Verseiïiliige tijdingen. Mengelingen. Ziehier nu die petitie. Aan den heer Minister van Binnenlandsche /.aken en Openbaar Onderwijs te Brussel. Mijnheer de Minister, De ondergeteekenden. huisvaders van bin ders,die de gemeenteschool bijwonen,nemen de eerbiedige vrijheid U te vertoonen dat de Gemeenteraad, door eene beslissing van den 6 Februari 11., het onderwijs van den gods dienst in de gemeenteschool, aan de geeste lijkheid overgelaten heeft; Dat sedert gemelden datum, hunne bin ders geen godsdienstig onderwijs in de ge meenteschool ontvangen hebben; Dat in de laatste vergadering van den ge meenteraad een lid hierop aanspraak ge maakt heeft en dat hij voor antwoord beko men heeft dat de ouders moesten hunne binders naar de aaugenomene scholen zen den, waartegen zij zich verzetten, aangezien de vrijheid van keus der scholen gewaar borgd is door ue weten de mimsteriëele om zendbrieven des aangaande. Diensvolgens smeeken de ondergeteeken den U, Mijnheer de Minister, dat gij gelievet maatregelen te nemen om het godsdienstig onderwijs in de gemeenteschool te doen ge ven en bidden U de uitdrukking huns diep- sten eerbieds te aanvaarden. Uwe nederige dienaars, (54 bannteekens) Daar, en lacht nu nog. Welk antwoord nebben die huisvaders ontvangen? Dat de gemeenteraad voldaan haden daarmede was het punctum. Dat zijn katholieke man nen die aan het bestuur zijn he! Zondag laatst moest, de adjudant de bid van denjubilé aflezen, en hij bad ze verge ten.— De majoor was zoodanig verdoold dat hij met Pius IX voor den dag kwam; Leo is dus afgekeurd. Is het nu geen waar dat zij zicli meer met de politiek bemoeien dan met hunne geestelijke zaken EEN LIBERALE LANTEERN IIehisghelst. den 27 Januari 1886. Niet tegenstaande het feest uitgezet is ge weest, is het toch allerbest uitgevallen. Van de Woensdag morgen 6 Januari hoorde men reeds het muziek eenige geestige deuntjes op te wekken. Rond den noen zag men reeds groote be weging voor het knap. Er ging een banket plaats hebben voor de heeren leden enhuune vrouwen. Alles liep ten besten af en ieder een was te vreden over den lekkeren maal tijd. Vooraleer de koffij te nemen, hebben de vrouwen hun best gedaan om het gezelschap te vergeestigen terwijl de mannen naar be neden eene pijp gingen rooken, zongen zij eenige liederen; ik moet het bekennen dat er uaar lieve stemmen onder waren. Na de koffij gedronken te hebben, zijn al de leden, zoowel vrouwen als mannen, met het mu ziek aan het hoofd, een wandelingsken rond de plaats gedaan en met de zelfde gelegen heid eenige pintjes hij hunne vrienden gaan drinken. Zes ure was gekomen en het concert be gon. Het muziek liet een lief stukje hooren en na hem kwamen de acteurs ten voor schijn. Iedereen herkende oude kennissen en waren dus verzekerd eenen aangenamen en geestigen avond te zullen doorbrengen. De drie voornaamste stukken welke onze Pope- ringsche vrienden uitvoerden waren geti teld: het Muziek van Ledenghem, de Krino- liu en Baas Politiek.Alhoewel de twee eerste ons deden lachen, mets overtrof toch Baas Politiek. M' V. was in zijn element, bij had mis schien al het ongelijk wanneer hij zegde dat vele belastingen onnoodig waren en dat hij wel dn noodige kende, ook heeft hij ze aan lieninghelstnaars doen kennen. Baas poli tiek zou lasten leggen op kloosters die mil- lioenen bezitten en op de heiligen die niet moeten werken noch eten en waarvoor men zooveel geld rond haalt. Hij was het gewaar aan zijne belastingsbiljetten