UITTREK. LANDSALAAM, MEUBELEN Ofticieele akten. Yei'schilligc Tijdingen. MARKTPRIJZEN. TE POPERINGHE. Feesten te Luik. De koninklijke familie is Zondag, om 10 1/4 ure, aangekomen. Al de officiëele personaadjes stonden aan de statie: de btirgei lijke- en militaire overheden, hel beroeps hof 111 kostuum, de rechtbank, de hooge ambte naren der Universiteit, de studenten der vier hoogeschob n, leden van het korps-der bruggen en wegen 111 der mijnen, de senaleurs, de volks vertegenwoordigers der provincie, de konsuls, de kuadjntor van den bisschop, talrijke officieren der burgerwacht. 9 Juni 1585. Het vlaamsch-engelsch legeronder bevel van Frans Ackerman en van den bisschop van Norwich, belegert Yper en. Na vele vruchteloos bestormingen telkens door het fransche garnisoen en de fransch- gezinde inwoners afgeslagen, zal de belegering deu 10 Augusti worden opgebroken. De schuldeisschers aanvaard tot het passief der faling van de kinde ren Seraphin Ackaert, hier voren kooplieden te Proven, worden bijeen geroepen in algemeene vergadering op vijftienden Juni aanstaandeom twee uren en half namiddag, ter Raadkamer der Rechtbank van eer sten aanleg teVeurne, om er het ver slag der bezorgers te hooren over den staat der faling, de pleegvormen die vervuld en de verrichten die gedaan geweest zijn, alsook om de gefaalde te hooren in hunne voorstellen tot hekomen een konkordaat, indien zij er te doen hebben, zoo niet de werk zaamheden voort te zetten. De bezorger, H. JOYE. Uit een vonnis verleend door de Burgerlijke Rechtbank van Veurne, zittende koophandellijk, den 2n Juni 1800 zeven en zeventig, blijkt Dat de staking der betalingen van sieur Francis Cardinael, winkelier te Leyselein faling geplaatst bij vonnis van gezegde Rechtbank van 5n Mei jongstleden, verschoven is op 15" Maart van dezen jare. Veurne, 2n Juni 1877. Voor een sluitenden uittrek De Bestuurder der faling, Daniël De IJaene. av. OPENBARE YERKOOPING VAN om 9 ure juist des voormiddags te beginnen, zal er door het ambt van Charees COSTENOBLE, Deurwaar der te IJperen, ten huize en hove bewoond door sieur Auguste PETY, te Poperinghe (gehucht Hipshoek), openbaarlijk verkocht worden de vol gende goederen A. BEESTIALEN. Schoon en goed YVerkepaard oud6jaren, 5Melk- koeijen, eene Veers, 2 jaarlingen en 2 Drinkeling Kalvers, 1 Kalf, 4 Ver- kens B. LANDSALAAM EN LAND- BOUWERSGERIEF. 2 Wagens, 3 Karren, 5 Sleephouten 5 Eegden, Slee, 2 Ploegs, Rol, Windmolen en ander Schuurgerief, Raapmolen met bak, Aalkuipen, Schotels en Pomp, Beetraapmolen Hommelboor Ba lans met Gewichten, Zeefden, Bak, Trog met Bakkersallaam Maten Pikken, Vorken, Rakels, Zeisem, Houwen, Greepen Drijtanden, Boo- ren, Ladders en meer diergelijke voor werpen C. KUIP- EN KEERNGERIEF, MEUBELS, ENZ. Kleerkassen, Commoden, Ledekanten, Hoekstuk- jes, Tafels, Koffers, Stoelen, Banken, Spiegels, Printen, Ilorlogie, Stoof met toebehoorten,veel Koper-, Ijzer-, Tm-, Gleis- en Aardewerk Room-, Wasch-, Schouding- en andere Kuipen, Vaten en Standen, Keern met toebelioorten, TeelenSeulen, Mijnen, Trachters, enz. Voorts eene hoeveelheid gedorschen Tarwe, 1,500 kilogr. Hommel, Kool zaadkoeken 100 kilogr. Verken- vleesch, Stroo, Brandhout, Paarde- harnassure, 800 kilogr. ongezwijn- geld Vlas, immers alles wat er ten huize en hove van genoemden Pety, zich