POPEMGSE De Spegel. Finantieele kronijk. Stadsnieuws. Frère. Ba ra, Guillery cn Janson, is de weziging van M. Frère verworpen met 66 stemmen tegen 47. Het artikel 46 zooals het is opgesteld, werd vervolgens aanveerd met 64 stem men tegen 44 en eene onthouding M. Guillerij. Die overwinnig zal de klerikale partij meer en meer in het land doen kennen. Zij bewijst dat de klerikalen, die in de Kamers zitten om de wetten te maken en de doen nakomen, de priester boven de wet stellen en van hem een KIESA- GENT maken, die STRAFLOOS alle overtredingen in zijnen biechtstoel mag doen. Bij den aanvang der zitting heeft er een half komisch tooneel plaats gehad. M. Nolhomb. die in eene vorige zitting den Paus als een wanzinnige had uitgemaakt, zegde dat hij dal niet op den H. Vader, maar op het blad la Croix had toegepast. Hel spijl hem dat gezegd te hebben en verzoekt de opstellers van la Croix het hem te willen vergeven. De heer Frère heeft doen opmerken dat die uitdrukking door M. Nothomb gebezigd, wel lot den paus was gericht en zij in de Annales niet moogt veran derd worden, anders zou zijne redevoe ring (van M. Frère). die daarop geant woord heeft, een onzin zijn. Het incident is daarmede gesloten. Onze lezers herinneren zich nog het crimineele liefdesonderhoud tusschen een pastoor uit Luxemburg en een met ser, in een wagon eerste klas, in volle vaart. Die priester is, bij verstek natuurlijk, veroordeeld door de rechtbank van Lux emburg, tot drie maanden gevang. Zijn medeplichtige heeft voor acht dagen, en 16 frank boet. De justitie is toch een breekspel van belang. Nu is zij broerken Astier weèr aan het plagen, zoo zelfs dat de arme jongen is gaan loopen. Weet gij wie broerken Astier is en wat hij deed Wij zullen een blad uil JVlontauban laten spreken Wij kunnen niet zeggen, wal die man deed en 't is onmogelijk om raden M. de Germiny was er niets bij. Over zijne handelingen gelieve de lezer zelve zich een gedacht te maken, met behulp van de volgende anekdoot. Een knaap van elf jaar, weigert naar school te gaan. De vader neemt hem onder handen en wil er hem doen heengaan. lk wil niet, zegt het kind. Gaat ge gaan, kleine deugeniet Neen, 'k wil niet.... En het kind begon te weenen. Waarom niet? Wat hebben ze u gedaan Ik wil niet naar school gaan 't is vandaag mijne beurt n Hoort ge 't wel? 't Ging oin de beurt! Schoelje En broerken Aslier zei tol de kinde ren, dat hel eene penitentie was, hun door menheere de pastoor opgelegd om de vergiffenis hunner zonden te beko men. Schoeljeschoelje nog twee. Een broederken der christelijke leering is tot zes maanden gevang veroordeeld, door de rechtbank van Cherbourg, om een kind van 6 jaar, 14 stokslagen te hebben gegeven. Broeder Auxence is voor het Hof van assisen der Opper-Pyreneën ver zonden voor broederkenszonden op kin deren van 9 lot 10 jaar oud, aan wie hij het onderwijs gaf. Dinsdag. 22 Mei, is voor de rechtbank van Terascon de zaak opgeroepen, door het openbaar ministerie ingespannen te gen den pastor van Barcarin en Tour- Sainl-Louis, gemeente Arles. Deze pas tor was beschuldigd van aanslag legen de zeden waaraan hij zich had schuldig gemaakt gedurende zijne lessen van ca techismus in de kerk van Tour-Saint- Louis. De debatten hadden plaats met geslo ten deuren. De rechtbank heeft dien zedeleerder tot een jaar gevang veroordeeld. De policie van St—Gilles heeft den ge- naamden Pierre Seguins, priester, die door het assisenhof van Bordeaux ver oordeeld is lot levenslangen dwangarbeid voor schandelijke feiten, aangehouden en ter