dat de kaloten aan het roer zitten en nog anderen dan Baas Politiek zijn het gewaar; T ging beteren on der de klerikalen men zou vermindering van lasten krijgen en nog nooit heeft het slechter gegaan en nog zijn de belastingen grooter geweest. D. V. heeft het klaar be wezen en de Reninghelstnaars zuilen bet de aanstaande kiezing nog niet vergeten hebben Ook hebben de muziekanten, zooals de ac teurs, veel bijval genoten. Om elf ure was het Concert gedaan en de aanhoorders wa ren ten uitersten voldaan. Yoor het einde van den eersten dag,deden de jongheden en zelfs de bejaarde, eenen goeden flikker. Zie, beminde lezers, alhoewel ik reeds een ouden man ben heb ik toch een dansje gedaan met jong katoentje. Zij had zeker niet kunnen peizen dat zij met Jan ge danst heeft, nu, nu mijn beenen zijn nog goed. Des anderen daags was het banket yoor de muziekanten en des namiddags bolling voor de vrouwen. U al de prijzen noemen die te winnen waren, zou eene lange mel ding zijn. alleenlijk zal ik u zeggen dat zij schoon en nuttig waren en dat den prijs van den heer Van Merris,zooais alle jaren,schoon was, ook waren onze gelukkige winnaars tevreden over hunne prijs. Na wat gereist te hebben begon het hal. Het pleizierte beschrijven ware onmogelijk, gedanst en geflikkerd is er voorzeker gedaan geweest. En Charles Louis dan! Zijne beenen waren zoo gesmout dat hij eene schermutse ling maakte. Ik heb vernomen dat bij de katholieken de mannen en de vrouwen elk langs eene zijde zaten en dat de vrouwen zegden: wij hebben maar eenen paternoster meer te kort. Bet is inderdaad waar en de lezers der twee verslagen zullen nu kunnen oordeelen, waar het meeste vermaak geweest is. Nu nog eenige bedankingen en dan eindi gen. Aan u heer Voorzitter, is dé sociëteit ha ren grootsten dank verschuldigd voor de moeite welke gij u ifandoet orn aan de leden plezier té géven. De heeren Poperinghnaatrs verdienen ook onzen innigsien dank alsook de heeren muziekanten; in een woord,allen die medegeholpen hebben om liet feest Inis- terlijk te maken, verdienen onze dankbetui gingen en wij wenschen dat wij het toeko mende jaar onze oude vrienden nogeens zul len mogen toejuichen. Jan Straal, in name van vijf leden der maatschappij. Mededeling van Jan Straal bit w E8TODTER. Zitting van den 5 Januari 1886. De vijf ezels met baas kwilsiabbe aan het hoofd, waren op 5 januari vergaderd. Zij gingen gansch Westouter onder ten boven keeren. De zitting werd geopend om 5 1/2 ure. De ezels namen plaats rond den tafel, ont dekten hunnen kop en staken hunne lange oorens op met beuterpander in hun midden. Beuterpander. Het woord is aan Pé den gebrilden ezel. Pë bril. Hewel, beuterpander, hebt gij de onderwijzeres van het handwerk doen verwittigen dat zij niet meer moest komen tot vorder orders. Olifant. Zij heeft algelijk gekomen om i gisteren haar werk voor te zetten. Droogen ezel.—Zij heeft misschien gepeist dat het een reden was om haar weg te krij gen, want eene mondelingsche vermaning houdt toch niet veel in. Beenen ezel. Nonde domme, wij zullen ermee gedaan maken. Beuterpander verzocht de vergadering, de onderwijzers van het handwerk af te zetten. Pé bril. Indien zij niet wil gehoorza men aan onze bevelen stem ik toeJ Droogen ezel. Zijn er redens, anders zullen wij ons belachelijk maken, weten dat zij officieel genaamd is. Beenen ezel. Wij zijn meesters, offi cieel of niet, zij moet weg. Olifant. Zullen de lasten op de ge meente niet verzwaren, ik zou het