Gij? gij scliobiak! Ik? Ah, dit is wat anders! St-adsjiieuws. Vei'schillige Tijdingen. den uit, dat er kloosterlingen moesten zijn... omdat er geen priesters genoeg waren Oordeel nu eens of die zelfde dolle re den niet in Belgie zou kunnen dienen: In 1845 hadden we hier 12 vicarissen- generaal. 48 kanuniken, 90 pastors van 1° klas, 185 van 2U klas, 2450 hulppas tors, 700 kapelaans en 1600 onderpas torszegge samen 5085 priesters. In 1866 telde Belgie zoo wat 7000 priesters. Voeg nu bij dit cijfer de 18197 kloos terlingen die bovenstaande officiële sta tistiek opgeeft, dan komen we tot het ronde cijfer van 26000 geesteiijke liê, 26000 ongehuwde, mannen en vrouwen, die hel geestelijk kleed dragen en die vrij van burgerplichten en met allerlei schreeuwende voorrechten begiftigd, in 'l nijverige Belgie. zonder werken en zonder zorg, den weelderingen kost vin den Ten minste, zoo was "t getal in 1866, over ruim elf jaar geleden. Maar als men bedenkt, dat het eerst sedert dien tijd is, dat de landverhuizing der Duitsche kloosterlingen begonnen is; als men rekening houdt, van den rasschen aangroei dier patorsjongen vóór 1866; en als men zich herinneren wil, hoe er in de laatste vijf jaren op alle punten des lands, door ongekende zwermen werd gebouwd en gesticht dan is 'l niet te loochenen, dal de geestelijke bevolking van 'I liberale Belgie tegenwoordig reeds verre boven de 35,000 koppen gestegen is Dal de klerikalen goed in God zijn, dat is al lang gekend dat zij eene bijzondere intentie hebben om het kwaad in goed te veranderen, is geen nieuws meer. Maar dat de liberalen allemaal deugnieten zijn, moeten wij hel u zeggen, o neenwant het staat alle dagen te lezen in de schijn heilige gazetten. Wilt gij er een bewijs van hebben, in twee woorden. Ziehier wat al de kleri kale gazetten aan de vier winden verkon digen Gij zoudl nooit kunnen gelooven wie dat er al op de kieslijsten gebracht is te Antwerpen, voor de geuzen. De gendar men komen daar een af te halen dien zij uitgaven als schildersbaasmel9 knechten Die knape heeft nog op tribunaal geweest, op 't schoeliebankje en dezen keer is hij op heeler daad belrüpl binst dat hij. wil de inbreken om te gaan stelen. En hij stond op de kieslijste. Ziedaar het lavvijt. De klerikalen heb ben eenen dief vast. juist alsof er in de wereld nooit niemand bedrogen isgeweest. Elk zijn goesle. zei de boer. en hij al de pap zijns kinds. Ah! klerikale lawijtma- kers waar zijn uwe ooren? Wacht! ja, wij hebben ze vast. Watzijt gij log kluchtig, heilige gazel ten; gij beschuldigt de liberalen van een strooiken in hel oog Ie hebben en gij zeiven draagt een zware balk op den rug Luistert maar eens, wij zullen 't u duidelijk maken. Zegt eens, heilige gazellen, waarom spreekt gij niet van het volgende geval, waarin kwestie is niet van een kiezer, maar een gekozene, niet van eene poging tot diefstal, maar van beschuldiging van aftroggelarij, misbruik van vertrouwen en bedrieglijke bankroet. Ziehier: De raadskamer der rechtbank van eersten aanleg Ie Brugge, heeft voor de rechtbank verzonden: Hector Gilliodts, klerikaal provinciaal raadslid, onder voorzitter van den brugschen klerikalen rijken Tap La Concorde en ondervoor zitter der klerikale kies-associalie. Gilliodts is beschuldigd van eenvoudige bankroet, bedrieglijke bankroet, misbruik van vertrouwen en aftroggelarij. Wat zegde nu daarvan? (Weekblad.) M. Louis Bouckenaerehande laar alhier, komt diep getroffen te worden in zijne naaste betrekkingen en terzelfder tijde komt onze stad een smartelijk verlies te ondergaan door het afsterven van den beminden en verdienstelijken heer Eric Boucke naere, zoon van den hierboven ge noemden heer, van iedereen geacht om zijn goed karakter en zijne gespraak- zaamheid, zijn zucht om iemand dienst te bewijzen, wordt