INSTEL BOOM BW OVERSLAG HOFSTEDE ÜÏT TER HAND T£ KOOPEN P I AjY O S. P. GELEI N-LÖWAGIÊ Guano dor Peruaansclie Regering. Te Becelaere (bij de plaats). Dinsdag 30 October 1877, Briefwisseling dep Toekomst. TE WOE MEN, Donderdag 25 October 1877, BERTRAM» en O, Zeer xoordeelig aanbod Op Dijssendag 6 JNovembre 1877, om 12 ure 's middags, op de hofsteden gebruikt door de weduwe Vannoote- Lesaffre en Henri Vannoote-De- en h. 5-74-84 c. ERF, Biinde-Liedenstraat, TE IJPEREN. Kogge om 4 ure juist namiddag bij Pieter Taeyman-Cartrysse overslag den 8 November daarna,) van 1° h 1-48-50 c: allerbeste Zaai land te Woumen, langs de steen- of sintePietersstraat, kadaster sectie A, nummers 603" en 612, in 3 koopen verdeeld 2° h: 0-91-00: zeer goed Maaigras te Woumen, in de Rhillebrouck, pa lende aan den houten sluisvaart kadaster sectie O, nummers 654 en 655, in 2 koopen. Al gebruikt door Louis Deschoe- maker en zusters, tot 1 October 1878. i/-2 o/o instelpenning op eiken koop. De veilvoorwaarden ten kantore van den notaris Laurent PROOT, te Woumen. van de Heeren Dreyfus Frères en Cie, te Parys. Concessionnarissen voor Europa en de Koloniën. w aan de handelaars. Over te nemen aan factuurprijs, in 't klein en met groote hoeveelheden, F abri cat i e-Ko op wa re 11 tot het maken van Genever, Brandewijn, Cognac, Rhum en in 't algemeen al de fijne likeuren, met het gerief om ze te be reiden niets dan tonnen. De liefhebber zal met de fabrikatie be kend worden gemaakt, en op den aankoopprijs 60 t. h. winst doen. Groot gemak van betalingvolgens beliefte 6 of 8 maanden krediet. Zich te bevragen bij M. J. MARÉE, rue Thierde Cornillon, 40, te Luik. Tijd van betaling mits borg, ten aanveerden van den Notaris DE- GRYSE, te Becelaere, met deze ver- kooping belast. ten 2 1/2 ure juist namiddagin ZARREN-DORP, bij Charles Zvoane- poelvan: EENE SCHOONE langs de binnenstraat, nabij de steen weg naar Staden, in 7 koopen ver deeld. Gebruikt door Marie- Therese Lefief. Maar ingesteld fr. 23,800-00 De veilvoorwaarden bij den Notaris Laurent PROOT, te Woumen. Een schoon en groot HOTEL, ge legen al den noordkant der Groote Markt, te Yperen alsook eene hoe veelheid van 3 d 4000 flesschen fijnen ouden Wijn. Zich te vervoegen bij M. den Nota ris Vandermeersch, te IJperen. BLOEM EN FRUITB00MKWEEKER, Door eenen enkelen huurprijs re gelmatig te betalen, men wordt eige naar van eene zeer goede PIANO van Parijs. Zich te vervoegen bij M.H.EMMERY. Hoek der Boterstraat, te Yperen. De verzendingen zijn franco gedaan. van't gene men in uwe congregatiën leert zult gij heden daarover niet handelen in uwe politieke zondagsermoeiien Poperinghe, den 19 October 1877. Grooteu «JAIV met zijn provineianl kerklioof'd. 'T is onze schuld niet, indien wij nog niet ten vollen hebben kunnen antwoorden op de vernes- telde vraag die Jans gekruinde pennelekker ons op 12 Mei voorgesteld heeft. De oolijkaard, niet wetende of de Poperinghenaars een, of drij of vijf, of nog meer hoofden hebben, zijn wij ver plicht geweest eenige grapjes uit de Leflmgsche godsgeleerdheid van onze zieimakelaars te laten uitschijnen. Wij zouden nog veel kunnen schrij ven op al de verneslelingen, de wrongen, en de koppespinnen die in hunne vcrnesteide verstan den beslaan op 't stuk van kiezingen, gazetten, scholen, testamenten, en zwarte vuilpotlerijen. Klaar en duidelijk heeft de Toekomst nu bewezen dat 't Jluishoofd, 't Bulthoofd, 't Proost- hoofd en dezes llaarlhoofd niets anders zijn dan een hoop valsche kerkhoofden, die om hunne politieken haat te voldoen, of om vette kerkkan- tooren te bekomen, hunne medeburgers moeten schelden, lasteren en alzoo meermaals in hunne eer, hunne familie, hunne belangen hinderen. 