Ze zijn zoo voor de grondwet. Spoorweg Eecloo Antwerpen en Lokeren Selzaete Waarvan men broederkens-ooder- wijzers maakt Een Vraagsken martelaars Stadsnieuws. Schoon en weeldig is dos het lot dei- priesters, en niemand zou hel hun benij den, konden zij er mede te vredcn blijven. Maar neen, de ledigen tijd en de weelde zijn kwade dieren! Overladen door voor- deelen van allen aard, kunnen de pries- terszich maarnie-t bevredigen met meester te spelen in hunne kerk, zij moeten in alles de overhand hebben. En vinden wij dat hunne vleugels wat moeten gekort z|jn, dat zij niet vet ge kweekt worden om aan een ieder de wet te stellen. veel min nog om vrouwen en kinderen te bederven, dan roepen zij op alle Urnen dat men ze vervolgt, beleedigl en hunne heilige zending mis kent. Maar met volle recht roepen wij hun tegen gelukkige snaken zijt gij dan uw weelde moê? De Echo du Luxembourg haalt een nieuw middel aan door de klerikalen uit gevonden om een groot getal burgers te beletten hunne kiesrechten voor het hof van beroep te verdedigen. De burgemeester der gemeente Gerou- ville heeft geweigerd de handteekens te legaliseren, op de stukken staande, die noodig zijn om tegen de beslissingen der bestendige deputatie in beroep te gaan. Men weet dat bij het hof van beroep een handteeken dat niet gelegaliseerd is, zonder weerde is, bijgevolg als men in beroep gaat en het handteeken is niet gelegaliseerd, uwe vraag wordt niet in aanmerking genomen. Er valt niet aan te twijfelen of de hee- ren gouverneurs zullen die pachas van een nieuw slach reden doen verslaan en een einde stellen aan dergelijke machts misbruiken. Het klerikaal blad la Croix, waarvan M. Jozef De Hemptinne, het kopstukder klerikale partij te Gent,een der opstellers is, noemt de stemming van de adressen in de Kamer en in den Senaat door de klerikale leden, een schandaalomdat daarin de onverbreekbare gehechtheid van aide Belgen aan onze grondwettelijke vrijheden voorkomt. Men ziet hoede klerikalen de Syllabus boven alles stellen. Hebt dan verirouwen in zulke mannen De Staat heeft aan de maatschappijen Eecloo-Antwerpen en Lokeren-Selzaete de voorwaarden bekend gemaakt, waarop hij die lijnen wil overnemen Eecloo- Antwerpen zou 1,627,000 fr. in 4 p. h. annuiteiten aan pari ontvangen, en Loke ren-Selzaete 1,459,000 fr. in dezelfde waarden. De overige schikkingen zijn dezelfden als voor de andere spoorwegen door den Staat overgenomen. Een belangrijk feit is maandag in de zitting van den Gemeenteraad van Ver- viers bekend gemaakt. In de discussie over deklooslerscholen, haalde M. Julien Ponly het volgende feit aan Yoor eenige jaren had een jongeling van Verviers. na zijnen geassocieerde schandalijk bedrogen en een aanzienlijken diefstal gepleegd te hebben, de stad ver laten, zonder rechterlijk vervolgd te zijn geworden, daar zijn slachtoffer, uit me delijden voor de familie, geene vervol gingen had ingespannen. cc Diezelfde jongeling is nu naar Ver viers terug gekeerd, en het is onder het kleed van een broederken dat M. Ponty hem heeft ontmoet. Hij behoort tot het onderwijzend persooneel en men kan oordeelen wat de opvoeding moet zijn, welke zulke kerels aan de kinderen kunnen geven. Ziedaar ouders de onderwijzers die men voor uwe kinderen bestemt. Al die niet weet van wat hout pijlen maken of te lui is om te werken, word', bij de broeder- kcns aanvaard en wordtonderwijzer. De heer minister van binnenlandsche zaken heeft eenige dagen geleden eene circulaire aan de overlieden gezonden, waarin hij de aandacht roept op het ge bruik dal er gemaakt wordt van wit