POPERINGHE Senaat Stadsnieuws. zedeloosheid die, met het liberalisme, ongelukiglijk in de staatsinrichting en in de maatschappij is gedrongen "Weinige dagen voor de opening van het onderzoek, heeft dieoostrijk- schen Germiny het land verlaten om zich naar Rome te begeven hij den Paus, als lid eener katholieke depu tatie van Bohemen. (République Frangaise). Het schijnt dat onze clericale Porlu- gaal-papierkens niet te vrede zijn over hel gedane verslag van de Pius-feest. 't Is meest omdat wij gezegd hebben dal het zeer kalm was en droerge weg. Waarom geheel het artikel niet overge nomen? Maar ja hunne lezers zouden het alsdan ook gezien hebben dat na 10 ure 's avonds langs de straten van IJper er driestekkers waren die, te lang in den wijngaard des Heeren gewandeld heb bende, \ecl beter in hun bed zouden ge weest zijn, alsook de kinderen aan hunne zorg toevertrouwd, en welke zij, in plaats van hun cene goede opvoeding te geven, dezelve opkweeken in haal tegen hunnen cvenmensch en ze gebruiken voor hunne politieke manifestation, in gevaar van door de menigte vertrapt te worden. Ahindien het de Liberalen geweest waren die al dit lawijt maakten en deze uildagingen deden, voorzeker waren er meer dan eene klacht nedergelegd ge weest bij de Juslicie! en wij zouden meer dan een onzer calholijke Barons en nieuwe edelen zich de schoenen van hunne voelen zien loopen hebben en den zoon een oOicieus onderzoek voorkap- pen tot 't vergemakkelijken van dat welk zijn vader officieel te doen zou gehad hebben en een ander naar Brussel zien loopen om in eigene handen van den minister van Justicie eene klacht in te dienen legen de gemeente-overheid en de policie onzer stad. Sprekende van de policie. 'l Journal dYpres, zeker om in de gewenle te blijven van lasteren en liegen, neemt tot voorwendsel de aanhouding van eenen dronkaart om een policic-bediende val- schelijk te beschuldigen brutaal gehan- handeld te hebben, en zinspeelt op een braven werkman, die ter dezer gelegen heid van wege de policie het voorwerp zou geweest zijn eener walgelijke vraak omdat hij zich onderscheiden heeft tij dens de lichtstekingHet heeft zorg hem maar bij den eersten letter zijns naams aan te wijzen, om zooveel te beter zijne lezers te kunnen misleiden. Ten andere, de getuigen van het voor val waarover hel laslerblad spreekt zijn allen eens om te verklaren dat de agent van policie zijnen dienst gedaan heeft met al de mogelijke gematigdheid, en ware hel niet geweest van de perso- naadje waaraan hel Journal zooveel schijnt te houden, die er tusschengeko- men is om den dronkaard op te hitsen tot weerstand (de agent en niet de dronkaard) ware niet blootgesteld ge weest aan geweldenarijen en beledigin gen Maar w ie is dan die brave werkman die door de policie zoo schandelijk werd behandeld? In tegenwoordigheid zul- ker onrechlveerdige beschuldiging, en, omdat het publiek zou kunnen oordee- len over de slechte trouw van het god vruchtig Journalwij zullen hem bij zijnen naam noemen, zegt het Pro- grës, 'l is Dobbelaere, 'nen kerel die reeds vijf veroordeelingen ondergaan heeft voor scheldwoorden, beledigingen en geweldenarijen, gepleegd, nu tegen bijzonderen, dan tegen de policie. Indien het Journal d'Ypres, die brave werk man voor een van de zijnen uitroept, mag hij hem hebben, wij benijden hem niet. Maar het zij ons toegelaten meer