Zegepraal der Liberalen in Frankrijk. n Stadsnieuws. De belichte die naar den amigo is ge bracht waar hij den nacht doorbracht, zou getracht hebben een jongeling te ver leiden, waarmede hij binst den dag ken nis gemaakt had en met wien hij in het Park. bij het aanbreken van den avond, eene bijeenkomst had bepaald. De jongeling verwittigde de politie en een agent stak zich achtereen boom weg, om de handelwijze van den priester te bewaken. Het duurde niet lang ol'deze, die 't onzedelijk feit niet kon loochenen waaraan hij zich had plichlig gemaakt, werd naar het politie-bureel geleid, ge volgd door een grooten hoop volk. De verdachte priester dien in een klein hotel van het center der stad afgestapt was, heeft verklaard dat hij geestelijk professor was, 43 jaar oud, geboren en woonachtig in Frankrijk. Woensdag morgend is hij opgesloten geworden in het celgevang, na een on- derhoor voor den heer onderzoeksrech ter Willemars, ondergaan te hebben. Brugge 16 Oétober. Zoo het aangekondigd was. is het mu ziekkorps van Van Coppernolle van Po- geringhe alhier eene serenade komen geven aan gouverneur Lolo. Zoo wij gezegd hebben, die belooning is eene ware beleediging, ten opzichte der ge dachtenis van den zoo betreurden gou verneur Vrambout, die zooveel diensten aan zijne geboortestad bewezen heeft. Nu, die Poperingsche trompetters za gen er maar onbeschofterikken uit. Zij hebben beginnen de wanorde te stellen in de kerkelijke diensten der Hoofdkerk en, na de serenade, hebben zij zich een stuk in de kraag gedronken dat 't een waar schandaal was. Piero Neut zegt dat de menigte de ver- schillige muziekstukken toegejuicht heeft Piero liegt en hij weet dat hij liegt! Nie mand heeft toegejuicht dan Lolo zelf op zijnen balkon. 't Was niet dan eene welverdiende fiasco(Westvlaming). Het is nu definitief gekend dat de re- publiekeinen, die men de liberale partij in Frankrijk mag noemen, een grooten zegepraal hebben behaald, die niet alleen in Frankrijk, maar in geheel Europa een voordeeligen indruk zal maken en goede gevolgen zal hebben voor de burgerlijke en persoonlijke vrijheid. Indien de 363 niet allen herkozen zijn, hebben de republikeinen toch nog eene groote meerderheid in de Kamer, en als Mac-Mahon denkt door verdere ontbindingen der Kamer eene meerder heid te bekomen, dan zou hij ze nog wel vier maal moeten ontbinden. Er is niemand die kan verwonderd zijn dat de republiekeinen eenige stem men verloren hebben, integendeel is het voor velen buiten alle verwachting van de Republikeinen nog zoo talrijk te zien herkozen worden, na de ongehoorde drukking die is uitgeoefend geworden door het ministerie der moreele orde. Inderdaad! Wat is er sinds 16 Mei, sinds het wegzenden van het liberaal ministerie niet gebeurd? Al de prefekten, onder-prefekten die republiekeinsch of liberaal gezind waren zijn afgesteld en door Bonapartisten of klerikalen vervangen. De meiers, die zich niet gewillig plooi den naar den wil van het pastoors-minis terie werden afgedankt. De magistraten, die onpartijdig waren in hunne vonnissen werden vervangen door mannen aan het bestuur verslaafd. De bedienden in het algemeen, voor hunne republikeinsche denkwijze gekend, werden afgesteld of van verblijfplaats veranderd. Tot veldwachters toe stelde men af, omdat men ze voor republiek einsch gezind hield. De republiekeinsche dagbladen werden vervolgd. De opstellers en drukkers met boeten en gevang geslagen. Integendeel mogten de klerikalen en gouvernementele gazetten alles schrijven wat zij wilden de republiek, die den gouvernementsvorm was, afbreken en hatelijk maken.Degewezen republeinsche volksvertegenwoordigers beleedigen en vervolgen. En wat het ergste was, maarschalk Mac-Mahon, de voorzitter der Republiek, die gelast