Gazelle van 'I arrondissement IJpéren. Begravcmsplecliligheden van Gouverneur Vrambout. Nr 803. 10e Jaar. Zondag 12n August; 1877. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschilüge Tijdingen, Markten, Bekendmakingen Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN ABONNEMENT: Mac-Malion en zijne minilers achten hel noodig ernstige slappen te doen, om zoo mogelijk een einde te maken aan den oorlog lusschen de twee fraktiën der bonapartistische partijMen dit doel is de graaf d'Harcourt, sekretaris van den voorzitter der Republiek, in gezelschap van hertog de Mouchy, een bekend bona- partist, naar Londen vertrokken, van waar zij zich naar Chislehurst begeven, om Napoleon IV te bewegen dat hij verkleefdheid schenkeaan de politiek van den maarschalk. Die politiek is, zoo als uit vele hande lingen blijkt, grootendeelsingegeven dooi den Syllabus. Volgens een uit goede bron aan de Koln. Zeit, door een barer pa- rijsche korrespondenten gedane mede- deeling, hebben de klerikale raadgevers van den maarschalk op het Elysée zoo de bovenhand, dat het te verwachten is dat op de aanslaande manifestatie des lands volstrekt niet zal gelet, maar dat allen vervolgd zullen worden die zich aan bedoelde staatkunde niet onderwer pen. De klerikalen, welke zeer goed weten, dal, indien het thans gevolgde stelsel ge handhaafd blijft, de zegen der republi keinen volkomen zeker is, dringen op de afkondiging van den staat van beleg aan, zij willen dezen maatregel nog voor den aanvang van het verkiezingstijdperk toegepast zien, want alleen door dat middel zal hel mogelijk wezen de lei ders der republikeinen te verwijderen. Tot dus verre is hel kabinet er tegen, voegt de berichtgever er bij. Heden melden de bonapartistische dag bladen, dal M. PauldeCassagnacen zijne vrienden die M. Rouher zoo hevig aan gevallen hadden, zich onderworpen heb ben en M. Rouher alleen het zichtbaar hoofd der bonapartislen blijft. Dit maakt de zaak niet van hel minis terie dat wilde dat de bonapartislen ver dwenen otn piaats te maken voor de Mac- Mahonsche partijook vallen de legiti misten en orlianislen nu gezamenlijk de bonapartislen aan. Zekere dagbladen hebben bevestigd dat ten gevolg van het haastig binnenroe pen van de reserve, de kiezingen in Fran krijk gingen vervroegd worden en tnen ze op 15 September zou hebben bepaald. Men verzekert dal er niets is veranderd en den 14 October nog altijd als het tijd stip der kiezingen wordt aangeduid. De Russen trekken alle mogelijke troe pen bijeen en maken zich bereid om een groolen veldslag te leveren, ten einde wraak te nemen over de nederlagen die zij geleden hebben. Men zegt evenwel dal in de monding van den Donau een zeegevecht heeft plaats gehad. Zeven russisehe kanonneer- boolen zijn door twee lurksche gekuras- seerde vaartuigen aangevallen. Het ge vecht heeft verscheidene uren geduurd een russisehe kanonneerboot is in den grond geboord, een ander is gezonken De Russen hebben alsdan beproefd tor- pillen te werpen, maar de Turken hebben hel belet. Twee lorpillen-booten zijn in den grond geboord. Van beide kanten, Russen en Turken, beklagen zich op de wreedheden die op de bevolkingen worden gepleegd. M. Smith, sekretaris der schatkist is eerste lord der admiraliteit benoemd. De keizers van Oostenrijk en Duitsch- land zijn den 8 Oogst te Ischl aangeko men. De ontmoeting der twee keizers was zeer vriendelijk. OORLOGS-TIJDINGE N. Konstantinopel, 4 oogst. Men spreekt gestadig in onze stad van de aankomst van generaal Klapka. Hij komt op uitnoodiging van