'T is bewezen dat, na de belachelijke trompet en trommelzondc uilgevonden te hebben, waarmede zij ons wilden hatelijk maken, zij nu niet meer weten wat daar ineê doen dat zij wit en zwart vertellen en allen om 't meest met hunne sacra menten den aap houden. Het blijkt dus altijd meer en meer dat zij aan de politieke zamenzwee- ring der Jesuiterij verknocht en verkocht zijn, maar geensinls zich gedragen alsof zij aan de ware kerk van Jesus toebehoorden. Jans Hellekijker zelve moet het bekennen, aan gezien hij op onze bewijzen niet een enkel woord weet te antwoorden. Daarenboven heeft hij zelve verklaard, dat de Muis- en Bullhoofden even weinig gezag hebben als de Krul-, Klink- en Kroothoofden, mits hij schreef dat de ware i> kerk, in de provintie Westvlaanderen, voor eenig hoofd erkent Z. H. den bisschop van a Brugge. Zoodanig dat alle andere hoofden in groolen Jans provinciaal hoofd verdwijnen en dat onze groote en kleine kuipschreeuwers enkel de rol spelen van verslaafde instrumenten, die zelve geen recht meer hebben noch op hun eigen hoofd, noch op hun eigen verstand, noch op hun eigen wil die moeten zingen en dansen volgens dat hun provinciaalhoofd schuifeft of zooniet, krak en zij krijgen den zak, en zij vliegen uit hunnen post. en zij verliezen den kost, en de kortflroek moet af, en zij zijn geslagen tot kaf 'T is lang dat wij den verslaafden staat onzer Kortbroeks en hunner sleppendragers hebben doen uitschijnen de lezers der Toekomst zien nu klaar en duidelijk dat de Yuilbladkrabbe- laars zelve het bekennen moeten. Maar hoe komt het dat al die schijnheilige kwastsn, die beweeren hun eigen hoofd afgestaan te hebben om zich allen te vervoegen in hunnen Jans lieftallig pro vinciaal hoofd, nochtans onder eikanderen zoo slecht overeenkomen, zoowel in herbergen als in de vergaderingen der tuiterij en in de biecht stoelen als in de vuiikuipen Men hoort geheele dagen dat zij in de drinkhuizen vechten, in de tuiterhuizen kijven en krakeelen en in de bicht- huizen wit en zwart zeggen. In geheel Poperinghe en 't arrondissement, is er niet een kristenmenseh meer die weet wat hij moet peizen van muziekabsolutie, van trompet- communie, van trommelhuwelijk en van clairon- begraving 'T en is geen kunste, onze zwarte lawijtmakers weten het zelve niet Zou 'tVuilblad op al die punten niet eene les uit de Leffingsche theologie willen geven, aange zien er daarop niet een enkel reeks te vinden is in de ware leering van Jesus Wij zullen 't verwachten. (Wordt voortgezet). Indien wij M. de Krooteeter Vanwtberghe de lust wilden benemen van nog in de Toekomst te schrijven, wij zouden er alleenlijk de petitie moeten iniijven welke, door bijna al de geassu reerden der u Primes de Bruxelles aan den heer bestuurder van dit gezelschap is opgezonden geweest. Maar 't zou misschien hinderen aan zijne kan didatuur als man te trouwen,«en wie weet als hij niet zal verwerven door zijnen schrijftrant, 't geen hij nog niet bekomen heeft door zijne welriekendheid. M. de Krooteeter beweert dat het valsch is dat bij zijne boontjes had willen te week leggen voor de dood van 91. Henri Polley, en ooit een enkel stap zou gedaan hebben otm zijne agent-kandida tuur te bereiden. Zulks was onmogelijk, zegt hij, vermits M. Polley schielijk overleden is. Ach Krooteetertje lief! gij hebt toch wel ge daan, van tot de terugkomst der Escobartjes van Jans -j- a b c winkel uwe antwoord uit te stellen, want de Korlbroekjes trachten u waarlijk goed uit den slag te trekken. Waarom kunnen zij geen moor wit wasschen en, in deze omstandigheid, doen vergeten dat het afsterven van 91. Polley, sedert maanden, door zijne talrijke vrienden, maar al te zeer voorzien was, en ook onder de gissingen moest vallen van zekeren bevalligen drijbuismaker. Ralten zijn liefhebbers van spek, vossen van kiekens en krooteeters van