Gazelle van 't aiToiidissémèiit IJpere». 1 mm 9 Yervalscliing van Soda Kilraat. De provinciale Daden. KTr 802. 16e Jaar. Zondag Kugusti 1877. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. VerschilSige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. RECLAMËN feEBSLaJp ABONNEMENT Het ontbreekt in Frankrijk aan geen ministerieële raden en toch wordt er riicls nopens de kiezingen beslist. Volgens de Moniteur universel, heb ben dc ministers verscheidene kweslien van binnenlandsch politiek onderzocht, onder andere de tusschenkomst van het gouvernement in de vervolgingen legen de ambtenaars gericht, de bijeenroeping der departementale raden voor den zit tijd van Augusli en lot hoeverre de in richting van republikeinsche komiteiten wettelijk is, die in de versohillige depar tementen bestaan en zich met liet komiteit van Parijs in betrekking stellen. - De Moniteur verklaart ook dat de dagteekening van 14 October voor de algemeene kiezingen als vasgesleld mag aanzien worden. De groote gebeurtenis van den dag, is liet antwoord van M. Paul de Cassagnac ophetminifest van M. Rouher, antwoord dat de diepe verdeeldheid bewijst welke in de bonapartistische partij beslaat. Het antwoord van de Pays levert dit belang op dat hel de kuiperijen aantoont waar van die partij zich bedient. De Temps vestigt de aandacht op de rolverwisseling waarvan Frankrijk ge tuige is. Wij overdrijven niet, zegt dit gematigd-republickeinsch blad. als wij beweren dat een groot deel der natie op dezen oogenblik bezig is met zich te verdedigen tegen bare regeering, welke een regelmachtig beleg tegen haar (de natie) ondernomen heeft. Tot dusverre geloofde men in de beschaafdestaten wordt algemeen geloofd, dat het openbaar gezag is ingesteld om de eerlijke burgers gerust te stellen, niet om hun vrees aan te jagen en schrik in te boezemen dal liet lot laak heeft de wreedzame en geregelde uitoefening der vrijheid te beschermen, niet ze te onder drukken; dat het de wetten moet loepas sen naar hare letter en naar haren geest ten bate van allen,en niet ten behoeve van een partij en van sommige individus. Uitliet Oosten meldt men dal Osman Pacha zich te Plevna behoudt, ondanks de pogingen door de Russen gedaan om hem daaruit te jagen. Volgens de Daily Telegraphzou bet gevecht twee dagen geduurd en zou het veel volk aan de Russen gekost hebben. Men spreekt van 8.000 dooden en 16.000 gck-wctsten. 't Zal zeker wel wal min zijn? Eene depeche uit Konstanlinopel meldt dat Aarifi Pacha, die onlangs minister van buitenlandsche zaken is benoemd, reeds zijn ontslag heeft gegeven en door Serven Pacha zou vervangen zijn. De volgende korrespondentie is op hel bureel van het Engelsch Lagerhuis neer gelegd Eene depeche van den engeischen kon- sul le Simia gedagleekend 14 Juli, besla tigd dat de Russen de Bulgaren aan zetten tot vreesëlijke barbaarsehheden tegenover de muzelmannen. Zij rukken hunne vijanden de oogen uit en vullen de holten met brood. Eene depeche van M. Layard, dagtee kening 18 Juli, bestatigl dat de berichten over de slachterijen, die door de konsuls bevestigd zijn, ongetwijfeld in waarheid gepleegd zijn, ofschoon het verhaal daar van wel wal. overdreven kan worden. Eene andere depeche van M. Layard, aan lord Derbij, gedagleekend 24 Juli, luidt De Sultan zendt mij eene boodschap, ten einde koningin Victoria te bezoeken haren invloed !e gebruiken hij keizer Alexander, om de verschrikkelijke wreed heden le doen ophouden welke zijne troepen plegen op mannen, vrouwen en kinderen. Hij kan niet gelooven dat de keizer ecnen verdelgings-oorlog en eenen oorlog van moordenaars verlangt. M. Kemball, de engelsche geatta cheerde bij het lurkseh leger in Azie, heeft gelelegrafieerd dat de barbaarseh heden der Russen binnen Bayazid beves tigd zijn. Walde moorderijen van Arda- lian bietrefl, daarover zijn de berichten onnauwkeurig. De kerken zijn thans in politieke club- scn herschapen, alwaar men van uit den predikstoel de politiek van Rome