PÖPEBÏNGHE Vei'schiilige Tijdingen. MARKTPRIJZEN. GEDENKBOEK VAN DEN OORLOG Eenige depot van verbeterde ineen- sluitende rabatpannen der Mecanieke Pannebakkerij van Leforestin de magazijnen der IJpersche Handels- veveeniging, gelegen bij de statie, te IJ peren. Bij middel eener bijzonder fabrica tie deze pannen maken uitmutende waterdichte daken. Zij worden gelegd zonder mortel en sluiten dichte melkander zonder de minsteopening te laten. In dezel fde magazijnen Depot van Franschê pannen (18 per vierkante meter) aan fr. 65-00 het 1000. Alle slach van Brabandsgoed. Doorniks en Ecaussines arduin Vloertegels, Kalk aan 95 centiemen de maat. Grove kolen aan fr. 2-50 het 100 kilos. BERICHT asm tic Eigea&ai's en Aannemers. S'i-Sjx ft'. f.OO-OÖ per 1ÖOO. den I Juni 1877. De H. Absolutie ea tic Toekomst. Is de nieuwmode Jesuiiekcrk eene politieke zamenzweering geworden Eene hoofddaad ligt daar voor ons, die geenen twijfel meer laat heslaan op de oppermachfzncht der Pausen en hunne geleiders. Alswanneer zij, Europa en in weerwil der klachten van een groot gelal gelende, voorzichtige, godsdienstige kris tenen, den roowschen afgod boven geheel 'l kristendom en tevens boven alle volken en wereldlijke mogendheden, lot boven God ze.'ve, verheven hebben, en alzoo de heiligschennis voltrokken hebben, welke de hoogmoedigste pausen der middeleeuwen aan de bisschoppen, kardinalen, prinsen en natiën van dien goeden ouden tijd nooit hadden kunnen ontrukken; dan hebben zij geen ander oogwit g' had tenzij van, na dien goddeloozen aanslag, den politieken Sijllabus uitlegeven, bij middel van welken de vremde dwingeland van llome geheel de wereld onder 't onverdraagzaam jok der jesuilerij wil doen buigen. Is dat niet eene politieke zamen zweering Eertijds, verstonden de ware kristenen de zaak op eene andere manier. De H. Lodewijk, koning van Frankrijk, antwoordde aan al de bisschop pen van 'l land die hem uitgenoodigd hadden om zijne geëxcommuniceerde onderdanen tot gehoorzaamheid aan den Paus te dwingen. u Neen want indien ik zulks deed, ware het it tegenstrijdig aan de wet van God en van 't ko- ningrijk. Ik ben niet overtuigd dal die excoin- municatie rechlveerdig is a (droiturière) Hij weigerde dus van zich aan den Paus en de bis schoppen te onderwerpen. Jans hellekijker zal waarschijnlijk zeggen dat de H. Lodewijk uit de hel geschopt is Op 19 Maart 1682, in eene algemeene verga dering der bisschoppen, abten en meer andere leden der krislelijke kerk van Frankrijk, wierden aangenomen als geloofspunten, onder andere 1° D it de burgerlijke overheden, in alle zaken van haar gebied, geheel en gansch van den Paus en zelfs van de kerk onafliankelijk is. 2" Dat de Paus verre van onfaalhaar te zijn aan de. algemeene conciliën onderworpen is dat hij zich aan de oude kerkelijke teelten moet vervoegen, dat hij niet onfaalhaar is, de onfaalbaarheid slechts aan de kerk, in haar gekeeld is te zeggen met hare wereldlijke zoo wel als hare geestelijke leden toebehoorde. Dus, eene kerkvergadering van geheel Frankrijk, welke baas Satan, met zijne bekhoorens en zijnen krulsteert, uit de hel geschopt had ■k Hedendaags, heeft de nieuwmoden jesuilerij de onveranderlijke kerk van Christus geheel veran derd. Inderdaad, indien de krislene volken kon den verplicht worden van aan den nieuwen afgod en zijne sleppenhangers het onwedersprekelijk recht, te herkennen van zich, door politieke Syllabussen, de tijdelijke almogendheid over lan den en staten toeteëigenen, wal zou er dan nog overblijven van die burgerlijke overheid welke volgens de kerkelijke vergadering van i> 1682 geheel en gansch van den Paus onafhan- kelijk is Niets meer, tenzij eene schandelijke verslaving aan de rooinsche