%i^ Guano der Pernaansche Regering. BKRTHAND en O, n Verschillige Tijdingen. Sterfgeval. Zeer Yoordeelig aanbod Ontploffing m eene koolmijn. 232 dooden. Eene ontploffing door het grauw vuur heeft Dinsdag laats in de mijn van High Blanlyre nabij Glasgouw plaats gehad. Men schrijft uit Veurne dat een pastoor van dat arrondissement vervolgd wordt voor beleediging tegen de zeden en aansla gen op de eerbaarheid op jonge meisjes min dan 11 jaren. De feiten waarvoor de pastoor zal moeten verantwoorden, zouden in de school en in de sakristij hebben plaats gehad. Het was Vrijdag, 26 October, dat de Rechtbank van Veurne de zaak moest be handelen. Wij vernemen dat M. de Pastor van Rousbrugge (afwezig) veroordeeld geweest is door de corectionneele Rechtbank van Veurne tot 4 jaar gevang, tot boete en tot de onkosten voor verschillige aanslagen op de eerbaarheid. En de Poperingsche briefschrijver, V..., zal zich als verdediger stellen van zulke smeerige mannen Hoe vindt het De Raadkamer des Rechtsbanks van eersten aanleg te Brussel, komt het aan- houdings-mandaat te bevestigen, uitgezon den door M. Willemaers, onderzoeksrechter, ten laste van den abbé Frangois (Jules- Louis-Alfred), katholieke priester, gewezen pastoor in de omstreken van Parijs, geeste lijken professeur in een der belangrijkste kollegien van Frankrijk, oud 43 jaren, ge boren en woonachtig in het departement der Pas-de-Calais. De lezer herinnert zich gemakkelijk voor welke schoone daad die gezalfde desHeeren, de verledene week, in het Park, te Brussel is aangehouden geweest. Uit Dendermonde meldt men dat het on derzoek zijn einde nadert, betrekkelijk een broederken der kristelijke leering, beschul digd van talrijke aanslagen op de eerbaar heid van kinderen aan wie hij het onderwijs gaf. Men verzekert ook dat het parket van Dendermonde zich naar de broederkens- school van Malonne en het parket van Gent zich naar eene broederkensschool te Gent heeft begeven, waar die broeder ook verble ven heeft. Veroordeeling van eenen koster voor aan slagen op de zeden. Den 20 dezer heeft de korrectioneele rech- bank van den Havre tot 18 maanden gevang en 10 jaren waakzaamheid, den genaamden Reaudry, koster in de kerk van St-Nicolas- sur l'Eurel veroordeeld, beticht van aansla gen op de zeden. Beaudry zal binnen kort voor het assisen hof verschijnen voor verkrachting van een klein meisje. Vrouw Duval, moeder van het verkrachte kind, voor de korrectionneele politie gedag vaard, is tot driejaren gevang en 20 jaren waakzaamheid veroordeeld. (Rép. Frang.) De onderpastoor van Merbes-le-Chateau, zal den 3 November voor de rechtbank ver schijnen, beschuldigd de plakbrieven van een concert, ten voordeele van de school penning, van den muur der kerk afgescheurd te hebben. Twee tjeefkens van de ergste soort ont moeten elkander. Daar Stanislas, gij zijt vader gewor den. Ja, Aloïsius, wat denkt gij dat het is. 