinnerings-medailje zal in prijskamp gesteld worden, alsmede een vlaamsch koor dat door 1200 leerlingen der gemeente-scholen zal uitgevoerd worden met accompagnement van fanfaren. Vervolgens eenen internationalen zang- wedstrijd. De internationale fanfaren festival is met een parigheid aanvaard geworden. Nog andere feestelijkheden zullen plaats grij pen, die later zullen hekend gemaakt worden. Onlangs trachtte de geestelijkheid een jong boerenmeisje van St-Jean-de-Maurinne (Frankrijk) temirakulariseren maar de prefekl van hel depar tement een groot ongeloovige deed, na ge neeskundig onderzoek, de mirakuleuze boerin in een godshuis opsluiten. Onmiddelijk waren de prrfekt en de geneesheer blootgesteld aan lasteringen enscheldwoorden van de klerikalen. De geneesheer diende eene klacht in tegen zij nen voornaamste» lasteraar, den priester Cloquet, en hel hof van Cliambéry bevestigde de veroordeer ling bij verstek in eersten aanleg uitgesproken, welke bestond in eene maand gevang en 300 fr. boet. Te Parijs is dezer dagen aan een voornaam hotel afgestapt eene nog jonge Engelsche dame, wier avontuurlijke levensloop de stoutste verbeel ding overtreft. Tot haar 15* jaarbleef zij bij haar vader te huis, maar haar afkeer Van het rustige leven, dat zij er leidde, weed gaandeweg grooter en zij besloot het ouderlijk huis te verlaten. Zij nam 200 p. sl. reisgeld meé en om de poli tie liet spoor bijster te maken, verkleedde zij zich als man en knipte hare haren af. Zij trad als kajuitjongen op een schip in dienst, dat haar naar de nieuwe wereld overbracht, was er een poos kantoorbediende en geraakte einde lijk als paardenhandelaar naar Buenos-Ayres. Zij nam dienst bij het leger, vyaar zij zich op verschillende expedities onderscheidde, zoodat haar het kommandoovereen compagnie werd toe vertrouwd en zij zelfs tol kolonel bevorderd werd. In mei laatstleden geraakte zij in twist met een ander officier; een tweegevecht was het gevolg, waarin zij haren tegenstander doodde. Tot hare ontzetting ontdekte zij evenwel in den doode ha ren oudsten broeder, die het ouderlijk huis ver laten had toen zij nauwelijks twee jaren oud was. In hare waanhoop riep zij de hulp in van een priester, aan wien zij haar avontuurlijk leven ver haalde eu. die hare vcrzocningmel hare familie be werkte. Dinsdag is een rijder uit de renbaan Fran- coni, teBrussel, begraven. Vrijdag 12dezer wedde Robert Benhamo, oud 19 jaar, onder hel spelen een er partij billard, dat hij over den rechtstaauden queue zon springen.Twee maal deed hij het, maai den dn den keer viel hij erop en doorboorde zijne ingewanden. Alle geneeskundige hulp was vruch teloos en Renhaino bezweek woensdag in ijslijke pijnen: De volgende zaken zullen gebracht worden voor het assisenhof van Brugge Maandag 29 en dinsdag -30 januari Bruno Dewachter en Desiré Vuylsteke, grkwalifnerde diefstal. Openbaar ministerie, M. de substituut De Cock. Verdedigers Mrs de Schietere de Lop- hem en De Poortere. Woensdag 31 januari, donderdag 1 en vrijdag 2 februariAmatus Dierykx, notaris te Tliou- rout, en Adolf Dieryckx, gewezen stoker te Thouroul, valsche geschiiften en fraudebuse bankroet. Openbaar ministerie M. de substi tuut De Gamond. Verdedigers Mrs De Keuwer, Ad. Dubois en Ronse. Zaterdag 3 februari Elodie Rigole, Moens, Dhoedl en Gombert, eerrooving bij middel van drukpers. Openbaar ministerie, M. de substi tuut De Gamond.Verdedigers: Mis Doudan en Van der Hofstad! Zelfden dag Dubacq, voortvluchtig, gekwali- fieerdeo diefstal. Openbaar ministerie, M. de substituut De Gamond. Zekeren dag had er een soupée plaats. De baas was in de keuken bezig met hel eten te bereiden en het was een riichlje die opdiende. Toen de eerste schotel opgediend was, kwam het nichtje in de ki uken en zegde u Oom, ik dien de andere schotels niet meer op. a En waarom niet a Ik dien die heeren niet meer. n Hebben zij u iels onaangenaams gezegd a Neen, maar ik ga toch bij hen in de kamer niet meer. Door vragen en hervragen vertelde het meisje al weende dat men haar terwijl zij diende niet gerust konde laten en... enfin tjeefkens manieren. De baas ontstak in woede ging naar boveri en waschle daae die zedelijke tjeefkens eens de bolle dal zij er van zweetten, waarna zij mochten op trekken zonder de overige schotels af te wachten. Dit feit is historisch en zal ten andere niemand verwonderen voor al die de katholieke luimees in den grond kent. IJPEREN, 27 Januari. GRANEN ENZ. ycrkocbtle kwantiteit. mitkl en prijs p. 100 kilo. ROES EL A RE, 23 Jan. Tarwe Rogge Haver Erweten Boontjes Aardappelen Boter POPERINGHE, 2G Januari. middenpr fr. 21- 16 12 II 5 fr. a Tarwe, per hekloliler, Rogge, Haver, Aardappelen, de 100 kilos, Boter de kilo, Hoppe de 50 kilogr. VFTJRNE, 24 Januari. Tarwe per 145 liters fr. 28 Rogge, id. 20 Sucrioen, id. 17 Haver, id. 14 Booneu, id. 26 Erweten, id, 28 ijs. ■69 -50 30 ■50 04 23 20 16 29 50 25 Taiwe, 150 liters, fr. 28 a 30 ld. van Australië, 29 27 ld. roode, Rogge, 20 21 Haver, 21 22 Boekweit, Boonen, 28 29 Aardappelen, de 100 kilos, 5 50 .6 Boter, per kilo, 5 57 3 Eieren, de 26, 5 20 3 KOTiSRWTRAA'S', 7, TE l«If»EREN, DE dans les bois de l'Institution Royale de Messines, Situés i\ WYTSCHAETE. le Luinli 29 Janvier 1877,

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 3