Gazelle van 't arrondissement IJperen. De spegcl. De provinliale kiezingen. Kunnen de paters kiezers zijn Nr 793. 16e Jaar. Politiek. Stads», Kunst- en Letternieuws. Verschil! ige Tijdingen, Markten, Ilekendmakiiigen, Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RFXLAMEN WW' ABONNEMENT: In Frankrijk ziet liet er niet zeer goed uit. De gemoederen worden meer en meer opgehitst en dit zou wei eens kun nen uitbersten, hoe gedwee tegenwoordig ook de Fransmans zijn. De minister van justitie maakt eene nieuwe afstelling of verplaatsing gereed in de vrede-gerechten. Men schijnt nog aan het einde niet van dat gevaarlijk spel. De republikeinen richten zich vlijtig in togen de aanslaande kiezing die moet plaats hebben ten gevolge der ontbinding waaraan men zich verwacht. De namen van Thiers en Grévy, wor den vooruilgesteld, om in geval van ont slag van Mac-Mahon, een dezer twee personen tot voorzitter der Republiek te benoemen. Frankrijks politieke toestand maakt de republiekeinen bij voortduring onge rust. De leiders dezer partij houden zich wel kalm, doch hunne organen geven dag aan dag wantrouwen te kennen, en waarschuwen land en volk tegen de mo gelijke gevolgen van Mac-Mahons coup d'état. Zij herinneren de gebeurtenissen van 1849 en die van 1850, meenen in zijne riezen en toespraken iets meer te zien dan er misschien werkelijk in ge zien moet worden, en laken natuurlijk de mulatiën in het personeel der departe- mentsbesluren. Van de drij andere partijen de legili- mislische, de orleanistische en de impe rialistische. is, gelijk wij reeds meldden, de eerste het ijverigst in de weer. De aanhangers van Hendrik V vatten de zaak ernstig op inzonderheid de prela ten komen onbewimpeld met hun ver langen tevoorschijn. Zoo bijv. verklaart de bisschop van Angers in een herder lijken briefWij willen liet herstel der Bonaparlen evenmin als de Orleans- Reslauralie of het Mac-Mahonaat. Wat de radikale organen betreft, deze verstouten zich vaak iets te zeggen waartoe de gematigden bladen den moed ontbreekt, zoodat reeds sprake is van het instellen van gerechtelijke vervolging, en niet onwaarschijnlijk is heidal de regering weder van kracht zal verklaren een de kreet van 1852, waarbij haarde be voegdheid wordt verleend de uitgave te verbieden van een dagblad, dat, na in zes maanden twee maal te zijn veroor deeld, een derde delikt begaat. Generaal Kanzier, de gewezen pause lijke wapenminislcr, heild voor eenige dagen, op hel binnenplein van liet Vali- kaan. eene wapenschouwing over de officieren en soldaten van het gewezen pauslijk leger, aan wie Pius IX de bezol diging tot dus verre is blijven uilkeeren. Kanzier prikkelde in opgeschroefde taal den oorlogzuchligen geest van het troepje en verzekerde dat de dag nabij was, waarop de geschonden rechten van den H. Stoel zullen gewroken worden. De geavanceerde liberale partijen, die eene groote demonstratie tegen hel Vali- kaan op touw hebben gezet, hebben door aanplakbiljetten aangekondigd, dat de demonstratie op 3 juni zal plaats hebben. Zijdelings wordtin die biljetten het votum van Senaat over de wet op de misbruiken der geestelijkheid afgekeurd. De Regee ring heeft echter de demonstralie verbo den en de aanplakbiljetten door de politie laten afscheuren. De krijgsbewegingen gaan slecht voor uit zoowel op den Donau als in Azia, ten gevolge der overstroomingen en de moei lijkheid van het vervoeren der oorlogs munitiën. Een telegram van den opperbevelheb ber van het Kaukasusleger meldt, dat generaal Torzukasuff, drie versterkte turksche legerplaatsen heeft ontdekt in de nabijheid van Kara-Kilisa, en waarin zich