POPERINGHE Een nieuwen gouverneur van West- Vlaanderen. Begraving van 1. Thiers. Stadsnieuws. ven die ik n zend blijven de mijne, en ik blijve er teenemaal en vrij verantwoordelijk voor, en ik zal u antwoorden. Nu begin ik uwe vijf of zes kolommen, puntje voor puntje te overloogen en te beantwoorden zoo kort als het zijn kan. Het walgt u personnaliteiten te schrijven en toch gij moet dit slecht wapen gebruiken, zegt gij. Gij waart dus overtuigd dat gij een slecht artikel gingt schrijven en gij hebt het algelijk gedaan. Dat heet ik wetens en willens kwaad doen. Voor mij, niets noch niemand zou mij brengen om te schrijven wat ik overtuigd ben slecht te zijn. Maar die walg bij u is niet ernstig immers, is het niet juist voor personnaliteiten dat ik nu recht heb te antwoorden in uw blad en nog voor personnaliteiten die iemand af schilderen gansch tegen de waarheid. Hier nu volgt het kort begrijp van geheel uwe antwoord gij zegtMen zou zich moeten toeleggen om zijnen man die men in het spel zet niet belachelijk te makendoor hem alle soort van dom- heden uiteen te laten doen. Ik ben de man die men in 't spel zet en domheden laat uiteendoen gij wilt zeggen doel uiteendoen, en daarom heet gij mij speelbalpailjas, Don quichotte, mario netgoe sulenz nog vele zulke edele namen Daarop antwoord ik eenvoudig weg, dat ik niemands marionetpailjas speelbal, of hoe gij het ook heeten moge, ben noch ooit zijn zal. Dat weet iedereen die mij kent, dat weet gij in 't bijzonder, heer Opsteller. Ja gij zelve bewijst het in uwen artikel, dewijl gij mij beschuldigt van hoogmoed, van met den kop in de lucht te gaan van verwaandheid. Mij dunkt, dit kan niet samen staan met speelbal te willen zijn en goe sul waarmee men doet wat men wil. Dat strijdt tegen malkandereen goe sul kan men doen doen wat men wil, maar een verwaande, een fiere kop, een hooveer- dige, dat niet, peis ik. 'T is waar gij zoudt kunnen zeggen dat men een verwaand man kan bedriegen en tot speelbal doen dienen, maar, dan zoudt gij van goe sul niet mogen spreken. Gij ziet hetgij verdoolt in uwe scheldwoorden, en stelt er te gader die ver wonderd zijn bijeen te staan. Eindelijk om nog meer te bewijzen door uwe eigene woorden dat ik geen goe sul noch speelbal ben er bestaat somtijds ruzie bij de groote der katholieke Fanfaren door u de Blauwe Kousen geheeten. Hewel daar ben ik zoo wat van de Commissie. Nu als ik en mijne vrienden zoo goe suis zijn, zoo gemakkelijk om tot speelbal te dienen, hoe kan er dan ruzie zijn dat, nog eens gaat niet te gader Als wij zoo gedwee tot speelbal dienen, alle ruzie is onmogelijk. Dat is voor het bijzonderste punt van uwen lanteernartikel, dat bestaat in mij uit te jouwen voor marionet, pailjas, speelbal, goe sul enz Daarmede dan ligt uw bijzon derste middel omver. Voor wat de domhe den of beter dommigheden betreft, die men mij schrijven doet, het vervolg zal het uit wijzen waar de dwaasheid t' huis behoort. De eerste dwaasheid, die gij mij ten laste legt, is van de wet niet te kennen. Het begin van mijnen brief heeft u daarop gerust ge steld, meen ik. Zie dus hier bovenNa mens de wet en zeg waar de dwaasheid t' huis is Verder spreekt gij over het hoofdpunt van onzen strijd, te weten de bedevaart. Gij zegt dat onze bedevaart eene pollichi- nelerij is, dat het eene apenkrullerij is, altijd voort even edel van taalIk, de goe sul, inderdaad, ik ben nog zoo eenvou dig van mijnen catechismus te gelooven en te volgen en als dat pollichinellerij is, of apenkrullerij gelijk gij tweemaal onnoozel zegt, van te gelooven dat men door vasten, bedevaarten en andere diergelijke zijne gebeden best aangenaam kan maken aan de heilige maagd zoo ben ik nog slaaf van die polhchinelerijdie apenkrullerijen ja, ik, de verwaande, de hooveerdigede fiere, ik ben trotsch het te bekennen maar gij, durft gij zeggen dat gij uwen catechis mus afkeurt en verwerpt Nu, wie van ons is er de dwaaste, ik die aan den Catechismus en aan de Roomsche Kerk geloove, of gij, die beide bespot en veracht en het niet opentliik bekennen durft Zijt gij de slimste, ik ben de recht zinnigste, maar tot verder bewijs geloof