hij van ie dereen beklaagd en beweend. In den bloei zijner jaren (32 jaren oud) was het een volmaakte man in handel en wandel en dikwijls heeft hij blijken gegeven van een innig vernuft en kennissen in bestier zoowel als in handelszaken. De Nijverheids- en Koophandelskring van stad en ar rondissement IJperen verliest in hem een zijner voornaamste steunpilaren. Hij was stadsraadslid en onder president der Koninklijke Ghilde van den H. Sebastiaan. Zijne begraving heeft plaats gehad Zaterdag 29 December, ten 10 ure 's morgens. In lang werden zulke gee- ne eerbewijzingen bewezen aan een afgestorvene zoo als het geval is ge weest met M. Eric Bouckenaere. Zoo geëerd en bemind was hij dat men dadelijk na zijn afsterven het gedacht opgevat heeft iets ter zijner nagedachtenis in te richten. Later keeren wij daarop terug. De vrienden van den betreurden Eric Bouckenaere zijn verzocht, Zon dag aanstaande, 30 dezer, 's middags, bijeen te komen in Den Sultan, ten einde zich te verstaan over het gedenk stuk bestemd om zijn geliefde herin nering te vereeuwigen. Wij verzoeken onze abonnenten, die bij middel van een postbureel geabonneerd zijn, niet uit te stellen hun abonnement te her nieuwen, ten einde geene vertraging in het ontvangen van hun blad te ondergaan de post verzendt de dagbladen niet meer, die voor den 1 Januari hun abonnement niet hebben hernieuwd. BriefJxisseu. - Wij denken onze medeburgers eenen dienst te bewijzen, met hen aan te raden, meer op te letten, wan neer zij hunne brieven in de bussen steken, en van zich vooral te verzekeren dat de brieven in den grond derzelve gevallen zijn. Sedert Zondag is het reeds twee maal, aan een onzer vrienden voorgevallen, dat hij, zijne brieven in de bus, Rijsseletraat, willende werpen, er andere in de opening derzelve vond. Laatst heeft men ergens ondekt dat schel men instrumenten gebruiken, om de bus te roovenhet bovengemelde feit bewijst klaar dat men voortaan geene voorwerpen meer noodig heeft om de brieven te stelen Passen wij dus op, indien wij geene on aangenaamheden, in onze brievenwisseling willen hebben Wij hebben zondag de vertooning bijgewoond van Rubens et les maitres flamands, door een franschen troep in onze Tooneelzaal opge voerd. Het is een hostorisch stuk, en zooals vele historische stukken, behelst het enkel de namen van personen die in dat tijdstip geleefd hebben. Ons dunkens doet men den prins der schilderkunst eene weinig eervolle rol in dat stuk spelen. Dank aan den heer Mengal, die door eigen kunde en talent, eene goede charge van de rol van Craesbeek heeft weten te maken, heeft het publiek het stuk van zijnen goeden kant genomen. Hoogst getal. Leegst getal. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Er zitten zwartjes tussclien. Kortrijk is eenen nieuwen kruideniers win! geopend waar, zoo het schijnt, alles voor n gegeven wordt. j, IJperen, den 29" December 1877. Aan de aïjonneaiten op den post. Fn-anseïie Schouwburg. -Brtrgerwat-f»*. - 'Maatschappij cijii- !-• schutters. 10"schii;ling van 'l winter-saizoi-n, 23 Decembre !tj!77. Leclerq, Th. Bumon, A,c. Swekels, D. Poot, H. Vanheule, L. Bubbe, A. Ggy, F- Lebbe, A. 110. 103. 100. 90. 85. 85. 27. 21. San den 21 tot den 28 December 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 5) s \r i - j v ic zamen o. Vrouwelijk ui. o) Obyn, Petrus, hovenier, en Degrvse, Eugénia, dagloonster. Mahieu, Joanna, 72 jaren, zonderberoep, on gehuwd, Sl Pieters plaats. Staelen, Carolus, 75jaren, zonderberoep, weduwaar, van Barbara Duhameeuw, Dixinude straat. Dekoninck, Carolina, 49 jaren, kantwerkster, echtgenote van Desiderius Cardinael, Koei markt. Van Caltendyck, Maria, 65 jaren, zonder beroep, on gehuwd, Rijssel straat. Baratto, Cecilia, 76 jaren, zonder beroep, echtgenote van Augustus Stekelorum, Bollingslraat. Bouckenaere, Eric, 