De soldaten moeten niet geleerd zijn. Stadsnieuws. Het zijn, in een woord, professors studenten, die nog. of te jong of te schuw of te eenvoudigzijn.om als den onderpas toor in deze moeilijke wereld op te treden, en die men voor eenige jaren naar een collegie zendt, om er eenige ondervinding en wereldkennis op te doen. Zeer dijkwijls gebeurt het, dat die jonge professors zich in het collegie -- hun gevang vervelen, en wel verre van er zich verdienstelijk temaken, alles doen wat mogelijk is om hunne onge schiktheid voor het onderwijs te doen blijken. Kunnen nu wel die jonge priesters,die professors studenten die nog veel te leeren hebben, en onderwijzen moeten zonder liefde noch vocatie,vergeleken worden aen professors der wereldlijke scholen, die het onderwijs en de leerzuchtige jeugd boven alles lief hebben? Neen, neen, die vergelijking is niet mogelijk. Wie zijn de professors in de broerkens- scholen? Jonge en onervaren die niets kennen van de opvoedingskunde en zelfs geene voldoende studiën gedaan hebben om kin deren als weldenkende en nuttige Burgers op te kweeken, maar slechts om fanatieke sloafsche onderdanen van de geestelijk heid te vormen. Zulke professors zijn lichtverdoovers in plaats van lichtverspreiders.(Wij zullen van de zeden niet spreken.) Dus alle voorstanders van goed onder wijs en waren vooruitgang, is het nood zakelijk, dat men de kinders naar scholen zend, die door onafhankelijke en verlichte mannen bestuurd worden, die-de kinderen den smaak tol het goede en nuttige in den geest en het hart prenten. Men zou wel zeggen dat het noodloot er rnede bemoeid is, als men die twee zaken altijd arm aan arm ziet gaan. Zoo is 't dat de opkomst van een klerikaal gouvernement altijd vergezeld is van werkstakingen en volksrampen. Het is waar dat de armoede voor anderen bij onze tegenstrevers altijd als eene deugd aangepredikt wordt; daaruit volgt dat het ondermijnen der bijzondere en openbare fortuin werken magheeten aan de zaligheid der bevolking. Van 1830 tot 1847 zijn de klerikalen bijna onverpoosd aan het hoofd van den Staat geweest. Zij waren zoodanig afgun stig, dat zij niet konden dulden dat hun ne bondgenoten der omwenteling een stond aan het hoofd kwamen in 1842. Zij wierpen hen omverre door eene stem ming van mistrouwen, die de klerikalen in den Senaat uitlokten. Wat gebeurd is, welke zijn de vruch ten geweest van die langdurige en onver standige bestiering? Ten jare 1846 hcerscht de schrikba- rendste ellende in het geheele land. De Vlaanderen vergaan letterlijk van honger. Zijne uitgeputte bevolking bezit zelfs de kracht niet meer tot landverhuizen, en aan de ongelukkigen die zich bedelend tot aan Brussel voorlgesleurd hebben, worden de poorten der hoofdstad geslo ten uit vrees dat de volksellende zich als een besmetting zal uilbreiden. De klerikalen hadden het kwaad ver richt en zij lieten aan de liberalen de zending over hetzelve te herstellen. Eiwel die eer komt toe aan het minis terie van 12 Augusli 1847. Den 8 Juni hadden de kiezingen het pasport geteekend aan die onbekwame bestuurders, maar het ministerie de Thcux verlengde de krisis tot den 12 Oogst, omdat er twee maanden te kort waren om Malou te pensionneeren. Dertig jaren zijn sedert die gebeurte nissen heengevlogen. Het is zeven jaren dat de klerikalen wederom aan het roer des lands zijn. En nu opnieuw zien wij de voorteekens opdagen eener gelijke kri sis van ellende en werkstakingen. De volksarmoede, zoo dapper bevochten en te boven gekomen in 1847, grijnst weder akelig over ons schoon en rijk vaderland. Al de nijverheden lijden en de werk lieden, die niet redeneeren, leggen hunne meesters den toestand te laste, die deze in 't leven niet geroepen hebben. Wat doet het gouvernement om aan dien staat van zaken hulp te verleenen Niets; het schijnt niet van zin iets te