paperij. Welnu, 't is tegen die verslaafdheid welke men uil naam van Jesus zelve durft afvorderen dat de Toekomst met alle ware kristenen en alle onafhankelijke burgees strijdt en zal blijven strijden, leg' n al de machten en listen der nieuw moden jesuilerij. De burgerlijke maatschappij alleen kan en moet het burgerlijk leven onder de menschen, van alle landen en alle godsdiensten, in stand houden. De ministers van alle godsdien sten, zijn leeraars en niets meer Zij hebben geene macht om volken of burgers lot onderda nigheid te dwingen. Zij kunnen dan, voor niets anders, daij voor staatsorowenlelaars aanzieq worden, alswanneer zij evenals de roQinsclie paperij, eene politieke zamenzweering uitmaken, om de burgerlijke maatschappij onder hunnen kerkgeest te dorn bukken. liet is ongerijmd, zeide Najioleon I, vaii den Staat tot een kloos- ter, of de burgerlijke maatschappij lot een order van paters en nonnen te willen her- schapen. Ook, is hel de u uil de hel geschopte sclirij- V. I' der Toekomst nfet, die dm rooni-eheü dwingeland met den naam van u afgod van liet Vatikaan gebrandmerkt hrrfl 'T is de wel edele en zeer krislelijke1 graaf de Monlalemhei I. en wal meer is, ouitrenl twee honderd uit de hel geschopte bisschoppen van 't conciliën hebben die benaming goedgekeurd, als zij gewei gerd hi lillen vooi' de onfaalbaarheid der pausen te stemmen. En waarom? omdat de-beslissing welke de jesu^erij door arglistigheden en kuipe rijen afgeperst heeft, tegenstrijdig is met de ware kt rk van Christus, aang' zit n die kt rk gedurende achfien eeuwen de g'eloofsgevvcldrnarij van Rome als onkristelijk en onredelijk verworpen heeft, gelijk zij de zeD'e, in der waarheid, nog heden daags blijft verwerpen en misachten. Weliswaar dat, voor h l oogmblik, de nieuw moden paperij aan haren afgod veel goede lieden zoowel in politieke a's in kerkelijke zaken heeft welen uitvvendiglijk Ie verslaven maar, alwie niet stekeblind is ziel dal overal het innige geweten der krislene volk'n tegen die politieke zamenzweering der onfaalliaarmakelaars opge wonden is. Ten allen kante staat men in oproer. Frankrijk verwerpt met ongeduld de petitiën en mandementen zijner bisschoppen en wij zien onze katholi' ke ministers zelve alsof zij uit de hel geschopt waren gedwongen, om de belan gen van Belgie te verdedigen, van onze twist zoe kende groote Jans naar de maan te zenden, als zij ons vaderland met geheel Europa in eenen godsdienstoorlog willen brengenEn waarom dien oorlog Om door eene politiek,, zamenzwee ring der paperij, den Paus op zijnen politieken troon te herplaatsen 'T is omdat de rooinsche afgoderij zulke afgrij selijke gevolgen na zich sleept, dat wij er geen- sinls aan twijfelen of 't is de ware kerk van Christus die welhaast in geheel T kristendom de overhand behalen zal, tegen de politieke zamen zweering der ongodsdienstige jesuilerij. Poperinghe, den 1 Juni 1877. 'T is ongetwijfeld de vermaarden gekruinden Havermuys die ons op nieuw een staalke gegeven heeft van zijne uitmuntende wetenschappen, medegedeeld uit Kortrijk in het Nieuiosblad van Zondag II. over de jubelfeest van Pins IX alhier gevierd, hij is nog veel onnoozelder ge worden sedert dat hij bij de nonnen geplaatst is, het spijt ons grootclijks over het vruchteloos geld door hun gegeven aan den ijzerweg tot zijne reis van Kortrijk naar Poperinghe om zulk eene domme beschrijving Ie doen, de weldoenders der schaal zullen waarschijnelijk hierin voorzien om zijn geld wederom te geven.En zeggen dal dezen gekruinden wijsgeleerden met hel onderwijs der kinderen, in een kollegie belast was 'l is onge looflijk Nog sprekende over het sermopn uitgekraamd Maandag avond in hel lof, door een monster abbetje, hooggeplaatst