POPERINGHE De Lanteern. Stadsnieuws. Gebrek aan plaats heeft ons zondag laatst belet wat breeder over de brieven van mijnheer Mortier te bandelen. Gelijk wij zegden, mijnheer Mortier en is niet genezen T'erger voor hem. Mijnheer Mortier wilt opperwaarduit houden staan dat het hij is die de brieven schrijft.... Och heere toch! Sedert wan neer zou mijnheer Mortier de noodige kennissen vergaard hebben om geheele kolommen vol te schrijven en ton nog zonder, of bijna zonder faulen Na dat die fraaie jongen naar 't kollegie is gegaan genoeg om behoorlijk zijnen naam te zetten en misschien een weinig vlaamsch of fransch te kunnen lezen en schrijven, en heeft lot heden niet anders meer gedaan dan geklopt op koperen blek!.... Of zou hij misschien al die we tenschappen vergaard hebben sedert de weinige jaren dat hij een hoogen hoed draagt en mijnheer geworden is?... Wij twijfelen er aan. Ten anderen, wij zijn in hel bezit der stoffelijke bewijzen dat zijne brieven door een ander geschre ven en slechts door hem onderteekend zijn; wij zullen waarlijk moeten eindi gen, om hem te overtuigen, met dezelve voor de vensters van ons bureel te doen exposeeren. Daaruit volgt dat mijnheer Mortier geen hel minste recht heeft van op te spelen (of liever, te laten opspelen) omdat wij hem paljas, marionet, enz., getijteld hebben. Want als men ....sim pel genoeg is om, zonder schaamte en op de klaarblijkendstc wijze, zijnen naam te verhuren aan eenige pootspelers, die er van gebruik maken om leute te houden op zijnen rug, men verdient tienmaal paljas, marionet, enz., genoemd te worden. Mijnheer Mortier spreekt aanhoudend van zijn reclil namens de wel!... en hij heeft de pretentie ons te leeren wat het recht en de wet zijn. Mijn fraaie man, 'k en wiste niet dat gij, met buizen uit te kloppen, de wetten en het recht geleerd had; in alle geval hebt gij ze op eene aardige manier geleerd. Waar hebt gij gezien, als 't u belieft, dal wij hel zelfde letter moeten gebruiken voor uw antwoord te drukken als dit van hel artikel waaraan gij ant woordt? 'K zou ook willen welen hoe dal gij ons zoudet beletten van tusschen uwe reken de bemerkingen te doen wel ke wij geiadig vinden, en eindelinge dat gij ons de plaats zoudet aanduiden waar wij uwe ratelinge moeten drukken? En indien gij zoo wel de wetten kent, o fijne doctor, hoe komt het dat gij niet en weet hoe men eene beteekening per huissiere dient te doen? Geeft men, zoo als gij het gedaan hebt, een gesloten brief aan eenen huissier, die hem des avonds, ten 9 ure in ons bureel gaal be stellen, met rieske van geknipt en aan veel franken boete veroordeeld te wor den, om het verzenden van brieven dat door den Staat alléén toebehoort uitge oefend te worden Wij en vereisehen al die formaliteiten niet, alleenlijk willen wij loonen dat het maar flauw en is voor nen kenner van wetten en rechten, een huissier in Com- missionnaris te herschapen! Hetgeen ook nog al geestig is in den brief van mijnheer Mortier, 't is hoe hij gedurig in strijd is met zijn eigen zelve. Voorbeeld: hij beschuldigt ons te vis- schen naar de derden persoon die zijne brieven maakt, en, eenige reken hooger, zoekt hij zelve te raden wie het is die hem voorgaandeltjk zoo fijn zijne bolle gewasschen heeftmijnheer Mortier, ik geloof dat het u zeer onverschillig moet zijn van wie gij uwe verdiende za ligheid krijgt: de persoon des schrijvers doet niets ter zake en uwe zinspelingen en komen hier in 't geheele niet te pas. Gij zijt mis, fraaie man, uwe beulen zijn degenen niet dien gij peinst, en, wildet