Jaagt de kooplieden uit den tempel De Nieuwe Paus. Stadsnieuws. Vei'schillige Tijdingen. Ziedaar wat zij door de vrijheid van drukpers, in een woord door al de vrij heden onsdoorde Grond wel gewaarborgd, verslaat. Zij wil dezelve uitsluilelijk voor haar en door haar geëxploiteerd zien. Alles voor u, niets voor een ander. De priester mag. ja moet de liberale instellingen van hel land aanvallen en bestrijden; hij heeft het recht, vol gens de klerikale gazetten, ministers, gouverneurs.provincialen en gemeentera den, als zij tot de liberale partij behooren, te beschimpen, te bespotten en door den modder te trekken; hij beeft het recht en de plicht van de wetten, de instellin- lingen en inrichtingen der liberalen aan te randen, en in verkeerden zin uit te leggen, om ze bij het volk in verachting en misprijzen te brengen. En wanneer een vriend der grondwet telijke vrijheden des lands, een vriendder orde, een man die de waardigheden van het burgerlijk gezag hoogachtals zulk een man het woord neemt dan noemen de klerikalen hem een godsloochenaar, een francmacon, een priesterhater, een communeman. een kerel die kerken wil branden, de prieslersvermoorden, de non nen verjagen en ander lieflijkheden meer. In een woord, de klerikalen willen de vrijheid voor hen alleen van al de schrij ven wat zij willen, en van den anderen kant zouden zij de liberalen alle verde diging en recht van spreken en schrijven ontnemen indien zij konden. Ziedaar wat de vrijheidsliefde bij de klerikalen beteekend. Wij lezen in het Weekblad van St-Ni- colaas Indien een schilder het dierf wagen op het doek een paar pastoors te brengen, beiden gekleed met eenen witten voor schoot, met eene garcons-serviet op den arm, bezig met het bestellen van borrels genevers of kapperkens bier, zeer waar schijnlijk zou onze tegenpartij dien schil der uitmaken voor nen geus, nen priester vervolger en meer andere schoone titels welke zij zoo overvloedig en zoo kristclijk naar het hoofd werpen van die lieden die de vrijheid durven nemen anders te den ken dan zij. En nogtans, met zulk een tafereel te penscelen, zou onze schilder hoegenaamd niet bezijden de waarheid komen, want men moet builen onze goede stad van St-Nicolaas niet gaan om getuige te zijn van zulken tableau, niet in verwe, maar in de natuur, in 't werkelijk leven. Dit is officieel, althans bestuurlijk bewezen door de rol der belastingschuldigen voor de jaren 1876 en 1877. Inderdaad, twee priesters onzer stad, twee dienaren der Roomsche kerk, twee vertegenwoordigers van God op dees aarde slaan op de rol der belastingschul digen aangeteekend als tappers. De priesters zeiven zeggen en schrijven dat zij God op de aarde vertegenwoordigen. Is dat niet schandalig God te willen ver tegenwoordigen door genever en bier te verkoopen Jesus heeft de kooplieden uit den tem pel gejaagd Ho indien hij moest terug komen, welke zuivering zoude er niet ge beuren in de duizenden tempels welke te zijner eer sedert 18 eeuwen opgericht zijn. Het zou ons niet verwonderen indien velen onzer lezers twijfelen aan de waar heid van wat wy hier vermelden. Het is bijna niet gelooflijk, inderdaad daarom willen wij hier de bewijzen leveren. Beide priesters, genaamd C. G. en D. A., waren ingeschreven in de rol van 1876 onder artikel 1956 en betaalden voor per soneel fr. 25-96 en patent fr 102-00. In 1877 staan zij aangeteekend voor fr. 25-59 personneel en fr. 102-00patent. De declaratie of verklaring van patent is genomen als tapper en hoüdiïr van een Ziedaar een bewijs. Hoe