PERINGHE Stadsnieuws. Verschillige Tijdingen. domme glorie besmet is en die niemands ?eluk benijd al had hij hel gewonnen mei de laagste kruiperijen. Ik ben niet ja— Joerscli noch van verwaandheid noch van hoogmoed noch van schaamlelooze domheid, v Wuk, jaloersch van 'nen grooten lan- teern met een klein lichtje? Zijt de niet Wel tan, Boutje Wat nu aangaat de lessen van cathe- chismus welke gij mij door uwen fameu- zen onderteekenaar schijnt te willen geven, houdt die voor hem en leer hem Wat hel hoofd der hoofdzonden is en tot Wat al onheilen deze hoofdzonde kan aanleiding geven. Want wat baat het dal men een broêrc heeft die priester is... men moet zelve mensch zijn. 't Is net als iemand met zijne fortuin zou boffen om dat hij nevens een huis woont met 'nen Balkon De kiezerslijsten moeten geafficheerd Blij ven in al de gemeenten van IS tot 30 Augusti, en zij moeten de uitnoodiging behelzen aan de burgers die zouden Hieenen opmerkingen te moeten maken, zich ten dien einde, tc vervoegen bij het Schepen kollegie voor den 30 Augusti. Deze lijsten zullen alsdan voorgoed gesloten worden den 3 September door bet gezegd kollegie, en alwie onwettelijk ingeschreven, vergeten of uitgeschrapt Zou zijn of anderzinls. mag tot en met 23 September bij de Permanente Depu tatie reclameeren. Zoo ook kan eidereen, die zijne poli tieke en burgerrechten geniet, voor wat aangaalde arrondissementskantons of gemeentelijsten, op dezelfde wijze re clameeren cn binnen het zelfde tijdver loop, tegen de onbehoorlijke inschrijvin gen, uitschrabbingen of nalatingen. De personen die mccnen uit hoofde der hierboven aangehaalde schikkingen, 'eclamalien te doen te hebben, kunnen, Voor meer gemak, mondelinge of bij geschrifte zich adresseeren aan den heer Voorzitter der Vcreeniging; hunne mede- deelingen zullen als vertrouwelijk aan zien worden en aan alle gegronde i'eclamalienzal er gevolg gegeven worden, zonder eenigen onkost of eenig achterge loop voor de rekjameerders. IJperen, 16 Augusli 1877. De personen die zouden bericht ont vangen hunner uitschrabbingen van de kiezerslijsten zijn ook verzocht, ten gauwsten mogelijk, al de papieren in te zenden naar het bureel der liberale ver- leniging. Marmeren horstbeeld van Rubens. IJperen, 25 Augusti -1877. IIBERALEYEREEIIGIKG VAN HET ARRONDISSEMENT IJPEREN. Sclioolpenniug.-Vorige lijsten, -10,058-59 Opbrengst der bus gedurend de kermis geplaatst in den Prince Royal, 14-45 Air varié Ie conspirateur op den Alto, uitgevoerd door Ch., D. K., 0-20 Boelen voor te laat gekomen te hebben om te dineeren, 4-00 Een niet genoemde VALNS, 5-00 10,083-02 Uitgaven lol heden, 8,012-95 lïlijft in kas Ir. 2,000-07 Concorde. - Men verzoekt oos onze lezers bekend te maken dat op Zondag, 26 Oogst, ten gevolge der afwezigheid eeniger instrumen- tisten, het muziek der Pompiers, zich in den hof der Concorde niet zal laten hooren. Posthoorns. - Het feest bij de Post hoorns heeft goed afgeloopen. Veel volk was er naartoe gelokt, ook het muziek der Witte Klak- hen was er, en iedermaal deze liefhebbers zich ®>'gens laten hooren, mag men verzekerd zijn volk te ontmoeten. Dan die magnifieke prijzen die te verhollen wa ren, was alles geschikt om bel feest te doen luk ken, ware het niet geweest van het slecht weder van den Maandag dan zou alles naar wenschen ge gaan zijd. Het spijl ons dat men ons