Gazelle van '1 arrondissement IJperen. IJperlingen! De Troonrede. Een zonderling Proces. Moed! Liberalen van Belgie. Nr 814. l($e Jaar. Zondag 28n October 1877. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschil!ige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN ABONNEMENT: De toestand van Frankrijk verslecht. Het schijnt zeker dat de ministers van 16 Mei het inzicht hebben zich voor de Kamer derGedeputeerden aan de bieden. Het is de Frangaistolk van M. den her tog de Broglie die het aankondigt, bijge volg valt er niet meer aan te twijfelen. Een ander blad van het Elysée, l'As semblee Nationale, meldt dathet minis terie eiken dag een groot getal brieven uit de departementen ontvangt, die be wogen door de bedreigingen der tolken van de republiek, zich tot den minister van binnenlandsche zaken wenden, om te vragen of zij door den maarschalk zul len ondersteund worden? De maarschalk die zoo dikwijls gezegd heeft tegen de ambtenaren,die zijne poli tiek volgden, dat hij ze zou ondersteunen, kan aan zijn ministerie niet weigeren die belofte na te komen. Zoo dat men de maarschalk met zijn ministerie, door het land veroordeeld, voor de nieuwe Kamer zal zien optreden. Ten minstealser voorden tijd geen staats aanslag plaats heeft, zooals men te Parijs en in eenige departementen vreest. De republikeinsche linkerzijde van den Senaat, heeft een manifest aan het land gericht, met het oog op de departe mentale kiezingen, die den 4 Novembre moeten plaats hebben. Dit manifest dringt aan op de belangrijkheid dezer kiezingen en noodigt al de burgers uit deel aan de stemming te nemen. Het zijn de gekozenen van den 4 No vember, die de senateurs moeten kiezen welke aftreden en als die kiezing in repu- blikeinsehen zin uitvalt, dan mag men rekenen dat er in langen jaren geen kon- flikten meer zullen ontstaan tusschen Kamer en Senaat. De stemming van 14 October is een vonnis, in beroep geweest tegen de mo- reele orde; maar de stemming van 4 November moet een arrest van cassatie zijn tegen die mannen, die het ongeluk van Frankrijk uitmaken. Eene depeehe uil Rome meldt dat de jesuït Cursi uit die compagnie is geban nen, uit hoofde zijner politiek denkwijze. Niets bijzonders te melden van het oorlogslooneel. De Norddeutsche Allgemeine zie- tung, kondigt een artikel af over den toestand van Frankrijk en zegtDat in den huidigen toestand van zaken, eene rechtzinnige en liberale republiek de beste waarborg is voor den politieken vrede. Dat is het gevoelen van ieder recht schapen menseh. Uit Havana wordt bericht dal deSpan- jaarden den presidenlder republiek Cuba hebben gevangen genomen. De uitslag der kiezingen in Frank rijk ten voordeele der Republikeinen moet u tot les dienen en u doen be grijpen dat hoe sterk ook de drukking is der priester-partij op de kiezers, zij niets vermag tegen den onwrik- baren wil om te overwinnen. Inderdaad, men zag de samen zweerders tegen de Republiek, door de kierikalen, de bewarende partij genaamd, van alle middels, zelfs de schandelijkste, gebruik maken om een tegenovergestelden uitslag met de wille des volks te bekomen. Hoeveel gouverneurs, distriek - commissaris sen, burgemeesters en vrederechters zag men niet die hunnen verplaat sing of hunne afzetting hekomen hebbenom dezelve te vervangen door de verwoedste vijanden tegen de burgerij, tegen het kind des volks door bonapartisten, legitimisten, or- leanisten, enz. Ja, IJperlingen, de Geestelijken zijn overal de zelfde; daar waar zij de flauwsten zijn, zijn zij laf, zij wer ken in de duisternissen, dringen de huisgezinnen binnen om er de ver deeldheid te zaaiendaar waar zij meenen meester te zijn, geven zij de wet, ruineeren dezen die anders den ken dan zij, lasteren alles wat libe raal is en maken zich meester der hebbenschappen van alwie betrouwen stelt in hunnen wflnkel van missen en aflaten. In Frankrijk wilden zij het land opruien in eenen oorlog tegen het liberale Italië, die zijne financiën aan het heelen is, zoo ter neêrgesnakt door de hoven vanNapels en Romen, grootendeels samengesteld uit de groote koppen der geestelijkheid en hun vrouwengesleep. Tot preuve, het procés Antonnelli, enz. Zij hadden zich voorgesteld dat het fransche volk zijne revolutie van 89 vergeten had, welke al de burgers gelijk maakte, welke alle adelijke tijfels afschafte en daardoor niet meer toeliet een volk te onteeren door de eenen den anderen als slaven te behandelen. Wanneer het volk wil, het kan, en de geestelijkheid heeft zich leelijk bedrogen gevonden, toen zi meende met geholpen te zijn door de Bona partisten zij tot haar doel zou ge raakt hebben. De vermaarde generaal van Sedan zal moeten of wel zich ondergeven of wel er van door trekken, zooals Gam- betta het zoowel gezegd heeft. 