dikwijls wordt er van op den preekstoel niet gedonderd tegen den ver- derfelijken invloed der herbergen, des dranks, enz., enz en wat zien wy Die prekers zeiven verkoopen drank en hervormen de patronagiën en congrega tiën waar zij het volk inlokken, in her bergen, in tapperijen, tot groot nadeel van zooveel herbergiers die al meer en meer hun etablissement ledig zien staan. De gekruinde boerenkinkels, die mees tal aan de ploeg waren gespannen alvorens ze het seminarie binnen traden, en later als predikanten optreden om hunne roomsche gekheden en paapsche verwen- schingen in eene Cassagnac's, Veuillot's en Delmer's taal voor te dragen, roeren tegenwoordig overal hemel en aarde, aan gaande de kerkhofkwestie. In het arrond- dissement Brussel is de clericale woede ten top gestegen en er is ernstig spraak die razende ploegen van muilbanden te voorzien, uit vrees dat ze alles zouden verslinden wal hun onder den tand valt. In hunne kerken slaan ze met de vuist zoo verwilderd en wreed op den preek stoel. dat al de carton-steenen heiligen van schrik beven, dat de klokken van zelf rammelen en alle kwezels van vrees voor de vrijdenkers in onmacht vallen! Het schijnt dat een dezer gekruinde liberalenvreters, in een dorp rond Brus sel, met zooveel verontwaardiging over het nieuw kerkhof preêkte, waar de doo- den volgens volgorde moeten begraven worden, dat hij te midden zijner wel sprekendheid. met den rechten arm het plaasteren hoofd afsloeg van den apostel Petrus en den vleugel van den H. Gerst brak. Mirakel riep de boerenpredikant uit, de H. Geest daalt neder om ons te verlichten en Sint-Pieter geeft ons zijne sleutels om de deuren van hei geuzen- kerkhof te sluiten. Doch het plaasteren hoofd van apostel Petrus was op een ander hoofd... dal van den kostergevallen, die er meteen blauw oog en een geschonden geneverneus af kwam. Men spreekt sinds lang van de kiezing van eenen paus, gebeurtenis die eerlang moet plaats hebben, daar Puis IX stelling op zijne laatste beenen loopt. Men heeft reeds vele kardinalen aen- geduid, die in het voorkomende geval, zijne heiligheid moeten vervangen, maar het schijnt dat men nude hand gelegd heeft op de man, die bestemd is om den zetel van den H. Petrus te bekleeden. De nieuwe paus zou niet anders zijn dan de hertog van Aostc, zoon van koning Victor-Emmanuel.Men zegt dat de prins een tegenzin \an de politiek heeft en door het verliezen zijner vrouw zou be sloten bebben in een klooster te treden. Het is ten gevolge dezer feiten dat men meent dat het niet lang zal duren of prins Amedeuszal tot paus uitgeroepen worden. Er bestaat zelfs een voorbeeld in de famillie van Savooie van een dergelijk geval. De grootvader van den prins waarvan wij spreken, Amedeus VIII, ging ook in een klooster, ten gevolge des overlijdens van zijne vrouw, en hij was er nauwe lijks eenigen lijd in of hij kwam cr uit om den pauselijken troon te beklimmen en paus te worden onder den naam van Felix V. Zou de tegenwoordige Amedeus dezelf de rol spelen en zouden wij nu een libe ralen paus kunnen bekomen? Het is twijfelachtig, maar niet onmogelijk, en men houdt er zich te Rome en te Berlijn ernstig mede bezig Leeuwen1-50 Mme ENAULT, Tandentrekster^ zal morgen (Zondag) van 11 tot 2 ure, op de Groote Markt, kosteloos hare werkzaamheden uitoefenen. BURGERWACHT VAX IJPEREN. 