Stadsnieuws. Doch, dat is nog niet alles; bij dien slechten wil moet men nog de afgrijse lijkste partijdigheid voegen. Inderdaad, van die 56 zaken zijn er 34 reclame» gedaan door clericalen, te welen 16 vragen lot inschrijving en 18 tot afschrapping. Blijft dus twee beslissingen over recla- men van liberalen. Hoe rechtvaardig en onpartijdig is toch die Bestendige Deputatie! Onnoodig er bij te voegen, vermits alleen de clcricale belangen op het spel stonden in deze zitting, dat de Bestendige Deputatie op deze 102 beslissingen maar 7 enkwesten heeft bevolen waarvan slechts een ten laste van een liberaal der stad Antwerpen. Gemakkelijk is het te zien waar de Deputatie naar toe gaat: zij wil niet be- slatigen over de vragen tot afschrapping ingediend door de liberalen. De vragen beloopen tol 1586. zoo voor de stad als den buiten, en tot hiertoe heeft de De putatie ten hunnen opzichte maar 15 bepaalde beslissingen genomen en 14 en kwesten bevolen Kortom, al het werk der Deputatie bestaat, voor eene heele week, uit 93 afgedane zaken. Is het mogelijk onbeschaamder te laten weten wat haar plan is? Op vier weken heefl.de Deputatie 271 beslissingen genomenZoo ver staan wij.En het heel getal reklamen beloopt tot 4,282, zonder het pak van 600 mede te rekenen, dat de klerikalen te laat hebben ingezonden. Als dat zoo voortgaat, zullen er op 50 november, op welken dag de Deputatie haar werk moet voltooid hebben, 5,000 zaken onbeslist blijven. Zal 't gouvernement eindelijk inzien dat er eene wet noodig is om te beletten dat zes fanatieke» de uitvoering der wet tegenhouden. De Journal cle Brutcelles, tolk van het ministerie kondigt als definitief af dal do koning den wetgevende» zittijd zal openen en eene troonrede uitspreken. Het schijnt dat er algemeene verkie zingen voor de twee wetgevende Kamers in 1878 zullen plaats hebben. Echter aanschouwen de klerikale» die gebeurte nis met eencn onzeggelijken schrik en angst; zij zullen met banden en voeten werken om de ontbinding der Kamers te doen mislukken. Ongetwijfeld uil vrees dat het klerikaal ministerie er ook zou bij ontbonden worden, want de kroon zou ongetwijfeld willen dat de kiezingen vrij kunnen plaats grijpen zonder drukking. Daarvoor zou een vaderlandsch ministe rie alsdan aan het roer moeten zijn. In afwachting dier gewichtige en nood wendige gebeurtenis, ziehier eenige be langrijke inlichtingen In 1878 zal de Kamer 152 leden en de Senaat er 66 lellen. Nu zijn 124 repre sentanten van welke 56 liberalen, en 62 senateurs waarvan 29 liberalen. Dus er ontbreken aan onze partij II zetels inde Kamer en 5 in den Senaat. Mogen wij hoop voeden deze tc winnen? Misschien wel, vooral in wat den Senaat betreft. Inderdaad, M. de Robiano, van Nij velt, is zeker van in het zand te bijten, want de liberalen hebben verleden jaar zijne vrienden verslagen met 241 stemmen meerderheid. M. du Bus, wiens ontslag men aankon digt, wordt ook zeer bedreigd in hel kiesdistrikt Veurne-Ooslende, waar dc liberale kiezers in den laatsten strijd eene meerderheid gaven van 126 stemmen. Te Brugge zou M. Van Caloen, die naar het schijnt den aftocht begeert te nemen, heel gemakkelijk op het slagveld kunnen blij ven, zoo al de liberale gelederen opko men. Waarschijnelijk zullen er te Brugge twee senateurs moeten gekozen worden. Dus zou den strijd te belangrijker en te warmer zijn. Brussel, Charleroi en Verviers