in het onderwijs, over de hoedanigheden van Pius IX in zijne jongheid, wij weten geheel wel dal zijn heiligheid, in zijne jonge jaren, grooten liefhebber geweest is van hetgebakken meel, maar 't was daarvan niet dat ons bevallig en lieftallig abbetje gespro ken heeft, maae wel over zijne minzaamheid en verdraagzaamheid tot zijnen evenmensch, zonder onderscheid van religie noch van politieke opinie, het welk ons abbetje en zijne medemakkers niet zijn, noch nooit zullen wezen. Wij hebben alhier de ondervinding, men mag niet spreken noch schrijven of krak een proces en 2,400 franken over pijn en smert, dit is hunne krislelijke menschlievendheid en verdraagzaamheid welke zij afdeelen van Pius IX. 't Vuilbtad stelt aan zijne lezers het volgende raadsel voor Raedt, raedt wat het is 0 Er moet te Pope- ringhe 'nen duivel zyn. En die duivel moet 'ne zak hebben die nooit vol en is. Wy geven te a raden aen onze lezers van welken zak en van ii welken duivel men spreken wil. (Sic). Wij denken het slot van dit raadsel gevonden te hebben Ten eerste, 't is een duivel, 't moet dan ee nen zwarten zijn ten tweede, 't moet eenen zwarten geldduivel zijn, mits zijnen zak nooit vol en is, maar de zwartjes zijn tegenwoordig bijna allegaar geldduivels. Laat ons nochtans zoeken 't moet dan eenen zwarten duivel zijn die tracht door alle middels geld te slagen, die zelfs, om dit doel te bereiken, al de oude gebruiken zijns winkels verandeid heeft en al zijne waar opgeslagen heeft, eenen vrek die, nil gierigheid, het afleeksel der was-en roetkeerssen verzamelt om er roet van te maken; een zwarten duivel, in een woord, die tracht van alle hout pijlen te maken en die, links of rechts, eenieder processen zou aandoen, wanneer hij er maar kans in ziel om diiizende franken in (e slik ken, He wel I dezen van wie men met reden mag zeggen Duivels zak is nooit volwoont, petzen wij, op S' Jans parochie. Nutteloos zijnen naam in raadsel Ie stellen, want iedereen beeft hem alreeds genoemd. Vnilblad, uil dit raadsel En uw zo! gepraalsel Een ieder raadt de bult 't Is wel uw eigen schuld t Haveemtiizeken, die, na eenigen tijd hier zij ne gi kruinde peeten in zijn gebuurte gespeeld te lubben, nu noniie bestierder is geworden Ie Kortrijk', heeft tweeden Sthxendag onze stad met een bezoek begunstigd en heeft, door zijne tegenwoordigheid, eene der inrrkwtQu'digstr ver siersels gevormd weike men, tee gëlfgenlleid van het vieren der Jubilé van Pio nono, hier kon be wonderen. Eene afveerdiging muizekens van het vrouwelijke geslacht waren hem Ie genioet lol aan de statie toegesneld eri heeft vele moi ile gehad om dal muizennest van hein af te schudden. 'l Grkruiiid en gebrild nmizekeri, in zijn Korlrijks muis- of non-traaplje wederom gekro pen, hei ft z.ch verhaast zijne uidiukkingi'n over zijn reisje aan het vnilblad mede Ie doelenen 't is alzoo dal'men in dit treffelijk eerlijk ka- 'tholijk schimpblad eene koeréspondenlie kan le zen, uit Kortrijk gezonden, en handelende over dé Jubilé van den Paus te Poperinghe. Dank wel Haveimnis, Dank in naam van Huis, Van grauwe Julie, Van de dibbeeie, Van de konfrerié, En de Paper.ie Dank in naam der stad Dank voor het Vnilblad. P. S. J00 dagen aflaat, elkenkeer dat men deze dankzeggingen zal lezen ter intentie van 't Havermnizeken. Verleend door eenen ongekrninden A Iï. De gezalfde beledigers, die wekelijks in hunne stoel van iogerilaal en in den ijpfirschen vuilbak de liberale hu'g.rij van Poperinghe trachten door de modder te slepen, hebben nog den tou pet te klagen dal de tr< ffelijke burgers hun niet meer giorlen. Zij zijn waarachtig van T goè jaar, die man nen door hun schandelijk gedrag maken zij zich hatelijk, zij werpen gedurig