ondernemen om de werkers ter hulp te komen, alhoewel hel aan geene raad gevingen ontbreekt, 't Zal te vergeefs zijn. De liberale tijd is schitterend van wel stand geweest voor de werkende bevol king; dan was het een plezier al dat leven en die beweging te zien. Nu, inte gendeel is alles doods en moedeloos; het volk is bevreesd voorden dag van morgen. Niet zonder reden. Neen men mag er zich niet aan ver wachten betere dagen te zien onder de klerikale dominalie, die alles met on vruchtbaarheid slaat en met een looden arm op de nationale nijverheid en rijk dom drukt. Dat is waarlijk te betreuren, doch er is niets aan te doen. Zoolang de klerikalen den baas spelen in Belgie is er op geene herstelling te rekenen. In 1847 was dit de taak der liberalen en nu zul len zij nogmaals hel zelfde moeten doen. Hel ministerie deelt tegenwoordig zoo veel dekoratiën uit aan zijne vrienden, dat wij gelooven dat het zijn einde voelt naderen. Al de pastoors en nonnekens krijgen dekoratiën, voor diensten.... aan de Kerk, maar voornamenlijk aan hun nen buik, bij middel van eenen goeden wijnkelder, bewezen. Niet min dan drij pastoors en eene non hebben hel kruis van eersle klas be komen. En geen enkel onderwijzer of onder wijzeres krijgt die onderscheiding. Men weet dat generaal Goethals ver plichtend onderwijs voor al de soldaten van helleger had ingevoerd. De gencraal- majoorVan der Smissen heeft beslist dat, wat de divisie betreft waarover hij het bevel voert, maar enkel de soldaten zul len onderwezen worden die het vragen het krijgs-gedeelte moet al het ander onderwijs beheerschen. Zou die generaal vergeten hebben wat er in 1870 gebeurd is, in den oorlog van Duitschland met Frankrijk? Is hel alsdan niet bewezen geworden dat een onder wezen soldaat dubbel weerd is en Frank rijk grootensdeels zijnen nederlaag werd toegeschreven aan de weinige geleerdheid welke in het leger heerschte? De geestes ontwikkeling is voor veel in het vormen van goede soldaten. (Stad Gent.) 0-74 BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. PRIJZEN DER KOLEN genomen in de Magazijnen. MONSCHE KOLEN. Gailletterie per honderd kilos fr. 3-35 per hectoliter 2-65 Tout-venant pr honderd kilos 2-40 1-90 Fijne per honderd kilos 2-00 1-60 per hectoliter per honderd kilos per hectoliter FREINE KOLEN. Gailletten p. 100 k. fr. 2-60 en 3-30 Gailletterie 2-50 en 3-20 volgens de kwaliteit. Gailletins of mosseltjes 't 100 k. 2-40 het te huis doen a part betaald. De leveringen per wagon aan den prijs der koolmijnen. De magazijnen zijn voortdurend voorzien van allereerste soorten van Koeken en van Chemische Guano en andere land vetten aan de leegste prij zen mogelijk. Het kantoor der Handelsvereni ging is hij M. Ate Yonck-Clement, Bankier, Sterrestraat, n° 4, IJperen. Binnen weinige dagen gaat de vroolijke jongen zijn 16c jaargang beleven en zal zon der twijfel bij al de liberalen lezers welkom zijn, want weest verzekerd dat de tjeefkens en klepkijkers er niet in gespaard worden. Behalve het politiek gedeelte bevat de Alma nak van Cies Van Ghendt eene menigte anek- dokten en zetten, die zelfs een bisschop of generaal zouden doen lachen en men weet dat die mannen niet licht lachen. Wij verzoeven de personen van binnen en buiten de stad, die eene zekere hoeveelheid almanaken willen, deze in tijds bij ons aan te vragen, op dat zij niet zooals het verleden jaar te laat komen. De liberale vrienden worden verzocht dat boekje te verspreiden. Te bekomen bij Engel Van Eeckhout, Dixmudestraat 39 te IJperen. en hoeveel hoofden hebben »ïj (Wordt voorlgezet). 10 SchoolpcuBiiiig.