is de grondwet en de republiek einsche instellingen te verdedigen is persoonlijk in het kiesslrijdperk getreden ten voordeele der vijanden van de repu bliek en van hare instellingen. Hij heeft eene proklamatie uitgeveerdigd, die als eene schandelijke bladzijde zal blijven bestaan in zijne voorzittersloopbaan. Hij heeft gezegd dat hij geene rekening zal houden van den uilslag der kiezin gen in geval zij naar zijnen zin niet af liepen. Dit zal nu te zien zijn De maarschalk, ondanks de mede werking van den paus, van de kardina len, bisschopen en van al de geestelijken van het land. ondanks de ongehoordste drukking die ooit in een land hoe despo- tiek ook, is uitgeoefend, heeft de partij verloren. Het land heeft zijne politiek veroor deeld. Frankrijk heeft verklaard dat het libe raal en republiekeinsch wil blijven ea dat het de politiek van Mijnheer Mac- Mahon en zijne ministers van 16 Mei verfoeit en hoegenaamd niet wil volgen. Frankrijk heeft verklaard dat het van het klerikalism, de pest van alle landen en van alle gouvernementen, niet wil hooren en zich zelve wil besturen. Wij moeten onzen dank betuigen aan het Fransche volk, dat in deze kiezing ge toond heeft karakter en een wil te bezit ten. en dat het genoeg heeft van het persoonlijk gezag en van al de Napoleons, die zooveel rampen over heiland gebracht hebben. De vraag is nu wat zal Mac-Mahon doen Zal hij zich onderwerpen of zal hij aftreden? Hij heeft gezegd als trouwhertig sol daat de grondwet te zullen naleven. Dan moet hij terstond zijn ministerie wegzenden en een liberaal ministerie nemen, die de onrechlveerdigheden kan herstellen door de vijanden der republiek gepleegd. Of wel hij moet zelf zijn ontslag nemen en in het soldaten of burgerlijk leven terugkeeren, welke hij beter had gedaan nooit te verlaten, want het is algemeen bewezen, dat Mac-Mahon niet opgewas sen is om eene politieke rol te spelen en zich als een kind laat leiden. Wat er van zij, de zegepraal der libe ralen in Frankrijk is een goed vooruitzicht voor ons land en voor onze kiezingen van het toekomende jaar. Het klerikalisme dat reeds meende meester van Frankrijk te zijn en door behulp van het fransch leger den paus op den troon te stellen, ziet zich in zijne meening bedrogen en het woord van M. Gambetta is bewaarheid dat de neder laag der mannen van 16 mei de nederlaag van 't klerikalism in Frankrijk is,want het zouden de klerikalen en bonapartisten geweest zijn, die de vrucht van de over winning zouden ingeoogst, hebben. De uitslag der kiezing van Parijs is voordeeling aan de republiekeinen. Ai de kandidaten behalve een enkel, admiraal Touchard, zijn gekozen en nog wel met eene groote meerderheid. M. Grévy heeft 12,376 stemmen be komen en zijn mededinger M. Daguin, enkel 3,942. De heer Grevy, die de plaats vervangt van M. Thiers, heeft 2,000 stemmen meer bekomen, dan deze laatste in 1876. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. PRIJZEN DER KOLEN genomen in de Magazijnen. MONSCHE KOLEN. Gailletterie per honderd kilos fr. 3-35 per hectoliter 2-65 Tout-venant pr honderd kilos 2-40 per hectoliter 1-90 Fijne per honderd kilos 2-00 per hectoliter 1-60 FREINE KOLEN. Gailletten p. 100 k. fr. 2-60 en 3-30 Gailletterie 2-50 en 3-20 volgens de kwaliteit. Gailletins of mosseltjes 't 100 k. 2-40 het te huis doen a part betaald. De leveringen per wagon aan den prijs der koolmijnen. De magazijnen zijn voortdurend voorzien van allereerste soorten van Koeken en van Chemische Guano en andere land vetten aan de leegste prij zen mogelijk. Het kantoor der Handelsvereeni- ging is bij M. Ate Vonck-Clement, Bankier, Sterrestraat, n° 4, IJperen. Zegepraal tier Republieken te Parijs. IJperen, den 20 Oclober 1877. Fransch Theater. - Maandag aanstaande le vertooning van het gezelschap van Brugge. Les Mousquetaires de la Reine. lc plaats 2-50 2e plaats 1-SO 5" plaats 50 cenliemeu, Schoolpenning.