geloof te hechten aan het gezegde van de getuigen die de zaak gezien hebben dan aan dit van deze persoonaadjeTen an deren, indien er veel zulke feestvierders zijn zooals den lieveling van het Jour nal, dit laatste heeft ongelijk fier te zijn op hel sukses der luchtstekingwant er zijn onder zijne kennissen of opstellers zelve die zouden kunnen zeggen hoeveel de keerskens gekost hebben van den braven werkman in kwestie. Sprekende over het plaatsen der stel lingen tot hel herstellen van het klok- kenhuisje van onzen Halle-toren, het Journal dYpres denkt eensklaps aan 't carillon dal op H.Sacraments-dag ge- durend de processie niet gespeeld heeft. Dit gebeurde, aan eene zeer toeval lige oorzaak toe te schrijven, heeft stof gegeven om er een grief van te maken legen ons Stadsbestuur, en, alhoewel ge heel het korps Pompiers aan de processie deel genomen heeft, scheld het onze stadhuis-heeren uit voor goddeloozen. verwaanden en hoogmoediger)Om kort te zijn, het be tij telt dit gedrag voor... beestig, een woord dat men zeer veel gebruikt in het hooge gezelschap vanTu- tur en Cie.... en hel toont reeds in de verte den afgrond waarin, door zijnen verontwaardigden blaas, zullen storten, de carillon-speler, het carillon en geheel het goddeloos gemeente-bestuur Stel u, en een weinig minder ver waandheid, heer opsteller, zou u klaar laten zienwanneer gij dit artikel ge schreven hebt schemerden uwe oogen nog van de lichtjes van 10 Juni. He den zijn zij uitgedoofd; de vlaggen zijn ingetrokken, maar wat gebleven is en wat niet zal verdwijnen, het is de afkeer dal alle ware IJperling heeft van pater nosters 01 valsche aanzichten. Hel rapport over de kiezing van M. Delaroche werd niet neergelegd. Bij den aanvang der zitting heeft M. d'Anelhan laten weten dal hij ziek was en verzocht dat men een ander lid lot verslaggever in zijne plaats zou benoemen. Op voorstel van M. Dolez werd er be slist dat de commissie zich terstond zou vereenigen en een ander verslaggever benoemen. Het is M. Dolez zelf, die is benoemd geworden en de commissie heeft niet 11 stemmen tegen 1 de niet geldig heid der keizing van M. Delaroche ge stemd. Zoodal M. Delaroche geen senator zal zijn en tot eene herkiezing zal worden overgegaan. Het is aan M. Malou dat men die ver andering moet toeschrijven, aan wie M. Delaroche heeft laten weten dat hij zich intrekt. De Senaat heeft de discussie over de prolesten voortgezet. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Is drie Is vier Is vijf! IJperen, 23 Juni 1877. Het feest bij de 3 Posthoorns heeft veel volk uitgelokt en de schoone prijzen hebben met veel hardnekkigheid bestreden geweest. Binst dat men zich daar vermaakte, gebeurde er bijna een ongeluk buiten de voormalige Dix- mudepoort. Eene koe, welke eensklaps hoorendul werd, heeft woedend uit de handen van haren geleider ontsnapt. Tusscben den Watermolen en de Kaai heeft zij eenen man eene steek toege bracht en een ander is gelukkig kunnen ontsnap pen. Men heeft het woedend dier met veel moeite in bewaring kunnen brengen. Gedurend den korten storm van Vrijdag heeft er een stuk hout losgerukt geweest der in aan bouw zijnde stelling op den Halle-toren, tot hel herstellen van 't klokken-huisje. Een der telegraf- draden, die van het policie-bureel naar den Sint Maarlens tooreu loopt, ten einde zich in betrek king te stellen met den