Gazette van 't arrondissement IJperen. Canaille Zonder genade. Ontbinding der Kamers. Iets voor de bijgeloovigen. Nog een. V 813. 16e Jaar. Zondag 21" October 1817. Politiek. Stads», Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten, Bekendmakingen, Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN ABONNEMENT: Hel komiteit der linkerzijden van den Senaal, heeft aan de republiekeinsche dagbladen den uitslag der kiezingen als volgt medegedeeld. Republiekeimen 328 Officieelen 171 Uilslagen onbekend 16 Koloniën 4 Balloteringen 14 De Kamer der Gedêputeerden telt 533 volksvertegenwoordigers. Van de 158 conseryaleurs zijn er 141 herkozen. Van de 363, zijn er 297 herbenoemd. De vier gedeputeerden die de koloniën opleveren zijn stellig republiekeinen, en van de 9 balloteringen is men zeker dat er vier republiekeinen zullen gekozen worden. Het is Zondag en acht dagen dat de balloteringen moeten plaats hebben. Geen enkel Parlement bezit in Europa zoo eene meerderheid en noglans wil de voorzitter der republiek haar het gouver nement in banden niet geven, omdat hij door slechte raadgevers is omringd, die Frankrijk willen ten gronde helpen. De Constitutionnel geeft aan het ministerie den raad af de treden om de moeilijkheid van den toestand niet te verergeren. Men mag er op rekenen dat er eene strenge rekening zal gevraagd worden aan het ministerie nopens zijn gedrag sinds de ontbinding. Het is ongelooflijk wat moed, wat vol- herding, wat overtuiging er noodig is ge weest aan de fransche republikeinen om aan die verschrikkelijke drukking, die vijf maanden geduurd heeft, te weder- slaan men zal het maar weten als het nazicht der kiezingen zal plaats grijpen en men zal aantoonen wat kieskuiperij- en er door de mannen der moreele orde zijn gepleegd. Meer dan eene kiezing zal er door verbroken worden. In de Kamer, zegt de Temps, is de republiekeinsche partij meester, en indien de twee Kamers zich in congres moesten vereenigen, zou de meerderheid van hel congres aan de republiekeinen behooren. De Journal des Débats zegt dat de uilslag al zijne hoop heeft verwezentlijkt. Ondanks de zedelijke en stoffelijke druk king, die alles overtroffen heeft men ooit onder het keizerrijk zag, hebben de repu bliekeinen eene groote meerderheid be komen. De ontbonden Kamer is gewro ken over den laster en de beledigingen, waarmede men haar gedurende vijf maanden heeft overladen. De politiek van 16 Mei is streng, vol ledig en onwederrocpclijk door het land veroordeeld. Wij vroegen, wij verwacht ten niets anders. Volgens de depechen uit St. Peters burg hebben deRussen eene overwinning behaald op de Turken. O O RL OGS-TUDINGEN. Konstantinopel, 16 October. Officieel. Gisteren heeft Mouktarpacha, gekampeerd, te Aladjadagh, eenen grooten veldslag geleverd, De vijand langs vier kanten aangevallen is geweken. Op het oogenblik van het ver trek der depeche werd de definitieve uitslag onophoudend verwacht. Koskowa, 16 October. Volgens bijzondere berichten hebben de Russen, Maandag morgend de stelling van Mouthar pacha aangevallen. Zij hebben Abadjadagh stormderhand in genomen, het is de steutel der turksche stel lingen. Na een gevecht van 2 uren is Mouchtar- pacha op den vlucht gedreven. Zijn kamp, vele kanons, talrijke krijgsge vangenen hebben getracht zich naar Kars of Erzeroum te begeven en werden achtervolgd. St. Petersburg, Dijnsdag, 16 October. Een officieele telegram van liet Caucasisch leger zegt: Gisteren hebben wij eene groote zegepraal behaald op Moukthar pacha, wij hebben verscheidene kanons en krijgsgevan gen genomen. De Turken zijn op den weg van Kars ver dreven. Andere inlichtingen ontbreken. Bucharest, 16 October. De Turken hebben de kanonnen uit de verschansing Osman voor Plevna gehaald. De Russen vreezen dat de verschansingen ondermijnd zijn. Canaille is een woord dat het liefst gebruikt wordt door onze politieke tegenstrevers, alias geestelijke pro fessors. Die Canaillie-mannen (met per missie), opstellers der zoo edele arti kels van het canaillie-blad uit den pishoek der Boterstraat, kunnen niet verkroppen dat zij het Jaatste woord niet gehad hebben in de lanteeren affaire. Zij schuimbekken, zij bries- schen en hunne scheldwoorden ne men geen einde. Tot preuve leest het artikel Plaatselijken gij zult daar de lieflijkste taal in vinden die nooit is overtroffen geweest door geen een canaille-schrijver onzer eeuw dit lieflijk woordeken is vijftien maal ons naar ons krullebolleken geworpen. Maar ook wij verdienen het een beetje. Waaromniet loftuiten, zoo als zij, over de benoeming van den zoo gezeg den gouverneur van West-Vlaande- ren, opvolger van wijlen den betreur den Vramhout, men moet daarvoor canaille zijn. Wij zijn ook canaille in die heerkens hunne oogen omdat wij niet goed vinden dat veel zoogezegde professors onze kinderen bederven in plaats van te onderwijzen, en dat wij toen nog onze wereldlijke scholen durven