gij een oogenblik nadenken, gij zoudt begrepen hebben dat iemand die, vol gens het Nieuwsblad, geen twee reken vlaamsch kan schrijven zonder fauten, volstrekt onbekwaam moet zijn om aan uwe onberispelijke en zuivere proza te antwoorden. Het overige van uw geratel, waarin men u doet spreken van catechismus en roomseh geloove, is dibbegezeever en geen antwoord weerdig. Niet te vrede met doctor in de rech ten te willen zijn in het eerste deel, gij zoudt in het tweede de pretentie hebben doctor in godsgeleerdheid te zijn!.. 'T is wat veel doctoraten voor nen mensch die van zijn leven niet anders gedaan heeft dan buizen maken.... en lanleerns Nu, nog een woord, om voor vandage t' eindigen Gij hebt schoon te zeggen, in twee ko lommen proza, ik ben niemands mari onet,» wij hebben u genoeg bewezen dat gij het zijt, en of beweerdet gij honderd duizendmaal dat gij een groot versland zijl en een grootmoedig karakter hebt, wij zullen u honderd duizend keeren ant woorden, UWE brieven op tafelGij zijt eene marionet in de handen der papen. En voor wat uw recht aangaat, het is zoodanig stellig dal, indien gij nen naas ten keere niet beleefder en zijten gij al- zoo nog den air wilt hebben van mees ter te spelen iu onze kolommen, wij UWE proza, met of zonder huissier be steld, recht naar de maan zullen zenden. Maar, indien gij beleefd zijt en betame lijk antwoordt, wij zullen met veel ple zier uwe bolerhammekens ontvangen, of en ware het maar om ze u te boteren ge lijk of hel zijn moet. Zoodan, salut, lol nen naasten keer, ostjoun zal blieven. BEZOURS. P. S. Tijd en plaats ontbreken ons om vandage het overige van den brief over te nemen. BURGERSTAND Sterfgevallen. Het onderwijs wekte ook zeer zijne bezorgd heid. Het is hij die voorzat in de oprichting van het stadskollegie, en die de grondslagen legde der gestichten van 't lager onderwijs voor de werkende klas, alle welke gestichten nog bestaan en niet opgehouden hebben aan te groeien. Nogtans de financien onzer stad waren in een bedenkelijke n toestand eene schuld van meer dan een miljoen belemmerde den gang van het bestuur in wat het wilde aanvangen voor het inbrengen van verbeteringen. Door zijn wijs beheer en zijne gelukkige berekeningen, werd deze schuld welhaast gedoodigd, daardoor de taak zijner opvolgers vergemakkelijkende voor het werk der verbeteringen dal hij aangepakt had. Het is ook onder zijn wijs bestuur en aan zijnen vindingsgeesl dat men ernstig heeft begonnen aan de herstelling onzer Halle. Dit schoon gebouw werd verwaarloosd et blootgesteld gela ten aan de vernieling van den tijd. Het grootste gedeelte zijner versieringen werd verbrijzeld, onder voorwendsel dat zij de zinnebeelden waren van 't despotism. De standbeelden van hunne voetsteenen gerukt werden op de Groole Markt aan stukken geslagen, tot zelf de leeuw, die in zijne klauwen den schild der stad hield, als symbool der gemeente-vrijheden, vond geen genade voor de blinde volkswoede. M. Carton, legde zich toe om dit gedenkgebou w te onttrekken aan den bouwval waaraan het als ten prooi was gegeven, en na de noodige verzekerings- en bewaringswerken, begon hij de eerste herstel lingen. Zulke schitterende diensten hadden den naam vanM. Carton in onze stad onder het volk lief gemaakt hij had de algemeene achting verwor ven, en den 4 Juli 1829, werd hij benoemd als ridder van het order van den Nederlandschen Leeuw. De Belgische omwenteling van 1830 kwam hem plotselings in zijne administratieve loopbaan tegenhouden. Anderen dan ik, Mijnheeren, zullen u zeggen dal