twee bataillons soldalen bevonden. De generaal leverde slag aan Kurdische benden, welke door de Kozakken werden uiteengedreven. Eene afdeeling kozakken, onder bevel van generaal Louis Melikoff, behaalde de zegepraal in eene schermutseling, nabij Maekardschiek, legen turksche troepen, welke uil Kars waren gekomen. De Rus sen verloren 7 mannen waarvan 1 dooden en 6 gewonden. De Turken 40 dooden. De telegraaf meldt van den Donau en van het Kaukasisch leger, dat de tocht der troepen belemmerd is door den regen en de onbegaanbaarheid der wegen. De lijding van Konstaritinopel aange bracht en volgens welke de Turken Ar- dahan zouden herwonnen hebbenis gansch valsch. De Morning-Post zegt dal Turkije beslist heeft vreemde officieren in zijnen dienst te nemen. Talrijke engelsche of ficieren zijn dan ook opliet punt om zich in te lijven bij het lurksch leger. Een der leiders van den poolschen op roer in 1862, M. Krysinski, is gefusil- jeerd teWarschau. De ter dood gebrachte vluchtte na het onderdrukken van den oproer naar Parijs. Niet lang geleden kreeg hij van den keizer vergiffenis zoo dal hij naar zijn land terugkeerde. Bij zijne aankomst werd hij aangehouden voor oproer en veroordeeld tot verban ning naar Siberie. Dit vonnis werd door de Polen aan zien als eene woordbreuk, daar in tegen deel de Russen het met hunne dubbel zinnige wetten aanzien als overeenkom stig met het gegeven woord. Na zijne veroordeeling gelukte Krysinski er nog maals in te ontvluchten maar werd weêr gevangen genomen en ditmaal ver oordeeld tot den kogel. Het wekelijks gezcever van 't Nieuw- blad, somwijlen zoo dom als onbeschoft zijnde, valt het ons soms moeilijk, zelfs onmogelijk, op al zijn ongerijmdheden te kunnen of te willen antwoorden. Maar aangezien de Nieuwsbladen spegels zijn waarin iedereen zich komt spegelen en toen nog zich niet mag gram maken daar hetgeen geschreven wordt «publiek is en gekend van eikendeen zullen wij wekelijks de mannetjes van 't Nieuw- blad eens spegelen dal het een plezier is Pastoor Jan Baptist August Véron, uildegcmeenteChampniers, heeft tefechl- gestaan voor de correctionneele recht bank van Civray, beschuldigd van slagen, toegebracht aan eene zijner trouwe be zoeksters. Ziehier hoe de zaak zich toegedragen heeft Moederken Lucquiand, 77 jaar oud, had willen vijf centiemen sparen, en haar eigen stoeltje meê naar de kerk ge bracht. De pastoor, die deze manoeuvre in 't lapken kreeg, zag er een vergrijp in tegen zijne wereldlijke belangen en liep naar hel wijfken om haar den stoel te ontrukken 't vrouwken wilde zich eerst verzetten, maar moest toch spoedig lossen want de pollen van den pastor gekscheer den niet. Niet tevreden over zijne zegepraal bracht de zachtzinnige herder, vrouw Lucquiand eenen slag op het hoofd toe, met den stoel in kwestie. De vrouw viel bedwelmd achterover op de kerksteenen en werd in een naburig huis gedragen. Na gerechtelijk onderzoek, bleek de schuld van den pasloot' ten duidelijkste. En toch verkreeg de man een uitstel om tot een tegenonderzoek te doen overgaan, en zijne onschuld te doen zegevieren. Hij deed twee kleine meisjes per deur waarder dagvaarden en riep ze in de sakristij na de catechismus-les. Daar deed hij zijn best om hun eene andere les aan te leeren, die zij moesten van buiten kennen tegen dal de tijd van ver schijnen voor de rechtbank daar was. Dien dag, gel uk kiglij khebben de kinderen de les van den pastoor niet opgezegd, maar integendeel de gemeeno pogingen uilgebracht, welke door den opvolger van Christus waren aange wend om hen de juslicie te doen mis leiden. De rechtbank heeft priester Véron veroordeeld