den uitslag van den prijskamp niet heeft toegezonden, wij zouden dien geerne onze lezers medegedeeld hebben. PoHcie. - Onze policie heeft Zaterdag II. twee onbekende personen aangehouden die een peerd verkocht hadden aan een zeer lagen prijs; zij zijn in ons gevang opgesloten. Het peerd is van 7 tot 10 jaar oud, bruin-baai- merriepeerd, zwarte steert en maan, de linker- achlerboulet wit 3 witte plekjes op den rug, klein wit slreepken op het voorhoofd. Het schijnt dat dit beest ontstolen is te Dunker- ke van een fransche officier; het bevindt zich in de Drij Koningen op de Groote Markt, alhier, ter beschikking van den rechthebbende. Gedurende onze Thuiudag heeft de policie de hand gelegd op 'nen jongen van 17 jaar, die aan de kramen veel geld verteerde. Hij had zijn vader, weduwaar te Merckem, bestolen van eene som van 480 fr. Zekere Constant Devrieze, van Thiolt, 27 j. oud, kocht alhier gansche partijen vlas; in ver schil lige plaatsen vroeg hij geld om zijn volk te betalen. Op eens was hij verdwenen. De policie daarvan onderricht zocht hem op en vond hem welhaast, in de plezier-huizen, alwaar hij goede cier maakte. Hij zit ook achter de gren dels. Burgerwacht. - Maatschappij cijbel- schulters. 7° schieting van 't zomersaizoen. 20 Augusti 1877. Aangenomene cijbel voor de nationale schieting. Prijskamp van 1877. Diameter der roos 0m04. Schoonste wit, Swekels, Leon. Hoogst getal. 1. Ligy, F., 0 3 14 5 4 15 2. Candaele, J., 2 0 2 1 5 6 14 5. Lecleicq, T., 0 3 4 1 2 1 11 4. Ligy. A., 0 4 4 0 0 2 10 5. Maillaerl, G., 1 0 4 1 0 2 8 6. Poot, H., 0 0 0 4 5 0 7 7. Vanheule, L., 0 0 3 5 0 1 7 8. Vandermarliere,L. 0 0 1115 6 9. Dumon, A., 0 5 0 0 0 3 6 l)it»lag van den Dulvcn-prijjw- kamp van 7 Augusli 1877. Losgelaten ten 9 ure, zeer mistig weder en regen. 274 duiven. Weerde der prijzen 482 fr. 10 Prijs D. Leboucq, IJperen. 944 M. 2° Ghillebaert, Boesinghe. 942 5» Wyckaert, IJperen. 937 1/2 4' Leenknecht, id. 901 5" Hollevoet, Langhemarck. 891 6e Poot, IJperen, 877 7° Vanhiesbrouck, Langhemar ck. 867 i> 8e Crisliaens, Passchendaele. 850 9" Idem, idem. 8461/2» 10* Jansens, IJperen. 846 11* Vanzuidl, id. 846 12° Vanhiesbrouck,Langhemarck. 853 15* Hessel, IJperen. 855 14e Candrie, Langhemarck. 852 15* Walkers, St-Julien. 829 16* Isembaert, IJperen. 826 17* Vanzuidt, id. 825 l/2 18° Monstrul, IJperen. co-wo 19" Idem, id. 8-3 V* 20e Liebaert, Ypres. 815 21" Liebaert, Langhemarck. 811 22e Deweerdt, St-Jnlien. 805 23* Lebbe, IJperen. 803 24e Liebaert, id. 787 25* Strooven, id. 777 26" Markev, id. 775 27° Baeyens, id. 771 28* Lebbe, id. 769 29* Verschoore, id. 765 30* Leboucq, id. 762 Aangewezen serie-duiven. 1* Prijs Monstrul, IJperen. 2" Markey, id. 3* Liebaert, Langhemarck. 4* Liebaert, IJperen 5* Hollevoet, Langhemarck. 6° Jansens, IJperen. 7* Lebbe, id. 8* Buseyne, id. 9" Varitomine, Passchendaele. Kermedaiijen met diplomas. I* Prijs D. Leboucq. Vitesse. 2" Monstrul. Série. 5* Vanhiesbrouck. Getal prijzen. 