zullen ste'lig liberale senateurs kiezen, wat het getal nieuwe liberale senateurs op 7 zal brengen en aan de linkerzijde eene meerderheid van 10 stemmen in de eerste Kamer geven, zon der nog de kansen mede te rekenen die men te Antwerpen hebben kan. Men herinnert zich dat het men den Senaat was dal de nederlaag der libera len in 1870 begon; het is ook door den Senaat dat wij de verlorene position in 1878zullen terugwinnen. Voor den volkskamer zal de strijd overal hevig zijn. Te Charleroi zal M. Drion afgestemd, en de twee nieuwe ze tels gegeven worden aan liberalen. Van gelijken zal M. Simonis te Verviers, de plaats overlaten aan onze vrieden, die te Luik onbesproken zullen zegespralen en den nieuwen zetel te Brussel bezetten. Deze van Antwerpen zal met bitterheid bevochten worden; maar het is te Gent gelijk altoos, dat de knoop van den toe stand ligt. Bij de gedeeltelijke kiezing van 25 november 1875 bekwam M. de Kerckhove eene meerderheid van 200 stemmen op zijnen klerikalen mededinger, M. Storine-Brasseur. Zoo de sterkte der twee partijen niet veranderd is. mag men op een zegepraal van 't liberalismus verhopen, dat op die wijze acht stemmen zou winnen. Al die aanwinsten zouden de meerderheid ver plaatsen en doen overgaan naar de linker zijde, die alsdan 71 leden zou tellen, of 6 meer als de rechterzijde. Dit zijn, overigens, enkel, waarschijn lijkheden maar deze zijn juist niet onaan genaam om eens in overzicht te nemen. In alle geval zij kunnen de partij van don vooruitgang opwekken om eene moeite te sparen ten einde hunne rechtvaardige zaak te doen zegespralen in den kiesstrijd van 11 juni aanstaande. Men verzekert dat de onder-pastoor Duchêne, veroordeeld, zooals men weet, voor aanslagen op de eerbaarheid van meisjes aan wie hij bet godsdienlig on derwijs moest geven, vrijdag het gevang van Bergen heeft verlaten. Bij hel uitkomen van hel gevang stond een kanonik op hem te wachten om hem de band te drukken en te omhelzen. De onder-pastoor Duchêne is terstond naar Luik vertrokken. Zal men hem nu nog zijne jaarwedde betalen en wederom dienst laten doen? Onze lezers zullen verder het programma vinden van het Concert van den Wereldlij ken Schooldenningwelke zal plaats heb ben op Zondag 11 dezer ten 7 ure 's avonds, in Stads-Tooneelzaal. De goede uitslag der onderneming mag aangeteekend worden als de beste uitgeval lene ten voordeele van den Penning, door dien onze burgerij met de grootste toegene genheid aan dit schoon werk hare medehulp verleend heeft. Kooi^naèitscliappijWoensdag avond laatst, had de aangekondigde muziek avond veel volk naar de zaal van den Arend elokt. MM. Coffyn Emile, Vergracht en umon hebben welverdiende toejuichingen bekomen. M. Gevaert werd in zijne klucht liederen ook zeer warmelijk bejegend en ie- dermaal gebisseerd. De symphonie heeft ook met veel kunde en aangenaamheid haar van hare taak ge kweten de koorzangers ook, maar zij had den kunnen meer kleur en vastheid aan den dag leggen. Fransch Toomeel. Door oor zaak van studiën en repetitien, M. Delparte met zijn fransche tooneeltroep zal maar Dinsdag en acht dagen naar IJperen komen eene vertooning geven, 't is te zeggen op 20 dezer loopende maand. De vertooning welke Dinsdag laatst plaats had, heeft het publiek zeer wel bevallen. Witte Klakken. Deze muziek maatschappij stelt zich voor, met de gele genheid van Sinte Cecilia, weerdiglijk hare