-Vorige lijsten Sultan, Zalm, Citadelle, Vrange, Schaapstal, Den Curassier, Gouden Arend, Gouden Spoore, Boerenhol, Armes de France, Witte Klakken, Salon d'ApoIlon, Zilveren Hoofd, De Kroone, La Lyre Ouvrière, Bronzen Hoofd, Opbrengst der lijst van inschrijving voor het jaar 1877-1878, Acht vrienden van 1789, Chaptau, Voor het prijskampen der Ware Halve Kilotjes, Omdat Alphonse Br. geweigerd heeft de omhaling te bestellen, Eet teulje van een p. der peerdekazerne ,554-70 27-00 25-60 12-30 11-28 10-25 7-70 7-00 5-70 5-53 5-19 3-85 3-50 2-67 2-00 1-53 1-10 ,070-00 8-00 0-20 0-10 0-40 Uitgaven tot heden, Blijft in kas fr. 11,546-34 8,050-55 3,495-99 Sedert eenige dagen, bewonderen onze oud- heidskundigen de herstellingswerken aan den voorgevel van het huis genaamd de Balance en palende aan de oude Conciergerie. Deze gevel, van den zuiversten opbouw, werd vol trokken den 4 September 1664. In het belang der bewaring onzer gedenk- gebouwm kunnen wij niet nalaten den heer Paul Dedeyster, oud officier onzer Burgerwacht, geluk te wenschen over zijne hulde welke hij bewijst aan de kunstwerken onzer voorvaderen en voor de kennissen die hij bezit der vlaamsche bóuw- kunst. lladamc Kuunlt. - Iedereen herinnert zich deze dame, hare werkingen en den indruk dien zij bij hare verschijning gemaakt heeft.' Overal waar zij geweest is, wordt zij met zegeningen oveiladen, van de werkende en volks klas, omdat zij als een engel op de aarde is nedergedaald tot leniging hunner pijnen. Inderdaad, toen zij op onze Markt stond, bezig met gratis de arme menschen, (die moeten lijden in hunne slechte tanden doordien zij geen geld hadden om die te doen trekken) van hunne kwaal te genezen, hoorde men in de menigte de bewondering en de dankbetuiging opstijgen. Nu, wat er van zij, wat er van wil zijn, wij mogen luidop zeggen dat deze dame wonderlijke werkingen verricht, in min dan één oogslag is den lijder verlost en alzoo volgen er honderd den eene den andere na de armste ontvangen nog eene handvol geld dat zij, zonder te tellen, met de grootste gulhartigheid geeft. Geen wonder dan dat rond haar rijtuig er bij duizende toeschouwers zich verdringen en wanneer zij zondag namiddag aan onze statie plaats kwam om naar Kortrijk te vertrekken, werd zij uitgeleid door een groot gedeelte onzer bevolking. Daar heeft zij beloofd Zondag, 14 terug naar IJperen te komen. •^rnm Van den 5" tot den 12" October 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 2) Vrouwelijk id. 5) Derous, Augustus, wever en Claeys Stephania, kantwerkster. Dedier, Augustus, blikslager en Corsellis, Silvia, kleermaakster. Houvenagel, Amelia, 48 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Meenenstraat. -Clynckemaillie, Jacobus, 72 jaren, zonder beroep, weduwaar van Amelia Pauwels, Janseniussfraat. Claeys- sens, Josepha, 85 jaren, zonder beroep, echt genoot van Petrus Elewout, Bollingstraat. Lescauwier, Rosa, 70 jaren, zonder beroep, echtgenote van Hubertus Delbeke, Rijsselstraat. Leroy, Petrus, 49 jaren, daglooner, echtge noot van Maria Ryckeboer, St-Nicolaus nevens IJperen. Ryckebusch, Amandus, 54 jaren, facteur der brievenpost, ongehuwd, Rijsselstraat. Kinderen beneden (Mannelijk geslacht 2) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 1) te zamen 5. Magazijnen tier IJpersche Han- tlelsvereeniging, gelegen tegen de Statie van den IJzeren-Weg (Quar- tier dn Commerce.) ALMANAK VAN Cics Van Ghondt. 12 October 1877. Waar staat hun hoofd Wij, die godvruchtig geluisterd hebben naar onze beide Muis- en Builhoofdeu, alswanneer zij ons klaar en duidelijk verzekerden dal Trom petzondaars, met de luisterlijke medehulp van liberaal Muziek, geestelijk en kerkelijk mogen be graven worden, wij vallen nu in ten droevigen twijfel, alswannei-r wij uit de handelwijs van ons derde kerkhoofd klaar en duidelijk besluiten moeten, dat 't geene de twee eerste hoofden lee ren volstrekt niet waar is 't Scheen ons nochtans dat, deze maal, S' Jans en Sl Bertinus hoofden de menschlievende ieeringvan Jesus volg den, en hel beeft ons leed gedaan van, in