geldpostjes. M. Vanwt berghe kan niet opkrijgen dat de Toekomst zegt dat hij maar afgezien heeft als hij overtuigd was dat hij, in weerwil van al de geassureerden de plaats van M. Polley bij de <i Primes de Bruxelles niet kon bekleeden. Maar heeft hij «.ja of neen afstand gedaan, VÖÖr of na de bovengemelde petitie. De heer Achille Vandelanotte is aldaar door de eenparigheid der geassureerden in 'l belang van Jladame Polity, a!s opvolger van hartn man, in 't agentschap der maatschappij aanbevolen. Wat kon de recommandatie van Slonkje Vanwtberghe daar bij of daar afdoen, en met welke rechtzinnigheid zou hij 91. Vandelanotte ondersteund hebben, tenzij met deze van een duivel welken men zou doen gewijdwater lekken. De heer inspecteur Vanderplancke zou, volgens 't Mannetje, hem aangewakkerd hebben om op zijnen post te blijven. Zou de heer Vanderplancke, welken wij meen den een man van jaren te zijn, nog somwijlen bij de wiege slaan en bij verstrooidheid aan Monkje eene flokke toegereikt hebben. 'T grootste kwaad nog dat de Toekomst hier bedreven heeft, is van met geheel de stad, opent- lijk te durven zeggen dat de Krooteeters kandida tuur door zekeren gekruinden en gekrulden invloed is in 't werk geleid geweest. Waarom niet 'T venijnt straalt elkander niet, schippers en voerlien steken malkanderen over, en de Krooteeter draaft zoo menigmaal voor onze Kortbroeks dat deze laatsten wel eens mochten draven voor hunnen kieslooper. Nu, dat zij hun doel niet bereikt hebben, zij liegen alles af, zij zouden zulks niet durven doen, onze heilige Kruindragers. Neen, neen, 't is de kat De belangen van Mmo Polley en van hare negen weezekinderen moesten hun wederhouden, 't is waar, maar wat zijn deze belangen als zij verge leken zijn met deze der kerk, der goede zaak en van 't order moraal 'l welk men in België' ook tracht in te voeren. 91me Polley heeft geen kiezer meer en 91. Vanwtbeighe is een welpeizende kiezer, die, aan sukkelaars, zonneklaar bewijst dat twee en twee vijf is en dat in den appel bijten geene zonde is als men de verslaafde en schijnheilige voorstaander is der perten onzer geestelijkheid. 91. Vanwtberghe is een pilaar van 't geloof, de redder en 't behoud van Charles Pyck, ook is hij de beste vriend onzer treffelijke, ootmoedige, menschlievende, onbaatzuchtige en zedelijke geestelijkheid, zoo zuiver en zoo onbevlekt dat de liberalen zelve moeten bekennen dat, met den langen zwarten rok aan te trekken, onze Kort broeks al de zwakheden der menschelijke natuur afgeleid hebben en dat, om hunnen heldenslrijd, op te helderen, zij genoodzaakt zijn, in hunne dagbladeren,eene speciale plaats voor te behouden onder de rubriek acta sanctorum. 91. Vanwtberghe is dan geen agent, maar dat hij zich niet bedroeve d' eerste kwezel welke de zwartjes zullen ten opstel hebben is voor hem, 't ware jammer dat zoo een vernuftig man geen afzetsels zou laten. Geheel de stad zal het feest toejuichen en Matje alleen zal, met zijnen neusdoek voor zijn aangezicht, in zijn spijt grijnzend uitroepen Een aap broedt een aap, van uilen komen uilen. Wat brengt een ezel voort als onbelompeguilen. Tot binnen acht dagen de ingezonden artikels van Rousbrugge. Het schijnt dat het daar ook niet al te pluis is met een kindei bederverdoch wij zullen ons nog niet uiten daar het gerecht er mede bemoeid is en wij voor niets ter wereld den loop ervan willen hinderen. MENGELINGEN. 