bevindt en te lang om de be schrijving er van alhier te doen. Deze verkooping geschiedt met ge reed geld en zonder verhooging op den toewijzingsprijs. iets (lat nil 't gezond verstand komt van ren per soon die nog zijne vijf zinnen bezit en wiens arme kop noch door hoogmoed, noch door papenhaat, noch door dweepzucht verdraaid en verwilderd is. Ha, indien Jans vuilblad tot klare en betame lijke antwoorden bekwaam ware, verre van alsdan vervelend en doodbi lachelijk te blijven, gelijk lid nu is, zou het misschien eenig belang opwekken en door andere lieden dan door verslelene pas- toorsmaarten, galzuchtige dibben en verdroogde zurkrltrutten gelezen worden. Maar, zegt Jans vuilblad wij antwoorden niet, om dal het onmogelijk ware. Daar hebben zij waarlijk den nagel op den kop geslagen Ja, 't ware hun onmogelijk de zwarte geldra ven te verschoonen dienamens de II. Jesnite- kerk boven de sterfbedden dei' sukkelaars zwerven om de familie-goederen in te snappen en in den grondloozeii kerkekuil te slepen; onmoge lijk aan de nieuwmoden Gazel, Trompet en Bus- absolutie eene kristelijke uillegging te geven; on mogelijk de begeaafuis van wijbul Jl. Deibove in overeenstemming te stellen met de schandalen, welke op de doodkist van wijlen! M. Bossaert, gepleegd geweest zijn onmogelijk de kerkelijke moorderijen, begaan op 't bevel van hunnen H. Pius V en,andere Pauzen, vrij te spreken; onmo gelijk de eksen-, spooken- en looveraarsdroóme- rijen van Innocenlius III voor iels anders te doen aannemen, als voor zinsbedrog van eeneu krank zinnigen dweeper; onmogelijk de jesuitenleer onzer politieke Jans te doen overeenkomen met de leer der eerste en grootste bisschoppen van 't kristendom onmogelijk hunne fabrieken van wa termirakels of hunne kweekerijen van bloed- zweeters op gegronde bewijzen en gezonde reden te steunen; onmogelijk te doen verslaan dat de geldzucht en de wereldlijke rijkdommen der pa- perij, zoowel als de drijdubbel gouden kroon van hunnen roomschen afgodde onbeschaamde verloochening niet zijn van de ware leering en tevens van de doornen kroon van Jesus <i Hun antwoord ware walgelijk zeggen zij. Walgelijk, ja zeker, indien, om de kerkelijke vuilaards te verontschuldigen, welke dagelijks door de rechtbanken geschandvlekt zijn,zij eenige der bijzonderste omstandigheden wilden ophalen, in welke die wangedrochten hunne vuilpotterij bedreven hebben. Walgelijk, ja zeker indien,om de heldendaden der poperingsche dreksmijlers, orgelpissers, schijtrops, vrijdenkers, appelbijtcrs, corsetsnoerders, rokverkuipers en andere venijn- vangers te verschoonen, zij dezelve met sluis en schroo wilden uiteendoen. Maar 't is dat niet, dat wij vragen In plaats van de Toekomst te beschuldigen van vuilenklap te schrijven, alswanneer zij tracht, zooveel mogelijk in betamelijke woorden, de ker kelijke vuiligheden van schijnheilige pijlaarbijters aan de verontweerdiging der eerlijke lieden over te leveren, ware het Jans krabbelaars beter ge past hun best te doen, om een sluitend antwoord te geven op menigvuldige vraagpunten welke wij hun, op dat stuk, voorgehouden hebben. Verre van walgelijk te zijn, gelijk hunne we- kelijksche beledigingenzouden alsdan hunne schriften zeer belangwekkend kunnen worden. Met een woord, gelijk Jans hellekijker het ook op 12 Mei bekend heeft, 