'T is een meisje Neen, vriend. - Dan is het een jongen •i Daar, hoe weet ge dat ze hebben het u zeker verteld van de Heeren Dreyfus Frères en Cle, te Parys. Concessionnarissen voor Europa en de Koloniën. /êVGUANÖ' fS p-mü •_S§' aan de handelaars. Over te nemen aan factuurprijs, in 't klein en met groote hoeveelheden, Fabricatie-Koopwaren tot het maken van Genever, Brandewijn, Cognac, Rhum en in 't algemeen al de fijne likeuren, met het gerief om ze te be reiden niets dan tonnen. De liefhebber zal met de fabrikatie be kend worden gemaakt, en op den aankoopprijs 60 t. h. winst doen. Groot gemak van betalingvolgens beliefte 6 of 8 maanden krediet. Zich te bevragen bij M. J. iMARÉE rue Tbierde Cornillon, 40, te Luik! Nu ook eene vraag aan de edele Toekomst. Zou zij mij niet konnen zeggen, hoe het komt, dat al uwe liberale vrienden, zonder uitzondering, die de plaats van agent door alle geweld hebben trachten te bekomen, en die, peis ik, de zelfde genegentheid hebben voor weduwen en weezen als de Toekomst, hunne kandidatuur lol den laatslen oogenblik hielden staan, niet tegenstaande de petitie en Achille Vandelanotte's zelfsopoffe- ringHoe komt het Hoe komt het, dat er geen een van hun allen zijne kandidatuur introk? De antwoord is moeijelijk, en ik verwachte ze niet. Gij bedreigt mij uwe fameuse petitie in de Gazelle te zetten. Daarvan ben ik niet ten minsten bevreesd. Hadden de inteekenaars der petitie de zaak moeten kennen gelijk zij was moesten zij nu nog hunnen naam zetten het getal der hand- teekens zou bermherlig kleine zijn, ik durf het u verzekeren want, zij zien nu klaarlijk, dat het doelwit van de liberale petitiemakers niets is als partijgeesten eenen kathoiijken kiesd. aver, gelijk gij hem noemt, door de modder te slepen. Gij meendet, van mij. eenen moor te maken maar, ik geloof dat uwe liberale modder mij veel min besmeurd als u zelf. De waschte waarvan gij spreekt zal dan maar weijnig noodig schijnen, aan uwe lezers zelve. Volgens uwe schoone en treffelijke gewoonte, kunt gij zelfs op mijnen brief niet antwoorden, zonder uwe gal op onze priesters uit te spouwen van mij moeten zij niet verdedigd zijn gij zelf, en uwe lezers met u, geloof weijnig aan het geen gij tegen hun schrijft. Ik verzoek u en ik vereische dal mijnen brief zondag in uw blad verschijne Ik groet u Edmond VANWTBERGHE. Geen recht van inplaatsing. Men schrijft uit Thourout: De genaamde Maria Baeckelandl, echtgenote Hendrik Logghe, heeftden I8dezer haar twaalfde kind ter wereld gebracht. Die talrijke familie ge niet eene goede gezondheid en daar het kind dat de vrouw ter wereld gebracht heeft eene niet onderbrokene reeks van 7 jongens telt, heeft de Koning gewaardigd het officie vati peter aan te nemen. De plechtigheid van het doopsel heeft Zondag plaats gehad. Volgens de finantiële bulletijn van Aelndé- pendance mag men hopen dat de overname van Vlaanderens spoorwegnet met 't einde van 't jaar een voltrokken feil zal zijn.De eenigste moeilijkheid die nog hangend is, heeft betrek opdeMaatscbap- pij van West-Vlaanderen en het gedeelte van den spoorweg Ostende-Armentières en Dunkerke- Veurne, die op het fransch grondgebied is gele gen. Een schrikkelijk ongeluk is Zaterdag in de /drukkerij Guyot, Pachecostraat te Brussel, terwijl men de Moniteur des intéréts maté- riels drukte, voorgevallen. De geleider der ma- chien wilde een blad opnemen dat gevallen was, stapte in den put waar het jachtwiel indraait. Iiij deed eenen misstap en zijn hoofd werd tus- schen de speeken van het wiel gevat, dat, voort- draaiende, hem letterlijk den hals verbrijzelde en het hoofd van den romp trok. Het ongelukkig slachtoffer van dit ongeval is deheerTh. Vanderstraeten. Hij laat zevenkinderen en eene zwangere vrouw achter. In den namiddag vao200clober, om I ure, is een meisje van 