beschikking gesteld van het fransch gouvernement. - Wanneer men de regeering van het klerikaal bestuur nagaat, zegt het Adver tentie-Blad van Veurne, en thans eenen blik werpt op den polilieken en zedelijken toestand van het land, wat hebben wij dan Ie bestatigen Leerstelsels, welke men voor eeuwig begraven dacht, steken heden weer het hoofd op met eene ongeloofbare harndnek- kigheid. Men wil en hier spreken wij over de priestermacht ons al onze vrijhe den ontrooven, en ons onze onafhanke lijkheid, welke ons zooveel tranen en bloed gekost hebben, ontnemen cn ons terug brengen tot den goeden ouden tijd, van gevloektcr gedachtenis. Men wil ons hel hoofd doen buigen onder de ulra- montaansche roede! Wanneer men den gang der gebeurte nissen nagaat, moet men zeggen, dat er in ons land twee catholijke partijen be staan eene die onze instellingen nog eerbiedigt, en eene andere de gevaar lijkste die deze instellingen als eene pest aanziet en, op bevel van Rome, on ophoudend strijdt tegen alle liberale grondbeginselen. De klerikalen hebben ons aan den boord van den afgrond gebracht. Zij heb ben zich meester gemaakt van het onder- derwijs, en in hunne scholen onderwij zen zij de verachting voor onze grond wettelijke instellingen. Daar leert men dat het liberalism vijand is van allen godsdienst, dat het liberalism niets an ders is dan de vrijheid van alle ondeugd, liet godsdienst-onderwijs der klerikalen is een onderwijs van oproer De leden der liberale maatschappijen worden in den ban geslagen. Men wil het burgerlijk gezag het hoofd doen buigen gen voor den priester. Doet men het niet, ha! dan zal men getroffen worden in zijn stoffelijk beslaan. Door de overdrevenheid der klerika len hebben onze betrekkingen met het buitenland gevaar geloopen. In het binnenland heeft het klerikale kabinet niets gedaan om paal en perk te stellen aan de klerikale driften In geen enkel geval heeft het gouver nement gedaan wal het heeft beloofd. Geene magistraten worden benoemd dan mannen die de nederige dienaars zijn van de geestelijkheid, welkers eis- chen overdreverdcr komen dan ooit. Ook is de klerikale partij aan het be wind een wezenilijk gevaar en moet hare politiek den ondergang van Belgie na zich slepen. Ja zij is een wezentlijk gevaar, omdat zij is samengesteld uil ultramontanen, die geen ander vaderland erkennen dan Rome, geen anderen koning dan den Paus. Omdat zij is samengesteld uil mannen die de Grondwet onder de voeten willen vertrappelen, om de pauselijke wetge ving over haar te doen zegepralen. Omdat zij is samengesteld uit mannen die onzen Souverein zouden willen doen plooien en buigen voor den overmoed der inzichten van de bisschoppen en Pi us IX. Omdat zij is samengesteld uit mannen die vijandelijke manifeslatien inrichten legen mogendheden die met ons bevriend zijn. Omdat zij is samengesteld uil mannen die vaderland, onafhankelijkheid, natio naal bestaan en Koning willen slachtof feren aan den droom der ullramoplanen. Die mannen zijn de vijanden onzer nationaliteit, landverraders, die wij ten allen koste moeten bestrijden, want het is reeds weder zoo verre gekomen dat, moesten wij de ullrinonlanen laten be gaan, men onze onafhankelijkheid, ons volksbestaan, onze vrijheden, onze schoone instellingen weldra zal zien ver dwijnen in den kolk der onverzaadbare priesterheerschappij. Spoorwegnet van Vlaanderen. Volgens geruchten Ier Beurs van Brussel verspreid,zou het gouvernement geneigd zijn hel spoorwegnet van Vlaan deren over Ie nemen aan de volgende prijzen i k. Oblig. West-Vlaanderen, builgifte, 