Gazelle van 'I: arrondissement IJperen. .V 809. 16e Jaar. Zondag 23» September 1877. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN ABONNEMENT: Het geloofd manifest van maarschalk Mac-Mahon is in den Journal officiel verschenen. De maarschalk is in datsluk duidelijk en men magzeggen ook persoon lijk. Dit manifest is een zeer jammerlijk stuk, dat voor Frankrijk en voor Europa erge gevolgen zou kunnen hebben, ware het niet dat wij er enkel eene bedreiging in zien, die de schrik welke de ministers bevangt, alzoo heeft doen spreken. Maar als geheel Frankrijk aan den maarschalk, door zijne eenparige stem ming zal getoond hebben dat het noch van zijne politiek, noch van zijne minis ters niet wel, zal hij wel verplicht zijn te handelen naarden wildernatiehoegroote sabelman hij ook is. De maarschalk zegt wel duidelijk in zijn manifestIndien de kiezingen naar mijnen zin niet zijn, zal ik mij niet on derwerpen of mijn ontslag niet geven. Maar dat hij dan niet zegt dat hij de Grondwet wil nakomen, wantdat is eene lengen. Als hij zich niet wil onderwerpen aan den wil der natie, dan werpt hij het grondwettelijk regiem geheel omverre en is hij in opstand tegen de wetten des lands. Dat de kiezers hunne plicht doen en Mac-Mahon zal zich wel tweemalen be denken eer hij een staatsaanslag waagt. M. Gambelta heeft zijne dagvaardiging ontvangen om heden (Zaterdag) voor de iOe kamer le verschijnen. O ORIiOGSTI .11) INGE N. Berlijn, 17 September. Het russisch gouvernement heeft het laatste gedeelte verkocht van de oostersche leening aan 89. De uitgifte der papieren roebels is gedurende de afgeloopene week met 30,000,000 vermeerderd. Sedert het begin van den oorlog heeft men voor 178,000,000 roebels uitgegeven. St-Petersburg, 18 September. Officieel. Uit Gorni Studeni wordt van 17 dezer gemeldt dat de insluiting en het be schieten van Plevna voortduren. De batte rijen, gesteld op de positien door den groot hertog gekozen, brengen den vijand groote schade toe. Generaal Radetzky meldde uit de Chipka- pas dat na een bombardement van vijf dagen de Turken onverwacht, ten 3 ure 's morgends storm liepen op bet fort St-Nikolaas. Ten vijf ure had de aanval over de gansche linie plaats; 20,000 man turkschetroepen namen er deel aan. Namen gevecht van negen uren werd de vijand met onzaggelijke verliezen afgeslagen. Het verlies der Russen bedroeg aan gewon den 10 officieren en400 soldaten, aan dooden 100 man, waaronder de vleugel-adjudant MestscherikyDe overste Liaschalinkoff werd licht gewond. Konstantinopel, 18 September. Een officieel bericht logenstraft de tijding omtrent het ontruimen van den Chipka-pas door de Russen. Men meldt dat de brigade van Salish Vessel, die de Russen uit 't fort St-Nikolaas dreef, na zes uren de plaats bezet te hebben, haar om strategische rede nen ontruimde en zich terug trok. Chevket pacha zet zijnen tocht voort naar Plevna. De Sultan heeft Osman pacha geluk gewenscht. De Russen hebben te Chipka versterkingen bekomen. Rucharest, 18 September. Uit eene depeche van generaal Radetzky blijkt dat de Turken, die zich meester hadden gemaakt van het fort St-Nikolaas in de engte van Chipka, en vervolgens den aanval alge meen poogden te maken, eindelijk de ver- overdepositie hebben verloren en met groote verliezen zijn teruggedreven. Cettinje, 19 September. Het vrij vertrek is aan het turksch gar nizoen van Bilek toegestaan geworden. De Montenegrijnen wenden zich naar Stoclac. Te Trobinje en te Mostar bereiden de Turken hunne verdediging. De operatien der motenegrijnen tegen de vestingen van Nezdré en Zlostrup (passen van Duga) zijn begonnen. Den 18 September geschiedde in Sint-Maartens kerk de plechtige uit- vaard van