stadsnieuws. BURGERWACHT. Maatschappij Cijbelschutters. Schieting van Zondag 17 Januari 1886. Gewoone blazoen. Hoogst getal. Vermeulen Henri, 15 20 25 20 20 100 Boedt Léon, 20 10 20 20 25 93 Ligy Albert, 15 10 25 20 13 85 Beke Emile, 20 10 05 20 15 70 Laag getal. Dumon Auguste, 10 13 03 05 05 40 Ligy Féiix, 15 10 10 01 05 41 Fraipont Maurice, 20 05 0! 10 05 41 Froidure Robert, 15 05 15 10 01 46 Schieting va a Zon nag 24 Jan. 1886. Boedt, Leon, 20 23 25 25 20 115 Ligy, Felix, 15 £5 20 23 25 110 Ligy, Albert, 25 20 20 20 20 '105 Fraipont, Mauriee, 25 20 25 20 15 '105 Maillard, Gustave, 20 15 20 20 15 100 o BURGERSTAND M innelijk geslacht5. Vrouwelijk id.: 5. 'Huwelijken Meeuws, Emilius, kleermaker, en Schoon- beere, Stephania, kantwerkster. Terryn, Karei, dag!ooner,en Vandenberglie,Melania, kantwerkster. Wilde, Augustinus, hor- logeur, en Poissonier, Virginia, naaister. Sterfgevallen Henneken, Fidehjs, zonder beroep, 75 ja- ren,weduwaar van Carolina üesmed,Meenen- straat. Lemahieu, Rosalia, waschvrouw, 63 jaren, echtgenote van Deconinck, Louis, Meenenstraat. Devos, Amandus, her bergier, 66 jaren.echtgenoot van Maria Huy- gbebaert,BoomgaardstraatDeraedt,Karei, zonder beroep, 69 jaren, echtgenoot van Maria, Deleu, Weduwestraat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id., 0. o AAN DEN GEMALEN M. PLAATSELIJK Het was ons volstrekt onmogelijk het geschrijf van T. Pot-ïirekerjl. Zondag in het Nieuwsblad verschenen, te lezen zonder dat een och heere toch! onzen mond ontviel. Het deed ons waarlijk zeer aan't harte hem daar te zien zich de haren uit het hoofd rakken om iels te vinden.dat min of meer op eene wederlegging van onze gezegden gelijken kon. En niettegenstaande al dat wanhopig wringenen,spartelen,vond dal ventje niets anders tegen ons in te brengen, dan ons een reesem zaalhofpraat en scheldwoorden naar het hoofd te werpen. Huilen, tieren, verwijten, uitschelden, dat is alles wat hij nog te zeggen weet. Och arme! Gij zijt verwaande dwazerik ken, roept hij, want gij durft u afvragen, hoe hel komt dat ik zoo verheugd was en zoo luid jubbelde; maar te vroeg helaas! (hij krijscht hier dikke tranen) over uwe verdwijning en of mijne te vroegtijdig, geuite blijdschap niet beteekenisvol is.» Is dat nu geen sprekend bewijs, geen gegrond argument om ons verwaande dwazen te heeten? Om zoo uwe gezegden te staven, M. Plaatselijk, ge moet waarlijk het monopool der slimheid bezitten en dat bezit gij ook wij bekennen het gaarne. Maar denk niet lezer dat bet scbrijve- laarije zich daarmee tevreden houdt, bij lange niet: Gij draait langs alle winden volgens de omstandighedengij verkoopt uwe politieke overtuigingen aan den meestbiedende werpt hij ons verder naar het hoofd. (Zou hij daar zijne eigene avanturen niet aan het licht brengen?) En hel bewijs daarvan? hoor ik vragen. Hewel, geen ander heeft hij in te voe ren dan onze vroegere zinspeling op het- gene hij zooal verdiende met zijne geeuw- verwekkenden en ellenlangen priet-praat aan de Nieuicsbladlezers op te dringen en door hen te doen inslikken. Daaruit blijkt het klaar, ja zoo klaar als den klaren j van heerschap Plaatselijk, dat de Toe komst eene overloopster is die hare poli tieke strevingen voor geld te koop biedt. Welk een versland! welk een genie! welk een leeuicke\ is toch die M. Plaat selijk; niet waar, lezer-lief? Vervolgens weet dat personaadje nog dat alle verstandigeliberalen, die ons lezen, door die lezing 't liberalism den rugge keeren. Zoo, zoo, heer Plaatselijk, waarom werkt ge dan in onzen zin niet? Een mooi middel om de hardnekkigste liberalen te bekeeren. En was 't misschien daarom dat gij aan eene bovenmatige blijdschap te vroeg lucht gaafl? Als het zoo is wij beloven en verzeke ren u dat wij nog lang, onverpoosd en onverdroten uwe zaak bijtreden zullen. Zoolang nog een enkel druppeltje van het bloed onzer