'l ware zonder einde indien hij al de misbruiken, heuveldaden, schijn heiligheden en deugnielerijen der nieuwmoden politieke zarnenzweering wilde verrechtveer- digen, en 't ware hen ook volstrekt onmogelijk. Daarom geven wij hem geheel en gansch gelijk op dal eerste deel van zijne uitkrabbeling. Maar wij hebben veel te antwoorden op het overige, 't Is tot later. i«><iXgXy) lüiï—T' De Orpheonisten van Hazetiruuek te Poperiaighe. Zondag II. hebben de leden van het muziek- genootschap de Orphéon van Ilazebrouck ons met hun bezoek begunstigd. Ten 4 ure 's namiddags trok de Philhaimonie, vergezeld van vele eerleden, de statie op om de Hazebroucknaars te ontvangen en om 4 1/2 ure kwam de bijzondere trein toe, begroet door de Philharmonisten op de akkoorden der Marseil laise, aan welke de Oiphéonisten beantwoordden met de Brabanconne men wenschte de wellekom en men vormde de stoet. Aan 'l hoofd was de Philharmonie, voorgegaan door de tambours en clairons, daarna kwam de sectie-fanfaren der Orphéon, gevolgd door de koorafdeeling der zelfde Maatschappij en verge zeld door een groot getal vrouwen dezer leden, zeer bevallig opgeschikt. De stoet, gesloten door meer dan drij honderd eerleden der Philharmonie, bood een voltreffe- lijk uitzicht aan en m'n doortrok alzoo de stad, op de verrukkende tonen der pas redou bles beurtelings door beide muzieken ge speeld. Eene ontelbare menigte volk volgde dezen stoet. In het lokaal gekomen, werd den wijn van eir aangeboden en in zeer wel gepaste woorden deed M. Van Merris eene aanspraak op welke de heer Voorzitter der Orphéon met vele welspre kendheid antwoordde. Ten 7 l/2 ure des avonds nam het Concert plaats gegeven door de afdeelingen Koorzangers en Fanfaren der Orphéon, met de medewerking der Philharmonie. De zeer praclitigen hof was opproppend van volk en het gezicht was verrukt door bloemkransen van dames in frisehe en sier lijke toiletten. De Orpheonisten hebben zich onderscheiden in het uitvoeren der twee Koorzangen Les Paysans en Charivari. Geen wonder of beeft deze Maatschappij den eerste prijs bekomen in den prijskamp van Namen, want hunne uil- voering was onberispelijk. Zekerheid en wakker heid der aanvallen, nelheid en frischheid der stemmen, alles vormt eenen volmaakten samen- klank onze oprechtste gelukwrmchingen aan de hreren zangers en aan hunnen ervaren muziek meester die hun met zooveel talent bestiert. Onze vurige heilwenschingen ook aan de Fanfaren die met zooveel juistheid als gevoelen de stukken hebben gespeeld,welke zy den 24" dezer maand op den kampstrijd van Compiégne, aan welken zij deel nemen, zullen uitvoeren, wij wenschen hun liet bijval welke zij grooleiijks verdienen. Eene bijzondere melding komt de piston toe, die zeer kuudiglijk zijn air varié heeft gespreid. De gedurige handgeklapprn waarmede de Orpheonisten zijn vereerd geweest, moeten hun bewezen hebben hoeveel men hun schoon talent waardeerde. Onze Philharmonisten hebben ook hunne stuk ken meesterlijk uitgevoerd en hun deel der toejuichingen verdiend. Na hel Concert, vereenigden zich de herren Orpheonisten in de groole Concertzaal, waar eenen lunch, hun door M. Van Merris aangebo den, bereid was en aan welken I 50 genoodigden deel namen. Een prachtig gedenk-eermetaal der feest werd hun door onzen President opgedragen die ter