ik nog dat ik het alle twee ben, de rechtzinnig ste en de slimste want het voormij altijd slimmer is zijnen Catechismus te volgen dan hem te verwerpen. Gij zult mij zeggen, ik hoor het reeds, dat gij uwen Catechismus niet verwerptzoo moedig immers zijt gij maar dat gij ons, bedevaarders van Wesloutre, belachelijk vindt, en geëxploiteert ofwel medeëxploi- teerders, ofwel slaven van intriganten. In afwachting blijf ik t' uwen dienste capable. I.Iperen, ll»"- Septetnbre 1877. CH. MORTIER-BAZYN. Wij beklagen loch de menscheu die gedwongen zijn zulke beesligheden uil te kramen. Ten naaste weke het 2de deel van den brief want hij te lang was. De heer ridder Leo Ruzelte, arrond- dissements-eommissaris te IJperen, is tot gouverneur van West-Vlaandercn be noemd, in vervanging van M.Vrambout, overleden. De Moniteur brengt ons dat nieuws aan, dat stellig met verwondering zal vernomen worden, want de nieuwe gou verneur is een der onbeduidendste be stuurders die gekend zijn. Wij twijfelen niet of M. Ruzette is gouverneur benoemd, om te IJperen eene andere krealuur van het ministerie, die meer invloed heeft, als arrondisse- ments-kommissaris te kunnen plaatsen. Stad Gent. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. De kiezerslijsten moeten geafficheerd blijven in al de gemeenten van IS tot 50 Augusli, en zij moeien de uitnoodiging behelzen aan de burgers die zouden meenen opmerkingen te moeten maken, zich ten dien einde, te vervoegen bij het schepen kollegie voor den 50 Augusti. Deze lijsten zullen alsdan voorgoed gesloten worden den 5 September door het gezegd kollegie, en ahvie onwettelijk ingeschreven, vergeten of uitgeschrapt zou zijn of anderzinls. mag tot en met 2d September bij de Permanente Depu tatie reclameeren. Zoo ook kan iedereen, die zijne poli tieke en burgerrechten geniet, voor wat aangaat de arrondissementskantons of gemeentelijsten, op dezelfde wijze re clameeren en binnen hel zelfde tijdver loop, tegen de onbehoorlijke inschrijvin gen, uitschrabbingen of nalatingen. De personen die meenen uit hoofde der hierboven aangehaalde schikkingen, reclamalien te doen te hebben, kunnen, voor meer gemak, mondelinge of bij geschrifte, zich adresseeren aan den heer Voorzitterder Vereeniging; hunne mede- deelingen zullen als vertrouwelijk aan zien worden en aan alle gegronde reclamatienzaler gevolg gegeven worden, zonder eenigen onkost of eenig achterge loop voor de reklameerders. IJperen, 16 Augusti 1877. De kiezers waarvan men de uilschrab- bing zou vereischen voorde Permanente Deputatie, zijn verzocht hunnen verwit- tigingsbrief, binnen de 48 uren, aan den voorzitter, den ondervoorzitter of den sekretaris der Liberale associatie te laten geworden. Hunne rechten zullen gratis verdedigd worden zoowel voor het Collegieals voor het hof van Beroep van Gent. Schoolpenning.-Vorige lijsten, 10,243-59 Een soupé heersens en souzen, 1-10 Avondmaal der ware Halve Kiloijes in de estaminet Le Comte de Hainaut, 1-31 iSKS Niettegenstaande de geweldige regen, hadden zich het grootste deel der afvaardigden dergroote steden der provincie van 's morgens af naar de St. Joorisplaats begeven; al de studenten hadden zich op de Yinlimilleplaals vergaderd. De doortocht was niet verboden voor hetSterf- huis, maar men mag er niet voor blijven staan. Kommissarissen,aangeduiddoor de familie,een wit armband dragende, hebben in den stoet die zich des middags op weg begaf, goede orde ge houden. De lijkwagen is dezelfde die gediend heeft tot de begraving van den graaf de Morny, van SI. Billault, van SI. Picard enz.hij draagt op de vier hoeken engels met zilveren vlegels en is van groote pluimen voorzien hij wordt voort getrok ken door 6 paarden die een rijk dekkleed droegen en waarvan de 2 eersten bij den toom door 2 pikeurs in groote livrei geleid worden. De rouw werd door den heer generaal Charle magne, neef van den overledene, in groot unifo. m, en M. Roger, van het Noorden, opgeleid. Vervol gens kwamen de senateurs en een aantal afgevaar digden. Ieder voorzitter cener afvaardiging droeg eene immortelle kroon. De kerk van Onze Lieve Vrouw van Lorette was gansch