verdédigen tegen hunne onge hoorde aanvallen en werkingen. Ja canaille zijn wij, volgens die mannen, omdat wij hunne plannen verijdelen wanneer zij op jacht zijn achter rijkdom en overheersching. Alwie niet denkt zooals de canail le-schrijvers van 't Nieuwsblad en van den Journal d'Ypres zijn drijdobbel canaillen. Welnu, heeren edele schrijvers, die zulke uitgelezene artikels met zoo veel woede en haat durft doen druk ken, wij laten u met uw eerlijk ge zelschap met uwe huische broeder- kens, met uwe zuivere Mainboden, Spaas, en zooveel gecondamneerde en vrijgesproken kinderonder wijzers. Wij laten u met degeene die zoo veel testamenten hebben moeten te ruggeven, maar ook die er veel blij ven houden hebben ten grooten nadeele van arme bloeverwanten. Wij laten u met uwe mirakel-uitvin ders en geldkloppers. Wij, wij blij ven canaille, 't is te zeggen dat wij u en uwe kliek altijd in den weg zullen staan wanneer het onze vrij heid geldt en de hekeling uwer man nen en uwer daden. En gij, uitgelezene canaille-schrij vers, al noemdet gij ons 100,000 kee- ren canaille wij laten het welmee- nend publiek oordeelen tusschen u en ons, want gij zijt als iemand die met eentwat verlegen zijtom te dra gen en het tracht weg te geven. Bezours. De geestelijkheid en de ultramontanen zijn zonder genade voor alles wal den stempel van 't liberalismns draagt. Zij vervolgen, ruineeren, ontnemen plaatsen, verbieden het lezen van boeken en ga zetten, beletten hel houden van volks voordrachten en dreigen met hel en vagevuur. En de liberalen Verre van hunne po litieke vijanden te ruineeren, bevoordee- ligen zij hen ja talrijk zijn onze politieke vrienden ongelukkiglijk nog, die hunne kalandiese aan klerikalen gunnen, en niets doen ten voordeele van hunne ge loofsgenoten. Zij zijn daarbij zoo edelmoedig van in de liberale herbergen klerikale gazetten te dulden met een woord de loegevenheid lot het uiterste gedreven, heerscht in onze partij. De klerikalen eten geen ander vleesch dan van klerikale beenhouwers, drinken geene koffij dan katholieke kofïij. hun bier moet van gezegende brouwerijen komen, anders geen bier, enz. Door te wijzen op dc uitbreiding der klerikale macht, op de vermenigvuldiging harer inrichtingen denken wij den libe ralen te kunnen doen begrijpen dat onze inrichting veel te wenschen laat, dat ons leger Ie veel in het open veld strijdt, dat onze macht versterking behoeft, en voor al dat wij het voorbeeld onzer vijanden moeten volgen, dat van gedurig te werken zoo in als buiten kiezingstijd. Onder de belangrijkste wapens welke niet genoeg aangewend worden, tellen wij de volksvoordrachten der vlaamsehe liberale gazelten. De volksvoordrachten moeten den invloed van den preekstoel en van den biechtstoel bestrijden, daarom zouden wij willen dat er alhier eene af- deeling van het Willems Fonds zou be staan die alhier van die feesten en voor drachten zou inrichten en dat de leden er hunne vrouwen en dochters naar toe brengen. De geest van het liberalismus moei niet alleen den man beheerschen, maar het is noodzakelijk dal hij tol in het huisgezin dringe. 'tls zeker, dat 't liberaal gevoelen bij ons volk machtig is, maar het moet ondersteund, aangemoedigd en bewerkt worden. Liberalen, denkt er goed op na, want wij zijn daags voor eenen grooten strij d. Een wel ingelicht persoon schrijft ons het volgende Neemt het voor zeker en meldt het in volle vertrouwen dat niet alleen de Senaat en de Kamer in 1878 zullen ontbonden worden, maar dat hetzelfde zal gebeuren met de provinciale en gemeenteraden. Al de kiezingen zullen plaats hebben onder het regiem der nieuwe kieswet, waarvan het ministerie aan de Kamers, de toekomende maand, de toepassing op de provinciën en de gemeenten zal vragen. Dat onze politieke vrienden zich gereed maken tot talrijke en zeer aanstaande strijden. De Kamers openen dit jaar den DER TIENDE November. Daar de klerikalen nog al bijgeloovig zijn is dat eene jammerlijke dagteekening voor hen. Zij zijn niet gerust en zouden willen dat men de opening tot een anderen dag verschuifde. Maar de grondwet verzet er zich tegen... Eene aanhouding, die Maandag eene groote ergernis veroorzaakt heeft, is die van een fransche priester, in het Park, te Brussel, die schijnt op heeter daad betrapt te zijn voor aanslag op de zeden. Bureel: Bsxniudcstraat, 39. 10 centiemen den regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-09 's jaars voor de stad. fr. 4-50 voor geheel België. Buitenlandsche verzendingen, 'l port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op al de poslbureelen. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-30. - 12-07. - 6-50. Poperinghe. 6-30. - 9-07. - 12-07. - 3-57. - 6-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-34. - 9-46.- 11-20. - 2-35. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Langhemarck, den zaterdag, 5-50.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1