POPERINSHE Een Jcsuitische samenzwering. Op mannen, naar Brugge! Onder of boven. Hel boek van een Bisschop. Tijdingen uit ons arrondissement. Kunstgenootschap, (Cei'clc arlislique) Stadsnieuws. LET OP NOTA. In eene vergadering der leden van het Kunslgenootschap en van de Vereeni- ging der Genlsche kunstenaars werden de lieeren Florimond Van Loo en Julius De Keghel aangeduid om deel le maken van den jury van plaatsing bij de drij- jaarlijksche tentoonstelling van Gent. Deze keus zal aan de goedkeuring van de kunslenaars-tenloonstellers van de beide Vlaanderen onderworpen worden. Zij zullen le dien einde uitgenoodigd worden tot eene algemeene vergadering ten lokale van het Kunslgenootschap, Corianderstraat. op Zondag 15 Juli, om i 1 ure 's morgens. De kandidaturen zullen aldaar defini tief vastgesteld worden. De samenzwering zegt de Stad Gent, welke de jesuiten legen den beslaande slaat van zaken in Europa hebben inge richt, en welke zich veropenbaard heeft door den staals-aanslag van Mac-Mahon. wordt door die dompers voortgezet of schoon zij door geheel hel liberaal Europa zijn afgekeurd geworden. De heer Guibert, aartsbisschop van Parijs, heeft eene reis naar Rome gedaan, wier doel voor niemand twijfelachtig is. De romeinsche correspondent van de Nationale Gazette van Berlijn, geeft het volgende verslag over den uilslag dei- zending van .MGuibert. Mgr Guibert, zou er wel in gelukt zijn, zijne gedachten door kardinaal Simeoni le doen aannemen, maar de paus had er min vrede mede. De paus wantrouwt het liberaal katholicismus van den hertog de Broglie en hij heeft voor den hertog Decazes een persoonlij ken afkeer noch de eene noch de an dere schijnen hem in staal de goede inzichten van den maarschalk te verwe zenlijken. In de oogen van Pius IX, tenzelfden tijd God en den duivel dienen, de her stelling van het wereldlijk gezag van den paus willen en middelerwijl in goede betrekking leven met degenen die Zijne Heiligheid van zijnen troon beroofd heb ben, dat zijn onovereenbrengbaredingen Hel tegenwoordig oogenblik schijnt hem gepast om den oorlog te verklaren Frankrijk is gereed Rusland zou belet zijn ter hulp van Duitschland en Italië te komen, terwijl Engeland en Oostenrijk eene dergelijke beslissing van het fransch gouvernement zouden goedkeuren. Indien dus 't fransch gouvernement de medewerking van den H. Stoel vraagt, moet het zijne flauwhertigheid verlaten en de beloften door feilen ver vangen. In één woord, de Paus zou waarborgen eischen waarvan de eerste zou zijn de stellige verbintenis, zonder uitstel, te handelen ten voordeele der herstelling van het wereldlijk gezag te Rome. De parijsehe correspondent van de Indépendanceduidt de groote eensge zindheid aan, die bestaat lussehen het gouvernement van den koning van Spanje en dat van maarschalk Mac-Mahon. Wij zijn, zegt hij, op den besten voel niet Spanje, onze gezant danst er met de infanten en de hertog Decazes is wel de minister van builenlandsche zaken die men noodig heeft. Van eenen anderen kant, met Frank rijk en Spanje als grondslag der operatic, kan het klerikalismus nog op schoone dagen hopen. En ziedaar wat aan de tolken der jesuiten toelaat le zeggen De partij is verder gevorderd dan men zich inbeeldt. Ja maar de aanslag van 16 mei moet eerst lukken. Dit is de reden waarom de klerikale ministcrieële drukpers van Belgie, die zoo vele ernstige redenen heeft zich le onthouden, de staatsaanslag van 16 mei zoo toejuicht en alles goed vindt wat het fransch ministerie legen de republickei- nen, legen de drukpers, tegen de ambte naren verricht. Dat zij hel zich maar later niet bekla gen, want gelukt de jcsuitische samen zwering niet die zij in