papier voor het aankondigen van feesten, enz. Het wit papier moet geen zegel dra gen en sommige personen denken meter enkel het handteeken en de goedkeuring van het college van burgemeester en sche penen op de stellen dit voldoende is, om geen zegel te moeten betalen. De minister zegt dat het enkel de stukken zijn recht streeks uitgaande van het gemeentebe stuur die van den zegel vrij zijn. Nu komt onze vraag. Affichen in her bergen of andere openbare plaatsen ge hangen moeten gezegeld zijn Maar de affichen die in het portaal der kerken hangen en zelfs aan de kerkdeur zijn aangeplakt, moeten die niet gezegeld zijn en mogen zij voortdurend op wit papier gedrukt worden? De heer minister zal hier wederom twee malen en twee gewichten hebben en men zal zien dat de zwartjes op wit papier zullen mogen blijven drukken. (Stad Gent.) De korrektionneele rechtbank van Brussel, door M. Drugman voorgezeten, heeft zich, de verledene week, bezig gehouden, met de beschuldiging van openbaren aanslag op de zeden, ten laste van den abt Julius-Ludovicus Francois, katholieke priester, oud 43 jaren, gebo ren te Rivicre (Frankrijk) depart, der Pas-de-Calais) die laatst te Brussel, Apen- straat, zijn verblijf had. Men herinnert zich dat die vreemde priester, den 15 October laatst, rond den avond, in het Park te Brussel is aange houden geweest, terwijl hij zich aan daden overgaf die geenzins met zijn ambt overeenkomen Sedert dien dag, is de beschuldige in voorloopig gevang gesteld geweest. Het onderzoek en de debatten hebben met geslotene deuren plaats gehad. Na het gehoor der getuigen en de ver klaringen des beschuldigden, heeft het openbaar ministerie, door den Substituut des Prokureurs des Konings, vertegen woordigd, eene strenge toepassing der wet gevraagd. M. Van Roey, advokaat, heeft zich met de verdediging van den priester ge last. De rechtbank heeft in de zelfde zitting een vonnis uilgesproken, dat de abt Francois veroordeelt tot één jaar ge vang en 500 franks boete, of bij gebrek aan betaling tot drie maandeu meer ge vang 't is te zeggen aan de hoogste straf door het Wetboek voorgeschreven. Zou die gezalfde des Heeren ook, zoo als pastoor Vanden Bogaerde, een slacht offer der liberalen zijn De abt Delagrange, pastoor van Mont- livault is bij verstek veroordeeld gewor den tot 20 jaren dwangarbeid door het assisenhof van Loir-et-Cher voor zede- looze feiten. Vrijdag 23 November heeft het assi senhof der Gironde met gesloten deuren de genaamde Pieler-Adrianus Seguin, gewezen pastoor veroordeeld voor aan slagen op de zeden. Hij is tot 10 jaren dwangarbeid en 10 jaren bewaakzaam- heid, veroordeeld. Ujre Ouvrière. - Het feest van S'e- Cecilia is dit jaar schitterend gevierd ge weest door de Lij re Ouvrière een Soirée Tabagie, een Banket en een Bal was het menu van dit jaar, en men mag zeggen dat geheel het feest overheerlijk is geweest. KoormaatscBiappijj. - Ter gelegen heid van het Sinte-Ceciliafeest gaf deze maatschappij een schoon Concert aan hare eerleden en hun huisgezin. Eene volle zaal en eene puike uitvoering, ziedaar in het kort de uitleg van het feestden Zaturdag avond had er een Banket plaats alwaar de eerleden en de uitvoerende leden in groot getal er deel aan genomen hebben. Verslag van 't Concert. Woensdag laatst was er Concert bij deze maatschappij De zaal was zeel wel voorzien van eereleden en hunne damen. De heeren Brunfaut en Dumon zijn door het publiek zeer wel onthaald geworden. Bij M. Debacker, een gentsche liefhebber, hebben wij eene schoone en wel geleidde stem bestatigd. M. Klein speelt met veel