hoon en laster op de Philharmonic, en zij beweren dat de Phiiliarmo- nislen, die hun te gemoet komen, noch hoed noch muls voor hun afdoen. Jongens, jongens, wij beginnen te gelooven dal de H. Geest u verlaten heeftindien gij zoo voort blijft raaskallen, zal men waarachtig moe ten zorgen om eene plaats voor u te bespreken tot Vanheyde's t' IJ per. Hét verleden jaar maakte het Vuilblad veel ge weld over de wonderbare daden door welke de kalote handboogmaatschappij Gmllaume Teil (welken raren heiligen voor eene kalote sociëteit) zich onderscheiden had. Overal waar deze schut ters gingen, pluimden zij de persen Sebasliaan was iu 't bakje geschuifeld en men zong loftui tingen over de wonderbare behendigheid van al deze kleine Guillaum Toll's Zij hebben Zondag eene schieling bijgewoond aan hunne eigene pers en met een zestigtal schutters hebben zij ongeveer twintig gaaien ge scholen Weliswaar, re zijn gaais genoeg onder hun, onnoodig dan er nog meer af te schieten. was geweten dal d< z; gestolen koopwaren iu haar bezit had. Door het onderzoek ten haren huize bleek dat zij voor 50,000 frank kant bezat die werden in beslag genomen. Wat P. betreft deze is aangehouden. verbrekingshof heeft Hel Men schrijft ons uil Meessen: Het Festival dat men alhier aan het inrichten is, en dat moet plaats hebben op 24 Juni, belooft zeer luisterrijk te zullen zijn, reeds hebben er zich meer dan dertig maatschappijen doen in schrijven. Volgens de voorspellingen van Nick zullen wij in de maand Juni aanslaande nog al veel onweder, regen en wind hebben. Verhopen wij dat Nick eens zal mis gezien hebben, maar valt zijne voorspeiling uil, dan zal mij dit jaar het zomerken zijn Men schrijft uit Brussel aan de Journal de Bruges dat de overéénkomst voor dra afkoop der spoorwegnet van Vlaanderen geleekend is en aanstaandelijk aan de goedkeuring der Kamer onderworpen worden. De Chronique heeft in den Echo de la Frontière, een dagblad dat Ie Cliimay verschijnt en te Charleroi gedrukt wordt, eene geloofsbelij denis ontdekt, die de grond v<m het hert der klerikaieu doel kennén. Wij sporen onze lezers aan wel na te denken. Ziet ze hier Wat geven ons de monarchiè'n, de grond- wetten, de repuhliekeinen en In t overige Dit alles is slechts nutteloos menscln lijk komedie- spel! De eenigste instellingen waaraan wij houden, zijn het pausdom en de Kerk. Wij zijn gereed om de wedden dat de Bien Public en de Courrier deBruxelles zullen toejuichen. Men schrijft uit Brussel Sedert eenige weken werd M. L. fabriekant in kant gewaar dat hij bestolen werd. Hij verwittig de de politie en zegde dat er reeds voor eene weerde van 25,000 fr. kant verdwenen was. Eenige der bedienden werden wegg.zonden omdat deze van diefstal verdacht waren, maar de rechte dief was niet ontdekt. Weinige dagen later werd dan ook bevonden dat de persoon die het minste verdacht was de eenige schuldige aan de ontvreemdingen moest zijn, P... die eenen zekeren welstand scheen te ge nieten ging naar de post om eene zekere som te trekken van eene koopvrouw in kanten j weldra de voorziening verworpen van de veroordeelden Gillard en Marlines, de bestuurder n de kassier van de sukkersaal der Nationale Bank te Hoei. Eene iudrnkwekk' ode manifestatie heeft zondag 27 mei, te Hrrve, Ier eere vail M. J. De Wandre, burgemeester dier stad, plaats gehad. Men herinnert zich dal een heer Lissens, koffie- hii is li ouder, een zeer braaf man, wien de priester in de biecht gevraagd had aan de liberale dagbla den zijn abonnement op te zeggen en geweigerd hebbende, de absolutie niet ontvangen had en als hij stierf op hevel van den burgemeester nevens de oveiige graven wei<1 bijgezi t de geestelijk heid wilde dat hij in den verdoemden