dezer gelegenheid, eene schoone redevoering uitsprak welke door de Hazebroucknaars warme- lijk toegejuigd werd. Da 11 werd de hof luisterlijk verlicht, bengali- sche vuren kwamen hunne afwisselende koleuren toonen en gaven aan dezen schooneu hof een be- tooverend aanblik. Iedereen was gelukkig, biijdgeestig en eenieder gevoelde de begeerte lucht aan zijne blijdschap te geven. De heer Voorzitter, aan het algemeen verzoek beantwoor dende, eenen Bal kwam deze schoone feest sluiten en Poperinghnaars en Hazebroucknaars verbroe derden en dansten te zamen op de verrukkelijke akkoorden van een zeer goed orkest. Men danste tot middernacht, vertrekuur des bij zonderen treins die onze bezoekers moest weder- leiden en men nam afscheid, als zich lol weder- ziens wenschende. De Orpheonisten hebben zich hei'telijk verlust en zijn vertrokken verrukt over het goed onthaal dat zij hier hebben ontvangen. De God der liberalen, die de oprechte God en dezen der goede lieden is, had ons willen met zijne onmisbare medewerking begunstigen en een helder weder kwam nog deze schoone feest versieren. Zulke verbroederingen hebben ook hunne nuttige zijde, want zij strekken tot de aangename betrekkingen die wij met onze sympathische geburen hebben, van langst om meer te bevestigen. Eenieder in stad klapt over de schoone feest van Zondag II. zelve deze die, zooals Dizetje met zijn (lutje, de magister, de schoolmeester en andere Krootcler van 't zelfde koleur, op eene ladder geklommen waren om donkerwijs de feest te zien en achter de muur het concert bijlewonen. Wij verhopen wel dat het Vuilblad ons eene beschrijving dezer feest zal geven. Maar wat zullen de gezalfde pennelekkers zeggen nopens het allerschoonst weder waarmede alle de libe rale feesten zijn begunstigd zullen zij ook daar en wederom de hand Gods zien Voor 't gene ons betreft, wij zijn ten hoogste te vreden en vergenoegen ons met te zingen op de aria A bas la Calotte Tot groole spijl Van wie 't benijd Was deze feest Met blijden geest Door ons gevierd Door God versierd De Kru|le was Zondag in zijne kuip bezig m t arm vlaamsch uit ren Ie doen toen eensklaps de muziek der Philharmonie, die naar de statie ging, zich liet hooren. Een groot getal zijner aanhoorders, alzoo uit hunnrn slaap getrokken zijnde, verlieten de kerk om den stoet te volgen. De Krulle spertelde in zijne kuip gelijk eenen duivel in eenen gewijd-water pol en riep woe dende uil Hoort gij die goddelooze gedurende de heilige diensten, enz., enz. Man kent de gewoonlijken refrein van zulke liedjes. Iloor, Krulle, lieven vriend Zij haddm het verdiend, IJ alzoo te stooren Menschen te bekooren En trekken uit de kerk, 'T is liberalen's werk Ja, gekruinde Krulle Het is geene prulle Gedurend uw sermoen Zoo een laweid te doen, 'T is eene ware schand Voor ons klerikaal land Onze langgerokte krabbelaars zijn zoodanig bezig met kieswetten en kiezingen dal zij er van den kop verliezen. In hun Vuilblad zij schrijven luisterlijke kiezing in plaats van schieting jongens, jongens, gij zijl rijp voor Vanheyde's. Bij koninklijk besluit van 2a Mei, zijn tot ontvangers der rechtslreeksche belastingen en accijusen benoemd Te Rcninghelst, M. F. Daelmaens, tegenwoor dig onlvangerder douanenenaccijnsen, te Abeele- Dorp. Te Pervyse, M. A. Spilliaert, tegenwoordig ontvanger