toren-wachter is, door den val van 't stuk hout, zoo men zegt, gebro ken. Sedert Donderdag is het weder veranderd felle donder en regenvlagen zijn afwisselend over on ze stad en omstreken getrokken, sporen van hunnen doortocht latendedoch wij hebben tot nu toe niet gehoord van bijzondere schade of on gelukken. Meessen. - Volgens men deze week verzekerd heeft,zal het feest van Meessen allerluis- terlijkst zijn. De heeren inrichters hebben alles zoo goed mogelijk geschikt lot het welgelukken der feest en de talrijke muziek gezelschappen, die er zich naartoe begeven, zullen er zich zeer goed bevinden. Al de inwoners hebben insgelijks hel hunne bijgezet omdat de talrijke bezoekers van niets zouden ontbreken en in alles hunne volstrekte noodigheden zouden kunnen vinden. Het zal lang geleden zijn dat Meessen het be zoek van zulke talrijke menigte niet zal ontvan gen hebben. Goè devotie, Eeu plczier-trein naai-Oostende is ingericht tegen Zondag 1" Juli, men vol trekt van IJperen 's morgens ten 8 u. 20 m. en men keert terug uit Oostende ten 5 u. 45 m. s namiddags. De aankomst te IJperen zal tusschen 7 1/2 en 8 ure geschieden. De wijding der zee, ter gelegenheid van Sint Pieters-dag, zal dien dag plaats hebben. van den 15" tot den 22" Juni 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 3) ,ezamen5. Vrouwelijk ld. 2) Sinnaeve, Petrus, hovenier, en Lapeere, Amelia, dienstmeid. Dehaese, Catharina, (iG jaren, zonder beroep, weduwe van Petrus Demey Boterslraat. Nekelson Coleta,73 jaren,zonder beroep, weduwe van Jacobus Van Limbeek Meenenstraat. Didier, Anlonius, 85 jaren, zonder beroep, wedu- waar van Catharina Caron, Rijsselstraat.Wul- leman. Joannes, GG jaren, bakker, weduvvaar van Sophia Mahieu, St. Piêters-neverfs-IJperen. Kinderen beneden (Mannelijk geslacht 1) g de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 4) den 21 Juni 1877. Waar staat hun hoofd en hoeveel hoofden hehhen zij'? 't Vuilblad begint met te laten weten dal te Poperinghe aan 't hoofd der kerk staal de Eerw. heeren Deken en Pastors. Dat in de provintie van Wesl-Vlaanderen de kerk voor hoofd erkent Zijn Hoogweerdigheid den Bisschop van Brugge, ii En dat zij voor eenig aanzienlijk hoofd, in geheel de wereld, den Paus van Rome aanziet, de eenige stadhouder van Christus op de aarde. Dus, vijf hoofden voor de goede Poperinghe- naars, waarvan drie te Poperinghe staan, eene te Brugge en eene te Rome. Dat schijnt zonneklaar te zijn, niet waar? en men zou zeggen dat Jans kerkleeraar ons klaar en duidelijk eene Leffingsche les voorgehouden heeft..., wel neen! De sukkelaar weet zelve niet wat hij zegt, en als men de vraag leert welke hij ons op 12 Mei voorgesteld heeft, bemerkt men aanstonds dat hij aldaar niet meer spreekt van de Eerw. heeren pastoors van Poperinghe. Hij meldt maar den heer Deken alleen meer. Dus in plaats van vijf hoofden, blijft voor de Po- peringhenaars maar drie hoofden meer. DeDtken, de Bisschop van Brugge en de Paus. Dal brengt reeds een merkelijk verschil bij I! En nu, dal wij omtrent welen waar onze hoofden staan, zouden wij van den kerkleeraardie ons ten minste zoo oolijk schijnt te zijn als Juiltje zelve willen weten hoeveel hoofden wij inderdaad hebben Drie of wel vijf Verders,en in denzelfden adem, zegt den oolij- ken Hellekijker nog dat de Bisschop van Brugge 't kerkhoofd is in de provintie van