23 Augusli 1877. Waar staat hun hoofd en hoeveel hoofden hebben zij Dewijl het nu bewezen is dal, op St Bertinus en Sl Jans parochie, de Trompetzonde een afgrij selijke doodzonde is, welke moeten, op die paro chiën, de natuurlijke gevolgen dier doodzonde zijn Alwie zijnen kalechismus zoo wel kent als Jans helit kijker zal aanstonds antwoorden dat die af grijselijke zondaars, die noch katholiek noch zelfs geen kl isten meer zijn, geene absolutie kun nen bekomen. Dat is eene onwederleggelijke waarheid, welke St Jans en St Bertinus hoofden ons zeer dikwijls geleerd hebben. Ook zijn er op beide parochiën menigvuldige muziekketlers aan wie de Irompel-absolutie volstrekt geweigerd is geweest. Hoe komt hel dan, dat op die zelfde parochiën menigvuldige andere muzieketters der Philhar- monie zeer wel de trompet-absolutie bekomen hebben Is de Trompetzonde niet doodelijk voor eenieder Wat moet men doen omdat zij niet doodelijk zou zijn? Is St Pieleispi nning of andere pennin gen daar voor iets in Heeft God op die paro chiën zijne lievelingen of heeft hij zijne slechte en zijne goede dagen Wij zullen 't antwoord verwachten. Ten andere, eenieder weel dal de Eerw. lieer Pastoor van 0. L. V. Kerk de trompetzonde niet kennende, ook geen gebruik maakt van trompet- absolutie te geven of te weigeren. Daarom ont vangt hij met vaderlijke goedheid al de trompet- zoudaars en muziekheksen die, op de andere parochiën 't plankje voor den neus gekregen heb ben en verleend hun eenvoudig de oudmoden absolutie. Zou Jans kerkleeraar niet willen zeg gen, waar hel in de ware kerk van Christus geschreven staat dat, om katholiek en kristen mensch te zijn, men anders moet gelooven en doen op de Groote Markt dan inO. L. V. Kruisse en waarom de leering en di handelwijs van God dezelfde niet is, aan de noordzijde als zuidzijde van Pruts en Tisle Lamey's straatje Nog iets dat wij niet wel verstaan kunnen. M. de Pastoor van O. L. V. Kerk geeft, wel is waar, volle absolutie aan de weggeschopte muziekket lers die bij hem hunnen toevlucht nemen, alhoe wel zij stellig verklaren dat zij hunnen afslag van de Philharmonie niet willen geven! 't Is zonne klaar dat, volgens zijne leering, de trompetzonde niet beslaat. Hoe komt het dus dat hij nochtans de belofte vereisch: dal men niimand aanraden of bewe ger zal om zich lid der Philharmonie te maken?» Indien hij geen trompetzonde kent voor de weg gejaagde biechtelingen van St Jans en St Berti nus, moet hij waarschijnelijk die zonde ook niet kennen voor hunne vrienden of kennissen die zouden begeeren in de Philharmonie te treden en aangezien M. de Pastoor niet meer gelooft aan de Philharmonie-zonde dan aan de Tuiter-zonde, waarom doet hij ook de belofte niet doen: van niemand aanleraden zich in hel Tuiters-muziek te laten inbrengen 't Is misschien dat hij ver zekerd is dat niemand, of omtrent niemand, zich aan de Tuiterij wil verslaven Nochtans, dat is geene genoegzame rede om daarover in den biecht stoel te handelen. Ook begrijpen wij niet waar om hij zijne biechtelingen, die zich over 't stuk van muziekzonde niet komen beschuldigen, niet geheel en gansch daarop gerust laat Maar wij zijn geen der drie hoofden der poperingsche kerk. [Wordt voortgezet). Feesten te Antwerpen. Van Zaterdag was er reeds veel vreemd volk in de stad gekomen en er heerschte overal eene groote bedrijvigheid om de pallering, die men algemeen mag noemen, te eindigen. De stad is schoon versierd en er zijn straten die zich vooral door hunne prachtige en van goe de smaak getuigende versiering onderscheiden. Zoo kunnen wij noemen de oude Koornmerkt, de Groenplaats, de Hnidevetlersstraal, Zilversmede- straal, de Paardenmerkt, de Kunstboulevard en eene menigte andere straten die ik niet kan op