en den Syllabus opdringt, ten nadeele van onze vrije instellingen. De geestelijken doen zich dan nog vetlelijk betalen voor alzoo schoone zaken uil te melen zij hebben sedert langde ware leering van Christus verla ten om maar le werken dan voor hel geld en de priesterheerschappij. Eenige provinciale Raden verzetten zich krachtdadig daar legen en zij leggen er zich op toe om de slokkerij en de heerschzuciit der geestelijkheid tegen te houden. En het is waar. Waarom geld geven aan mannen die alles doen om meesier le kunnen geraken op de kerkhoven niet tegenstaande de duidelijkste bepa lingen der wet. Waarom geld geven aan mannen die in plaats van onze kinders de grondbe ginsels der deugd en der Godsmin in te prenten maar daar zijn om ze te bederven naar ziel en lichaam Waarom geld geven aan mannen die door hunne mandementen ons vaderland in gevaar stellen met de vreemde mo gendheden in onvriendschap te komen en aan al de schrikkelijke gevolgen daarvan bloodgesteld tc worden. De werkingen der geestelijken, welke builen alle palen gaat. heeft de openbare opinie wakker geschud, en men vraagt zich thans af waarom wij de roede moe ten betalen waarmede de geestelijkheid ons gedurig geesselt. waarom die ultra montane» betalen die ons gedurig een deloyalen oorlog aandoen De houding welke verschillige pro vinciale Raden tegenover de geestelijk heid neemt, doel deze laatsle luide kreten uiten, dat zij gaat op slroo gehol pen worden, gelijk den gevangene van 't ïtarccl: Diximidesti'iiiif, ii9. AANKONDIGINGEN i O centiemen den regel. 25 centiemen <8eu regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. jSbM plilllllillfm I v aaas c\ aae fr. 4-00 's Jaar* oor de stad, Sr. 8-50 v»ni' gelreel KelgSe. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. SO ccntiesMieisi liet nummer. Men schrijft in op al de postbureelen. HE TOEKOM81 IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN 1JPEREN NAAR Poperi igbe-Hazebrouck. 6-50. - 12-07. - 6-bO. Poperinghe. G-50. - 9-07. - 12-07. -5-57. - 6-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-46.- l i-20. - 2-55. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende, 7-18. - 12-06. - G-20. Langhemarck, den zaterdag, 5-50. Provintiaal Laboratorium vau S.aihUiouiv-Scheikss ucle te Runsselarc. Onze vlaamsche landbouwers gebruiken sedert twee jaren, nog al groote boeveelheden salpeter zure soda of soda nitraat (nitrate de sonde, salpèlre du Chili), herkomstig uit den Peru. Dit zout, zeer oplosbaar in hel water, en een hoog gehalte bezittende aan onmiddrlijk opneembare stikstofazote assimilable (van 15 tot 16 l. h.), oefent eene snelle en krachtige werking uit op den groei der planten. Evenwel is de stikstof het eenige vruchlbaarmakende bestanddeel welke dit zout behelst, en zij, die uit sluit elijk soda- nitraat als meststof zouden gebruiken in plaats van goede guano of chemische vette, zouden zeer onvoorzichtig te werk gaan, trouwens zij zouden in weinige jaren hunnen grond uitputten en hem gansch onvruchtbaar maken. De boeveelheid soda-nitraat welk dit jaar op de weslvlaamsche akkers is gestrooid gewor den, mag men op versohillige honderd duizend kilogr. schatten. Deze aenzienlijke verbruiking van soda-ni traat heeft voor onvermijdelijk gevolg gehad den prijs ervan merkelijk te doen rijzen, zoodanig dat de nilrische stikstof die, slechts een jaar geleden, ongeveer 2 fr. 10 de kilo kostte, heden lol 2 fr. 60 per kilo is geklommen. Het groot gemak om hel soda-nitraat te mengen met andere zouten van geringe handels waarde, en de aanzienlijke winst die zulke oneer lijke handelwijs verschaft, hebben aanleiding gegeven tol schandelijke vervalschingendie den landbouwer erge verliezen doen onderstaan, niet alleenlijk omdat door hem als Soda-nitraat wordt betaald produklen die als vruchlbaarma kende beslanddeelen weinig of geene waarde hebben, maar omdat daarenboven de materien gebruikt om het soda-nitraat te vervalschen, somtijds sloffen bevatten die