met zwart bekleed, tot zelfs de orgels toe. Sleer den 500 waskaarsen brandden onder de beuk. De dienst was een der plechtigste en duurde niet min dan twee uren. Alsdan begaf de stoet zich langs de Lepelletier- straat, naar de boulevards langs voorbij de Wa- terkasteelplaats, vervolgens de boulevard Voltaire en de Roquettestraat. Bij het uiteinde der Lepelletierstraat op den boulevard werd den stoet door talrijke kreten van ii Leve de Republiek ontvangen, die her haald werden bij het voorbijtrekken der senateurs en gewezen afgevaardigden der Wetgevende Ver gadering, achter dewelke SI. Gambetta stapte. Al de magazijnen waren gesloten tijdens den stoet op weg was. In de Voetwegslraat ontwaardden men een aantal huizen dezelfde opschiften: Nationale rouw: dragende. Drijkleurige vaandels met een rouwfloers om geven, versierden de vensters. Niettegenstaande het slecht weder waren de straten en de boulevards opgepropt met volk. Overal was de doorgang voor de rijtuigen ver boden. De ordedienst werd gezamenlijk gedaan dooi de policie en door de troepen. Meer dan 2,000 agenten van policie waren te been alsmede al de politie officieren der arron dissementen van Parijs. IJperen, 15 September 1877. STERFGEVAL. Vrijdag laatst, ten 8 ure 's avonds, is overleden op zijn buitengoed, M. CARTON- IlYNDERICK, oud-burgmeester der stad IJperen, vader van den gewezen Arrondis- sements-Commissaris, M. Henri Carton. De dood van den doorluchtigen overle dene maakt eene leemte open bij de liberale partij, welke moeilijk om aanvullen zal zijn. Zijne onuitputtelijke weldadigheid en zijn menschlievend hart zal voor velen een onherstelbaar verlies zijn. Alhoewel deze treurige gebeurtenis van over eenige weken bij iedereen als onver mijdelijk scheen, nogtans werd de mare, dezen morgend in stad verspreid, met ver slagenheid vernomen. Wij zullen in ons toekomende nr breedvoeriger zijn. Volgens men ons verzekerd zou de be graving plaats hebben op Dinsdag aan slaande. Uitgaven tot heden, Et lij ft in kas tV. 10,346-00 8,012-95 2,833-05 Ons Belfort. - Volgens onze jaarboe ken was het in 1310 dat Robrecht van Belhune, Graaf van Vlaanderen, de oprichting onzes Bel- forls gebood, waarvan hel hout uit Engeland kwam en dat, volgens het gezegde der mannen van dien tijd, onbederfelijk was. Men plaatste bo ven den Toren een koperen Draak,als zinnebeeld der beschermingen het behoud der gemeente. Den 1" October 1478, werd door Jan Van Be- veren het klokkengespel ingehuldigd. In 1572, den 29 April gedurend een feilen wind en donder werd het bovenste van den Halletoren vernietigd en de Drake werd van zijne spil gerukt, die schade werd hersteld en vernieuwd den 9 Decem ber 1(192 door baas Vandenpeereboom, koper slager in de Zuidstrate (Rijselstraat). Deze Draak woog 56 pond en kon een halve tonne water in houden. Het was een genaamde Popelier die hem opsteldehij ontving van het Magistraat van IJpereen zilveren beker tot belooning dezer stoet- moedige daad. In 1819, tijdens het bezoek van Koning Wil lem I, werd den Draak gedeeltelijk herniewd en herverguld, alsook de duiven, die omtrent 52 kilos wegen. Na dat den Draak door de kordewagen-cruij- ders (Biervoerders-genootschap) gedurende eenige dagen in onze stralen rondgedragen was gew eest, werd hij terug op den Halletoren geplaatst, door Zekeren De Chièvre, slads-kuechl. In 1861toen men den donderscherm plaatse, liet men hem nogeens naar beneden, zonder eeni ge herstelling eraan le moeten doen. Den Vrijdag, 7 September, ten 2 ure nanoen, werd hij op nieuw nedergelaten en in de Stads werkhuizen geplaatst (noord-onderste gedeelte der Ilalle, rechtover de zij-deur van St Maartens kerk). M. Amand Dethoor, gelast met de noodige herstelling aan onzen oudsten burger, heeft er het jaartal 1877 op geslagen, uit herinnering voor ons nakomelingschap. Ongeval. Zondag namiddag heeft er op eenen afstand van omtrent 800 meters on zer statie van den ijzeren-weg een ongeval plaats gehad dat de ergste gevolgen kon hebben. De trein van 4 ure, uit Korlrijk alhier aanko mende, was in den draai bij de Belle Alliance, en in volle vaard, toen het locomotief slootte