M. Henri Carton-FIyn- derick met al de eere verschuldig aan den uitstekenden man, die vóór 1830, als Burgemeester, aan onze stad, zulke belangrijke diensten bewezen heeft. De stoffelijk overblijfsels waren 's avonds te vóóren, naar stad, in zijne woonst, in de Recollette-straat, over gebracht geweest van zijn buitengoed alwaar M. Carton overleden is. Ten tien ure werd het lijk weggehaald. Een onnoemlijke en treurige stoet vormde zich alsdan. Het muziek der knechtjens-wee- zenschool gevolgd door het muziek des korps-pompiers stapten aan het hoofd de mannen van dit korps, ingericht in 1827, door M. Carton, vormden de haag, onder de orders van hunnen hevelhebber M. Valcke. Op de kist, ten lijve gedragen, had men drij groote kronen en de eertee- kens van den overledene geplaatst. M. Vanheule, Burgmeester van IJperen, M. Iweins, fTokureur des Konings en Voorzitter van onzen Akademie van schoone Kunsten, M. baron Durutte, dienstdoende Voor zitter der Burgerlijke Godshuizen en M. Charles Beke, lid van deze admi nistratie, hielden de hoeken van het baarkleed. M. Henri Carton, zoon van den overledene, volgde eerst het lijk Dan de talrijke bloedvrienden en afstammelingen van M. Carton Dan de heeren Burgmeester, Sche penen en Raadsheeren der stad De Bestuurders der Burgerlijke Godshuizen en van het Bureel van Weldadigheid De Bestuurder en de Bestuurleden van den Akademie van schoone Kun sten. Dan eene ontellijke menigte, waar onder men aantrofde burgerlijke en militaire Overheden, de notabelen en om zoo te zeggen geheel de bevol king onzer stad. Een groot getal personen gekomen uit de omliggende dorpen en uit vreemde steden en gewesten waren in den stoet gemengd. De menigte die eene laatste hulde was komen brengen aan den betreur den overledene, en eene blijk van liefde en toegenegenheid wilde toonen aan de bedroefde familje, was zoo groot dat zij moeite had plaats te vin den in onze groote kerk van Sint- Maartens. De lijkdienst werd gedaan door den heer deken Boone. Het besturende personeel en al de kostgangers van al de gestichten door de Ïïospicen beheerd, hadden plaats genomen in den middenbeuk onzer hoofdkerk. Meer dan achttien honderd personen zijn ten offer gegaan. Deze offerande heeft meer dan eene halve uur ge duurd. Na den lijkdienst, de stoet heeft zich traagzaam langs de Groote Markt naar het algemeen kerkhof begeven alwaar de grafkelder der familje Carton zich bevindt. De lijkbaar werd gedragen tot op het kerkhof, en de muzieken oefen den beurtelings doodmarchen uit. Geheel onze bevolking verdrong zich op den doortocht van den rouwe-stoet. Twee redevoeringen werden op het kerkhof uitgesproken eene door M. baron Durutte, in name van het bureel der Burgerlijke Godshuizen en des noodlijdenden waarvan M. Carton gedurend meer dan 50 jaar den vriend en den beschermer was, en eene door M. onzen Burgmeester in name de Regentie en van de In woners van IJperen. Daarna hebben arm en rijk het kerkhof verlaten en met een benepen hert de stad binnengerukt, na door hunne aanwezigheid eene laatste hulde gebracht te hebben aan de nagedachtenis van een rechtschapen man, waarvan het aandenken en den naam in de jaarboeken der stad zul len blijven geschreven staan alsook in de herten van allen die hem ge kend hebben. Na den lijkdienst,werden de armen ook niet vergeten, want eene over vloedige uitdeeiing brooden, koeken en aalmoesen werd hun gedaan. Ziehier de lijkrede door M. Van- heule Burgmeester der stad IJperen op het graf van M. Carton uitge sproken BureelDixiiiiideslcaat, 20. 10 ccsitlctaeu den regel. 15 centiemen «leu regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 's ja:ir.