voor de planten ver- gifiig zijn. Iu hel jaarlijks verslag ingediend aan de hee- ren leden van 't Toezichts-Comiteit van het pro- vineiaal Laboratorium, heb ik de eer gehad twee ontledingen aan te halen van twee monsters soda-nitraatdie mij in den loop van 1876 werden toegestuurd en die bleken vervalscht te wezen met iü en 4 8 p. c. cliloorsodlum of jkeukesiKOut. (Het keukenzout kost slechts van 4 lot 5 fr. de 100 kil., wanneer men het in groote hoeveelheid neemt). De vervalsching met keukenzout schijnt even wel te verminderen, daar zij, (en naasten bij, nog al gemakkelijk door de landbouwers kan ontdekt worden. Men weet dat om te herkennen of hun soda- nitraat zuiver is, vele landbouwers het op eene gloeiende schijf leggen te smelten. Is het soda- nitraat zuiver, dan smelt hel zonder kraken. Is het integendeel gemengd en veel gemengd, want beval het soda-nitraat maar eene kleine hoeveelheid keukenzout, dan is de proef zoo dui delijk niet, mt l keukenzout, dit laatste, zoodra 'tin aanraking komt met't gloeiend ijzer, spartelt Maar is die vervalsching verminderd, eene an dere heeft ruimschoots hare plaats genomen. In Westvlaanderen word', heden op eene groote schaal hel soda-nitraat vervalscht met kainit. De kainit (dobbelzwavelzure polasch en mag nesia met chloormagnesium) is een ruw polasch- zout) herkomstig uit de polascbmijnen te Slassfurt, in Duilschland. Hel wordt in den handel aan zeer geringe prijzen verkocht van 8 tot 10 fr. de 100 kilo. Het chloormagnesium welk de kainit bevat wanneer dit zout niet genoegzaam gezuiverd is, werkt op de planten als een echt vergif. Toen de eerste proeven met ruwe potaschzou- ten, kainit, carnaiiit;enz., in Duilschland werden genomen, was'men zeer verwonderd, dat deze zouten, alhoewel rijk in polasch, in plaats van voordeel, integendeel een aanzienlijk nadeel loe- brachten aan de planten die er mede gemest wa ren. De oorzaak daarvan bleef gedurende eenigen tijd een geheim, een raadsel, toen Dr. Frank ont dekte dat de schadelijke werking der ruwe po- taschzouten veroorzaakt was door hel chloor magnesium welk in deze zouten aanwezig was. Ik laat hieronder de ontleding volgen van twee monsters soda-nitraat, die mij in den loop van dit jaar ter ontleding werden toegezonden en die mogen aanzien worden als vervalscht met en 4© p. c. Kainit. N° 476 N" 196 Water9.80 5.65 Salpeterzuur43.40 54.90 Zwavelzuur5.56 2.54 Soda51.09 54.65 ï'otascïïÏS.3S Ï5.©8 Magnesia0.85 0.96 Kalk0.06 0.06 Chloor9.25 20.62 Onoplosbare deelen 0.22 9.29 102.08 104.73 Zuurslof overeenstemmende met de chloor. 2.08 4.66 100.00 100.07 Stikstof11.25 9. ©Tl Soda-nitraat dat slecht 9.04. t. h. stikstof be vat in plaats van do t. h. ten minste! Daar schuilt eene groote deugnieterij onder. Te vergeefs zoekt men zich te verschoonen en te beweren dal het te kort in stikstof door de aanwezige potasch wordt vergoed, daar de zui vere soda-nitraat geen potasch bevat. Dit is eene» grove dwaling, want als de landbouwer soda- nitraat koopt, is het wel om zich stikstof te verschaffen en niet om potasch aan te koopen en hem te betalen aan 2 fr. 60 de kilog. in plaats van fr. 0.60, zijne hedendaagsche handelswaarde. Verschillige landbouwers bekennen dat zij met soda-nitraat slechte uitslagen hebben bekomen, terwijl bij hunne geburen de gedane proeven zeer voldoende uitslagen hebben opgeleverd, en nog- tans de uitgestrooide hoeveelheid soda-nitraat en het tijdstip waren dezelfde. Dit groot verschil moet toegeschreven worden aan het gebruik van vervaischte soda-nitraat. Ik raad alle verstandige en voorzichtige land bouwers aan, geen soda-nitraat le gebruiken zonder het voorafgaandelijk aan eene chemische analyse te doen onderwerpen, hetzij Ie Gembloers, hetzij te Gent, hetzij te Rousselare. Doen zij het niet, zij stellen zich vrijwillig bloot aan erge verliezen. Rousselare, 24 Juli 4877. De Bestuurder van 't provintiaal Laboratorium, Jul. VANDEN BERGHE.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1