Gazelle van 't arrondissement SJperen. De Lanteern. De slechte herbergen. N* 804. 16e Jaar. Zondag 19" Augusli 1877. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen Politieke berichten. AANKONDIGINGEN R EC LAM EN ABONNEMENT: Maarschalk Mac-Mahon is Donderdag naar Evreux vertrokken waar hij een deel van den dag heeft doorgebracht. Vrijdag heeft hij Caen bezocht en Zaterdag Saint-Lo. Den Zondag en den Maandag zal hij te Cherbourg zijn, waar de minister der marine verwacht wordt. Wanneer word in Frankrijk de nieuw kamer van afgevaardigden gekozen? Wan neer zal de regering hare kandidaten bekend maken? Beide vragen moeten nog steeds onbeantwoord blijven, want niemand is in staat de belangstellenden en nieuwsgierigen te bevredigen de ministers zei ven weten, naar het schijnt, nog niet wanneer en wat zij zullen besluiten. Het oproepen van de kiezers en de afkon diging van de namen der uitverkorenen, aan welke het kabinet plaatsen in s' land vertegenwoordigers wenscht te verschaffen, staan in nauw verband, en zoo lang de mi nisters de volledige naamlijst hunner bescher melingen niet hebben vastgesteld, kunnen zij de stemgerechtigde burgers in de onzeker heid laten, de ongerustheid doen voortduren, welke in het land heerscht over hetgeen in de naaste toekomst er mede gebeuren moet. Het proklameren van die kandidaten is overigens geen gemakkelijke taak, dewijl in een groot aantal kiesdestrikten een hef tige strijd gevoert wordt tusschen de roya listische en de bonapartistische partij, zonder dat de prefekten die konservatieve mededin gers tot een schikking hebben kunnen brengen, en aan beider steun toch hebben Mac Mahon, de Broglie en de Fourtou be hoefte. Is de kandidaat, op wien de regering hare keuze gevestigd heeft, een bonapartist, dan schreeuwen de legitimisten moord en brand over die bevoorrechting, en is hij ligimist of orleanist, dan verklaren de bonapartisten dat zulk een kandidaat onmogelijk de sym pathie des volks verwerven kan, en blijven zij onbewegelijk bij den kandidaat hunner partij. De Ré-publique frangaise meldt dat het huis van den heer Thiers bespied wordt door de politie, om te weten te komen, wie er in en uitgaat. Op die wijze worden de geheime fondsen, die door de belastingschul digen worden opgebracht, besteed. Het blad heeft inzage gekregen van een geheim rap portie, dat de bespieders aan hunnen chef hadden gezonden. Het luid aldus: IX Arrondissement van Parijs. Wijk Saint-Georges (waar het huis van den heer Thiers gelegen is). Letter A. Ik heb de eer aan den heer.... te berichten, dat van heden avond negen ure tot midder nacht vier personen, den heer G., vice-pre sident van het gerechtshof te..., en drie onbekenden, het huis zijn binnen gegaan. Niets bijzonders te signaleeren. De République frangaise wil den onder teekenaar van het rapportje niet noemen, evenmin als den persoon, onder G. aange duid. Zij heeft daarvoor hare redenen. De oorlogs tij dingen zijn geheel nul. Maar integendeel meldt men turksche enrussische leeningen. Die landen, hoe kwistend zij ook met het geld omgaan, vinden toch nog altijd goede zielen om er geld aan te leenen. Het engelsche parlement is Woensdag gesloten geworden. De koninklijke redevoering stelt vast dat de betrekkingen met de vreemde mogend heden vriendelijk zijn. Sultan Abdul-Hamid heeft aan generaal Klapka, die te Weenen is teruggekeerd, een telegram gezonden houdende hartelijke dankbetuiging voor de strategische raadge vingen, welke gevolg zijn geworden en de beste uitkomsten hebben opgeleverd. De sultan verzoekt dan ook den hongaarschen krijskundige voort te gaan met het geven van adviezen. Alhoewel het ons walgt personnalilei- ten te schrijven, is het zoover gekomen dat wij onze politieke vijanden moeten bevechten met hunne eigene wapenen,'t is te zeggen wanneer zij bij alle gelegen heden de treffelijkste