noemen. Wat ook eene bijzondere melding verdient, dat zijn de zegebogens die opgericht zijn. Op liet einde van de Paardenmerkt staat eene kolom, die een ontwerp van monument voorstelt, welke men ter nagedachtenis van Rubens wilde oprich ten. Maar daar het monument een miljoen moet kosten en het gouvernement er niets wil in geven, zal het waarschijnlijk onderblijven. Het is de heer P. Dens, bouwmeester der stad, die het ontwerp gemaakt heeft. Hij verdient er stellig lof voor. Hel tweede stuk dat voor de feesten is opge richt, is de monumentale brug, in 1840 door M. Ferd. De Brackelter geschilderd, zij stelt nauwkeurig de oude Meirbrug voor en is omringd door 12 figuren en bekroond met hel beeld van Rubens. Zij staat nabij de Werf. De zegebogen op de Meire en Gemeenteplaats opgericht trekken aller aandacht. De eerste bevat een paneel, welke de burgemeester Rockox, Rubens een bezoek brengende, voorstelt. De tafereelen op de zij-paneelen verbeelden Rubens aan het hof van Spanje en de aanneming van Rubens in het Ltikasgilde. De schilders Delfosse, Niuhuys, Em. Vanden- bussche en Sibardt hebben die tafereelen ver- veerdigd. De zegenboog aan de Gemeenteplaats is een gedetikmonumenl, de algemeene hulde voorstel lende aan het hoofd der vlaamsche school, bewe zen. De standbeelden zijn door de heeren Joris en Fabri gemaakt. MM. Celos en Bernier hebben de dekoratieschildering gedaan en de heeren Malhys en Van Divoort hebben hel beeldhouwerk der dekors verveerdigd. Zondag avond waren die zegebogen met ben- galsch vuur verlicht, maar men mag zeggen nooit iets fraaiers in dat slach te hebben aanschouwd. De kanlale van Pieter Benoil en De Geyler, is zaterdag avond op de Groenplaats uitgevoerd, door J200 zangers en inslrumentislen. De uitvoerders bevonden zich op eene estrade aan het einde der plaats, van voren is eene ver hevene estrade waarop de meester plaats neemt en die juist op den laatslen slag van 8 ure, op den O. L. Vrouwtoren, met zijn maatstok teeken geeft om aan te vangen. Die stiptheid om op hel uur te beginnen, werd algemeen goedgekeurd, zooveel Ie meer daar er geene zitplaatsen voor de mannen waren en hel talrijk publiek al recht staande een ganscli uur muziek moest hooren. De uitvoering der kantate kan men voor zoo eene massa uitvoerders als zeer voldoende aan zien. Hel nieuw gewrocht dat M. Benoil geleverd heeft, mag onder zijne goede gerekend worden, ofschoon algemeen, en met reden, de opmerking gemaakt werd, dat hij sommige motieven zoo lang bewerkt en herbewerkt, dat het publiek en zelfs de uitvoerders er eenigzins door vermoeid werden. Wal een grooten bijval genoot, is de slotkoor van het tweede gedeelte der kantate, die het pu bliek medesleepte en herhaalde malen gebisseerd en door de aanwezigen medrgezongen werd. De uitvoering van dat gewrocht werd luid ruchtig toegejuicht en M. Benoil werd door den heer burgemeester üewael, die met geheel het college en den gemeenteraad in officieel kostuum, het Concert bijwoonde, geluk gewcnschi. De heer De Geyler, die de woorden gemaakt heeft, werd op de estrade gedragen en ontving insgelijks de toegenegen cn algemeene toejui chingen van het publiek. Na de uilvoering der kantate was het de fakkel tocht, dat was enkel goed voor de personen die deze stoel konden zien bij den aanvang, maar later ware het meerendeel der lichten uit, daal de weg