Gazette van 't arrondissement IJ gieren. 9 Het Nieuwsblad en de gehruiden. De bestendige deputatie van Antwerpen. Nr 816. 16e Jaar. Zondag 11» November 1877. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. Bui-eel: Diximidestraat, 39. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMEN 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars voor de stad. fr. 4-50 voor geliee! Belgie. Buitenlandsche verzendingen,'! port daarboven. 10 centiemen liet nummer. Men schrijft in op al de posfbtireelen. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-IIazebrouck. 6-30. - 12-07. - 6-bO. Poperinghe. 6-30. - 9-07. - 12-07. - 3-57. - 6-30. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-34. - 9-46.- 11-20. - 2-33. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-I8. - 12-06. - 6-20. Langhemarck, den zaterdag, 5-50. De Journal officiel van Frankrijk zegt dat de ministers, op verzoek van den voorzitter der Republiek, hun ont slag hebben ingetrokken, dal zij in zijne handen hadden afgelegd. Het is wel ver slaan, voegt het Staatsblad er hij, dat zij zich onderwerpen wat de beslissing be treft welke het Staalsopperhoofd later zou willen nemen. Zoodat het ministerie blijft. Dat is ook veel beter; als men geheel heiland over hoop geworpen heeft en men dan nog eene klopping krijgt, dan moettnen de verant woordelijkheid zijner daden dragen. De ministers zijn uitleggingen verschuldigd aan hunne rechters, deleden der Kamer, voor wie zij gaan verschijnen. Dijnsdag zijn de fransche Kamers ge opend. De Senaat, na zijne burcelen hij lo ting aangeduid te hebben, heeft heslist dat de voorstellen, aan het initiatief ver schuldigd der Gedeputeerden van de laatste Kamer, op hel dagorde nielzullen gebracht worden. Het wetsontwerp op den staf is op het dagorde van heden Donderdag gebracht. De ministers de Broglie. Brunei, de Meaux en Paris, woonden de zitting van den Senaat hij. De Kamer der Gedeputeerden wordt geopend onder het voorzitterschap van den deken bij ouderdom. M. Desseaux. Hij zegt dat hij de eer van het deken schap verschuldigd is aan eene ongesteld heid van M. Raspail en aan de dood van M. Thiers. Hij maakt den lof van M. Thiers verklarende dat de beroemde overledene, den dank van het vanderland Yerdient. (Levendige toejuichingen.) Hij voegt er bij dat de tegenwoordige Kamer, zooals hare voorgangster, zal werken tol het bevestigen der republiek, haar verdedigen tegen eiken aanval, van waar hij ook kome, en hij eindigt met den kreet vanLeve de Republiek Leve de vrede! (Levendige toejuichingen.) De stemming voor de kiezing van het voorloopig bureel is geopend. M. Jules Grévy is voorloopige voor zitter gekozen met 290 stemmen. Er waren 170 witte briefjes. Zijn tot voorloopige onder-voorzitters gekozen: MM. Rameau en Lepere. M. Grévy neemt plaats in den voor- zilterszetel. Hij bedankt de Kamer voor hare stemming en zegt dal hij op hare welwillende ondersleuning rekent om zijnen plicht te vervullen. De zitting is om 4 ure 40 geheven. Heden zitting om 3 ure. De bureelen der linkerzijde van de Kamer der Gedeputeerden zijn vereenigd. Zij houden hunne beraadslaging geheim. De Kamer zal heden werken, teneinde een grootgelal kiezingen te kunnen goed keuren. Delinkerzijden schijnen helaf tewach- ten, wat de politieke kwestie zullen op leveren. De bureelen der linkerzijde van de Kamer hebben beslist aan al de groepen der linkerzijde voor de stellen een komi- teit van 10 leden te benoemen, die tij dens het tijdstip der krisis zullen beraad slagen en beslissingen nemen in naam van al de linkerzijden. De Moniteur universel dringt aan op de benoeming van een ministerie der linkerzijde. Volgens de laatste tijdingen door de Correspondance universelle afgekon digd, zijn de onderhandelingen hernomen om een nieuw kabinet te vormen. De maarschalk moest zich met zijne ministers onderhouden. Nog altijd zijn de uilslagen van de kiezingen van 4 Novembre niet allen ge kend. Ziehier wat wij er over ontvangen hebben Er zijn 1438 generale raadsleden te vervangen, zonder de Seine en Algerie te rekenen. Wij kennen de uitslagen der stemming voor 1367 kantons. Er ontbre ken maar 71 uilslagen meer. Er zijn 70 balloleeringen. Op de 1297 bepaalde uitslagen winnen de republikeinen 168 zetels en verliezen er 37. Zij doen dus eene zuivere winst van 111 zetels. De republikeinen hebben daarbij de meerderheid in 14 algemeene raden ge wonnen. De flauwe meerderheid in den Senaat is dus aangetast. De republikein- sche partij heeft nog enkel in de muni cipale raden te overwinnen en de zege praal, tijdens degedeeltelijkc hernieuwing van den Senaat, is verzekerd. De heer Tak Van Poortvliet is met de nieuwe portefeuille van minister van koophandel en nijverheid en openbare werken van Holland gelast. OORLOGS-TIJDÏNGEN. Devolkomene insluiting vanPlewnaheeft, niettegenstaande de vesting nog voor twee maanden van al het noodige voorzien is, in een te Konstantinople gehouden ministerraad de vraag doen rijzen of Osman-pachaPlewna behoort op te geven en in zuidelijke richting moet aftrekken. De uitkomst der beraadsla ging is niet bekend, maar men twijfelt aan de mogelijkheid van