te gen zes vaarzen welke zich op de ijzeren baan be vonden. Drij der koeibeesten werden op den slag gedoodigd en in stukken gereden, en de drij an dere vreedelijk gekwetst. Twee ervan heeft men dadelijk moeten afmaken. Gelukkiglijk bepaalt zich het ongeval op stoffelijke schade. De reizi gers hebben eenen schok gevoeld, doch de trein kon ontriggelen en groote ongelukken gebeuren; zij hebben het dus schoon ontsnapt. De vaarzen behoorden toe aan den landbouwer Vereecke-Debruyne, wonende op St Pielers-bui- ten. De beesten waren met geweld uit de weide ge broken, tol zooverre dat er eene hare hoorns tus- schen de afsluiting gebroken had. Burgerwacht. - Maatschappij cijbel- schutiers. 8e en laatste schieting van 'tzomer- saizoen. 10 September 1877. Verscheidene leden der Maatschappij Les Francs Tireurs van Poperinghe, hebben met welwillendheid aan dezen Prijskamp deelgenomen. 1. Lesaffre, A. 2. Vandermarliere, L. 3. Deweerdt, C.—- 4. Dumon, A. —5. Beheyt, L., Poperinghe. 6. Iweins, A. 7. Sansen, A., Poperinghe. 8. Ligy, A. 9. Swekels, L. 10. Gaimant, A. Zclfsinoord. - Claeys, soldaat bij het 2' regiment Gidsen, alhier in garnizoen, heeft den II" dezer zich zelve omhals gebracht bij middel van een mes waarmede hij zich wonden om den buik en keel heeft toegebracht. Men zegt dat hij den 12 dezer voor den krijs- raad moest verschijnen. vandenl" tot den 14n September 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 3) Vrouweiljk id. 7) 'ezaroenlO. Borreman, Amandus, kladschilder, en Honck Rosalia, kantwerkster, Hugebaert, Petrus' hovenier, en Roosebeke, Emerenlia, diensmeid. Harteel, Maria, 16 jaren, Vleeschhouwerstraal. Plancke, Clemenlia, 63 jaren, kantwerkster, weduwe van Felix Lecleere Meenenstraat. Bertcn, Juliana, 57 jaren, zonder beroep, echt genote van Hendericus Dedours, Meenenstraat. Talion, Carolus, 72 jaren, zonder beroep, echt genoot van Maria Boury, Kalverslraat. Cle ment, V'irgenia, 54 jaren, naaister, echtgenote van Franciscus Dobhelaere Meenenstraat. Claes, Nicolaus, 24 jaren, ruiter bij het 2e Regt. Gidsen Tegelstraat. Dewaele Joanna 73 jaren, koopvrouw, weduwe, van Fredericus Savits- ky, Rijsselslraat. Deneckere, Julia, 61 jaren, zonder beroep, weduwe van Leo Vandermeersch, Vleeschhouwerstraal. Sergent, Anna, 82jaren, zonder beroi p, weduwe v in CharlesFache, Elver- dinghestraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 4) f de 7 jaren Vrouwelijk idem 0) LIBERALE YEREEAIGING VAN HET ARRONDISSEMENT IJPEREN. 13 September 1877. (Overgeblevene korresponden tie). Maar zwartjes, lieve vrienden, zult gij u toch nooit vermoeien over de Philharmonie te predi ken? Indien gij niet ophoudt, zullen wij welhaast te veel leden krijgen en boven de duist, zal men geene meer aanvaarden. Wij zijn nu alreeds tot het getal van 729 eer leden, te voegen bij het personeel der muziek, de trommelaars en klaroenen, bevattende 85 mannen en wij naderen van de duizend I Nog wat sermoenljes, nog wat van den duivel maken, zwartjes, en wij zijn er. Toe dan, jongens, couragie Preekt liever, zooals de Krulle zondag acht dagen deed, van de hoppe. Men zegt somtijds gekruld liair, gekrulde zinnen, ei wel 't is hier 't geval. Hoor, Poperin- ghenaars 'l gene dat de Krulle uitzwatelde Er zou beter, zei bij niet een knop op gansch Poperinghe geplokt zijn dan ééne zonde zou ge beuren ter oorzaak dezer plok. Dat zijn wenschen van een gekrulden zot hij heeft schoon klappen, hij wint gemakkelijk zijne oordtjes met wat keukenlalijn uit le schreeuwen en arm vlaamsch te vertellen in zijne kuip. Hij zou veel beter meer aandacht stellen op de zonden gepleegd dooi' zijne gekruinde medebroe ders, en paters en broerkens, voor wie welhaast men de rasphuizen zal moeten vergrooten, indien het getal veroordeelingen alzoo blijft voortgaan. Zoodan, Krulle, bemoei u niet met het plokken der hoppe en kuischt uwe eigene hoven vooralleer gij u bezig houdt met de hommel-hoven der boeren. !T vuilblad heeft bittere klachten laten hooren omdat het muziek van Bergen eene serenade gegeven heeft aan M. Van Morris, dal is de men-

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2