vrijzinnige voorvaders ons door de aderen vloeit, zoolang nog zullen wij de achteruitkruipers bestrijden en ont maskeren en het doel dat wij immer beoogden, trachten te bereiken: de ont- slaving en de verlichting van hel volk dat nog aan stevige slavenketenen gebonden ligt, en veelal zijne rechten en plichten nog onbewust blijft. Wat de prijskampen betreft, geef ons eens eenige geringe inlichtingjes nopens de samenstelling, de onpartijdigheid en de regelmatige werkzaamheden van den jury Kondig daarbij eens de gestelde vragen af en dan zullen wij u ook een antwoord geven, na van onzen kant ook wat inlichtingen ingewonnen te hebben. Hoort ge 't, vriendschap Weet ge waartoe uwe besprekingen der gevolgen van de liberale politiek strekken? Heel eenvoudig tracht gij twist en tweedracht in ons kamp te zaaien, omdat het door uwe maag niet kan dat er hier ter stede onder de liberalen zooveel eenheid en samenwerking heerscht. Gaar ne zaagt gij hier uwe tegenstrevers zich verdeelen en elkander tegenweiken om uit die scheuring voordeel te trekken en uwe heersch- en dweepzuchtige bazen zich zegevieren op de puinen van hel IJpersch liberalism te zien nederzitten. Het eenige middel, dat u en de uwen nog overblijft om ons stadhuis te overweldi gen en al onze besturen in te palmen. Doch lukken zult gij niet; te vergeefs zult gij raaskallen van kop en sleert, wees overtuigd dat uwe vossenstreken gekend zijn en dat wij, liberalen, als een man immer tegen u te velde trekken en moe dig, koen en dapper strijden zullen voor de gewetens- en andere vrijheden, voor 's volks welvaren en zelfbestaan en vooral voor bet volks onderwijs, dat u zoodanig in den weg legt, maar dat daarom niette min de hoop en de toekomst van ons volk en ons vaderland is. Nooit zullen de IJpersche liberalen den hoon verdragen van voor het zwarte leger te kniebuigen en nooit zullen zij gedoogen dat het on derwijs van hun kroost toevertrouwd worde aan broertjes en onderwijzers met God, maar zonder bekwaamheid. En nu tot wederziens W. 't Niet. PoPERINGHE. den 28 Januari 1886. De goede stad Poperinghe is beheerscht door 13 leden van den Gemeenteraad.Wan neer men afrekent MM. Berten en Vanden- Berghe, respektievelijk Burgemeester en schepene, en M. Van Renynghe van over lang ontslaggevende schepene, dan blijven er nog tien leden over gelast om de stadsbe langen gade te slaan Onder deze tien is er geen één in state het ambt van schepene te vervullen, of meenen zij allen, die aan de zijde des Burgemeesters een flambeeuw in de processie dragen, het eens te worden Wat er van zij, het is hooge tijd dat men een schepene benoeme, en bovenal een ijve rig, bekwame en werkzame man. Men moet zich bovenal zwichten iemand te benoemen zooals een bebuisden advokaat of een kerel die rechtbankzaken op zijn boeksken heeft(?) En hoe staat, het met. het Budget A. U. B.? Hopen wij dat het dit jaar niet zal weg ge- schamateerd zijn en dat de Poperinghenaars het zullen mogen onderzoeken. Het is toch eene kleine voldoening welke men geven kan aan de contributiebetalers die dit jaar zulk eene duchtige geldlating komen te on derstaan. De openbare werken te Poperinghe. (Vervolg, zie het N. van 17 laatst.) Openbare aanbesteding'..... Aanne ming! Schoone woorden voorwaar!.... Gij die betaald zijt om te zorgen voor de intres ten der stad, durft gij. zonder rood worden, deze beteekenis geven aan de farce,waar mede gij zoo stout geweest zijt deze onze on dernemers te foppen die zoo eenvoudig wa ren aan den laatsten oproep te beantwoor den dien gij hun gedaan hebt? Schrijft in, zegdet gij hun, wij zijn voor beelden van onpartijdigheid.en terzijde stel- I lende alleen partijgeest,wij zullen den voor- j keur geven aan deze die de voordeeligste voorwaarden voor de stad zal aanbieden. Op den grond dezer belofte steunende, be gaven onze aannemers zich naar het stad huis, met