52 jaren, koopman, ongehuwd, Houtmarkt. Dael, Ignatius, 81 jaren, zonder beroep, weduwe van Isabella Durnez, Dixmude straal. Kinderen beneden (Mannelijk geslacht 2) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 2) den 28 December 1877. De poperingsche soutanefluiters, die wekelijks veel gewijdwaler storten in den Moniteur der abeeljes, hebben ons Zondag laatst wederom in dit vuilblad een staaltje hunner wijze van schrij ven gegeven. In hunne artikels spreken zij over alles en mengelen het geheiligd en het ongeheiligd waar van zij eenen ganschen hutsepot maken. Zij klappen van 0. L. V. Onbevlekt en van fluitegeluig, van heilige sakramenten en van ka- poten, van paters en van uitgemergelde fluiter tjes (deze paters waren nochtans geen broeder- kens) na gesproken te hebben van kerkelijke oefeningen en gedurige aanbiddingen, zinspelen zij op 't geene dat ten allen tijde hunne grootste liefhebberij is geweest. Zou het kunnen anders zijn en is het niet zoo als het spreekwoord zegtwaarvan het hert vol is, moet den mond of de pen het afkondigen. Ja, zwarte fluiters, hoe veel van uw koleur zitten er in 't drooge niet, die, ter zelfder tijde dat zij missen leesden en O. H. ontvingen en uit deelden, dan als onderwijzers der jeugd in hunne scholen, of als gekruinden in hunne sakristien, gansch andere soorten van oefeningen pleegden. Het is dan niette verwonderen dat men schrijft zooals men handelt en dal men 't heilige en'ion- heilige al te samen mengt. Ja, om (e spreken zoo als gij, zwarte fluiters, hoe vele jongens die vóór de cathechismus naai de sakristien of de kerkelijke lokalen niet gaan, maarzij krijgen voor bclooning of tot ver blinding van vader en moeder's oogen, printjes, paternosterkens of schapelieren min of meer ge wijd en dan komeu zij t'huis zoo zuiver als Salet- te- of Lourde-water. Daarvan zijn voorbeelden genoeg en dit zijn niet enkel klaps, 't zijn daden. In de beschrijving welke zij doen van de plech tige octaaf van O. V. Onbevlekt, spreken zij Ook van i' al de middels van bederfenis en goddeloos heid die hier door den Duivel worden aange legd om menschen te verleiden (sic). Moet men nu nog vragen, wanneer men zulke onnoozele redens leest, voor welke sukkelaars on ze gezalfde pennelekkers schrijven; vertelt zulke kinderklaps aan kleine jongens of aan versteende dibben. Dan klappen zij over het aanveerden van «rijpe en groene» muziekanten; Jongens gij zoudl beter dat potje gedekt laten, want wanneer men het gedrag uwer tuiterkens aanziet als zij te samen uitgaan, moet men wel zeggenaan de vruchten kent men den boom. Gij moogt spreken van het goed gedrag en de goede zeden dezer mannekens, want het zijn meest allen uwe oude leerlingen, die nooitkunnen bijeenkomen of zij kijven en krakeelen en nog laatst hebben wij kunnen zien in de brugsche dagbladen, wat hun gedrag is geweest in de hoofsdtad van onsVlaanderen en welke vrouwen kloosters zij meest door hun bezoek vereerd hebben. Daarbij, hoevele bedwongene mannen lelt men niet bij de luiterie, hoevele jongheden maken er deel van die er niet toe verplicht zijn door hunne ouders, dewelke leveranciers zijn van de talrijke kloosters en gestichten der stad. Deze jongelingen zeggen het zelfwaren wij vrij los gekih-n, men zou ons zien charopa»,', spelen, maar: Zij mogen maar tuiten Zoo de zwartjes fluiten, Is dal liefhebberij Of is het slavernij Wat peis! gij daarvan, Vuilblad? Het gerucht loopt in stad dat de kaloten een lokaal hebben gekocht ten einde eenen (cerclt catholique) in te richten a Vinstar der Phil- harmonie. Zij denken alzoo meer leden Ie kunnen krijgen Doet maar jongens, dat verschaft ons veel g(. noegen, maar hier is ook 't gene wij door vel( tuiterkens hooren zeggen Wij zijn al wel met een prachtig lokaal, maar zullen wij daar