19 jaar, in dm vijver van Elzene gesprongen. Een officier die zich naar de school begaf (het spijt ons zijnen naam niet te weten,) sprong gansch gekleed in 't water. Hij is gelukkig genoeg geweest het arm meisje er ongedeerd uit te trekken, dat naar het polilie- bureel van Elzene geleid, er de eerste zorgen ont- ving. De Echo du Nord meldt te Rijsel eene verspreiding van talrijke belgische stukken van -1 en 2 frwaarvan het binnenste behendig uit gehaald en door tin vervangen is. Men eikent die stukken aan hunnen dooven klank en hun gewicht verschilt met het wettelijk gewicht. 400 werklieden bevonden zich in de diepte. De laatste berichten stellen vast dat 232 per sonen omgekomen zijn. Ziehier eene kurieuse inlichting die volko men echt is, over de fransche kiezingen. Ver scheidene eigenaars van belgisch Vlaanderen, geschreven hebbende aan hunne pachters in Frankrijk, om ze aan te moedigen ten voordeele der republiekeinen te stemmen, zijn de brieven niet alleen ter hunner bestemming niet gekomen, maar eenige dier eigenaars zijn den toegang in Frankrijk verboden op het bureel van Godewaers- velde op de lijn van IJperen naar Hazebrouck. Dat men dan nog komt zegge dat de kiezingen van Frankrijk niet vrij zijn geweest Want het is zeker dat indien het gouvernement die brieven ingehouden heeft en indien die eigenaars op de grens gekonsigneerd zijn, zulks is omdat de moreele orde die pachters-kiezers de volle vrijheid hunner stemming willen verzekeren heeft. Eugène Pion, de wereldberoemde uitgever en directeur van eene der aanzienlijkste boek drukkerijen in Frankrijk, is tot ridder van het Legioen van Eer benoemd. Hij heeft veel bijge dragen tot de ontwikkeling en den vooruitgang van de typografie in Frankrijk. Men schrijft uit Kortrijk Woensdag is voor de correctionneele rechtbank van Kortrijk verschenen de genaamde Charles Van den Brande, in religie broeder Hilarius, leeraar in de Heilig-Geeslschool, in onze stad, beschul digd van eenen zijner leerlingen geslagen te hebben. Nadat het bestatigd was dat de slagen toege bracht zijn geweest, heeft M. Verriest, verdedi ger van den beschuldigde, het recht ingeroepen dat de leeraar bezit, om zijne leerlingen te slaan, mits zegt de verdediger de slagen geene ziekte of verminking veroorzaken De rechtbank hei ft de zaak uitgesteld tot maandag aanslaande. Ziehier een klein bewijs van de teederheid der zusters van het klooster van Amerlynk, in onze stad. Een klein meisje, dat 's morgends geen kant werk genoeg ingeleverd had, heeft zonder eten op zijn kantkussen moeten blijven, tot acht ure 's avonds. Ziedaar wel het christene geloof der nonnetjes de kinderen kwellen, ten einde het klooster eenige kluiten meer te doen winnen op het werk dier arme kleinen In eene heidestreek tn Holland verhuisde onlangs een arm boerengezin naar een drij kwar tier verder gelegen plaats. Toevallig had de kat eenige dagen te voren 5 jongen ter wereld ge bracht. De goedhartigheid van de boerin was vreemdsoortig: één der jonge katjes wilde zij graag medenemen, maar de andere niet. Deze konden echter niet verdronken worden, omdat er geen water in de hei was, en doodslaan mocht men niet; er bleef toen niets anders over dan de overige 4 ongelukkige jongen in het nest te laten liggen. Het huisgezin vertrok met de kat en haar jong naar de nieuwe woonst. Den volgend mor- gend