47" Verjaardag der Nationale onafhankelijkheid. Schijfschieting aangeboden met de medewerking van het Gouvernement, den 1" October 1877. Looden en Punten. Schoonste Lood. PRIJZEN DER KOLEN genomen in de Maqazijnen. MONSCHE KOLEN. Gailletterie per honderd kilos fr. 3-35 per hectoliter 2-65 Tout-venant pr honderd kilos 2-40 per hectoliter 1-90 Fijne per honderd kilos 2-00 per hectoliter 1-60 FBEINE KOLEN. Gaïlletten p. 100 k. fr. 2-60 en 3-30 Gailletterie 2-50 en 3-20 volgens de kwaliteit. Gailletins of mosseltjes 't 100 k. 2-40 het te huis doen a part betaald. De leveringen per wagon aan den prijs der koolmijnen. De magazijnen zijn voortdurend voorzien van allereerste soorten van Koeken en van Chemische Guano en andere landvetten aan de leegste prij zen mogelijk. Het kantoor der Handelsvereeni- ging is bij M. Ate Vonck-Clement, Bankier, Sterrestraat, n° 4, IJperen. BURGERSTAND Huwelijken. Organe de Mons.) Men leest in de Poprès de Charleroi, le October BILJARD. IJperen, 6 October 1877. Examen. -- Het is met het grootste genoegen dat wij nogeens aan te stippen hebben het sukses bekomen door ons stads-kollegie in het aannemings-exaam der Burger-genie-school van Gent, (afdeeling der Ingenieurs). 11. Frederik Lebbe, leerling van ons stads-kol legie, en M.Camilie Lagrange, bijzonder leerling van den professor in malhemathieken (hoogere klas) van hetzelfde gesticht, komen beiden dit exaam af te leggen, de eerste met 701,5 punten en de tweede met 711,5 op duizend. Onze hertelijkste gelukwenschingcn aan wie het behoort. Dit heeft geene verdere besprekingen noodig. II. Georges Lapiere, dezer stad, is de vierde geweest in het aanveerdings-exaam voor de kuns ten en manufactuur, in 't A thénée vant Gent. Schooljpeuuiug.- Vorige lijsten, 10,327-72 Zotten gejaagd in de Slerre, voor pintin en voor den Penning, 0-98 Stom muziek op den bruiloft van Amédée en Léonie met de inte resten, 2-00 De vijanden van den Wereldlijken Schoolpenning te Baas Jans, 1-00 Bezours, 0-10 Eene partie piket in De Drie Post hoorns, 0-15 Voor den accusatif van II., 0-10 De Lanteern op den drapeau van den Balkon, 0-10 Positif ou négatif, 0-20 Encore positif ou négatif, 0-25 T'Joos in den trachter (Getemde Godspenning voor Henritje'sdochter, 0-50 Encore positif ou négatif, 0-30 10,3341-7 O Uitgaven tot heden, 8,023-35 Blijft in kas fr. 8,311-35 Lesaffre, A., (geschenk van 't Gouverne ment.) Vantholl, H. Candaele, J. Desaegher, L., (id.) Ligy, F. Swekels, L. Podevyn, A.(id.) Vandermarliere, L. 9. Deweerdt, Ch. 10. Maillaert, G. Poot, H., (geschenk van 't Gouverne ment.) Gaimant, A. Tyberghrin, J. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 1. Magazijnen der IJpersehe Man- delsvereeniging, gelegen tegen de Statie van den IJzeren-YYeg (Qnar- tier du Commerce.) van den 28" September tot den 5" October 1877 GEBOORTEN Mannelijk geslacht 5) (e zamen 9 Vrouwelijk ld. 4) DurnezArthur, wever, en V'andenbulcke, Juliana, kantwerkster. Cuvelie, Julianus, stovemakei', en Doom, Celina, zonder beroep. Sterfgevallen. Dekeyser, Elisa, 59 jaren, zonder beroep, echt genote van Hendericus Allaer, Paddepoelstraat. Heylbroeck, Carolus, 57 jaren, vergulder, echtgenoot van Eugenia Merainy, Hondstraat. Moncrey, Petrus, G7 jaren, winkelier, echtge noot van Amelia Decrock, St-Nikolaus nevens IJpre. Cardiriael, Joanna, 70 jaren, zonder beroep, echtgenote vanEngelDebruyne, St-Peters nevens IJpre. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 0) j de 7 jaren Vrouwelijk idem 1) Een der personen die Z. M. de Koning den 27 september te Gent uitgescholden heeft, is denzelfden avond in eene herberg der Neder- scheldestraat aangehouden. 