575 Lichtervelde naar Veurne, Gent naar Terneuzen, Brugge naar Blankcnberge, Lokeren naar Zelzalc, Oostende naar Armenliers, Weslen-Belgie (Ouest beige), 2e uitgifte, Veurne naar Duinkcrke, Eecloo naar Antwerpen, Het gouvernement zou die verschillen de spoorweg-obligatien betalen in belgi- sclie staatsrenten 4 De belgisehe 4 °/0 word thans ter Beurs aan pari verhan deld. Wij deelen dit nieuws onder alle voorbehouding mede, daar er tot hiertoe nog niets officieels over de onderhande lingen van het gouvernement met de vlaamsche spoorwegmaatschappijen is bekend gemaakt. IJperen, Juni 1877. 2e uitgifte. 350 475 275 250 195 185 100 100 100 - La Lyre Ouvrière, zingen der verkeerde voor het wereld, Jaarlijksche inschrijving MrJ. C., Blijft in kas IV. Ecu omzendbrief van het midden- comiteit is hier uitgedeeld, waarin een op roep wordt gedaan tot al de inwoners onzer stad, om hun uit te noodigen op Zondag 10 Juni hunne huizen met vlaggen te versieren en des avonds te verlichten, ter eere van het jubelfeest van Z. H. den Paus. Feest. - Wie Maandag namiddag buiten de Itijselpoort is gaan wandelen, heeft getuige geweest eener schoone feest. Te beginnen van aan de herberg La Belle AUiance waren huizen en straten zindelijk versierd met praalbogen en opschriften. Dit alles om de blijde intrede te vieren van den heer Ridder Gustaf de Stuers, die, gehuwd den 15 Mei laatst met de edel juffer Adèle de Perez, zijn kasteel van Kersekenshove, op Zillebeke, is komen bewonen. Maandag was het edel paar rond 6 u. met den trein tot aan Comen gekomen en van daar afgehaald per rijtuig. Langs den weg ontvingen M. en Mevi*. de Stuers de gulhar- tigste Blijken van toegenegenheid en overal waren het gelukwenschingen en eerbewij- zingen. Aan den Verbranden Molen, begin van 't grondgebied van Zillebeke, had de officieele ontvangst plaats. De fanfaren- maatschappij de Witte Klakkendie zich overal bevindt alwaar er maar eenigzins hare tegenwoordigheid eene feest kan op - luisteren, was daar tegenwoordig. Het was rond 7 1/2 u. toen de stoet, waar in het St. Sebastiaans gild van Zillebeke had plaats genomen,alsook de bijzonderste inge zetenen der gemeente, voor het kasteel aan kwam, aldaar wachtten de fanfaren van Voormezeele die zich bij het feest aansloo- ten. Ontellijk was de menigte die er was naar toe gesneld en de schoone uitgestrekte la nen des kasteels waren letterlijk vol wan delaars die met ongeduld de komst afwach- teden van het edel paar. Dit feest heeft aan M. Gustaaf de Stuurs eens te meer bewezen hoe hoog hij in de achting staat van zijne medeburgers, die een edel hart naa^ waarde weten te schat ten. Zijne edele echtgenote deelt in deze on derscheiding. Gedurend geheel de plechtigheid hebben de muzieken hare lieve tonen laten hooren en het bulderen van het kanon deed de echos in de algemeene blijdschap deelnemen. f.osieos'do 'Buiten). Programma der stukken welke zullen uitgevoerd wor den door het muziek van hel l1' linie reg', onder het bestuur van M. Git. Simar, den Zondag 10 Juni 1877, ten G ure 's avonds t. L'S Volontaires, niarche. Niolan. 2. Ou rei'(ure militaire. Mendelshon. 3. CoqucHerie, polka. 4. Tianscription de l'opéra, Sleenebrugghen. 5. Marclie llaiiser. 6. Souvenir 2e Parlie. les nobies de i de Baden, valse Carmen. Julien Simar. 'opéra, Ie Tenn- R. Wagner. Rousquet. BURGERSTAND van den 1" tot den 8n Juni 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 2) zamen 7. Vrouwelijk 1(1. 