echter bleek, dat de kat hare 4 achtergelaten jongen des nachts behoorlijk van de oude naar de nieuwe woonst had overgebracht. De Moniteur kondigt eene lijst af over de opbrengst van den oogst van hel jaar 1877 in Belgie De tarweoogst is nog al goed, en zijne ge middelde opbrengst overtreft die der jaren 1875 en 1876 zonder die van 1874 te bereiken. De roggeoogst is gebrekkig en de opbrengst beneden die van het verleden jaar. De spelt, wier planting in vijf onzer provintiën eene zekere gewichtigheid bezit, heeft eenen goeden oogst gehad, waarvan de opbrengst meer dan 5 hectoliters per hectare die van 187G over treft. De boekweit en de boonen zijn wel gelukt. De gist is voldoende, maar de haver is zoo goed niet, hij laat veel te wenschen. Zijne opbrengst is niet te vergelijken bij die van een gewoon jaar. De uitslagen van den vlasoogst zijn verschillig. Goed in Oost-Vlaanderen, slecht in West-Vlaande ren, gebrekkig in Brabant en nog al goed in de overige provinciën. De aardappels vertoonden zich over het alge meen goed, maar de plaag is er aan gekomen, begunstigd door wanne en maar al te overvloedige regens, hetgeen groote schade veroorzaakt heeft. De opbrengst is geringer dan die der drie laatste jaren. De weiden en de klavers zijn buiten alle ver wachting wel gelukt, en hebben overvloedige opbrengsten gegeven. De opbrengst der voederbeetwortels is voldoen de. Het is het zelfde met de snikerbeetwortels. Het tijdperk voor de suikers is begonnen in onze gestichten, die de hoedanigheid van den wortel en zijnen rijkdom prijzen. Wal de rapen en de wortels betreft, de oogst belooft insgelijks goed te zijn. De Weltf. Pr. Zeitung deelt uit Gelsen- kirchen mede, dat dezer dagen aldaar een exem plaar van een uiterst zeldzamen gedenkpenning is aan het licht gekomen, dien paus Clemens XIV heeft laten staan op de verdrijving der jesuielen. Hij is van zilver en iets grooter dan een vijfmark stuk. Op de eene zijde staat het zeer duidelijk uitkomende borstbeeld van den paus, met opge heven hand, waarvan twee vingeren gebiedend zijn uitgestrekt. Daarboven leest men Clemens XIV. Pontif. Mac. Op de keerzijde, links, is Christus afgebeeld, met den stalenkrans om het hoofd en de hand opgeheven achter hem staat Petrus met de sleutelen, en nog een apostel. Voor hen uit gaan drie Jezuiten, grimmig naar hun verdrijvers omziende. Onder deze beide groe pen leest men Nunquamnovi vos, discedite a me omnes. Gaat allen weg van mij, ik heb u nooit gekend. Daaronder slaat Expul. soc. Jesu memor mdcclxxiii, Ps. cxvm 23. (Ter gedachtenis aan de uitdrijving van het ge nootschap van Jesus, 1775. Ps. 118 v. 23Dit is van den Heer geschied en een wonder voor onze oogen. ROISBRLGGE. Over eenige dagen had alhier de triestige be graving plaats van d'heei Arsène Lrroy, in den jeugdigen ouderdom van 4G jaren, door eene kortstondige ziekte aan zijne vrouw, zes kleine kinderen en menigvuldige vrienden ontrukt. De afgestorvene maakte sedert eenige jaren deel van denGemeenle-Raad,niet uit zijne eigene liefhebberij, maar om zijn huismeester te vol doen, en ofschoon hij onze denkwijze, geensinds in onze verlichte gemeente-vergaderingen verte genwoordigde, was hij van eenieder geacht en bemind. Benevens eene groote famillie en menigvuldige vrienden die de lijkstoet vergezelde, had zich het Gemeente-Bestuur in groot kompleet gevoegd. Na