hoek be graven werd en de biugrinersler, geene rekening hond' ndc van die onwettige opeisching, werd door den pastoor-dek'n van Herve in den ban geslagen. T is om hulde te bewijzen aan den heer bur gemeester De Wandre en hem geluk te wenschen over zijne kloekmoedigheid dal eene manifestatie door de liberale associatie van het arrondissement Verviers heeft plaats gehad. Eene talrijke deputatie der liberale Associatie heeft zich hij M. Dewandre begeven rn M. Orl- mans-Hauzeur, vertegenwoordiger en voorzitter der Associatie, heeft h m een adres van gtduk- wensching overhandigd, om den banbliksem van eenen vermctelen geestelijke le hebben getrotseerd en de onafhankelijkheid van het burgerrecht, de oppeimacht der wet en de eer der burgers te hebben doen eerbiedigen. Eene ontaarde moeder. Eene afgrij selijke misdaad, die de zaak Moyaux herinnert, heeft zaterdag namiddag om 1 uur bijna plaats gehad. Op den steenweg van Ninove, te St-Jans- Molenbeek. Op den hotk van den weg van Maar- tebrke die naar Berchem Stc-Agath leidt, slaat het buitenverblijf van SI. Alfred D'lhuin, volks vertegenwoordiger van Bergen. De hof loopt langsheen den steenweg, liet huis van den hovenier bevindt zich iu den hoek van den weg, nevens hel hek des ingangs, hel huis is iu het diepste van den hof gelegen. In 'l midden van den laatste heeft de eigenaar sedert den laatste winter een vijver doen maken, die ongeveer 4 meters diepte heeft. Van het uur gebruik makende waarop het persooneel gewoonlijk zijn maal neemt, naderde eene vrouw, ten hoogste dertig jaren zijnde, het hek, met een kind op den arm, keek rond zich en daar zij niemand ontwaarde, ging zij aarzelend naar den vijver en wierp er haar kind in. Op het gerucht van den val des lichaams in het water, kwam een man die in hel veld werkte toe gesneld om de vrouw die scheen weg te loopen aan te houden dez dit ziende keeede terug en sprong iu den vijver. In weinig lijds was gansch het persooneel van hel huis op de been, men snelde toe en mm trok er de moeder uit, die slechts nat was wat het kind betreft, dat reeds twee maal onder water geweest was, men redde hel ook hel scheen ge heel en al levenloos, maar de zorgen van Mv. Dethuin brachten het weder tol het leven. De politie van Sint-Jans-Molenheek, in allerhaast geroepen, begaf zich naar de plaats der misdaad en deed een onderzoek, waaruit bleek dat de plichtige Melanie Megank heette, geboortig van Santbergen bij Geeraarsdbergen. Op al de ondervragingen die haar gedaan wer den, beantwoordde zij met uiivluchtsels, zich wanzinnig gebarende. Na de zorgen ontvangen te hebben die haren staal vereischte, werd de moeder door de politie naar Brussel geleid; wat hel kind betreft, dat gered is, eene goede buurvrouw heeft zich gelast het te geleiden zonder de ontaarde moeder toe le staan het te dragen. IJPEREN, 2 Juni. GRANEN ENZ. verkocht te kwan li teil. midrirnprijs p. 100 kilo. Tarwe 17,200 34-12 1,600 23-75 700 23-73 Erwelen 600 26-00 500 25-75 Aardappelen 6,000 13-30 305-00 i\' 1877. Geïllustreerde geschiedenis van den Russisch- Turkschen veldtocht met portretten, oorlogslafe- r eel en le land en te water, plaunen en kaarten, naar teekeningen van een aantal beroemde kun stenaren. Dit gedenkboek zal uitgegeven worden als een prachtwerk, in tien afleveringen. Ieder 14 dagen verschijnt een aflevering van 5 bladen of 24 paginas, waarvan 12 met tekst, met griiiustreerd omslag, legen betaling van I frank. Men verbindt zich voor het geheele werk, op 10 afleveringen geschat. Verzending met den post 50 centiemen opslag, dus fr. Id-öiï voor T geheele werk. Men scluijft iu bij Eng.l Van Eeckhoul, Dix- mudeslraul, 59, Upcren,

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 3