M. Carton van dit tijdstip af tot het einde zijns levens, zich opgeofferd heeft om het lot der armen te verzachten en lot de bevestiging van den schitterenden financieelen stand onzer Gods huizen. Maar, indien de politieke gebeurtenissen hem de openbare bedieningen had doen verlaten, bleef hij toch, voor wat het publiek welzijn be treft, een welverdienden invloed behouden. De juistheid zijns oordeels, zijne groote kennissen en zijne ondervinding, zijn hoffelijk en aangenaam karakter, de vastheid zijner grondbeginsels, zijne rechtveerdige en edele gevoelens vermeerderden meer en meer den eerbied en het vertrouwen waarvan hij het voorwerp was, en hielpen groo- tendeels medewerken in het verwezenllijken van den vooruitgang waarvan hij de grondslagen gelegd had gedurend den korten deur zijner administratie. Iu zijnen frisschen ouderdom had hij het zeldzaam geluk de overgroote volksliefde te behouden die hem zijn schitterende hoedanig heden in zijne jongheid verworven hadden. Het is om zijne lange en goede diensten te beloonen dal, bij koninklijk besluit van 18 Octo ber 1875, het gouvernement hem met het Bur gerkruis van l,te klas vereerde. Het gemeentebestuur willende het aandenken van dezen vveerdigen magistraat en burger ver eeuwigen, besloot zijn portret in zijne zittingzaal te plaatsen. Zijne beeld ten is is daar om aan onze nakomelingen den man te herinneren die gedurend meer dan eene halve eeuw de moedige en aange kleefde verdediger was hunner belangen en hun ner rechten. De man is niet meer de tijd zal zijne beeld- (enis ook vernielen maar wat niet kan vernield worden het zijn de vruchten zijner lange en eervolle loopbaan en de erkentenis zijner mede burgers. Het is als de tolk hunner innige gevoelens dat ik hier op zijn graf kom plaatsen de schoonste kroon welke men hier op aarde betrachten kan, kroon van eerbied, toegenegenheid en smart, gevlochten door de handen van rijk en arm, oud en jong, door de handen eener gansche bevol king, vereenigd in een en het zelfde gevoel, dit der diepste dankbaarheid. In ons naaste nummer zullen wij de redevoe ring, uitgesproken door den heer Baron Durutte, aan onze lezers mededeelen. IJperen, 22 September i877. Schoolpenning.-Vorige lijsten, 10,515-09 Boite de l'Estaminet de 5 Posthoorns t l-15 Une crotite etun Maladorde StSébastien 1-00 Omdat de lanteernman 0-10 eene toekomende keer 0-10 zijn hoedje zou afdoen 0-10 als hij gedurende de serenade 0-10 Mijnheer den Gouverneur aanspreekt 0-10 Uitgaven tot heden, ISlijft In kas fr. 10,3*87-72 8,015-05 2,31 S-«7 Begraving. - Donderdag laatst heeft alhier de begraving plaats gehad van M. Frederik Laurie, een flamingant van den echten bloede die geheel zijn leven op de bres geslaan heeft voor zijne moedertaal te helpen verheerlijken en Ie verdedigen. Het vlaamsch publiek heeft hem me nigmaal met warme toejuichingen begroet in de verschillige rollen welke hij in onze schouwburg zaal meesterlijk vervulde. Lid van verschillige maatschappijen onzer stadzijn lijkstoet was groot, want al de medebroeders waren er tegen woordig om hem eene laatste vaarwel te zeggen. Drij lijkredens werden op zijn graf uitgespro ken. Garnizoen. - Woensdag, met het mid daguur is ons 2de Regement Gidsen alhier aange komen van het kamp van Beverloo. Het is van den 13 Augustus dat het vanhier vertrokken was, dus is 38 dagen afwezig geweest. Academie. - Zondag 50 September, juist ten 11 ure 's morgens, zal de inschrijving der nieuwe leerlingen plaats hebben. Om aangenomen te worden, moet men kunnen goed lezen en