ook d Vinslar der Philharmonie mogen dansen, dat wij niet meer verplicht zijn wanneer wij onze, liefhebberij willen plegen, lo de naburige parochiën zoo als Woesten, Vlamcr tinghe, Rexpoede enz, te loopen. Indien de dans ons niet is toegelaten, wat ka het ons balen dat wij luiten in den Appel,op h Stadhuis of wel in eenen cercle. Dat men ons laat dansen en wij doen afstai van het nieuw lokaal. Hoort, tuiterkens lief, wij zullen u een goeds raad geven Zendt eeoe petitie aan 't manneken met zi boekje of gaat in deputatie lot Jan van Lelïingl om toelating te vragen. Door sterfgeval is eene plaats van agent v; assurantiën open, advies aan den krooleter, zijn noch weduwe noch weezen te bedrukken. De senateur Vergauwen, die hel arrondissi ment Kortrijk vertegenwoordigt, zal de herniei wing van zijn mandaat ntel meer vragen. 'l Zal een klein verlies zijn voor den Senaat. Eene vrouw afkomstig van Ilijsel, en c langs te Kortrijk, in Overleie, aangekomen, een dezer dagen in de celgevangenis onzer si gebracht geworden, onder beschuldiging v kindermoord. Door de ellende en den honger gepraam heeft zij haar kind verwurgd, in den nacht i zaterdag laatst. Het arme schepseltje was sleet eenige maanden oud. Wij hebben reden om te gelooven, dat d vreemde winkeliers niet meer kunnen toovert dan anderen, en dat de goede ware in meest de winkels van stad aan den zelfde prijs zal bekomen zijn. Maar die te Kortrijk goê schijnen ingelichi houden staan, dat iri verscheidene sleden va Vlaanderen dezelfde winkels ingericht... zijn dot de jesuieten om de neeringdomde burgers va bed op stroo te brengen. De capucienen van Oostende, die zich ti de korrektionneele rechtbank van Brugge haddi gewend, omdat het gemeente-bestuur hun belel alle uren van den nacht hunne klokken te luidt: hebben hun proces verloren. De rechtbank verklaard dat het reglement op hel luiden d! klokken wettig was en zij het recht niet hebbt: de menschen, door hun ontijdig luiden, in hut» rust te storen. De Moniteur bevat een groot getal bena mingen en bevoorderingen in het leger. In de vergadering van Brugge-Blankenhtt ghe is er gezegd, dat de Staat, de inaatschappija aanmoedigden in syndicaal de exploitatie voo- loopig voor 1877 voort te zetten, beloofd het verschil te betalen tussclien geheel den oaj vangst en de kosten der exploitatie, voor de lijod die hunne kosten niet zouden opbrengen. Alm handelende, gehoorzaamt 't gouvernement aai eene noodzakelijkheid van openbare orde, <f onderbreking van den dienst op zekere lijnen Vlaanderen zedelijk onmogelijk zijnde. De maatschappij van Genl-Terneuzen roe| zijne aclionnarissen voor den 29 Decemb. bijeei De maatschappij heeft geen voorstel van afkoi ontvangen. De vergadering heeft dus enkel voi ontwerp der exploitatie te verzekeren, te beginn van de aanslaande maand Januari. In den nacht van 21 tot 22 dezer, ron drij ure 's morgends, is een hevige brand uitgt borsten in de werkhuizen van M. Sas, meubel maker, op de steen wpg van Bergen, te Andei lecht, Cureghem. Niettegenstaande de pogingen van de pompiei om het vuur te Ix peiken, werd een kwaart ui later het aanpalende huis aangetast. Dit huis doi den heer Alfren, verkenssl ichler, bewoond, wei door de vlammen ingenomen, terwijl eene pari werkmanswoning' n, in de Seraphijnstraat gel( gen, in groot gevaar verkeerden. Het was een bedroevend schouwspel, de; ongelukkige bewoners half gekleed te zien vluc ten vrouwen en kinderen half versteven koude huilden van schrik. Deze arme lieden werden in de buurt spo ingenomen en verzorgd. Weldra werd hel magazijn van biertonne loebehoorende aan den heer J. Van der Steen door de, vlammen aangevallen. De schrik w groot. Men kon de brand uren ver zien. De dag br aan eer men hel vuur meester was.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2