't Is daarop, Yperlingen, gij die al tijd zooveel hield aan uwe weerdig- heid, gij die alles zou slachtofferen om de vrijheid en de gelijkheid te behouden en te verdedigen tegen het klerikale despotisme, dat gij u meer en meer moet toeleggen om de plicht te vervullen die er u is opgelegd, 't is te zeggen gij werken moet tot den goeden uitslag der kiezingen van 1878. Vergeet niet dat de nieuwe kieswet toegepast gaat worden op alle de verschillige kiezingen tot dewelke gij zult geroepen zijn uitspraak te doen. Gij zijt geroepen om de wer kingen der klerikale partij te veroor- deelen die het ongeluk van Frank rijk wildt en die stillekens aan aan het onze bewerkt. Laten wij zonder pozen werken grooten en kleine moeten zich elkaar de hand gevenland- en stedenbe- woners moeten zich doordringen der voordeelen die besloten liggen in de nieuwe kieswet. De liberale associa tie vooral moet iedereen eigen maken met deze wet opdat onze vijanden letterlijk verpletterd worden, want zij onze nationaliteit zonden verkoo- pen indien zij maar daardoor de' overhand mochten bekomen. Inwoners van onze stad en ons ar rondissement, wij zullen dit nooit ge- doogen. Aan het werk dan. X. Volgens de Etoile is er nog geene defi nitieve beslissing of er eene troonrede zal uilgesproken worden bij de opening der Kamer. Twee leden van het kabinet zouden aan eenige vrienden verklaard hebben, dat zij eene troonrede dit jaar gepast zouden vinden. Indien wij dit jaar geene troonrede hebben, dan is het't vierde jaar dat de Kamers openen zonder dal de koning bet woord voert, dal zou bijna gelijk slaan met de afschaffing van het gebruik der troonrede. De rechtbank van Bergen zal zich eer lang bezig te houden hebben met eene kwestie die geheel de belgische drukpers aangaat. De Organe. van Bergen, is gedagvaard om voor de rechtbank dier stad te ver schijnen, om zich te hooren veroordeelen tot het betalen eenersomvan 10,000 fr.. als schadeloostelling, om een vonnis te hebben afgekondigd, in eersten aanleg uitgesproken. Ziehier de feiten De korrektionneele rechtbank van Ber gen, heeft in zijn verhoor van löoclober een persoon veroordeeld tot lo dagen gevang en 500 fr. schadelooslellingjegens de burgerlijke partij, om door niet open baar gemaakte geschriften, maar aan verscheidene personen uitgedeeld of me degedeeld, twee jonge meisjes gelasterd te hebben. De veroordeelde, voorziende dat de plaatselijke drukpers in hare rechterlijke kronijk de tekst of ten minste den ver korten inhoud van het vonnis zou hebben medegedeeld, heeft aan de Organe van Bergen verbod gedaan de veroordeeling die hem getroffen had, mede te deelen. De Organe heeft daar natuurlijk geen rekening van gehouden, daar, krachtens artikel 97 der Grondwet, de rechterlijke beslissingen tot het openbaar domein behooren en de drukpers er verslag mag over doen. De reden waarop de dagvaarding zich steunt is, dal de dagbladen het recht niet hebben de veroordeelingen door de kor- rectionneele rechtbank uilgesproken, openbaar te maken. Dat iseen belachelijk proces,dal ongetwij feld ten nadeele zal uitvallen van dengene die 't inspant. De dieven, lasteraars, kinXrbedervers, vervalschers, en moor denaars, zouden al te goed spel hebben, indien zij, onder voorwendsel dat zij nog in beroep of in cassatie mogen gaan, toe gelaten werden de dagbladen, die het verslag over de debatten hebben mede gedeeld, eene schadeloosstelling te vragen. De opsteller van de Organe van Ber gen, zegt gerust te zijn over den uilslag. Wij willen hetgelooven, ware heianders, men zou moeten denken, dat de gezonde reden de rechters verlaten heeft. De zegepraal der liberalen in Frank rijk moet den moed dubbel aanvuren bij de belgische vrijheidsvrienden. Al onze naburen schudden de klerikale slaven- banden af. Neen Belgie zal niet te ach teren blijven bij de eerste gelegenheid. Gisteren zond Holland zijn klerikaal ministerie henen. En heden heeft de klerikale politiek eene vreeselijke les gehad is Frankrijk. Een rijk van enkel dwang en duurt ge meenlijk niet lang Le liberalen hebben in Holland en Frankrijk den strijd kloek doorworsteld en zijn hem zegepralend te boven geko men. Belgie is in de handen der achteruit kruipers gevallen toen in de naburige landen de reactie stout het hoofd opstak. Nu is de kaart gekeerd. Bij de zege praal van hel liberalimus in Holland en in Frankrijk, is er geen twijfel meer aan of de strijd in Belgie zal met dubbelen ijver ontvlammen. Van nu af moeten de liberalen zich voorbereiden en geenoogen- blik meer rusten. Opl op! liberalen, Belgie moeten zal gered worden uit de klerikale dominatie die onze vrijheid vermoordt.onze welstand vernietigt en aan hel volk niet anders als armoede en wcrkgebrek te geven heeft. Bureel: Dixmndestraat, 39. 10 centiemen den regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. -t-OG 's Jaar» voor de stad, fr. 4-50 voor gelscel Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 ecestlcmen Iset nummer. Men schrijft in op al de poslbure#len. DE TOEKOMST, IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-30. - 12-07. - 6-50. Poperinghe. 6-50. - 9-07.- 12-07.- 3-57.- 6-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-46.- 11-20. - 2-55. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7—18. - 12-06. - 6-20. Langhemarck, den zaterdag, 5-50.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1