de hoop dat de te doene werken hun gingen vertrouwd worder. Ongelukkiglijk, onze al t,e goedgelonvige aannemers hadden nooit, gedacht aan de (lui zende middels waarover onze stadhuisman nen beschikken die hun toelaten met hun die zich laten vangen. Ziehier wat een oud aannemer, die meer dan eens is bedrogen geweest, ons daarover vertelde Ik veronderstel, zegde hij, om geheel zéker te zijn geene tegenstrevers te hebben, eene administratie, voor eenen spotprijs doet inschrijven, is er dan iets gemakkelijker om zijnen beschermeling schadeloos te stellen men hem gelaste met de overige toevoege- lijke daghuurwerken, die gewoonlijk voor den aannemer zeer veel winst opbrengen. Ofwel, wat belet dat men.na eenige we ken voor den aangenomen prijs gewerkt te hebben het eene of andere voorwendsel uit, te zoeken om de plans te veranderen en al- zoo een geldveriiezende aanneming in een winstgevend daghuurwerk te veranderen? Willende daarover eens goed den grond kermen, vraagde ik aan dien man, of bij ge loofde dat zijne vertelling kon toegepast worden aan de werken die in onze stad uit gevoerd «aren op de Kleine Plaats en in de herberg de Balans. Op deze vraag trok hij een afschuwelijk gezicht en maakte zich al spoedig uit de voeten. Het ware nogtans zeer belangrijk te we ten ten eersten, of de werken die men bezig isuitte voeren in de Balans geheel bij aanneming zijn, en tweeds, tot hoe boog de bijvoeglijke «erken wel beloopen die men bezig is uit te voeren op de Kleine Markt. Wanneer men deze sommen zou. kunnen vergelijken met de algemeene aanneming, het zou misschien er zeer aardig uitschijnen! Becelaere. Een verrader. Maandag laaist vierde de handboog-maat schappij St-Sebastiaan haren feestdag. De pauw die te hoog in zijne wapens is sedert dat hij kommandant benoemd is, wilde zich bij die nederige burgers niet begeven; werktaenschen die kent hij niet; het moeten barons zijn voor hem. Al met eens schoot hij in eene gadomsche kolerie,zette zijnen steert open, en liet eene sch...., die hem het leven kostte. Hij heeft al de gasten die geestig bezig waren met in hun lokaal een liedje te zingen, in contra- ventie doen nemen op het slag van 10 ure zonder dat de politieklok geluid had. Volgens het zeggen hebben zij nog nooit zooveel plezier gehad als Maandagemet eenparigheid van stemmen hebben zij den verrader uit de sociëteit geschupt-, zij heb ben hem zijn congé gegeven; zij willen van Roste Pé niet meer. Wij zullen bij de leden gaan en trachten alles te achterhalen; en Zondag vertellen wij geheel de historie. Intusscheo wenschen wij dat, zijnen hop in vrede ruste in den schoot van de heilige moeder Zenia.Amen Zalig zijn de onnoozelaars,want zij zullen allichte de sterren zien. Wij meenden vandaag een belangrijk punt te behandelen, te weten: de zuivering, ver wijding en verlegging der beek op bevel van den pauw, zonder daartoe aan iemand eenige permissie gevraagd te hebben. Ook hebben wij een artikel over fle politie dat hier sedert "weken berust, en dat wij nog moeten verzetten. Wij zuren Lew ijzer- met dag en date dat het reglement door de kaloten uitgegeven geen politie-reglemen maar een politiek-reglement is,dat gemaakt is tegen de liberale herbergiers, de liberalen en het liberaal muziek, en dat aan onbe kende vreemdelingen meer toelaat dan aan inboorlingen van Becelaere. Het is zeker omdat de ambtenaar een overgewaaiden vreemdeling is? Wij zullen bewijzen, zeggen wij, dat de kaloten de eersteen de eenigste overtreders zijn, en dat zij het reglement zoodanig wel verstaan dat zij van de toestemming van den burgemeester gebruik maken, dan zelfs wanneer deze geene permissie kon geven. Hij peisttoch zeker niet dat. hij almachtig is. Wat. zal hij doen met het hondenjong dat van hem niet wil voortgaan, en de andere menschen ophitst om ook te blijven met te zeggen dat hij ai de onkosten gaat