den schild voeren, dan zou de wraak van de beleedigde openbare denkwijze erge gevolgen kunnen hebben voor de klerikalcn van alle slach en kleur. Heden Zondag, 15 Juli, zullen aide vlaamsche strijders van het gansche land zich naar Brugge begeven, om twee onzer grootste vlaalmsche helden te vieren Breydel en de Conine. Het is de plicht van alle vlaamsche maatschappijen aan den vaderlandschen oproep der Vlaamschgezinde Bruggelin gen te antwoorden. Reeds maar al te lang bleef men te onverschillig aan de Breydelbeweging en ditmaal moeldeze beloogingin het gansche land den dicpsten indruk maken. In Brugge wordt het aanstaande feest geestdriftig begroet en de Bruggelingen van alle gezindheden werken hand in hand om alles ten beste te doen gelukken. Nu ook mag niemaud op den post ont breken, daar het de verheerlijking geldt van twee vaderlandsche figuren waaraan het vlaamsche land nog niet den ver dienden roem herkende. De 575e ver jaardag van den wereldberoemden zege praal op het vreemde gespuis dat ons poogde te verdelgen, moet deftig maar tevens grootsch worden gevierd. Daarom: op mannen van Vlaanderen, naar Brugge den 15 Juli! (J. V. T. der Zweep). Het onder-of-boven spelen staal aan de dagorde der UItramontanen. In Frankrijk, waar de Republiek met zooveel moeite ter wereld kwam, speelt de Ultramontaan Mac-Mahon, onder-of- boven in voordeel van van Frank rijk Neen in voordeel van het verdrukkende stelsel der Ultramontanen. En als Ultramontanus eens won,wat zou er dan kunnen gebeuren Wel daar stond voorzeker eene maand later een groot deel van Europa onder bloed want Ultramontanus is de oorlog tegen Italië, tegen Pruisen, met Holland en Belgie inbegrepen. Want, Ultramontanus is een molok die de gezonde rede, de vrijheid, het volks geluk moet dooden door zwaard en vuur. Maar als hij eens verloor, wal dan P Dan herleven nijverheid, handel, wel vaart, geluk dan wordt de volksmin- nende republiek versterkt dan wordt Ultramontanus bloeddorst op 't eene of 'l andere eiland gekoeld dan gaal de vredelievende verlichting en gewetens vrijheid den natuurlijken gang dan verminderen de monsterachtige misda den, die Ultramontanus vrij laat woekeren in zijne kloosters. Nu, tien kansen legen een, zal Ultra montanus verliezen. Ten eerste, hij rekende zonder den weerd. Het volk vecht niet meer voor 't geloofofschoon zijne vrienden de jesuielen dat ingeblazen hebben. Ten tweede, hij kan op zijne kanonnen niet rekenen zij zouden tegen hem en zijne aanhangers kunnen gericht worden. Ten derde, de bodems der kies- bussen zullen nauwkeurig onderzocht worden. Ten vierde... ten tiende Frank rijk heeft sedert 1870 te veel geleerd en onthouden om Europa in bloed te doopen om de grillen van eenen vreemden heer- zuchtigen ouderling te willen voldoen. Het menschenbloed, dat een versletene en onttroonde vragen kan, als offer voor persoonlijke wraak, zal zoo gemakkelijk niet meer vergoten worden. Of een Barlholomeus nacht zou oogenblikkelijk beantwoord worden met een 1789. En daarvan zal de verstandige en volkslie- vende meerderheid ons wel weten te bevrijden. Het zal niet meer gezegd wor den in de geschiedenis van Europa, dat eene bloedzuchtige minderheid, eene verstandige meerderheid in ketenen heeft geslaggen Dal ultramontanus dan maar onder- of-boven spele wij mogen op eenen goeden uilslag hopen. Z. Hel Hof van Assisen van Luik heeft in zijne laatste zitting Maurice Lachalre. letterkundige, en Louis Lencè, elk tot 6 maanden gevang en 500 franken boet veroordeeld wegens aanslagen legen de zeden. Lachalre en Lincè hebben die straf gekregen, omdat zij de fransche vertaling van een boek van M. Bouvier, bisschop van den Mans (Frankrijk) hebben