5) Huwelijken. Donck, Julianus, Brouwer en Cardinael, Ludo- vica, zonder beroep. Sterfgevallen. Bans, Carolina, 74 jaren, zonder beroep, onge huwd, Bolerslraat. Assez, Franciscus, 70 jaren, werkman, echtgenoot van Juliana Claeys- se.ns, Meenenstraaf. Lefever, Betrus, 79 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Cristina Carrein, Elverdingheslraat. Vercaigne, Lcopoldus, 45 jaren, werkman, LangeThouroustraat.-Lecltrcq, Carolina, 24 jaren, zonder beroep, echtgenote van Isidore-Arthur Lebbe, Groole Markt. Deloose, Camillas, 54 jaren, wachtmeester bij het 2e Regt. Gidsen echtgenoot van Cclina Peper straat, Tegelslraat. Kinderen beneden (Mannelijk geslacht 4) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. I) BERICHT aan tic Eigenaars eti Aanneemrs Eenige depot van verbeterde ineen- sluitende rabatpannen der Mecanieke Pannebakkeru van Leforestin de magazijnen der IJpersche IIandels- vereeniging, gelegen bij de statie, te IJperen. Bij middel eener bijzonder fabrica tie deze pannen maken uitmuntende waterdichte daken. Zij wor-den gelegd zonder mortel en sluiten dichte melkander zonder de minsteopening te laten. JPt'ijh ft'. lOO-OO pet' ÏOOO. In dezelfde magazijnen Depot van Fransch e pannen (18 per vierkante meter) aan fr. 65-00 het 1000. Alle slach van Brabandsgoed. Doorniks en Ecaussines arduin Vloertegels, Kalk aan 95 centiemen de maat. Grove kolen aan fr. 2-50 het 100 kilos. den 8 Juni 1877. Wilt gij nu wéten waarom"? Meermaals, na de misbruiken en gewelddaden der nieuwmoden papcrij aan 't licht gebracht te hebben, vroegen wij aan Jahs vuilbladkrabbe- laars, van eens uitteleggen hoe die politieke pootspelers, in al zulke zaken, bunnen krist e- lijken plicht verstaan? Meermaals ook als de gekruinde oproermakers de belghche wetten, de burgerlijke inrichtingen en levens de grondstel- selen van 't liberalismus vervalschten, om des te beter de sukkelaars te verblinden en den Staat aan te randen, hebben wij die kwasten bij hunne lange ooien gelrokken, eenige uitleggingen ver zoekende op de politieke leer der leffingsche théo logie. Eh wei, nog nooithebben zij ons een enkel woord kunnen of durven antwoorden tot hunne schande, hebben zij aldus meer dan honderd pun ten zonder tegenspraak moeten laten. In plaats van te antwoorden, hebben zij nooit niets anders dan scheldwoorden en laster welen intebrengen 't Is bunnen gewoonlijken papentoer. Welnu, wilt gij nu weten waarom t V uilblad van 12 Mei beeft de eenvoudigheid gehad van zelve te bekennen dal zijne antwoor- den niet alleenlijk vervelend en walgelijk, maar zelfs onmogelijk <11 zonder einde zouden zijn. 't Is juist 'l gene de Toekomst niet ophoudt te zeggen. Ja, zeer vervelend ware hun antwoord indien, om hunnen geld-, politiek- en religiewinkel als de ware kerk van .Testis te doen aannemen, zij niets beters op te halen hadden dan deD onnooze- len kwezelpraat,welken J'Cnapelynck van lijd lot tijd in Dezulter's boekjes' en alsdan met eene on gelooflijke verwaandheid in zijne metselaarsbri f- tjes uiteendoet. Maar 'l is zulk een antwoord niet dat wij begeeren. 't Is iets dat men aan redelijke menschen en aan weldenkende burgers voor 't oog kan leggen iets waar ren weinig slot in zit; ScliooljpcuikiMg.-Vorige lijsten, fr. 9,563-35 Ciludelle, 1 1 -00 Mesure, Salon d'Apollon, 6-00 3-00 Klein IJperen, 5-00 St-Sebastiaan 8-10 Zilveren Hoofd, 2-94 Zalm, 16-80 Boerenhol, 3-45 Spoore, 3-61 Sultan, Schaapstal, 16-00 11-50 Witte Klakken, 6-30 Vrange, 12-24 Uitstap naar Dickcbusch door de Koor 3-20 20-00 9,696-39 6,072-93 3, «23-94 Uitgaven lot heden, 5.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2