feest te vieren. De onvermoeibare eere-voorzitter M. J. de Laveleye, huldigt de nieuwe vergrootte en gedekoreerde zaal in met een prachtig bal. De maatschappij geeft s'anderdaags een puik Concert voor hare leden en eerededen; en den derden dag een Banket bij inschrij ving.Drij dagen feest als om hetspreewoord te bewaarheden alle goê dingen bestaan in drij Een ongeval dat erge gevolgen had kun nen hebben voor M. Audenaerde, luitenant der artillerie bij de Rijschool, heeft Maandag laatst voorgevallen óp den steenweg van Brielen tusschen den Inval en het Hoekje, buiten de Dixmudepoortnaderbij het Hoekje. M. Audenaerde kwam aldaar aangereden toen eensklaps, zijn peerd van iets verschie tende een misstap deed en onderst te boven tuimelde. De officier is het ontsnapt met eenige lichte kneuzingen, maar het peerd was de bille in twee plaatsen gebroken en is moeten ter plaats afgemaakt worden. Maandag namiddag met het aankomen van den trein van 4 ure had er eene plech tigheid plaats. De Commissie en eenige leden der Cijbelschuttersmaatschappij en der Ar tillerie wachtten op de statie hunne makkers af die van Brussel terug kwamen alwaar zij den Zondag te voren hunne prijzen waren gaan ontvangen die zij behaald hadden in de nationale schijfschieting van September. Zij waren zes in getal en wierden verwel komt door hunne makkers die ze' geleid hebben naar het lokaal der sociëteit, het Barbelhof, alwaar den wijn van eere hen werd aangeboden. Het schietplein en het lokaal waren be- vlagd. Burgerwacht.- Maatschappij cijbel- schutters. Schieting aangeboden, door den bevelhebber der Burgerwacht, den voor zitter en de maatschappij cijbelschutters, ter gelegenheid der ontvangst van 5 societa- rissen, winnaars in de nationale schieting van 1877, aan al de personen die aan de ont vangst deelgenomen hebben. Maandag 5 Novembre 1877. L., Zonder prijs. Lombaert, Ch., 25 15 25 25 20 25 20 20 25 20 20 25 25 20 20 25 25 20 20 20 25 20 20 20 20 20 20 20 20 20 •110 110 110 110 105 100 100 100 Van heden af zijn de bureelen van het kommissariaat van 't arronddissement Rijsselstraat n° 70 gevestigd. (Medegedeeld.) In ons bureel is verkrijgbaar ten prijze van 1 fr. 25 een werk door den gunstig ge- kenden schrijver AC. Vander Cruyssen, schoolopziener te Thielt, onlangs opgemaakt naar de BESTE BRONNEN over den tegen- woordigen toestand van Dit werkje, welk wij hoog aanbevelen in de tegenwoordige omstandigheden, is opge dragen van Z. M. den Koning, die het werk van beschaving van dit schoone land onder Zijne bescherming neemt en den schandelij ken menschenhandel aldus bestrijden wil. Wie gaarne nuttige lezingen doet, zal zich verhaasten dit werlc aan te koopen. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. -•«aö2>-oo(X&»)« IJperen, den 10 November Schoolpcnuiug.-Vorige lijsten, II Zalm, Gouden Spore, Armes de Fiance, Bqerenhol, Gouden Arend, Den Curassier, Zilveren Hoofd, La LyreOuvrière, De drij Poslhoórns (buiten), St-Sebastiaan Sultan, Witte Klakken, Schaapstal, De Kroone, Salon d'Apollon, Vrijeslalenboogschuttersmaatschappij, Souper au Salon d'Apollon, Hotel de la Téte d'Or, fête de St. Charles Malle des indes, 1877. ,597-71 21-00 3-95 0-35 6-70 5-00 2-44 3-85 1-09 5-65 5-00 •15-37 11-50 8-72 4-00 3-55 2-95 2-60 15-00 0-50 Uitgaven lot heden, Slijft ïn kas fr. 11,716-91 8,096-00 1. Vandermarliere 2. Ligy, Félix, 5. Dumon, Aug., 4. LesafTre, Aug., 