West-Vlaan- deren. Welnu en aangezien Poperinghe ook in West-Vlaanderen is, zoo moet grooten Jans hoofd ook 't ware hoofd zijn van Poperinghe, niet waar Ja maar, wat volgt daaruit? en wat komt er alsdan van de drie hoofden onzer Eerw. heeren Deken en Pastoors of ten minste van '1 hoofd van den heer Deken? Blijven zij nochtans bestaan uit hun eigen zeiven, of wel zijn zij al te samen weg gescamoleerd in grooten Jans hoofd, 't welk het ware provinlie-hoofd is Belangrijke vraag voor alwie een weinig aan zijn hoofd houdt en zij verdient dus ook een klaar en duidelijk antwoord. Wij zullen het ver wachten, als 't mogelijk is Maar wat nog veel sterker is, Jans luisterlijke kerkleeraar eindigt met te zeggen Dat de H. Je- suitekerk den Paus van Rome voor eenig aan- zienelijk hoofd aanziet in geheel de wereld Hoe Daar is maar een aanzienelijk hoofd in de wereld, en nochtans zouden de Poperinghe- naars drie, ja zelfs vijf aanzienelijke hoofden heb ben Als hel zoo is, zal eenieder nu verstaan waarom Poperinghe, onder alle andere uilver- kooren, de heilige stad mag genoemd worden met vijf hoofden Nochtans, Poperinghe en zelfs de provincie West-Vlaanderen zijn ook op de wereld En indien den oolijken leeraar niet gesukkeld heeft met te zeggen dat er maar een aanzielijke hoofd is, dan zou grooten Jan zelve zijn schilderachtig hoofd, in datgene van den Paus, verloren heb ben Wij verhopen dat het een misslag is, want 't verlies van zulk een hoofd ware een schrikkelijk ongeluk zoowel voor de provintie VYest-Vlaande- ren als voor de H. Jesuitekerk van Leffinghe. De lezers zien nu wel waarom, vooralleer te zeggen k waar en welkdanig'l hoofd is der ware kerk van Christus wij Jans oolijkaard zouden moeten uitdagen van eerst klaar en duidelijk te zeggen waar, volgens de Leflingsche théolo- n gie, zijn eigen hoofd staal? welkdanig zijn ware hoofd is? Hoevee! hoofd n hij werkelijk a heeft? En op welke woorden van Jesus al die ii hoofden getimmerd zijn Maar hij heeft zel ve moeten bekennen dat hel hem onmogelijk zou zijn op al die belangrijke vragen te antwoor den. Dus houden wij ons aan zijne vraag van 12 Mei. (Wordt voortgezet). Poperinghe, den 22 Juni 1877. 't Is wonderbaar, wij hebben nauwelijks in ons laatste nummer een korlbondigen uitslag gege ven op de geldduivels onder de gedaante van ge- kruinde serpenten, of dtAvenir des Flandres van tl dezer, welke bij gevalle in onze handen valt, spreekt ook van gekruinde geldduivels on der de gedaante van serpenten. In hare gods dienstige chronijk, na zeven nummers gekruinde veroordeelde voor vuilpotlerij, op onbejaarde kin deren van beide geslachten, aangehaald Ie hebben zij brengt in nummer 8 het volgende bij De rechtbank van Castres heeft een vonnis ii uitgesproken in de zaak van Mevrouw de Mark- ii gravin d'Auxillou, tegen den zeer eerweerden ii heer abbé Plot, pastor te Rhone. ii M. Plot trachtte de wettelijkheid van twee ii akten van verkoop in rechte vast te stellen, bij ii de welke Mevrouw Cathala hem overgelaten ii had een prachtig landgoed (domaine), ten na- ii deele van hare neef Mevrouw d'Auxillon, wel- n ke zij nochtans benoemde voor hare eigen en ii algemeene legatares bij een openbaar lesta- ii ment. ii De rechtbank heeft verklaard dat de hiervoo- ii ren aangehaalde akten, door den heer Plot voor a den dag gebracht, niet anders dan 't werk was ii van