schrijven en de kennis der vier hoofdregels der rekenkunde bezitten. Degene die zich zullen aanbieden zijn verzocht mede te brengen een schrift dal getuigt van hunne bekwaamheid en afgeleverd door eenen onder wijzer; daarenboven zullen zij een examen moe ten ondergaan gelijkvormig' art, 4 van het regle ment. De oude leerlingen zullen zich in den Akademie begeven Maandag 1" October, ten zes uren, om op nieuw ingeschreven en in de verscheidene klassen verdeeld te worden. De nieuwe leerlingen zullen zich Dinsdag 2" October, om zes uren des avonds aanbieden. Om na dien datum aangenomen te worden, zullen de jongelingen 1" eene gegronde veront schuldiging bijbrengen 2° op gestelde dag en uur een bijzonder examen ondergaan. van den 14" tot den 21" September 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 5) Vrouweiljk id. 5) te zamen 10. Carton, Henricus, 86 jaren, zonder beroep, weduwaar van Carolina Hyndorick, St. Jacobs nevens IJpre. Bollaer, Maria, 54 jaren, kant werkster echtgenote van Fredericus Laurie Boterstraat. Viste, Adelia, 70 jaren, kantwerk ster, weduwe van Jacobus Derolé, Neérstraat. Defever, Adolphus, 33 jaren, slachter, echtge noot van Louisa Meirschaert, Bosinghestraat. Beesau, Henricus, 80 jaren, Priester, St. Jacob- straat. Laurie, Fredericus, 48 jaren, bediende in het openbaar slachthuis, weduwaar van Maria Bollaer, Boterstraat. Decroix, Melania, 71 jaren kantwerkster weduwe van Emmanuel Duprez, Kaaistraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 1) de 7 jaren Vrouwelijk idem 1) 21 September 1877. Den 16 September zal in hel geheugen blijven van alle degenen die de luisterrijke feesten bijge woond hebben, door M. Van Merris, aan de leden der Philharmonie, aan de dames hunner huisgezinnen alsook aan het Korps der gewezene Sapeurs-Pompiers, gegeven ter gelegenheid zijner 25e verjaardag als voorzitter der maa iscl appij van welluidendheid. Men moet aan deze feesten deel genomen heb - ben om zich een gedacht te kunnen vormen van hunne pracht alsook van de gulhertigheid die daar heurschle tusschen de leden van alle kanten toegekomen om aan de mildadige en vriendelijke uitnoodiging huns beminden voorzitters te beant. woorden Het eerste gedeelte der feestviering nam plaats in het prachtig kasteel van den heer president. Om een uur des namiddags waren de leden dei- maatschappij in hel lokaal vergaderd en men vertrok stoetsgewijs muziek aan 't hoofd, naarsde de Lovie. Op den doortocht van den stoet wap perde de nationale vlagen men bemerkte verschil lige triomfbogen met zeer wel toegepaste op schriften. Op het overgroot grasperk van het kasteel waren zes verschillige schijven geschikt en bij elke plaats waar men schoot, stonden tenten met vaandels en groenten versierd. Allerschoonste prijzen, bestaande in zilverwerk en tot eene waarde van 700 franken beloopende, waren tus schen de kampers te winnen ter zelfder tijd dat deze prijskamp plaats had, was er tra-bolling voor de vrouwspersonen en daar ook waren een groot getal prijzen te verdienen, eene gelijke waarde van 700 franken bevattende. De schieling en bolling geëindigd, de schutters namen plaats onder de verschillige tenten en de damen vergaderden zich in de prachtige zalen van het kasteel men luncheerde en men ijdelde menig lekkere flesch wijn op de gezondheid van den milddadigen gastheer. Daarna werden de prijzen uitgedeeld aan de overwinnaars der cijbelschieting en dan liet het muziek zijne zoele akkoorden hooren. Terwijl di zen tijd, was M. Glorieux, de lucht— reizer, bezig met zijne luchtbal