-Vorige lijsten, I 1,546-54 Een kussen geweigerd, 1-15 In S'-Pieters Penning verkoopt men Bas violen en Lanteerns, 0-20 Pour les instituts de Namur, 4-00 11,551-69 Uitgaven (ol heden, 8,050-35 Blijft in kas fr. 3,501-34 Vlaanische Ster. - Hel was Vrijdag laatst, 19 October, twintig jaren geleden dat Engel Van Eeckhout, bijgestaan door vier andere flaminganten, deTooneelmaatschappij de Vlaani- sche Stergesticht heeft. Holle toren. - De herstellingswerken aan het klokkenhuis van den flalle-toren zijn reeds ver gevorderd. Sedert Donderdag middag, dreunen de blijde tonen van den beiaard nogeens door de lucht. Een gedeelte der stellingen zijn reeds weggeruimd. Van den 12 tot den 10 October 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 7) Vrouwelijk id. o) Soenen, Desiderius, langzagrr cn Alleman, Felicia, kantwerkster. Wiltebroodt, Ludovi- cus, muziekmeester en üelaruwiere, Flora, winkelierster. Vandamme, Franciscus, 66 jaren, werkman, weduwaar van Sophia Viane, Lange-Thourout- straal. Devloo, Regina, 63 jaren, religieuse, Bollingsliaat. Declercq, Amelia, 81 jaren, zonder beroep, weduwe van Petrus Dupont, Rijsselstraat. Kinderen beneden (Mannelijk geslacht 1) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. I) Magazijnen «Ier IJpersehe lïan- deïsvereenïging, gelegen tegen de Statie van den IJzeren-Weg (Qiiar- tier du Commerce.) 19 October 1877. Zondag II. heeft onze w ilde Tuitersmuziek eene serenade gaan geven aan den nieuwen Gouver neur M. Ruzelte, te Brugge, om welke redenen of uit wat oorzaak deze serenade is gegeven, niemand kan het zeggen, nog begrijpen, want voor alreeds deze heer te IJper aankwam, hadden zij van hem nooit hooren spreken, noch, zoo als wij, wisten zij niet dat hij op de wereld was, en tol heden toe heeft hij nog in 't geval niet ge weest, door bewezene diensten oorzaak gegeven te hebben om ecn,e luilersserenade te ontvangen. Dat zulks geschiedt door mannen van Poperinghe, geboortestad van onzen diepbetreurden dienst- doenden Gouverneur M. Vrambout, onmiddelijk naar zijne dood alsvvanneer zijne stoffelijke over blijfsels nog warm zijn en dat, tot eerbewijs en pijnelijke gedachtenis zijner dood, al de maat schappijen van Brugge, zonder onderscheid van opinie, tot heden toe hunne politieke feesten opgeschorst hebben, om dit verlies zooveel te meer te bekrachtigen, verlies dat niet alleen in deze provintie, maar door geheel het rijk, gelijk wij komen te zeggen, diepgrondig betreurd is, behalve door eenige kwasten van den provin cialen Raad en der permanente Deputatie, welke in hunne laatste jaarlijksche zitting, wel wetende en ziende dat hij alreeds door eene ziekte aan getast was, de handen uitgereikt hebben om hem te helpen sterven door hunne buitensporige en ongegronde vervolgingen door geheel het rijk geschandvlekt, 't is ongelooflijk Wat de Poperingsche Tuiters voor oogwit gehad hebben om zulk eenen misslag te begaan is onbegrijpelijk de eene zeggen dal hel was om hunne maag eene zielmis te doen geven op de geslotene beurs van hunnen voorzitter M. Borten, andere dat hel op het order gegeven door ónze gekruinde Korlbroeks geweest is, ander; zeggen ook dat het was om aan M. Ruzelte het Eere-Voorzitterschap der maatschappij op te dra gen, maar wij twijfelen groolelijks of er eer aan vast is deze maatschappij ievers te verbeelden. In alle geval mag hij, M. Rnzette, verzekerd zijn, naar zijne dood, zij aanstonds, aan zijnen opvol ger ook eene serenade zullen geven in de hoop nog eens hunne maag eene zielmis te doen wat hun gedrag betreft tijdens hunne reis en hun verblijf te Brugge, wij zullen er over niet