onzer partij door alle soorten van beledigende en honende artikels trachten le vernederen en bela chelijk te maken, het ons wel zal geoor loofd zijn eenige hunner greppedansers voor den spegel le brengen. Wanneer men zich moeit om brieven te schrijven die in hel publiek moeten verschijnen men zou toch zich moeten toeleggen om zijnen man die men in het spel zet niet belachelijk te maken door hum alle soorten van domheden uit een te laten doen. Voor eerst gij doet hem spreken na mens de weten alles loont aan dat uwe marionet het eerste woord niet kent van de wet waarvan hij schrijft. - Want om maar écn dingen aan te halen de wet zegt dat degenen die willen gebruik ma ken van het recht van antwoord het dob bel mogen nemen der lengde van het artikel waarop zij antwoorden. En de fa meuze brief besloeg vier dobbel. Gij zegt dal gij schrijft om onze lezers te laten oordeelen tusschen gij, bedevaar ders en wij die de bedevaarders belache lijk vinden en bespollen. Zoo dat gij pretendeert dat wij al uw polichinelerij moeten goedkeuren en al les dat van u komt in ernst aanveerden Waarlijk gij moet het menschdom wel dom achten als gij denkt dal er velen loopen als uwen lanteerneman. Gij zegt in uwen primo dat wij, om onze lezers de voldoening te geven 'nen keer te lachen, wij geheel het artikel over uwen bedevaart hadden moeten overnemen. Boutje toch, gij zijl koste lijk, als men lacht, men lacht niet altijd uit leute maar weieens uit compassie: want de waarheid over uwen bedevaart is waarlijk gemakkelijk om weten: gij exploiteert de mensehelijke dwaasheid en geeft gelegenheid aan de intriganten om hunnen winkel le doen draaien, hunnen hoogmoed of hun slecht karakter lucht te geven; in alle geval doodigt gij de re ligie en verdeelt gij de burgers De secundo van den brief is wat ern stig en tracht den indruk weg te nemen die veroorzaakt was door de waarheid in onzen artikel aan den dag gebracht. Dat. onder de 40 a 4o bedevaarders, er zijn die blijde waren zich aldaar te be vinden, twijfelen wij geenszins, want wanneer eenige groote verstanden, zoo als uwen Diogeen, de gelegenheid vinden om hunne verwaandheid ten toon te spreiden, dat is voor hun eene feest. En wal aangaat u die te noemen die aldaar op hun gemak niet waren en plus par force que par amour uwe apenkrullerij hielpen verluisierlijkendaarover zullen wij u de voldoening niet geven, want als men mededoet om niet gehinderd le worden dan ware het eene onvergeeflijke daad eenen vriend aan te klagen en hem bloot le stellen aan uwe wraakneming Maar spreken wij over bet slot van uwen secundo. Gij meent scheld redens naar ons hoofd te werpen met te zeggen dal er bij ons Hospodars zijn, die com- mandeeren; dal wij beschaamd zijn voor ons-geloove en dal wij legen wil en dank voor een ander lot speelbal dienen Maak u toch zoo gram niet, Boutje, span zoo krampachtig uwe fijne lipkens niet, manneken Gods, dit is te ongezond, en gij hebt in uwe,gramschap uwen brieven schrijver een woord in de pen gesteken dat hij niet verstaan beeft, daaraan ziet men dat men veel pretentie kan hebben, met den kop in de lucht gaan en niets verslaan van hetgeen hij schrijf en HASPODAR stel in plaats van LIos- podar! Dat vindt men niet elders Nu het tertio. Wij aanvuurden uwe terechtwijziging: de Blauwe koussen en de Ware Vrienden zijn twee. 