gemak en kunde de viool, met eene onge looflijke juistheid en een waar kunstgevoel. Goede kluchtliederen werden door M. Ge- vaert voorgedragen, kiesch in uitdrukking en gebaar deed hij de toehoorders tranen lachen. M. Beyer, met zijne sijmphonisten, zijn nogmaals door het publiek hartelijk toe gejuicht geweest. Ten slotte hebben de koorzangers zich goed uit den slag getrok ken, veel kleur en samenhang heeft hunne uitvoering gekenmerkt. Witte Klakken. - Deze maatschappij heeft met veel luister de patroonfeest van S'e-Cecilia gevierd. Het program kondigde vier dagen feest aan en het is in alle punten gevolgd geweest. Het Concert was schitte rend, M. Van Elslande heeft er zich laten hooren In het Banket waren omtrent hon derd genoodigden het Bal was levendig en wel bezocht en den Maandag de prijsbolling is afgeloopen ter iedereens voldoening, en dank aan de milde jonst van den eere-voor- zitten M. Jules de Laveleye, menige der genoodigden hebben een rijk en schoon aan denken van het feest gewonnen. Korps Pompiers. - Het Muziek onzer Pompiers is niet ten achteren gebleven en een Banket heeft, ter eere van de Pa- troonersse der Toonkunst, al de leden ver- eenigd. Burgerwacht. - Maatschappij cijbel- schutters. 6e schieting van 't winter-saizoen, 25 Novembre 1877. Hoogst getal. Leegst getal. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. i—jgg-- I"ïT" IJperen, den 1" December 1877. Sciioolpeuuiiag.-Vorige lijsten, 1 o,574-1 Omhaling der S,e Cecile, Botermarkt, 1-1)7 Opdat Volckaert zich welgewennete Haechl! Zijne vrienden, de klanten van den Kring, te Meessen, na het vaarwel souper, 5-01 Ceciiia-feesl (Pompiers), 5-80 Chansonnette Le Balcon (par Lanlerne) 0-57 Conpon voor Ichteghem saus retour en transport van een hectoliter genever, 1-54 't En is geen waar van den pastoor van Rousbrugge, 4-06 Waarom keert hij dan niet weder, zegt de gebuur, 0-22 Hij leert pralen, zei Mille, 0-10 Chansonnette (Le Mortier) par Basin, 0-4 I Witte Klakken, 59-69 Zalm, 22-80 Sultan, 44-60 Vrange, 15-45 Gouden Arend, 40-54 Vriiestalenboogschultersmaalschappij, 7-05 Schaapstal, 7-00 Boerenhof, 0-54 La Lyre Ouvrière, 5-90 Den Curassier, 5-54 Gouden Spore, 2-65 Armes de France, 2-17 Zilveren Hoofd, 4-79 Salon d'Apollon, 4-15 Uitgaven tot heden, 13,555- 8,549 59 -75 IBIiji't in kas fr. 4,975-84 1. Lesaffre A. 25 20 25 25 25 120. 2. Leclercq T. 25 25 25 25 15 445. 5. Gaimant A. 20 15 25 25 20 105. 4. Swekels L. 20 20 20 25 20 405. 5. LigyF. 20 20 20 25 20 105. 6. Podevyn A. 25 20 15 25 20 105. 7. Tyberghein J. 20 10 25 20 20 400. 4. Lebbe A. 4 5 5 5 5 24. 2. Maurau E. 10 10 40 40 10 50. 5. Iweins G. 10 5 10 20 15 60. le zamen 8. Van den 23 tot den 30 November. 4877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 3) Vrouwelijk id. 5) Devoghel, Henricus, werkman en Siijnhaeve, Judith,dienstmeid. Baeijen, Emilius, metselaar en Descamps, Maria, dienstmeid. Vandesavel Joannes, metselaar en Vandenbulcke, Maria, kanfenwerksler.Messiaen, Carolus, schoenma keren Segers Virginia, kleermaakster. Bossaert, Aloistus, bakker en Segers, Julia, hovenierster. Vander Roeck, Henrica, oOjaren, zonderberoep, ongehuwd, Dixmude. Kinderen beneden (Mannelijk geslacht 1) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 0) den 30 November 4877. De Cecilia-feesten zijn dit jaar nogeens luister rijk gevierd geweest bij de Phijharmonienooit hebben zij meer volk, zoowel van stad of van den vreemde, aangelokt. Zondag II., om 4 uur, nam het banket plaats. De spijzen waren allerbest, de wijnen goed, de toasten welsprekend en de tafelgenoten, in 