Mehemed-Ali-pacha die hem toegelaten heeft zelfs de voorwaar den te stellen voor liet aanvaarden van den post van generaal van den opperstaf, die hem aangeboden is. Pera, 4 oogst. Het bevel is aan al de oorlogschepen ge geven Hobart-Pacha, hoofdbevelhebber van al de turksche zeemachten benoemd, te ver voegen. Een aviso brengt aan den ottomanschen admiraal gesloten brieven, die maar zullen mogen geopend worden als die bijeentrek- king volledig zal zijn. Bucharest, 4 oogst. De gevechten die in het omliggende van Kasgrad plaats gehad hebben, hebben nog geenen definitieven uitslag opgeleverd. De twee vijandelijke legers hebben hunne wederzijdsche stellingen behouden; een groote veldslag is nakend. Generaal Gourcko zet zijne aftochtsbewe ging op de Balkans voort, nauw door het turksch leger achtervolgd. Tiflis, 4 oogst. Generaal Melikoff heeft hec bevel ontvan gen voorwaarts te rukken en Moukthar Pacha in zijne verschansde stellingen aan te vallen. St-Petersburg, 5 oogst. De Golos meldt eene depeche uit Kuruk- dara aan gisteren, meldende dat Moukthar Pacha naar Kars een gedeelte der treins die hij volstrekt niet noodig had, verzonden heeft. De buikloop heerscht bij het turksch le ger. Konstantinopel, 5 oogst. Officieel. In een gevecht dat te Yoni- Saghas plaats had, zijn de Russen gansch verslagen en tot aan Hani-Raghaz vervolgd geworden. Suleyman-Pacha heeft de bergpassen op nieuw bezet. De verliezen der Russen zijn aanzienlijk. Een schandig feit is dezer dagen te IJperen voorgevallen. Over eenige weken was de Presi dent der Ware Visschers bij den pas tor eener onzer parochiën geweest, ten einde den 7n Augusti eene ziel mis te vragen voor een der afgestor vene leden. De pastor aanvaarde en de misse was gesteld op 9 ure, voor de som van 5 fr. Al de uitnoodigingen waren ge daan naar twee sociëteiten, waarvan de jongeling deelmaakte, alsook naar zijne familje. Maar denzelfden dag dat de zielmis moest plaats hebben, is de koster naar den President ge gaan en heeft gezegd dat de gevraag de misse geene plaats ging hebben. Het was te laat om het overal te la ten weten en het uur gekomen zijnde, was alle man tegenwoordig om deelachtig te zijn van het affront, want het was een affront doen aan al die eerlijke werklieden waarvan er eenige den avond te voren lanteerns gedragen hadden in de fakkeltocht der Witte Klakken. Verwenschingen tegen den pastor en de geestelijkheid is het natuurlijk gevolg geweest, voor die mannen, (lie in alles politiek zien en van alles politie maken. En meenden zij mis schien daardoor bemind of gevreesd te worden?Wacht maar, het zal hun bewezen worden als 't past. De begravenis van een gouverneur, in zijne bediening overleden, is een zeld zaam feit, zegt men, dewijl men er te Brugge geen voorbeeld meer van gehad heeft sedert 1811. Maar wat nog veel zeldzamer is,dal is dat de dood van een gouverneur een al- gemeenen rouw daarslelt en dat de be volkingen er door getroffen zijn al of zij het duurbaarste lid huns huisgezins, al of zij hunnen hesten vriend verloren hadden. Ook, kan men gemakkelijk denken met welke plechtigheid en eensgezindheid niet alleen de bevolking van Brugge maar zelfs deze van gansch onze provintie, eene laatste hulde heeft bewezen aan de nagedachtenis van den uilmuntenden hoogen ambtenaar, die de belangen van Westvlaauderen, gedurende meer dan 20 jaren, met zooveel ijver en verknocht heid behertigd heeft, van den volks vriend die de werker zoo genegen, ja meer genegen was dan de edelman. Van alle kanten van 'l land was de menigte