Gazelle van 't arrondissement ÏJperen. He Kloosters. Nr 823. - 16e Jaar. Zondag 3ön December 1877. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschiiüge Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. Hel Journal d'Ypres en hel Nieuwsblad. AANKONDIGINGEN R EC LAM EN ABONNEMENT: De dagbladen in Frankrijk brengen ons twee belangrijke zendbrieven van minis ter Dufaure, betrekkelijk de vervolgingen en veroordeelingen van de drukpersover tredingen, gepleegd sinds 16 mei, en bevelende dat men de uitvoering dei- vonnissen zou uitstellen of de vervolgin gen staken. Men spreekt voortdurend veel van het ontwerp een staalaanslag uit te voeren, dat in sommige militaire kringen was op trouw gezet en den 14 of IS december moest uitbreken. Het is buiten twijfel, volgens de inlichtingen die toekomen,dat er eene samenzweering was gereed ge maakt en zij maar mislukt is door de schielijke veranderingen in de gedragslijn van Mac-Mahon, na een ouderhoud dien hij met den heer d'Audiffrel-Pasquier heeft gehad. De Journal off'iciel kondigt de in onwerkzaamheid van dienstelling af van generaal Bressolies, bevelhebber te Li moges, om opmerking te hebben gemaakt op de ministerieële onderrichtingen die hij had ontvangen. De kapitein-majoor Labordère, zou voor dezelfde feilen afgesteld zijn. Die kwestien staan in verband met het ontwerp van den staatsaanslag waarvan er gesproken is en men verwacht zich aan nog andere maatregelen. Maar wat men niet goed begrijpt dat het juist twee officieren zijn die afgesteld zijn, die men zegt geweigerd te hebben bevelen uit te voeren, die een staatsaan slag tol doel hadden. Een onderzoek zal dit duidelijk maken. De paus is nog altijd zeer zwak, even wel is hij uit zijn bed kunnen opstaan om eenige gewone plichten te vervullen. Ziehier, volgens de italiaansche dag bladen, de samenstelling van het nieuw ministerie M. Depretis, voorzitterbuitenland sche zaken, M. Crispi; binnenlandsche zaken, M. Mezzacapo; oorlog, de gene raal Brinzeewezen, M. Macinijustitie, M. Magliano; finantiën, M. Villaon derwijs, M. Thomas; openbare werken, M. Perez. Het ministerie van landbouw en handel zou worden afgeschaft. M. Depretis zou heden deze lijst don koning onderwerpen. Niets nieuw uit het Oosten nog geene hoop op vrede. Het bombardement van Nisza is be gonnen sedert gisteren. Prins Milan is daarbij tegenwoordig. Generaal Horvalovics heeft zijne aan eensluiting bewerkt met de Russen, den 25 december, nabij San Nicolas. Deze twee heilige porlugaal-papieren zijn al met eens uit hunnen doodslaan opgestaan. Sedert lang waren wij aan hun onbeduidend gezeever gewend, tot zooverre dat hunne gewoone lezers, sprekende aan die nieuwsbladen met permissie zegden zouden de redakteurs wel in retraite zijn tê Doch zij bedrogen zich. Het Journal d'Ypres, in een artikel van eene el langen waarvan men op eene slrate verre den poperingschen collegie reuk in gewaar is, doet zijn best om aan zijne lezers de onrust bekend te maken dat het geleden heeft door het bezoek van M. den Prokureur des Konirigs met zijnen secretaris te Poperinghe. De eerbied die onze gekruinden voor de justitie van het land koesteren is iets welk van iedereen gekend is sedert dat hunne Broederkens hunne ellebogen niet meer vrij hebben, en dat er nu en dan kapellaans en pastoors legen gewerkt zijn in hunne liefde voor de onbejarige kinde ren, veel dezer heilige mannen en bij zonderlijk de slimme opstellers der catho- lijke vuilbladen onzer stad hebben een niksken tegen de heeren van de wet. Ja, uit vrake omdat het schandelijk gedrag van eenigen hunner mannen strengelijk door de wet des lands is gestraft geweest, trachten zij de faam dezer onomkoopbare mannen te bemodderen of belachelijk te maken. Ja, het afstootelijk gedrag dezer ge kruinden wordt zoo onbetamelijk dat alle eerlijk man zich geneigd vindt hun openlijk in het gezicht te spouwen Want indien zij zich onmachtig ge voelen om de eerlijkheid der personen aan te randen, die zich verstouten hunne helsche plannen tegen te werken, o dan nemen zij hunnen toevlucht tol hunne modderige drukpers om bun alzoo te vernederen en ze te verminderen in de achting hunner medeburgers, en, lukt hun dit middel nog niet, dan nemen zij hunnen toevlucht tot den laster, een altijd ontzaggelijk wapen in de handen der lafhartigen Alles wat het orgaan der opaoS zaak geschreven heeft over de reize van M. den Prokureur en M. Jolyt, zijn zooveel leugens als woorden. Het afstappen te Vlamertinghe, het nemen eener voilure enz. beslaat maar in de zieke hersenpan van den mageren correspondent. Wilt gij weten waarom die twee heeren in bezoek le Poperinghe afgelegd hebben, wendt u bij den Minister van Justicie, en indien die heer u zoo wel bekend is, hij zal u misschien antwoorden dal zij daar hunnen plicht vervuld hebben van trouwe ambtenaren die niemand inzien noch liberaal noch clericaal, vat j' het O wal triestige middels dan deze, gebruikt, door die slimmerikken, om hun nen beschermeling het postje van Deur waarder le doen hekomen, wel heere gij moet