't is zelfs dit welk ons zoo aardig voorkwam. Want niet tegenstaande het slot van uw tertio Zij komen altijd te huis met hoed of Makke, en nooit wierd er ie mand aan de deure gezet verre van door de venster gesmetenIets wat geen betrek heeft op één woord van ons vorig artikel de Lanteern kunnen wij niet aannemen dat er hij de blauwen noöit geene ruzie, isbij iedereen is het gekend dat meer dan eens bel huisgezin! op sprieten heeft geslaan en het meer dan eens gespookt heeft en niet onder de minste der leden. Waarom dan uwen lanteerneman zoo doen liegen,dal is niet schoon voor'nen man van uwe soort; maar ook 't is gekend, gij zijl van d'eer- sle niet dood, newa, Boutje Uw quartuobeste briefschrijver, slaat er deerlijk de boter uil; het is niet edelmoedig van uwenl wege. Hoe, gij zegt dat ik in state niet ben om goê wer ken te doen, en dat ik mij van alle goê afhoti. En toen zeggen dat ik zoo dom ben van niet te weten wat hel is van ver diensten te doen 'lis waar, 'k en wiste niet dat in een rijtuig zitten verdiensten doen was Tiens.... Tiens! 't verwondert mij dat Vermeulen, met zijn char-a-bonc, niet meer te doene en heelt om den Vrijdag een mondje visch te gaan eten naar den Vijver. Nu, 't is goed, ik zal bel in note nemen. Gij ziet dus wel dat ik niet meen •dat men altoos moet vasten, en barre voets gaan, droevig zijn en neêrslach- ligEn zelfs ik aanveerde dat, hoe grooter het goê werk is dat men verricht, hoe meer verdiensten men doeten hoe grooter lanteern, natuurlijk, hoe meerder verdiensten gij uwen blekken moortelman hebt laten doen. Dat is stel lig, dus ge ziet wel, dat gij u daarom zoo in geene kolerie moest stellen en een heele paternoster arme praats moest uiteen doen en uw vriend, de opsteller der Toe komst, alzoo te lijve vallen Uw quintomaar hier begint het te spooken, wij zullen het liever uitstel len lot binnen acht dagen voor uwe ge zondheid, Boutje lief Dus, tot Talerdage P- S. Op hel oogenblik wij hier eindigen komt men ons zeggen dat er in ons bureel nog een brief besteld is van M. Mortier. Het spijt ons dal de plaats ons ontbreekt om dit fameus stuk over le nemen en dat het niet ware dat het reeds zal verschenen zijn in liet Nieuwsblad, zouden wij hel volgaarn Zaterdag toeko mende hierin plaatsen, al waar hel maar om de collectie te vergroolen van die fameuse meesterstukken. Alleenlijk ver zoeken wij de briefschrijver van wat min feilen le doen of zijne brieven heruit te schrijven en bovenal geen derde personen aan te vallen. Om onze arme vlaamsche boeren meer en meer te verkwezelen, om hunne on gelukkige lezers een afschuw in te boe zemen voorde liberalen en hel liberalism, de strijdende geestelijkheid en de zooge zegde fraaie menschen die helpen de kalholijke nieuwsbladen schrijven en ondersteunen, gelast hunne belangen te verdedigen, hadden reeds ter hunner beschikking: de vrijmetselarij, de godde- looze drukpers, de scholen waar God verbannen is, en 'nen gcheelen hoop andere dingen allen even gevaarlijk en afschuwelijk. Het schijnt dat dit alles hun niet ge noegzaam is, en dat zij er sterk aan hielden hunne lijst te vergroolen met iels nieuws dal hun veel zal helpen tot hunne aanvallen en beknibbelingen in hunne sermoenen en gazetartikels. Deze afgrijzelijke zaak, veel afgrijs lijker dan al de andere, is de slechte herbergen. Het is een vlaamsch klerikaal bladje uil het Limburgsche dal het vuur opent. Opgesteld door priesters, zooals het grootste gedeelte de; kleine vlaamsche gazeljes, heeft het reeds meer dan eens met de justitie af te rekenen gehad, het is nog niet lang geleden dat het voor laster veroordeeld werd. Om beter te begrijpen nemen wij ken nis van het artikel zelve; BureelDixmiidcstr.iaf, SO. SO centiemen den regel. 25 centiemen den regel. Brieven eu pakken moeten vrachtvrij loegezonden worden. fr. 4-00 j.tftrs ve»p de stad, fr. 4-50 voor geSïeel Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. SO ccnticanen het niiinnicr, Men schrijft in op al de postbureelen. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-50. - 12-07. - 6-50. Poperinghe. 6-50. - 9-07. - 12-07. - 5-57. - G-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-46.- 11-20. - 2-35. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-43. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Langhemarck, den zaterdag, 5-50.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1