der rechtslreeksche belastingen, dou- anm en accijsen te Herseaux, De rechtbank van Brussel heeft M. Kennis, burgemeester van Schaarbeek, tot8 dagen gevang 111 de kosien van het proces veroordeeld, om M. Mayer, advokaat, een kaakslag te hebben gegeven. Van de schouwburgplaats tot aan de statie was de volksmassa ontelbaar. De ontvangst der doorluchtige bezoekers was zeer geestdriftig. De feesten zijn buiten elks verwachting gejukt. Door In t overschoot! weder begunstigd, was de koniuk.ijke ontvangst overschoen. Eerie ontelbare menigte nam de stralen en de plaatsen in. Gedurende In t gymnastische feest, dat op de Siot-Lambertplaats gegeven werd, is de koning en de koninklijke familie, die op hel balkon stond geestdriftig door het publiek toegejuicht gewor den. Dezelfde toejuichingen hebben ze in den festi val ontvangen waar eene groole massa volk was en die wel gelukt is. Radoux is hel voorwerp eener belooging ge weest en is door den koning verwelkomd gewor den. M. Frère-Orben is warm toegejuicht bij zijne intrede in den festival. De bloemententoonstelling is overschoon wat te Luik niet weinig beteekent. Het feest van de maatschappij Franklin is won derwel gelukt. Op het banket heeft de koning op een toast die hem opgedragen werd geantwoord dat hij de verzekering had, dat, niettegenstaande de handels en nijverheidskrisis, Luik altijd eene rijke stad blijven zou. De verlichting was tooverachlig en werd door het weder begunstigd. Te Breslau is Zondag middag in de gods dienstoefening der oud-katholieken, voltrokken hel huwelijk lusscheu een geestelijke der oud- katholieke kerk, den heer Schrolcr, directeur van hel seminarium, en eene jonge dame, tot dezelfde gemeente behoorende. De pastoor, die in tegenwoordigheid van eene talrijke menigte het huwelijk inzegende, wees op de groole be- teekenis van dit feil voor de geheele katholieke beweging en prees den moed van den geestelij ke om met oude, dwaze leerstellingen te breken en terug te keeren tot den leer van den apostel Paulus. Behalve Parijs zijn in Frankrijk 8 steden met meer dan 100,000 inwoners, drie met meer dan 200,000 en twee met meer dan 500,000. Lyon, de voornaamste, telt 542,000 inwoners. Marseil le volgt met 518,900, en dan volgen Bordeaux, Rijsrl, Toulouse, S' Etienne, Nantes en Rouaan. Bij den expresslrein, die zaterdag nacht uil Calais naar Parijs vertrekt, was eenen waggon waarin waardin gesloten waren, vooral egypli- sche en italiaansche waarden, die door londen- sche bankiers naar Parijs gezonden werden. Stoutmoedige dieven, die met eene handzaag eene opening hebben gemaakt in een dichtgeslo- tene waggon, waardoor een hunner kon heen- kruipen, gelukten er in verschiedt ne pakken mee te nemen die eene waarde vertegenwoordigen van 6 millioen. Eerst toen de trein te Amiens aankwam werd men den diefstal gewaar. Om den loop der justicie nii l te belt tien moe ten wij het stilzwijgen bewaren over eenige bij zonderheden, zullen wij zeggen dat het grootste deel der ontvreemde waarden bestemd was voor Antwerpen. IJ PEREN, 9 Juni. GRANEN ENZ. vorkochtle kwantiteit. mirtdrnprijs p. 100 kilo. 25,900 32-50 3,600 24-62 600 23-50 900 25-50 2,100 25-75 Aardappelen 9,000 13-75 290-00 AD'. MIÏÏIAL1 EN ZOO VOORT, OP VRIJDAG, 15 JUNI 1877,

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 3