bedrog en arglistigheid (vol et fraude), dat a gezegden abbé misdadiglijk (correclionnelle- ii ment) van Mevr. Cathala de handleekens brko- ii men had, waarna hij hem schandelijk en stonl- ii moediglijk bediend had, en, naar met kracht ii zulke piichiige misdaden geschandvlekt te heb- ii ben, heeft de rechtbank de vernietiging der a beide akten verklaard als zijnde den inhoud van bedrog en arglistigheid en bij gebrek van ii toestemming. De rechtbank heeft daarenboven ii de zeer eerweerden Plot in 3000 francs schade ii veroordeeld. Zoude dit ook een serpent zijn welk hem vol- geern wenteltin de stukken van vijf franks en in de landgoederen, bijna op denzelven voet van het serpent van Onze Vrouwe parochie met zijne 200,000 fr. met dit verschil misschien dat Me vrouw Cathala veel jonger was en dat Plot waarschijnelijk met haar in ander plaatsen gewen teld had, 't is d'algemeene handelwijze van onze gekruinde korlbroeks, voor aireede zij door alle schandelijke middels bij de vrouwen aan de stuk ken van vijf franks geraken, 't welk hun dikwijls bij de Justicie brengt en hunne lange rokken doet korten. Samenspraak, op wainleling-, lusselien 't deppen en Gusje. 'T Jeppen. Maar Gusje, mijn vriend, het denkt mij dat gij treurt, wat raakt er u dan Gusje. Zwijg, vriend 'l Jeppen, 'k ben er ziek van en geloof dat het mijn leven zal kosten, 'k heb eene onherstelbare domheid begaan met renegaat te worden Ik heb geloof gehecht aan al de beloften welke de zwarten mij gedaan hebben wanneer ik op draaien stond en eilaas nu ben ik den uil van het spel deze beloften zijn in rook verdwenen en zij hebben mij nu vast met een draadjen aan mijnen poot, zooals Bei tje Benoot zong in den goeden tijd dat ik nog liberaal was. Ik had dan eene goede nijverheid, maar had gedacht deze nog te kunnen meer doen bloeien met de hulp der klerikalen en deze der priester- kliek van Poperinghe en het omliggende, die mij allen hunne medewerking hadden beloofd, en nu - hebben zij mij verlaten, ten voordeele van een nieuwen en machligeren concurrent. Ik had nog gerekend op 't gene zij mij verze kerd hadden. De liberalen, zeiden zij, vergeten en vergeven gauw, uwe oude kalanten zullen weidra bij u wederkeeren, maar wij vergeten nooit en indien gij bij ons niet wilt komen, zullen wij u al de schade veroorzaken die in onze macht is. Ja, vriend, aan al deze schoone woorden ge loofde ik had ik liever den goeden raad aan hoord welke mijne familie mij gaf, ik zou nu in 't verdriet niet zijn en mijnen winkel had blijven draaien zooals voren maar 't is te laat beklaagd, de zwarten zeggen hij kan nu toch niet meer veranderen, en men werpt mij over boord om eenen mededinger aai» te drijven. 'T Jeppen, 't is lastig, 't zal waarachtig mijne dood kosten I 'T Jeppen. Gusje, mijne man, 'k ben omtrent in 't zelfde straatje gelogeerd, zij hadden mij ook alles beloofd, maar met beloften en rotte appels kwetst men niemand ja, ja jongen, zij zijn zoodanig in gewoonte valsche beloften te doen, zooals zij dagelijks met hemel en hel te werk gaan, dat zij de gansche wereld, ja, God zelf zouden bedriegen. Wij mogen wel de waar heid zeggen onder ons, maar wij hebben nu onze kazak gekeerd en moeten wel ons spijt verbergen, want onze oude vrienden zouden ons nog be spotten. Maar wat zegt de vrouw van dal al

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2