<* voer «le stad. fr. 4 -50 voor geiaeel Belgae. Buileniandsche verzendingen,'l port daarboven. 10 ccciticsiie» het Misinmcr. Men schrijft in op ai de poslbureelen. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Póperinghe-Hazebrouck. 6-50. - 12-07. - 6-50. Poperinghe. 6-50. - 9-07. - 12-07. - 5-57. - 0-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-46.- 11-20. - 2-35. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Langhrmarck, den 2aterdag, 5-50. Mijnheeren, Vooraleer men deze doodkist in het graf laat zinken waar rond ik eene familje in den rouw vergaard zie, erne ontelbare menigte, haar leet deelende en, vol eerbied, aan den overledene een laatsten blijk van toegenegenheid en erkentenis koomt geven, gedoog dat ik nog eenige oogen- blikken deze treurige plechtigheid verlenge om hier de tolk te zijn van het stedelijk bestuur en van geheel de stad. Indien hel den plicht mij niet oplegde, ik zou dit treurig voorrecht afgestaan hebben, want, Mijnheeren, ik heb u eene loopbaan af te schilde ren welke tot run tijdstip klimt door velen onder ons onbekend, eene zoo wel vervulde loopbaan dat er een boek zou noodig zijn om dezelve te beschrijven en eene welsprekender stem dan de mijne om er de bijzonderste phasen weerdiglijk van af te schetsen. Maar dezen plicht vervul ik met vertrouwen, daar gij allen zelve de verdiensten hebt kunnen waarderen van dezen waarvan wij het verlies be treuren, en omdat de overeenstemming van ge voelens die ons alhier vereenigen voor dit graf, aan mijne onbekwaamheid zullen vergoeden. M. Carton werd te IJperen geboren, den 8 Maart 1791 zijne eerste jeugd was getuige der zware gebetu li dissen die geheel Europa ont roerden Na ernstige studiën gedaan te hebben, trad hij van sedert 1817 in de publieke bestuurzaken, waarin hij tot hel einde zijner dagen gebleven is. liet zelfde jaar den 16 Angnsti, werd hij stedelijk raadslid genoemd, den 17 September, lid van 't bureel van Weldadigheid en den 6 April 1818 schepene. Onze oude stad had ook zeer geledeh van de schokken die de wereld hadden doen wankelen. De fransche omwenteling had er alles verhield, en, onder de eerste besturen die haar volgden had men niets hersteld. De verschillige diensten waren verwaarloosd maar, met hel aankomen van den jongen bestierder, al de zaken der stad ontvingen eene goede wending. Lid der pro vinciale Staten, den do Juni 1820 benoemd lid der commissie ten overzicht van de gemeente reglementen den 19 November 1822 opziener van 't lager onderwijs in de 2" afdeeling van Weslvlaanderen den 25 Juli 1825, hij onder scheidde zich door zijnen moed en zijn vernuft alsook in het groot deel dat hij nam aan de wer ken van de verschillige coliegien waarvan hij dee: maakte. In 1826 werd hij Burgmeester benoemd, bediening welke hij lot de omwenteling van 1830 vervulde. Wanneer men de akten lijst doorbladert van het tijdvak in hetwelk de edele afgestorvene deel maakte van het gemeentebestuur, men is getroffen over zijne wonderlijke werkdadigheid en zijn geest van initiatief. Overal en in alle vakken ziet men dat hij aldaar zijn hand aangelegd heeft. De diensten dei- wegen, der openbare gezondheid, de stadsverlichting, der reglementen op het oklrooi, de openbare weldadigheid, niets verloor hij uit hel oog elke dienst werd door hem mer kelijk vei beterd. Het is hij die in 1827, het korps pompiers inrichtte, en het op eenen voet stelde die er latei- een modelkorps van maakte. Hij stelde den berg van bermherligheid op eenen nieuwen voel en richtte er eene spaarkas in. De akademie van schoone kunsten werd ook teenemaal veranderd, en gedurende 60 jaar, heeft hij al zijne zorgen aan deze instelling toegewijd.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1