bedoelden aftocht dewijl de weg naar Orkhanie voor hem ongenaak baar is een generaal Gurko met 15,000 man kavalerie bij Telisch staat. Reeds zijn de Russen tot twee wersten afstand van Plewna genaderd, en zijn ver sterken hunne nieuwe positiën in de richting naar Orkhanie, waarheen ingevolge uit Kon- stantinopel ontvangen bevel 26 bataillons ter versterking van de ottomanische strijd krachten gezonden zijn. Bovendien zou, naar men verneemt, Mehemed-Ali voornemens zijn de troepen, waarover het kommando hem is toevertrouwd, te doen oprukken om aan Osman hulp te bieden. Wel is bedoeld legerkorps, volgens de openbare aankondiging, bestemd om in Montenegro te opereren, doch aangezien het wintersaisoen militaire bewegingen in dat land ten eenenmale onmogelijk maakt, ver onderstelt men een geheim oogmerk. Konstantinopel6 november. Moukhtar-pacha telegrafeert uit Erzeroum, 5 november Wij hebben een gevecht gehad tegen den vijand te DeviBoyun. Wij zijn naar hier teruggekeerd. De Morning Post bevat de volgende de- peche, gedachteekend Konstantinopel, 6 no vember Moukhtar-pacha heeft na een zwakken tegenstand zijne positie te Devi Boyun ont ruimd. Hij is achteruit getrokken op Erzighan en Trebizonde, waar zijnen voorraad in zeker heid is en waar hij op groote versterking zal wachten. Hetgeen wij voorzien hebben is voor gevallen Het orgaan der professors van hel bisschoppelijk kollegie komt. in een artikel van drij kolommen den modder te werpen op de belgische magistratuur. Maar is zij machteloos om zulke verre gaande vergetenheid des eerbieds voor de uitspraken door haar gedaan te straf fen Mag zij zich laten zeggen dat zij diensten bewijst, dal zij hare plichten vergeet en dat hare vonnissen den stem pel dragen der partijdigheid Mag het zijn dat in lielgie de gekruin- den zich verstouten de magistratuur des lands te verlagen, en hun den toom te laten om het onlschendbaar gerecht zijne aanspraak op aller eerbied te doen ver liezen, het gerecht dal huiten alle poli tieke oneenigheden, zijne onomkoopbare uitspraken doet, het gerecht dat noch vrienden noch vijanden kent noch mag kennen Het is te hopen, dat in het belang der samenleving dezer gekruinden eens op hunne plaats gesteld zouden worden en zij de gevolgen zouden moeien genieten van hun snood gedrag, het gerecht des lands te beledigen. Deze gekruinden moeten wel vuil zijn om eenen vuilaard te verdedigen, door de onpartijdigheid der rechters die hem veroordeelden in twijfel te trekken Zij moeten alle menschelijke weerdigheid verloren hebben, om zich te veroorloven deze veroordeeling van snoodheid te bestempelen, toen d'eenige snoodaard deze is die van hel vertrouwen der ou ders. die hem hunne kinderen toever trouwden, misbruik maakt. Welken eerbied kan men voor zulke gekruinden gevoelen, die de ongehoorde stoutheid hebben de echtheid der getuigenis van de slachtoffers in twijfel te trekken. Ah hadden zij, in 't belang hunner zaak, het tegenovergestelde kunnen doen zeg gen van de waarheid ten prijze van geld of bedreigingen, hoe gelukkig hadden zij niet geweest alles op den rng der libera len te leggen en hun voor de eenige schuldigen te doen doorgaan. Gelukkiglijk voor het gerecht, het geding van Rousbrugge heeft deze wen ding niet genomen, het heeft met voor zichtigheid en vastberadenheid bewerkt geweest en het grootste geheim is over deze zaak gehouden, alles in het belang van het gerecht en de faam der slacht offers. Wat gezegd over de belachelijke stel ling door het Nieuwsblad gedaan dat de priesters door geestelijke tribunalen zou den moeten gevonnisd worden P Niet anders dan dat de schrijvers zich lot over de ooren er in steken Al de Belgen zijn gt lijk voor de wet koophandelaars, priesters, bedienden, militairen, beschuldigd van aanslagen legen de zeden of andere dusdanige feiten, zijn door de zelfde rechters gevonnisd en niet door hunne eigene gerechtshoven. Wat betrouwen zou men mogen stel len in tribunalen samengesteld uit gees telijken, wanneer die mannen durven de faam aanvallen der slachtoffers en dat zij overal durven de onplichtigheid uit roepen van den plichtige en hem uitgeven als martelaar zijner politieke denkwijze Gekruinden. neemt acht, uw onedel gedrag zal eindigen met den algemeenen afkeer op u Ie trekken, hetgeen u zoude kunnen doen herouwen voor al de laste ringen door u uitgebraakt tegen het leger, de magistratuur en alwie eerlijk noemt in ons land. Neemt acht, en onthoudt wel dat gij met vuur speelt toen gij een volk beledigt in zijne eer en in zijne liefde voor het gerecht, den grondslag van geheel onze samenleving. Den Vrijdag 2 dezer heeft de clericale Bestendige Deputatie van Antwerpen den uitslag hekend gemaakt van eene heele week kieszaken. Men had verwacht dat zij, gezien het groot getal van 4000 kiesreclamen, eenen heele hoop beslissingen zou hebben ge nomen zoowel liberale als clericale. opdat elke partij haar deel zou hebben. Welnu! men bedriegt zich. Met hun zessen hebben de heeren der Deputatie, op eene week maar 102 be slissingen genomen, waarvan enkel 36 de stad Antwerpen aangaan. DE TOEKOMSï

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1