de leraardbestelling had, volgens gewoon te, eene famiIIie-maallijd plaats in de herberg Sl Hubert. Het Gemeente-Bestuur was bijzonder lijk namens de bedroefde weduwe uitgenoodigd, om, achter eene laatste hulde te hebben bewezen aan de nagedachtenis van haren beminden echt genoot, de famillie te willen opvolgen l"n einde gezamentlijk het noenmaal te nemen hel oogeu- Blik gekomen dal men het doodenveld verliet om te gaan noenmalen, volgden al de raadsheeren op, uitgenomen Peeltje en Tiste Confrolle, twee schoenpoetsers van Pé Prulzak. Wat was de oor zaak der onthouding dier twee philosoofen? ge makkelijk om uit te leggen, jongens, de bedrukte weduwe van den afgestorvene geene vraakzuchli- ge gal in haar hert dragende, gelijk de schoen poetsers der zwarte bende, had de iijkmaaitijd doen bereiden in eene herberg waar haren man gewoonlijk ging,maar abominationem, het is eene liberale herberg, en Peeltje en Confrolle wilden hunnen voet over den dorpel zulker huizen niet zetten,nogtans wel wetende dat er op den dorpel dier herberg nooit de minste heuveldaden ge beurd hebben; niets te doen, de uitnoodiging der bedrukte weduwe wierd door de twee dweep zuchtige sukkelaars van de hand gewezen. Vervolging van een ISi-oederken. Kori'clitioniicclc reclilbank van «lei» Havre. Een onzer confraters, vriend van de vlaamsche zaak, is overleden. F. Carrein, uitgever van de Noordster, die slechts sedert 14 dagen op houdt le verschijnen uitgever van het nieuw verschenen blad de Oostendenaar, is Dinsdag namiddag overleden. Zijne burgerlijke begraving heeft donderdag om I I ure, te Oostende plaatsgehad. MENGELINGEN. ï&Sïeiimnalisme, Als men bij het eerste gevoelen van Rheumalis- me zich m t Eau d'Anvers van Mr. Auguste de Marbaix inwrijft, gebeurt het zeer zelden dat de kwaal niet na eenige wrijvingen ophoudt. Rheu matisms reeds lang bezittende, is dikwijls zeer verlicht of geheel verdwenen door zich eenige dagen zonder ophouden met het Eau d'Anvers te wrijven. IJ PEREN, 27 Oct. GlUNEN ENZ. verkoehtte kwantiteit. middenprijs p. 100 kilo. 36-50 25-50 22-50 25-00 25-25 9-00 500-00 25 50 29- 25 I 1G 50 51 52 Tarwe54,G00 Rogge4,400 HaverG00 Erweten400 Boontjes1,200 Aardappelen 10,000 Boter VEURNE, 24 Oct. Nieuwe tarwe per 145 liters, fr. 36 44 Oude tarwe, Rogge, id. 26 Sucrioen,. id. 21 Haver, id. 14 Boonen, id. 2G Erweten, id. 28 KORTRIJK, 22 Oct. Tarwe, per hectoliter, fr. 27 Rogge, Haver, Aardappelen, per 100 kilos, 8 Eieren, per 25, 2 8G Boter, per 1/2 kilo, 1 56 LEUVEN, 22 Oct. Tarwe, per 100 kilo, fr. 52 50 Rogge, 22 Voederhaver, 21 50 Aardapp. 10 Boter, de kilo 3 Eiers, de 2G, 2 POPER1NGHE, 26 Oct. middenpr Tarwe, per hektoliter, fr. 26- Rogge, 17- Haver, U- Aardappelen, de 100 kilos, 10- Boter, de kilo, 5- Hoppe de 50 kilogr. fr. 56 a 10 5 1 64 54 ijs. ■81 ■25 -25 -80 57 Eenige Agenten voor Belgie De zakken i v' zijn voorzien CF/dêpose^ een looden volgens neven- staanden afdruk. De Guauo wordt afgeleverd zuiver en zonder mengeling, zooals hij van Peru i3 ingevoerd, waar hij in de beste depóts is uitgekozen gewor den. Den kooper is volle vrijheid gelaten den Guano in de magazijnen le onderzoeken. Voor prijzen en verkoopsconditiën zich te adresseren aan BERTBAND EX O, ANTWERPEN, Pruynenstraat, 8; KORTRYK, Moescroenstraat, 10; Brugge, Café Royal.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 3