welke hij moest afli ggen zeer lang was. Dit bracht toch veel volk op de been. Den zondag was de bevolking van Antwerpen zonder twijfel verdubbeld. Langs alle kanten kwam er volk toe en men kon met moeite op het middaguur door de voornaamste stralen wan delen. Maar Antwerpen zou men de stad der stoeten mogen noemen. De eene stoet volgde den andere. De maatschappijen die kampstrijden uitgeschre ven hadden, begaven zich met de prijzen van liet Stadhuis naar hunne respektieve lokalen en allen waren door muziekkorpsen vergezeld. Men bemerkte een stoet van visschers, van engelroeden voorzien, die zicli naar Sint-Job begaven om den kampstrijd voor hel vangen der meeste visschen aan te gaan. Hel bijzonderste en stellig het merkwaardigste da! er te zien was, dat is liet museum Plantyn- Morelus. De stad Antwerpen geelt voor dat museum 1,200,000 fr., maar hel is het weerd, want het zijn wezenllijke schatten die men er vindt. Manuscrilen, schoone gedrukte werken, leekeningen op koperen platen gedrukt, de kope ren gegraveerde platen zelven, geheel hel mate rieel eener drukkerij met verscheidene houten handpersen, die gereed staan om een vorm te ontvangen en gedrukt te worden. De kamer waarin de proeflezers zaten en de verbeterde proeven van dien lijd liggen er nog op de tafel. Verder tafereelen van Rubens en van andere voorname meesters, antieke meubels en de schoonste en zeldzaamste bibliotheek die men kan denken. In een woord, al die naar Antwerpen gaat moet het museum Planlyn-Morelus gaan bezoeken en die eenige kennissen van de boekdrukkers- kunst bezit, zal er eenige aangename oogenblik- ken doorbrengen. De prijs in den kampstrijd voor eene vlaam sche geschiedenis van de antwerpsche school, is verdeeld tusschen MM. Max Rooses en Vanden Branden. Men meldt ons ook dal M. Dillens, zoon van den betreurden schilder Adolf Dillens, onzer stad, den prijs van Rome in de Beeldhouwkunst heeft bekomen. Maandag om 10 ure had in de voorzaal van het Museum de overgaaf plaats van het marmeren borstbeeld van P. P. Rubens, Vervaardigd door M. Jules Pecher. De stoet heeft zich om 9 1/2 ure gevormd op de Groenplaats. Vooruit ging het muziek dei- Burgerwacht, dan kwamen de schilddragers dei- Academie de bestuurraad der Academie De gouverneur der provincie de burgemeester en schepenen en leden van den gemeenteraad afgevaardigden van het Institut de France, der Academie van Munich, de Royal Academy van Londen, rn der Academie van Belgie de afdeeling van Beeldende Kunsten, de leden van het Kunstcongres, en een overgroot getal primus sen onzer Academie, M. Leop. de Wa.-I, burgemeester, deed eene korte, maar krachtige redevoering, en toen de doek van het borstbeeld wegviel, bracht hij eene welverdiende hulde aan de kundige beeldhouwer M. Jules Peclv r aan wiens beitel en vrijgevigheid Antwerpen een nieuw meesterstuk verschuldigd is. Na den achtbaren burgemeester werden er nog redevoeringen uitgesproken door M. De Keyser, bestuurder der Academie van Antwerpen, dooi den afgevaardigde van den minister van binnen- landsche zaken, den bestuurder der Academie van schoone kunsten van Belgie, den secretaris van het Institut de France, door M. Charles Blanc, lid van het zelfde instituut, en door een afgevaardigde van Zweden. Het borstbeeld van Rubens in wil marmer, is

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2