toegestroomd gekomen, en men zag dat iedereen diep getroffen was door het onherstelbaar verlies dal Brugge en de provintie kwamen te doen. Reeds om 10 ure waren de troepen van het garnizoen op de Groolc Markt geschaard en welhaast zag men er ook de Chasseurs-Kclaireurs en hel legioen der Burgerwacht post vatten. Kwart voor elf ure, kwam de geeste lijkheid van Sle-Walburge de lichting van het lijk doen. De vestibuu! van helgou- vernements hotel was proppens vol met uitgenoodigden, overlieden en vrienden. M. DeCoek, dienstdoende gouverneur, nam dan het woord. Zijne lijkrede bevat te eerst, de lofspraak van den heer Vram bout als gouverneur, en hij hemelde hem zoo geestdriftig op als het een bewonde raar der loopbaan van den gouverneur had kunnen doen. En noglhans was M. De Cock, zooals de andere leden der Permanente deputatie, zijnen onverbid- delijken vijand Heeft de waarheid hier gezegepraald of heeft De Cock geveinsd. In hel laatste deel zijner lijklede sprak M. De Cock lof over M. Vrambout omdat hij, bij zijne laatste stonden, lot zijne christelijke gevoelens was teruggekomen, welke zijne moeder hem in zijne kinds heid ingeprinl had. en hij eindigde met de hoop uit te drukken dat hij, na dit leven, Vrambout zou terug gezien heb ben. Zulke gedachten, uilgesproken door eenen francmacon, die niet meer aan den hemel dan aan duivel en hel gelooft, heeft de omstaanders diep ontroerd Om 11 ure, zette de treurige sloel zich in optocht. Een balaillon van hel 2C linie regiment gaf de eereschoten. Do Chasseurs-Kclaireurs met hun muziekkorps opende den stoet dan volgden het legioen der burgerwacht, het 2e linie en hel 2e jagers, allen met hun muziekkorps, onder hel opperbevelheb berschap van generaal Riche. Volgden dan al de bijzonderste maat schappijen van stad, hunne banieren met rouwkrep behangen. Dan kwam het lijk, omringd door de geestelijkheid. Op de kist lag den uniform van den gouverneur, met al deszelfs eerteekens hekleed. Dc hoeken van hel baarkleed werden gehouden door M. De Cock, dienstdoende gouverneur van West- Vlaanderen, M. Visart, burgemeester van Brugge, M. De Neckere, voorzitter der rechtbank van eersten aanleg, en de generaal Courtin plaatsbevelhebber. M. Vrambout, onderpastoor van West- Roosebeke, broeder van den overledene, leidde den rouw. Volgden onmiddelijk M. Vergole. overste van het kabinet van minister Delcour M. A. de Vrière, minister van staat en M. Lusemans, gouverneur van Luik. De representanten van Brugge; M. Van Oekerhoul, senaleur van Dixmude. M. graaf de Kerckhovc, burgemeester en representant van Gent De permanente deputatie en dc leden van don provinlialen raad, waaronder de moordenaars van Vrambout, en die waarschijnlijk hunne politieke woede zoo verre wilden drijven lol zijn lijk te ko men belcedigen. Wij zullen hier eene vraag doen waarom hadden de leden der deputatie cn Bureel: iliviiimlcslraat. 39. 10 c ia 1 i c ih e n tl e n regel 25 ccuticBucii den regel. Beieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 2-00 's jaars vooe de stad. fr. 4-50 voor gcSseel Belgie. Bnilenlandsche verzendingen,'! port daarboven. 10 ceuticmen het nummer. Men schrijft in op al de postbnreelen. BE K0MST, IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebronck. 6-30. - 12-07. - 6-50. Po])eringhe. 6-50. - 9-07. - 12-07. - 3-57. - 6-50. - 8-45. - 9-50. Korlrijk. 5-34. - 9-46.- 1 1-20. - 2-35. - 5-25.- Roeseiare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Langheniarck, den zaterdag, 5-50.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1