te bereiden. Op dezen oogenblik; toonde hit uitgestrekt park, meer dan 100 hectaren bevattende, een fraai en levendig uitzicht. Het publiek was in den hof aanvetrd buiten de omheining aan de Philharmonisten voorbehouden en een getal volk welk men van 8 tol 10,000 mrnschen mag schut ten, was daar verzameld. Men kan niet beter dat aanschouw vergelijken dan aan rt gene de groote parken van Londen, zooals Hijde-Purk enz. den zondag aanbieden die groote menigte wachtte daar naar het vertrek van den ballon, de eene legden daar uitgestrekt op het gras, de andere dansten op de vrolijke tonen van het muziek en men zag de blijdschap op elks gelaat. Ten 5 l/2 uur, M.Glorieux riep de lost alles uit en de luchtbal, 1,600 meters kubiek metende, verhief zich majestueusiijk in de ruimte, terwijl de luchtreiziger zijne zwijmelende lichaamsoefe ningen beneden zijn schuitje uitvoerde. Eenparige handgeklappen begroetten den stoutmoedigen reiziger en dan keerde men terug lot de stad, voorafgegaan door het muziek, dal zijn liefste pas-redoublés speelde. Des avonds ten 8 uur, begon het feest door den Voorzitter aangeboden in de hoven van hel. lokaal. Hier is het onmogelijk de beschrijving te doen der algemeene verlichting, daarom zou men moeten de pen des schrijvers der duizend en eenen nacht bezitten nooit hebben wij en iedereen met ons, zoo eene schoone en welge schikte verlichting gezien. En dat men niet ge loove dat wij overdrijven, eenieder die daar was kan ons gezegde betuigen. De hof was omringd met portieken gansch bekleed met glinsterende glazen, venitiaansche lanteerns hingen in de boomen zooals fruiten, en verlichte bloemen van alle slach en alle kleuren scheenen daar als natuurlijke planten de massie- fen te versieren, de welke nog omvangen waren door afwisselende lampions. Kransen van vuur verbonden de boomen en leekenden de omtrekken der gebouwen en der kiosque af en schitterende blisters hingen langs alle kanten. In een woord 't was looverachtig Op slag van 9 uur een uitgelezen orkest van 20 muziekanten liet zijne blijde akkoorden weer galmen en dansers en danseressen vormden kop pels die draaiden en wervelden in de wandel dreven. Tusschen beide deelen des bals, was er weder om tombola voor de dames en de prijzen van het trabolspel werden uitgereikt. Deze schoone feest zal nooit uit het geheugen gaan van dezen die daar tegenwoordig waren. De natuur zelf scheen te willen deel nemen aan de algemeene blijgeestigheid een allerschoonst weder heeft de feesten begunstigd en des nachts zag men duizende sterren aan het plafon dei- aarde. Wij denken dat de voorzitter, voor deze omstandigheid, de sterren ze'f uit den hemel had bekomen om deze velichting op te helderen. Onze vurigste bedankingen en onze oprechtste gelukwenschingen aan onzen welbeminden Voor zitter, M. Van Merris, die zijne genoodigden op eene prinselijke wijs ontvangen heeft. Onmo gelijk ware het schooner en aangenamer feesten te geven dan deze welke dien edeimoedigen heer ons aangeboden heeft. En nu, priesters van Poperinghe, vraagt aan allen die daar aanwezig waren wat kwaad daar gebuurt; zult gij wederom uwe absolutien weigeren aan de Philharmonisten? Haast u dan, bereidt wederom uwe donders en uwe bliksems, zoekt uwe uitgekozene verdoeme- nissen en vervloekingen uit om dezelve naar hun hoofd te werpen, maar Vergeet het groot getal kalholijken niet dewelke den hof van het kasteel doorwandelden en die met hunne aangename te genwoordigheid deze feesten vereerd hebben.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2