wel diepe gezonken zijn om maar zulke lompe en domme wapens ter uwer beschikking te hebben. Wel hoe gij meent dat den spot drijven met een hoogen ambtenaar u eenen duim zal voorwaarts helpen of denkt gij dat spotten met persoonlijke gebreken loffe- lijker is en u eenigzins ten bate kan strekken?... Steekt hel uit uw hoofd, sukkelaar!... Wanneer mannen, zooals degenen waarvoor gij in 't harnas springt, zooveel zedelijke gebreken hebben, het zou u wel passen van wat min hoogmoe dig te zijn en de stoffelijke gebreken daar te laten, le meer daar hij, die dezen arti kel geschreven heeft misschien met heide besmet is. Wie weet wij hebben nog zulke vogels hooren schuifelen En dit alles om iemand te doen mis lukken in het bekomen van de plaats van huissier te Poperinghe. Hoe edel moedig En die mannen die zoo kaatsen met de religie van Christus, weten nog zelfs niet wal het woord edelmoedigheid zeggen wil die snoodaars. Het is hun niet genoeg iemand alle vermaak en vol doening te ontzeggen zij zouden hem nog willen zien voor hunne voeten kruipen als een ellendeling! Wat heldenmoed, iemand in den don keren den weg afliggen en hem verra derlijke slagen toebrengen onder het masker der naamloosheid inderdaad, men moet moed bezitten, en christelijke liefde ook Wat huichelaars die opstellers van den Journal dYpres en van het Nieuws blad Nu iets over het artikeltje gericht legen den heer Eugeen Van Daele. Gij tracht nogeens den steen te werpen tegen een eerlijk en rechtschapen man en uwe aanrandingen hebben bij hel ijpersch publiek juist het tegenoverge stelde te wege gebracht. M. Eugeen Van Daele heeft de achting van allen en hij verdient ze, daar hij zich op de hoogte weet le houden zijner verhevene zending. Degene die de hulp des Weldadig heidsbureel aanneemt moet ook zijne eischen volbrengen en zich onderwerpen aan de vaderlijke zorgen der heeren leden. Wanneer zij tegen de ouders zeggen dat zij hunne kinders naar de stads scholen moeten zenden, hel is dat die heeren groote redens hebben om ze noch bij de Nonnekens, noch hij de Broeder kens le laten gaan want degenen die met ons niet zijn, zijn tegen ons. Het is te hopen dat al de heeren van het bestuur der Weldadigheid het voorbeeld van M. Eugeen Van Daele zullen volgen, want het is niet genoeg het kind het brood des liehaams te geven, even noodzakelijk is het brood des geestes, dat later van hen eerlijke en vernuftige werklieden zal maken, alsook vaderlandsminnende bur Het aantal kloosters in Belgie is sedert hel jaar 1850 meer dan vijfmaal zoo groot geworden Spijtig genoeg, dalde juiste telling van die nesten slechts loopt lotheljaar 1866 maar reeds op dit tijdstip was hunne uit breiding een voorwerp van onrust en be stendig gevaar. Alzoo telde Belgie ln 1829 280 kloosters. 1859 550 1846 779 1856 995 -1866 1222 1876 En was de bevolking dier kloosters ge klommen In 1829 tot 4791 man. 1859 8000 1846 11968 1856 14650 {866 18197 1876 Niet al de kloosterlingen waren Bel gen. Vreemd goed was er nog al talrijk onder gemengd. De vreemde kloosterlingen, die voor 1850 in Belgie waren mogen op weinig of geen gerekend worden, terwijf de lel ling van 1846 er bijna 1500 vond en hun aantal sedert in toenemende evenre digheid is aangegroeid. Nog onlangs kwa men er 257 in ééns uit Duitschland naar hier overgewaaid. En we mogen er nog een dichte zwerm verwachten...! Volgens het koninklijk bureel van statistiek te Berlijn telde de hoerde Haerne in 1857 hier omtrent 750 scholen, waar paters en nonnen het onderwijs gaven met 2992 meesters en meesteressen. In 1866, dus 9 jaar later, was het ge tal der geestelijke onderwijzers tot 5900 geklommen Dat er tusschen die 900 nieuwe gepro feste schoolprniken niet weinig vreem delingen waren gekomen, om hier de liberalen te helpen bestrijden is niet te betwijfelen. Binnen kort mogen we ons aan eenen nieuwen inval van Broerkens en Zuster- kens uit Duitschland verwachten; de dagbladen van over den Rhijn hebben ze ons reeds aangekondigd. Toen Pruisen over eenige jaren zijnen Hinken kruistocht begon tegen de kloos ters, dan beweerden de Duitsche clerica- len, dat de kloosterlingen nog al eens diensten bewezen in de plaatsen, waar de gewone priesters niet in voldoende getal waren: in andere woorden, ze vou- Bureel: BÉxinudcslrnat. iï9. 10 c e ii i c in i' ti den regel. 25 centiruicii den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 \<s jiinrs voor de stad. IV. 4-50 veor geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen,'t port daarboven. BO centiemen het nummer. Men schrijft in op al de posthureelen. S>E TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-50. - 12-07. - 6-50. Poperinghe. 6-50. - 9-07.- 12-07.- 3-57.- 6-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-46.- ti-20. - 2-53. - 5-25.- Roeselare. 7-30. - 12-25. - 6-30. Langemark-Oostende. 7-00. - 12-06. - 6-07. Langhemarck, den zaterdag, 5-50. gers. Iri i 846 telde men 1-455 vreemde kloosterlingen. 1856 1875 ii •1866 .1 i, 2486 1876 ii i» ii

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1