betalen. En dan ten drie ure van den nuchtend al de straat meten maar zijne lippe optrekt? Die twee belangrijke punten moeten wij verschuiven tot later. De Meenenaar peist van met ons den spot te drijven omdat wij door eene petitie ge vraagd hebben omdat de catechismus aan onze kinderen hadde mogen geleerd zijn.Wij hebben meer religie dan gij.schijnheiligaards'; wij hebben meer religie dan de priesters van Becelaere-,anders zouden wij niet vra gen wat zij verbieden. Wij houden van hunnen winkel niet. dat is waar; wij kunnen niet verstaan dat hier kwaad is. wat elders een geestelijk iverk van bermhartigheid is; dat de priesters j hier verbieden wat men elders vraagt te mogen doen. Die politieken trek zult gij nooit meer her stellen, zoolang gij aan het bestuur blijft. De burgers van Becelaere zijn opgewonden en vergramd tegen uwe hatelijke dwang middels, en zij verlangen maar naar den dag op welken zij u rekening zullen vragen over uwe onrechtveerdige handelwijze ten op zichte van onze binders, die uit onzen eigen wil de gemeenteschool moeten bijwonen Gij wilt die binders, die onplichtige en on- noozele schepseltjes, straffen, en och heerer zij verdienen geene de minste berisping" Straft ons indien gij kunt; het is wij die wil len dat onze binders naar eene goede school gaan. Wij zodden ze zeker móeten zenden naar eene school waar de onderwijzer ver leden jaar verklaarde dat zijne leerlingen (14 en 15 jaar oud) te dom waren om naar het konkoers te gaan. Eene schoone dekla- ratie van eenen schoolmeester hé Gij kunt danpeizen wat vooreen schoolkeu de kalo- tescnool is.En zeggen dat. de gemeente laar voor rond de 3000 franks betaald subsidie en schoolgeld te zamen gerekend). Geen Zondag,geen sermoen kan pnsseeren zonder eenen hevigen aanval tegen de ge meenteschool. Waarlijk de majoor en den adjudant kunnen niet, genoeg buischen en briescben.zij doen nog hunnen confrater van Zonnebeke komen om te heipen donderen. Het is gemakkelijk menschen uitschelden als men weet dat zij niet, zullen antwoorden; maar dat laat daaraan niet van lafaards- mannen te zijn. Wij hooren met plezier dat, de menschen naar hunnen onnoozelen praat niet meer luisteren. De Belgen verdragen geene sla vernij, zegde hij in zijn hevig sermoen op den dag van de gedurige aanbidding; dat is waar; daarom is 't dat wij met. uwe dwinge- andij spotten en ze uit al onze krachten zul len bevechten. Maar keeren wij weder op onze petitie' Zijt ge wel zeker 8 tientje en Pé, dat het onze onderwijzers zijn die vragen om den cate chismus te mogen )eeren?Gij zijt. leelijk mis mannetjes; want wij,ten getalle van 54 buis maners, wij- hebben de petitie gemaakt en onderteekend. En wij schamen er ons niet over,verstaat gij; maar het is eene schande voor n katholieken met den naam, maar niet met der daad. Gij hebt de petitie in handen, zegt ge He- wel heeft de oppermeester ze onderteekend? bij misslag is dit Zondag laatst in de Toe komst gezeul geweest door het weglaten van het woordje niet. Kunt gij de handteekens misschien met lezen? Had hij met nog eenen anderen huisvader zijnen naam er op gezet dan zouden er 56 handteekens opgestaan leeugeenaars? m6er 660 dertigtal hé! Indien gij meent dat wij zouden moeten beschaamd zijn over onze petitie, zijt rij er met jongens; daarom zuBen wij die petitie hiei letterlijk laten volgen gelijk wij ze af geschreven hebben bij de onderteekening en dan zal het publiek zelf kunnen oordeden over uw gedrag en over onze handelwijze. V75ar0,m sPReekt giJ van de tweede petitie niet die denzelfden dag naar de Permanente Deputatie en naar den Minister is gezonden geweest? Vermits gij verzwijgt wat u niet aanstaat en waardoor gij 0p uwe duimen ge klopt zijt, zullen wij er in een naaste num-, mer van spreken. VAN DEN 22 TOT DKN 29 JANUARI 1886. Geboorten.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2