tol 200 frank boel en de kosten. Wij zijn gelukkig te kunnen vaststellen dat de liberalen, overal waar zij in het strijdperk zijn getreden, gewonnen heb ben, behalve te Namen, waar de broeder van den Neuze Wasseige is benoemd. Wat er van zij, die uitslagen voorspel len veel goeds voor de aanslaande kiezin- en men ziet dat de liberalen overal veld winnen. Hel is ook niet wonderbaar, als men zegt dat er sinds zeven jaren een katho- lijk ministerie aan hel bewind is, dat in den vollen zin van hel woord NIETS gedaan heeft'l Is le zeggen ja, veel SLECHT gedaan heeft in bestuurlijke zaken en eene menigte onbekwame kle rikale kreaturen heeft benoemd maar niets gedaan heeftom nijverheid en han del te bevorderen. Al voor de kerken en kloosters Hel is lijd dat die zwartjes optrekken. Men weel dat liet M. Geels is, die den schoonen wagen der Inkwisitiewelke in den stoel tijdens de Pacificatiefeesten zoo veel indruk heeft gemaakt, verveer- dtgd heeft. Hel is om half twaalf ure dat M. Geets, langs achter met een casse-tête een slag op het hoofd heeft ontvangen, die hem het bewustzijn heeft doen verliezen en zijn leven in gevaar bracht. Sinds dien heeft hij erge koortsen ge had, die voor de ergste gevolgen deden vreezen, maar dinsdag was zijn toestand wat beter, ofschoon zijn leven nog altijd in groot gevaar loopt. M. Geels is een moedig liberaal, voor zitter van het Willemsfonds, die gecne vijanden heeft, ten zij de fanatieke kleri- kalen, die men bijgevolg ernstig verdenkt de daders van dien laffen aanslag te zijn. Het is te hopen dal het gerecht, dat naarstige opzoekingen doet, er zal in gelukken dien laffen moordenaar te ont dekken. De heer Laurent, de uitgelezene pro fessor der Hoogschool van Genl, heeft in eene reeks brieven, door de Flandre liberale afgekondigd, aangetoond dat het amendement van M. Paul Janson, in den loop der algemeene discussie over hel wetsontwerp op dc kicshervorming aan geboden en strekkende om de klooster lingen het kiesrecht te ontnemen, dal dit amendement zeer wettelijk en zeer wel kan toegepast worden. De heer Laurent zegt dal honderden kloosterlingen stemmen iu dc kiezingen. Bureel: Uixmudcstraat, 39. 10 centiemen den regel. '25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 's jnars voor de Mad. fr. 4-50 voor geSiee! Belgie. Bnitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 ccsiticmen het iiiiistinci'. Men schrijft in op al de postbnreelen. ÖE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Pqprringhe-Hazebrouck. 6-50. - 12-07. - 6-50. Poperinghe. 6-50. - 9-07. - 12-07. -5-57. - 6-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-4G.- 11-20. - 2-55. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Langlwmarck, den zaterdag, 5-50. Mun schrijft ons uil Mochelen, dat in den nacht van 25 lot 2-4 dezer, de heer Willem Geels, kunstschilder, het slachtoffer is geweest van eenen taffen aanval. 51. Geels had eenen vriend naar de statie gebracht, en toen hij huis waarts keerde bemerkte hij dat hij opgevolgd werd door eenen kerel, waarop hij niet de minste aandacht gaf. In de Egmondstraat gekomen, werd hij eensklaps door zijnen opvolger over vallen, die hem eenen geweldigen slag met een slompwerktuig op het hoofd toebracht, en ver volgens de vlucht nam. Het slachtoffer van dezen aanval is met vele moeite lot in het Cafédul'arc geraakt, waar het de eerste zorgen van den ge neesheer Guillot heeft ontvangen. De dader dezer misdaad is niet gekend de gewonde, bedwelmd door den slag, heeft hem niet kunnen erkennen. De toestand van M. Geels is zeer gevaarlijk.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1