5. Ligy, Albert, 6. Vermeulen, René, Dussillion, Em., Afrik». LIJÜ&ïïEBË uilgesproken door M. Dalmote, geneesheer der sociëteit der Wapenbroeders van het eerste keizerrijk van Frankrijk, op het graf van den laatsten der leden dez< r maatschappij, Mijnheer Josef-Francis Mieroo, ridder van het Legioen van Eer, vereerd met de medailje van Ste-Helena, legataris van Z. M. drn Keizer Napo leon I, onderluitenant komraandant der kom- pagnie Veterans van het korps der Sapeurs- Pompiers van IJperen, gedekoreerd der medailje van le klas, den 22 October 1857, te IJperen overleden den 27 October 1877, in den ouderdom van 89 jaren. Mijnheeren, Hel openstaande graf is gereed om de stoffe lijke overblijfsels te ontvangen van eenen soldaat van het eerste keizerrijk, van het laatste lid der sociëteit van de oude Wapenbroeders van hel fransch keizerrijk, gevestigd le IJperen van drze schoone sociëteit welke zoo b -mind en geëerbie digd was van geheel de stad. Vele jaren het ambt bekleed hebbende van geneesheer dezer sociëteit, dacht ik mij niet te mogen achteruit trekken, de taak op mij te nemen, aan deze toegesnelde me nigte, den schoonen levensloop af te schetsen van den overledene Josef-Francis Mieroo, te IJperen geboren uit erne burgerfamilje den 16 October 1788, was conscrit in 1807 en trad in dienst den 12 Au- gusli te Rennes in Brelagne, in het 5° legioen reserve, 1' batailjon, 5° kompagnie, legioen die den 1 Januari 1809 hel 122" linie werd, in het welk hij terug keerde iu Versaille toen hij uit Spanje kwam alwaar hij als krijgsgevangene van het jaar 1807 tot 1815 verbleven had in 1814 maakte hij deel van het groot leger. Als loteling vertrokken, werd hij in den lijd van twee jaar als muziekant ingelijfd bij hel regiment en in 1815, werd hij tot staf-muziekant verheven. Het is niet le verwonderen, Mijnheeren, dat Josef Mieroo zoo menige kwetsuur op het slag veld bekwam, torn wanneer Spanje in oorlog was van het eene einde tot hel andere des lands onderstrund door de engelsche legers die aldaar slag levcrd' u in open veld rij opstanden aanstook ten, door ter slinks te ontschepen en ondersteund werden door de guerillas em schrikkelijken oorlog, alwaar men maar genade schonk aan de krijgsgevangenen dan om hun te doen sterven op de pontons door gebrek en mishandelingen. Het was den 12 Juli 1808 dal hij op het slagveld drij wonden bekwam, eene aan het rechter heen, du tweede aan het linker been, en eene derde aan hel kaakbeen, die hem voor het overige zijner dagen mc.rkteekens gelaten hebben. In den vermaalden aftocht van liaylen, in welken het fransche leger bijna vernield werd bleef er hem niets anders dan hem over te geren, en na een heldhaftigen tegenstand, ondermijnd door ziekte en hongersnood, wat er van deze legerafdeeling overbleef werd krijgsgevangen gemaakt en op de pontons gezonden Mieroo was van het getal en waagde zijn leven om zich te redden hij kwam te Burgos alwaar hij ingelijfd werd in een afzonderlijk batailjon bijeengeraapt uit verschillige regementen. Alle dagen werd men handgemeen met den vijand en den 25 Maart 1809, bleef hij nogmaals op het slagveld gekwetst aan de rechter bil hij werd op Burgos gestuurd van daar op Bayoone, van Bayonue naar Bor deaux en Blaye. Na zijne herstelling werd hij ingelijfd bij het 122e linieregement onder het nummer malricul 1396 dadelijk terug naar Spanje gezonden den 21 Juli 