uitge geven. Dat boek, Manuel du confesseur, (handboek van den biechtvader), een werk dat de vragen behelst die de biechl- vadcr in den biechtstoel moet doen, over treft al wat de verst gedrevene zedeloos heid kan uitvinden. Dat boek wordt in de seminariën geleerd; dat bock bevindt zich in handen van al de biechtvaders; en 't is uit dat boek door de Assisen van Luik voor zedeloos gebrandmerkt dal de vragen getrokken worden welke men dochteren en vrouwen in den biecht stoel stelt i2 BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. (gelegen bij de Statie te IJ peren heeft de eer hare klienten kenbaar te maken dat zij rechtstreeks kan af leveren per wagon van 5 of 10 duizend kilos schoone en goede Mon- sche Kolen, Freinen en andere aan dezelfde prijzen en konditiën der koolmij nenDaarenboven waarborcht zij nog het gewicht met recht voor de koopers de Kolen te refuseren, in dien zij aan hunne verwachting niet voldoen. Prijzen voor den verkoop in het klein per 100 of 1000 kilos Tout-Tenant (Monsche) fr. 2-50 het 100 kilos Fijne Kolen (id.) 2-20 idem. te huis gedaan. In het magazijn genomen 2-40 en 2-10 het honderd kilos. In dezelfde magazijnen Grooten keus van Vloertegels in grees en ciment. PannenSchaliënTegelsAr duinsteen, Kalk, Ciment en Trass. Eenige Depot van Andennesche Steenen voor trot toirs, cours, poorten en stallingen refractaire Brijken voor vieringen en bakkersovens. Buizen in potaarde en Grees, enz. Chemische Landvetten Nitraat de Sonde, opgeloste Guano, enz., enz. Coriandepstraat, Gent. IJperen, 14 Juli 1877. Feest. - Maandag laatst was het nog maals feest in de drij Posthoorns. Van vier ure des namiddags reeds trok er het volk naartoe. Een twaalftal schoone prijzen waren er te win nen met de trabolle, en men heeft er goed om gekampt onder een vijftigtal spelers. Bij het uitpakken der prijzen heeft men wel gelachen, doordien de inpakkers zorg gehad hadden alles in farce te keeren. Men zegt dat er den maandag na kleinen Thuindag een schoone feest zal plaats hebben men zegt nog dat er reeds eene fanfare beloofd heeft hel feest op le luisteren. Indien de com missie, die het tot heden zeer wel gedaan heeft, het nogeens ter herte neemt, mag men verzekerd zijn er zich goed le vermaken. Iets wal wij er zouden willen vinden ware een goed ingerichte dienst tot het bekomen van een mondjen eten. Wij zijn zeker dat de herbergier er zich goed bij zou bevinden. Burgerwacht. - Maatschappij cijbel- schulters. 5e schieting van 't zomersaizoen. 9 Juli 1877. Hoogst getal. 1. Iweins, A., 1 3: 1 5 3 7 20 2. Dumon, A., 4 1 4 5 2 3 19 3. Swekels, L., .7 0 1 4 5 2 19 4. Candaele, J., 5 2 2 0 4 4 17 5. Poot, H., 3 4 0 4 3 0 14 6. Ligy, F., 4 4 4 1 0 0 13 7. Deweerdt, Ch., 0 0 4 0 4 2 10 8. Maillart, G., 3 0 0 0 2 4 9 9. Gaimant, A., 0 0 0 3 2 7 Schoonste wit. 1. Lesaffre, A. 2. Vandermarliere, L. van den 6" tot den la" Juli 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 5) Vrouwelijk id. 0) 'e Zamen Baesen, Petrus, werkman, en Claeys, Augus- (ina^ werkvrouw. Deruyter, Amandus, werk man, en Busschaerl, Lucia, werkvrouw. Dcseger, Rosalia, 40 jaren, kantwerkster, echt genote van Amandus Vermeulen, Bakkerstraat. Easier, Arcadius, 18 jaren, bakker, Sint-Jan nevens IJpre. Vanhecke, Theresia, 87 jaren, zonder beroep, weduwe van Ludovicus Decorte, Meenenstraat. Reynaert, Maria, 94 jaren zonder beroep, weduwe van I'hilippus Derulle, Bolerstraat. Debevel, Julia, 80 jaren, zonder beroep, weduwe van Joannes tlanssens, Meenen straat. Maerten, Rosalia, 39 jaren, werkvrouw, echtgenote van Ambrosius Leny, Lange Tourout- slraat. Bossaerl, Calharina, 74 jaren, zonder beroep, weduwe van Josephus