spreken 't is al genoeg bekend. Wij moeten nochtans laten kennen dat deze muziek vergezeld was door onzen doorluchtigrn burgmeester en volksver tegenwoordiger M. Berten, voorzitter, en zijne twee schepenen, waaronder een provincialen raadsheer, 't was gehrel treffelijk. Poperinghe, 19 Oclober 1877. (Overgeblevene correspondentie). De Roeische Barbarisien hebben Maandag en Dinsdag 11. het tooneeljaar geopend met twee allerschoonste vertooningen, bestaande uit twee stukken het strijkijzer en eene vrouw die haren man doet herbakken. Het it strijkijzer is een goed geschreven en zedelijk tooneelspel, 't welk moeielijk is om wel uit te voeren onze liefhebbers hebben noch tans hunne taak op eene volmaakte wijs gekweten zij hebben allen hunne rollen zeer wel vertolkt, maar wij kunnen niet nalaten eene bijzondere melding te doen van de heeren Reniere en H. Rakelboom, die voltreffelijke tooneelspelers zijn. Na de toehoorders, in het tooneelspel, tranen te hebben doen storten, hebben onze Barba- risten hun vroiijk doen lachen met het klucht spel zij hebben alzoo bewezen dat zij zoo erva ren zijn in het kluchtige dan in hel deftige vak. Mev. Bataillie heeft, volgens hare gewoonte, meesterlijk gespeeld, nutteloos is het wederom den lof dezer uitmuntende tooneeliste uit te spreken, wij vergenoegen ons met te zeggen dat hoe meer men haar ziet spelen, hoe meer men haar schoon talent bewondert. Mev. Verguit heeft ook hare rollen zeer wel uitgevoerd. Een zeer goed orkest, door eenige leden der Maatschappij Welluidendheid gevormd, speelde gedurende de lusschenpozen, de aange naamste muziekstukken. Onze oprechtste gelukwenschingen over den bijval dat onze Barbaristen genoten hebben en wij verhopen dat zij ons nog in den loop dezes winters met eenige vertooningen zullen begunstigen. De winter nadert met groote schreden, al de levensmiddelen zijn duur, het werk zal meest overal ontbreken en men siddert wanneer men denkt op den nood die ons werkvolk te verwach ten heeft. 'T is het oogenblik dat vreemde nonnen en paters van alle koleur en geur kiezen om le komen bedelen en het geld af le persen die veel nuttiger voor de behoeftigen zou kunnen bestemd zijn men ziet dagelijks deze schooiers onze straten doorloopen en de huizen binnen sluipen. 'T is schandelijk zulke openbare schooierij te zien geschieden en dat door eene bende luiaards die zich vergenoegen met, voor eenigen arbeid, hunne lippen te roeren, wel zorg hebbende hunne armen te sparen, terwijl de arme werklieden hun zweet moeten storten om deze lafaards te helpen onderhouden Wij herhalen hel, 't is schandaleus Man», Tlieeel, Pliares NOG EEN. De korreklionneele rechtbank van Laon heeft de genoemde Seriot, pastoor van Aubignij, oud 51 jaren, veroordeeld tot twee jaren gevang en 200 franks boete (maximum der straf) voor open bare beleediging op de eerbaarheid, in eene kerk gepleegdnabij de doopvont, en dat in vollen dag. Zijn slachtoffer is een jong meisje van 14 jaar, dat in de maand augusti bevallen is. Het onge lukkig schepsel is komen getuigen met haar kind op den arm Toe dan, popning ch.; abetjes, scherpt uwe pennen en zen it ons wederom uit Mechelen een nieuw Mane, Ihecet, phares De poperingsche congreganist waarover wij laats gehandeld hebben en wie men zoo dikwijls heeft zien pronken, met een kruis in hand, aan het hoofd der proerssien, is veroordeeld tot dertig maanden gevang voor verkrachting. En zeggen dat die kvvezelaar getrouwd eu vader was! 'T vuilblad zal daarover zoo stom als een visch blijven; waarom is hel geen Philharmonist, '[ge zalfd blad zou de gazet er mede vollen. En gij, priesters, die dagelijks tegen de liberale maatschappijen predikt, is het daar de vrucht

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2