1810. tn de Vallei van Boston tusschen Donjons en Torrcqnimada, weed hij den 6 Juni 1811 nogmaals aan het rechter been gekwetst. Hij bekwam eene laatste kwetsuur aao den linkeren arm den 50 Juni 1814, en wierd naar zijne haardstede terug gezonden, drager van bewijsstukken die zijn heldhaftig gedrag vaststelden gedurend al dm lijd welken hij onder het vaandel geweest was, in eenen reuzen oorlog zooals dezen destijds was. Josef Mieroo, alhoewel overladen van kwetsuren heeft het geluk gehad zijn leven te redden. In het gewone leven terug was hij er goede burger en goede vader des huisgezins. M. Carton, toen burgmeester onzer stad, rechtte in 1827 een korps pompiers op, alwaar Mieroo, dru 27 September van 't zelfde jaar dienst nam als brigadier in 1840, zelfde datum, werd hij tot fourrier benoemd, en d. n 30 Decemher 1843, werd hij hij koninklijk besluit verheven tot onder luitenant bij ons schoon korps Pompiers. Door oudu'dom, onbekwaam geworden zijnde om wer- kelijken dienst le doen, ging hij over lot het korps Veterans. Zooveel veldtochten en verwondingen verdien den zeker eene openbare belooning en Mieroo ontving van Keizer Napoleon 111 het kruis van het Eere-Legioen dit eereteeken heeft hij met fierheid op de borst gedragen, daar hij de over tuiging had hetzelve verdiend te hebben, alsook het kruis van Slc-Helena dat hij met zijne andere Wapenbroeders ontvangen had. Indien de wapens het leven van Mieroo ge spaard hadden, eene wreede ziekte spaarde hem niet, en deze die hem ten grave sleepte was wel vreed en pijnlijk drze smarten heeft hij verdra gen met moed en gelatenheid, zooals het past aan een beraden en oud krijgsman. Mieroo, gij zijt den laatste uwer makkers hier op aarde gebleven ga hen vinden daar boven en spreek hen over dit glansrijk tijdstip, dat voor u zulke zoete herinneringen bevatte. Indien uwe bedrukte familje den troost niet meer heeft u te bezitten, zij zal, zooals wij, zich gelaten overge ven in de hoop dat de Allerhoogste u or.der Zijne uitverkorenen ontvangen heeft. aarwei Josef Mieroo, vaarwel, rust zachte onder deze aarde. Van den 2 Oct. tol. den 9 iVovemb. 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 7) Vrouwelijk id. 2) le zanu'n Lescowier, Carolus, dienstknecht en Calmeyn, Eugenia, kantenwerksters. Verspecht, Fran- ciscus, Bakker, en Delacaux, Ludovica, zonder- beroep. Bouckaert, Augustus, 45 jaren, rondleurder, vveduwenaai van Sahina Deproost, Meeneu straat. Dejaegher, Carolus, 68 jaren, gepensionneerde militaire, weduwenaar vanSeraphina Vanquellen- berg, Kauwekind straat. Vollebout, Jacobus, 76 jaren, zonder beroep,weduwenaar van Amrlia Fteissoone, Houtmarkt straat. Eeckhout, Leopoldus, 42 jaren, Mandenmaker, echtgenoot van Maria Vlaemynck, Mernen straat. Kinderen beneden (Mannelijk geslacht 2) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 2) deu 9 November 1877. Grooten «Jan snot KÏjis provinciaal kerkhoofnl. Welnu, laat ons veronderstellen met deLefling- sche théologie, dal Jans hoofd 't kerkhoofd is i' van geheel Westvlaanderen dat alle westvla- mingen voor Hem 'l hoofd moeten buigen, in zaak van religie, politiek, kiezing, gazelten en zelfs van muziek dat alswanneer Jans schoone mond opengaat, het God zelve is die spreekt >i dat hij in zijne politieke mandementen, zijne )i redevoeringen en zelfs in zijne vuilbladjes on-

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2