de be graving van M. Bossaert, 'tkerkhoofd van O.L.V. Parochie de hatelijke handelwijs der Jesuiten te zien verkiezen. Hoe komt dat Als er kwestie is van absolutie en huwelijk, deelt hetO. L. V. hoofd de HH. Sacramenten uit aan alle poperiughenaars, zonder onderscheid, ja zelfs aan diegenen welke van S' Jans en S' Ber tinus hoofden den zak gekregen hebben. Hij had zonder moeilijkeid, aan wijlen M. Bossaert de HH. Sacramenten der stervende verleend omdat hij gewoolijk de Trompetzonde niet erkent en er mede lacht. Hoe komt het dan, dat hij geweigerd heeft het lijk van dien braven en treffelijken man uil het sterfhuis te halen en gelijk een goeden kristen naar 't kerkhof (e vergezellen? Hoe komt het, dat hij geweigerd heeft de gebeden der ster venden te lezen op de grafstede van eenen per soon wiens lichaam met 't vleesch en bloed van den Zaligmaker was geheiligd geweest? Hoe heeft hij alzoo durven de gedachtenis van eenen zijner parochianen hoonen en beleedigrn en eene ge heele familie met schande en droefheid overladen Hoe kan men begrijpen dat een pastoor, een kerkkoofd dat tot alsdan meer verdraagzaamheid getoond had dan de andere hoofden, zich eens klaps op de stoffelijke overblijfsels van eenen kristenmensch zoekt te vreken en zich onver draagzamer toont dan de Eerw. Muis- en Buit- hoofden zelve die, ofschoon zij de Trompetzonde noch zien, noch lichten, noch hooren, noch rie ken kunnen, eq noch Trompet-absolutie, noch Trompet-huwelijk willen toestaan, nog stoetsge wijs, met trommels of trompetten, de overledene Trompetzondaars naar 't kerkhof vergezellen Is het niet de verkeerde wereld? Wij hebben, slechts op eenige punten, de lee ring en handelwijs onzer drie poperingsch kerk- hoofden met elkander vergeleken en alzoo klaar en duidelijk bewezen dat zij, uoch met zich zel- ven, noch onder elkander, overeenkomen. Hoe dan aan boord geleid, om al die aardigheden en tegenstrijdigheden aan een te knoopen en als 't woord Gods te doen aannemen Naai' welk hoofd zullen wij luisteren? Moeten wij wit en zwart ge looven Hoe zullen wij 't woord Gods verstaan, als onze hoofden elkander niet kunnen verstaan En indien een onzer tegenstrijdige hoofden, door God zelve uit den Hemel gezonden is, moeten wij niet peizen dat de andere door Satan uit de helle geschopt geweest zijn Wij bidden Jans heliekijker van ons te laten weten waar ons helsch en waar ons hemelsch hoofd staat Hij, die zijnen katechismus op zijn duimtje kenl, hij is misschien oolijk genoeg om met eeni ge teksten, getrokken uit de ware leering van Jesus onze drie hoofden met S' Jans-Capelles Proost- en Maartehoofd, aan eikanderen te doen houden. Maar al de goede kalholijken zijn zoo oolijk en zoo geleerd niet als hij: daarom is het zeer gemakkelijk om te verstaan waaruit het voort komt dat onze kwezels, tuiters en geheel het sleppengehangsel der Jesuiterij, sedert lang, niet meer wetende aan welke leering en welk hoofd zich houden, hun eigen hoofd verloren hebben. Poperinghe, ll"eo October 1877. Heer uitgever der Toekomst, In uw nummer van SO'1"1 September laatstle den houdt gij u nog eens met mij bezig doch ik zoude mij de moeite niet geven 11 te antwoorden ware het niet dat gij henevens mijnen persoon de treffelijke geestelijkheid onzer stad door uwe valsche beschuldigingen aanrandt en door de modder wilt trekken. Liegen en zijne tegerstrevers daden opleggen waaraan zij niet ten minste plichtig zijn om ze belachelijk en hatelijk te maken't is voorzeker geheel gemakkelijk; maar ik vreeze groolelijks of de lezers zelfs der Toekomst hoe zeer zij deze taal gewend zijn dezelve eerlijk en treffelijk zul len vinden. Maar is deze handelwijs niet eerlij! en treffelijk zij is ten minste liberaal, en dit is genoeg: uwe liberale grootvader Voltaire hee

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2