9Ien weet dat op den buiten het dansen stren- gelijk verboden is, de pastoors zien daar het grootste kwaad io die men kan begaan. Men mag alles doen, als men niet danst, en al die eens op eene buiten kermis is geweest waar men niet danst, kan er over oordeelen, hoe zedelijk het er gaat, men zou zich bij de wilden in Afrika wa nen, als men in den namiddag in eene herberg- zaal treedt. Nu, de pastoor der gemeente, X had sinds drij weken, alle zondagen gepredikt tegen het dansen. Het dansen, zegde hij, is het grootste kwaad dal men kan bedrijven, ik kan niet zeggen wat zonde erger is,wantgij buitenlieden weet niet wat kwaad daar in bestaal, neen, een dief bedrijft zulke erge zonden niet als een danser. En de pastoor ging op dien toon voort. Naar alle waarschijnlijkheid moeten er dan lieden in het sermoen aanwezig zijn geweest, die dat voor comptant genomen en gezegd lubben, als stelen zulk groot kwaad niet is als dansen, ehwel wij zullen niet dansen en liever stelen. En inderdaad eenige dagen nadien waren den pastoor al zijne kiekens gestolen, die opzijn voor hof liepi n. De dieven hadden ze den hals afge- vrongen en den kop op de pijken van het hekke gestoken. Er waren nog zes kleine kiekens, die de dieven hadden laten loopen, maar zij hadden een briefje achtergelaten waarop geschreven stond e De zes kiekens zijn nog te mag. r, wij zullen met eenige weken terug komen als ze wat gevet zijn. Ziedaer een pastoor het slachtoffer van zijne sermoenen tegen het dansen. De geestelijkheid zou beter doen de buiten lieden als het kermis is eens te laten flikkeren, dat veel min onzedelijk is als in de hei bergen genever te drinken en beentje over te zitten, zoo als gewoonlijk gedaan wordt. In de groote wereld is het dansen toegelaten, in al de rijke klerikale familiën wordt er gedanst, zelfs in de klooster scholen wordt het dansen aangeleerd en hel volk, de buitenlieden mogen dit onschuldig vermaak niet genieten of ze moeten naar d'helle! IJPEREN, 20 Oct. GRANEN ENZ. rerkochtte kwantiteit. middrnprijs p. 100 kilo. Tarwe 95,500 37-00 8,10) 24-25 400 22-00 500 25-00 100 26-00 Aardappelen 14,000 9-12 510-00 VEURNE, 17 Oct. Nieuwe tarwe per 145 liters, fr. 32 - 42 Oude tarwe, 40 44 Rogge, id. 26 - 28 Sucrioen, id. 22 - - 25 Haver, id. 15 - - 17 Boonen, id. 26 - 50 Erweten, id. 28 - 52 KORTRIJK, 15 Oct. Tarwe, per hectoliter, fr. Rogge, Haver, Aardappelen, per 100 kilos 7- - 9 Eieren, per 25, 2 86 5 58 Boter, per 1 /2 kilo, 1 42 1 59 LEUVEN, 12 Oct. Tarwe, per 100 kilo, fr. 32 50 Rogge, 22 - Voederhaver, 21 50 Aardapp. 10 - Boter, de kilo 3 - Eiers, de 26, 2 - POPERINGHE, 19 Oct. per hektoliter, Tarwe, Rogge, Haver, Aardappelen, de 100 kilos, Boter, de kilo, Hoppe de SO kilogr. midd fr fr. enpr 25- 17- 11- 10- 3- 56 a ijs. 51 25 25 70 58 Eenige Agenten voor Belgie /4yGUANOXf iS.tr J>u l-cATÊROWd De zakken zijn voorzien van fgMpo oon I nri tarra I itm I .1 een looden zegel v volgens neven- ®/K; - -- Vsy--<oV VS* staanden afdruk. De Guauo wordt afgeleverd zuiver en zonder mengeling, zooals hij van Peru is ingevoerd, waar hij in de beste depóts is uitgekozen gewor den. Den kooper is volle vrijheid gelaten den Guano in de magazijnen te onderzoeken. Voor prijzen en verkoopscondiliën zich te adresseren aan BERTRAM» EX O, ANTWERPEN, Pruynenstraat, 8; KORTRYK, Jloescroenslraat, 10; Brugge, Café Royal. OPENBARE VERKOOP ING van 339 koopen VLIES. 1° Langs de 9Iolenstraat: 29 Popelieren en 1 Abeel, verdeeld in 27 koo pen. 2° In den boomgaard oost aan d'hofplaals van Vannoote-Devlies 42 Popelieren, verdeeld in 42 koopen. 3" Zuid tegen dito hofplaats: 2 Keerzelaars, in eenen koop. 4° In het meerselken bij den Rotput, zuid-oost dito hofplaats; 30 Popelieren, verdeeld in 21 koopen. 5° Aan den Rotput 2 Popelieren, verdeeld in 2 koopen. 6° Langs de Potterijstraat I Abeel en 24 Popelieren, verdeeld in 24 koo pen. 7° Langs de Gheluwestraat 5 Popelieren, verdeeld m 5 koopen. En 8" Op de hofplaats der weduwe Vannoote: 7 Popelieren en I Olm, verdeeld in 8 koopen. De vergadering bij koop een. TE aeliitcr den gewezen Lombaard,

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 3