'T is de genaamdeVan Thielen, 42 jaar, schoen maker. Hij is reeds voor den heer onderzoeks rechter Schollaert verschenen en in 't gevang opgesloten. Waarschijnlijk zal hij de toekomende week gevonnisd worden. In de tentoonstelling van schilderijen te Gent, zijn er voor eene waarde van meer dan 80,000 fr. verkocht. Meer dan vijftig schilderijen zijn aangekocht, 't zij door de commissie der loterij, 't zij door liefhebbers. Onder de belang rijkste werken, van de eerste dagen af aange kocht, moet men eene landschapschildering van Péraire, fransche schilder, aanduiden. Twee schilderijen van Visconti zijn voor 14,000 fr. aangekocht. Het gerucht dat de Koning verscheidene tafe- reelen heeft gekocht, is tot hier toe niet officieel bekend gemaakt en het valt zeer te betwijfelen dal hij iets heeft besteld. Men zegt ons dat Z. M. gezegd heeft dat hij nog eens incognito de tentoonstelling zal gaan bezoeken, om ze in al hare bijzonderheden te bezichtigen. In de laatste drijjaarlijksche tentoonstelling, als wij ons niet bedriegen, heeft Z. M. zich be paald met het nemen van loten, de prijzen die hij bekwam, aan de inrichtende maatschappij latende. Men leest in de Gazette de Mons, SOsep. Eindelijk zijn de werklieden van Frameries (de wederspanigste onder de oproerlingen) tot stilte gekomen en hebben hun werk hernomen. Gisteren zijn 17(i mijnwerkers. 27 porions er in begrepen naar de koolmijn van Crachet-Picquery gegaan en in de putten nummer 3 van Agrappe zijn 75 werklieden 's morgend in den put gedaald. Men stelt geene vergaderingen meer vast. Morgen zullen waarschijnlijk al de putten volko men in werking zijn Wij ontvangen dezen morgend om 10 ure het goed nieuws dat de werkstaking volkomen opge houden is. Het werk is overal in den Couchant van Bergen hernomen. <i De werkstaking wordt aanschouwd alsganscb geëindigd in onzen bassijn. Men werkt in al de putten en koolmijnen. Den 3" september, heeft de bark Richard zijn vrachtbrief van de douanen van Miramichi bekomen aan boord eene vracht zeekreeften van 1,800,000 fr waarde hebbende. Die lading wordt ais de gewichtigste aanzien die ooit uit Nieuw-Brunswick gezonden is De zeekreeften waren bestemb voor de markt van Londen. De tijdingen der nederlaag van het russisch leger voor Plevna heeft in de russische hoofdstad aanleiding tot wanorders gegeven, alsook ten ge volge van de geruchten die omloop zijn, als zoude er oneenigheid bestaan tusschen de beide groot hertogen, bevelhebbers der twee legerkorpsen. Op 24 september, in de voorstad Wilborg, waar zich bijna al de groote fabrieken bevinden' is er twist ontstaan tusschen de werklieden en' policiebeambten, die hen vroeger dan naar ge woonte de herbergen wilde doen verlaten. Weldra veranderde den twist in gevecht. Een groot getal kerels die men nooit in de staat ziet mengde zich tusschen de w rklieden. Men beweert dat zij deel maken van de maatschappij der ni hilisten. Het volk had de overhand, maar weldra kwam er een detachement gendarmen le paard ter plaats, en het gevecht begon op nieuw. De gendarmen sabelden op de menigte, nogthans kreeg het volk op nieuw de overhand. Daarna begaf de menigte zich naar het artille riedepot, waar zij huilend al de ruiten verbrijzel den. s' Anderdaags was de ontroering ten toppunt gestegen men zou gezegd hebben dat de stad stormenderhand door den vijand was ingenomen. Het was slecht zeer laat in den volgenden nacht eer de rust hersteld werd. De gouverneur van St. Petersbourg telegrafeer de terstond naar Dineburg om te vragen dat men

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2