Viane, Bollingslraat. Declercq, Maria, 97 jaren, zonder beroep, weduwe van Joannes Debusschere, Aalstraat. Elorentin, Josephus, 78 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Albertina Petillion, Meenenstraat. Kinderen beneden (Mannelijk geslacht 2) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 0) den 12 Juli 1877. Men leest nogeens in de Flandre libérale van 6 dezer, nopens de nalatenschap van kardi naal Antonnelli, 't gene volgt Eene depeche der Times kondigt ons aan dat het proces aangedaan door de onwettige doch ter van den kardinaal Antonnelli, aan de erfge namen van dezen laaisten, gisteren begonnen heeft voor den civielen rechtbank van Rome. a De eisscheresse, gravin Lauretta Lambertini, heeft zich zelve voor de rechters vertoond en, hare hoedanigheid van onwettige dochter aan roepende, zij heeft geheel de nalatenschap van wijlen zijne hoogweerdigheid haren vader, geëischt, nalatenschap die beloopt tot talrijke millioenen. Mevr. Lambertini heeft gevraagd aan de rechters omdat er een onderzoek zou geopend worden en dat men onmiddellijk drie getuigen zoude onderhooren. De vroedvrouw, de eerste dienstbode van den kardinaal en een aarts-pries ter, de hooge jaren laten niet toe hunne onder- hooring langer uittestellen. De zaak is verschoven op acht dagen later en, zonder overeenkomst op den laaisten oogenblik, wij zullen aan geschillen van aangelegenheid bij- wonen. Men zegt dat de H. Vader zeer aange daan is over deze zaak welke een droevigen in druk zal bijbrengen op de manier waarop verschei- de kerk-prinsen de zedelijke wetten verslaan te eer bieden. Daar kwam een paterken langst den kant En 't greep een vrouwken bij haar hand enz. Wij hebben Woensdag 27" der verledene maand een koddig spektakel bijgewoond. Des avonds kwam in de herberg het Hapje, waar menaan't dansen was, een eerweerdigen pater binnen geloopen. Hij zag er zeer blijgeestig uit, dronk eenige glazen bier en, gevoelende het sedert eenigen tijd uitgedoofd vuur, zich ver wekken, hij greep eene jonge kriek vast en stelde zich met haar vrolijk aan het dansen. Men lachte, men plakte op de handen en men bewonderde de snelheid van dien eerweerdigen en niet min lieflijken broeder die zeer goed flikkerde en zijne wereldlijke zuster met smaak en vermaak in zijne gebenedijde arinen drukte. 'K heb genoeg van het palersleven, riep hij uit, 'k wil mijne vrijheid weder nemen, mijne oude perten voortspelen en leven en minnen zoo alsvoren. Op zijn verzoek gaf men hun broek en kiel hij zong, hij schonk, hij dronk tot het sluiten dei- herberg en dan, zijne beenen, hunnen gevvoon- lijken dienst weigerende, hij legde zich te rusten onder den blauwen hemel, eene bi lie voor hoor- kussen nemende. Des anderendags vond men hem daar ronkende van de slaap der rechlveerdigen. Wij vernemen dat des anderendags, de schaper der langgerokte kudde waarvan hij deel maakt dit verloren schaap heeft gaan zoeken en het bewilligd heeft weder te keeren tot zijnen stal, alwaar het nu op straf-divisie zit. Wij hebben over acht dagen daarover niet gesproken, denkende dat het Ypersch Vuilblad daarvan zou gehandeld lubben. De overige correspondentie uit Poperinghe is ons le laat toegezonden geweest. De Mpersclie lïandelsvereeiiiging A ooi* de bestellingen aic-li te be- voogen kantoor Steerestraat, 4. 5 Juli laatst weinig voor den 'avond is het kind van Henri Gillebert, te Woeslen, in den Beerput van den veldwachter gevallen cn erin verdronken, het ongelukkig schaapken was nog maar 16 maanden oud. De moeder was bij de vrouw van den veldwachter gegaan om een hemd te doen snijden. Eensklaps ontwaard zij dat haar kind de

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2