't ge tal van meer dan 200, hebben lustiglijk en sma kelijk geëten en gedronken lot 's avonds. Des anderendaags, om 6 ure, was er eene prijsbolling voorde damen der leden, meer dan 500 hebben er aan deel genomen en gekampt voor allerschoonste prijzen. Om 40 uur begon het bal, de zaal was opge propt met dansers van beide geslachten, die vro lijk hebben gesprongen tot 3 uur 's morgens. Dinsdag was het de beurt der muziekale avondfeest, daar was het nog iels anders al de plaatsen van het lokaal waren letterlijk vol en méér dan honderd menschen hebben moeten ver trekken bij gebrek aan plaats. Al de artisten hebben het grootste bijval geno ten en warmelijk onthaalt en gebisseerd geweest. Maar ook, waar nog komieken vinden zooals de heeren Colin, Dekemper en Duray; onmogelijk niet le lachen zooveel men kan wanneer men de zen trio op 't looneel ziet, koddige operellen spelende of kluchtige liedekens zingende. De solo's voor instrumenten door leden van het muziek uitgevoerd hebben groolelijks behaagd alsook de stukken voor harmonie, welke allerbest zijn gespeeld geweest. Eenieder heeft ten hoogste voldaan geweest over den goeden uitval dezer Cecilia-feesten. Onze oprechtste gelukwenschingen aan de heeren inrichters en bijzonderlijk aan den viijtigen en onvermoeilijken voorzitter, M. Van Merris. Over eenige dagen, verschtllige onzer gezalfde vuilbroeks vertrokken te zamen in een zalig rij tuig, gevoerd door zekeren braven? rechtvaar digen?? en allertreffelijksten??? kalote-kot- sier Bruinten. Zij gingen tol de wijdvermaarde stad Rous» brugge, beroemd door de hooge en zuivere da den van pastoor Vandenbogaerde, alwaar zij bij een hunner confraters eene smulpartij moesten bijwonen. Na hunne gezalfde maag goed gesmout te hebben, kwamen zij terug vol van blijdschap en van Bacchus nat;zij redekavelden op vele aardige dingen en onder andere praats, baas Krulle zei aan baas Lampe, die ook mede was, dat hij be vreesd was dat Proven en Rousbrugge, zoo als Sodoma en Gomorha, door het hemelsch vuur zouden verslonden worden. Uil welke reden, zei meester Lampe, gij weet hetbeterdan ikantwoordde de Krulle, maarzeker Yperscll Vuilblad zou u daarover voordere inlichtingen kunnen geven. Wat is uw gedacht daar over, Vuilblad Wij hebben met genoegen gezien dat de heer uitgever der Toekomst de brief heeft ingelijfd, hem toegezonden door M. Ch. Policy, De Toe komst bad zich bezig gehouden met dezen heer en Ch. Polley heeft van zijnen recht gebruik ge maakt met le vragen dat AeToekomst dezen brief inlijve. Maar hoe moet men de handelwijs van het Nieuwsblad aanschouwen, die, na M. Polieyte hebben laten beledigen door de onbeschofte pen een zijner gewonelijke correspondenten, weigert de antwoord van dezen achtbaren heer te aanveer- den. Wat moet men denken over de onpartijdig heid van zulk een blad, alsook zijner gezalfde opstellers. Daaraan ziel gij, Ch. Polley, wat eerbied men heeft! bij uwe partie, voor een vreedzamen burger gij zijt wel Katholijk, maar niet ultramontaan, 't is te zeggeo niet sukkelaar noch brieschende zot genoeg omdat het orgaan uwer gekruinde opperburgers uwe antwoord zou aanveerd hebben. Wat er van zijn moge,wij wenschen u geluk van aan de laffe en botte aanrandingen van uwen al te wel en te wijdbekenden belediger geant woord te hebben, het publiek, dat gij als rechter in deze zaak heeft genomen heeft eenpaarlijk uw gedrag goedgekeurd en de namen van sukkelaar en brieschende zot aan zekeren snot en krooteter toegezonden. Die wat verdient moet wat hebben.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2