toeko mendejaar wel eenen schup kunnen krijgen Pé Bril. Eenen schup krijgen dat wil niets zeggen want wij zullen de kiezers nog eens beloven en zij zullen blijde zijn ons te stemmen en gij zult de overige liberalen zien vliegen, gij weet toch immers wel dat de menschen o, oo onnoozel zija. Droogen ezel. Als het zoo is stem ik om af. Olifant. Als zij schrijftelijk vermaand is voeg ik mij bij de anderen. Beenen ezel. Wij moeten niet bevreesd zijn, wij hebben reeds een ander bij de hand. Droogen ezel. Wij zijn met achten in onzen raad en wij zijn maar met vijf tegen woordig, die juist al eens zijn er zullen er geen tegen stemmen. Hoe zal dat afloopen? Pé bril. De liberalen hebben zoowel hunne vermaning gehad als wij en zij moesten maar komen. Beuterpander wat zegt gij er van Beuterpander. Voor mij is het altijd wel. (Bravo langs alle kanten en den beenen ezel springt bijna uit zijn schoen van blijd schap). Beuterpander legt het in stemmen en het wordt aangenomen met 5 tegen ooooo Beuterpander. Geeft zijnen schrijver het bevel het verslag te maken, en deleden te kennen en de garde moeste het dragen. Beuterpander. Geeft lezing van den volgende brief. De ondergeteekende Juf vrouw Cappelge, gediplomeerde onderwijze res, vraagt om als gemeente-onderwijzeres aanvaard te worden! Hebt gij daar iets te zeggen Droogen ezel. Welke verandering zal er voor haar zijn en waar zal zij school hou den? Pé bril. Zij zal aan de gemeente be- hooren en in plaats zijn van deze die afge stemd is. Olifant. '/.al zij het voor den zelfden prijs doen? Wij moeten de lasten der ge meente niet verzwaren want wij hebben er al 2000 franken meer Pé bril. Kwilsiabbe heeft mij gezegd dat zij tevreden is het te doen voor denzelf den prijs. Olifant. Zou dat zedelijk zijn eene nonne in eene school te doen die zes jaar door geuzen is besteurd geweest; wat nog meer is eene geestelijke bij een wereldlijk- sche persoon plaatsen is gevaarlijk, want elkeen is ffialbaar. Pé bril. Daar aan is geen nood, want, zij staat onder de bescherming van kwilsiabbe. Beenen ezel. Jesus, Maria, hoe. aange naam zal het, zijn zoo een zoet poesje aan te nemen, Westouter zal branden van zuiver heid. Droogen ezel. Wanneer za! zij nu in de schooi gaan Pé bril. Den 1 Februari. Beenen ezel.Met wie zal zij ingeleid worden Beuterpander. De gat de zal de meeste res naar de school leiden en zeggen aan de afgestelde: gij wordt verzocht hetgene aan de school toebehoort in de banden dezer juf vrouw te geven en het lokaal te verlaten, en indien zij niet wilt, zal zij buiten gezet worden. Pé bril. Beuterpander. als het voor u wel is laat ons tot de stemming overgaan. Beuterpander.— Ik heb de naam van goed te zijn en wit ook den daad hebben, laat ons stemmen. De scbooivrouw wordt met eenpa rige stemmen aanvaard. Beuterpander. Hoe zullen wij Fie weg j krijgen? Pé bril. Ziehier hoe kwilsiabbe het ge arrangeerd heeft. Charles die met alle winden draait, zal bij Fie gaan en zeggen: Fie er is groot nieuws, de uunnen gaan m uwe plaats komen en om geen affront te hebben zou ik mijne demissie geven. En nat zou ze doen want als zij laatst lioorde zeggen dat zulks ging gebeuren wil de zij liet reeds doen. Beenen ezel. Nonde domme, dat is een slimmen trek. De heer V. komt binnen. Pé bril. Waarom komt gij met vroeger? De heer V. Omdat het niet nootiig was, want, het geen gebeurd is zou toch gebeurd hebben, want gij hadt toch uwe goeste ge daan en wanneer ik er noodig ben, kom ilc wel aan tijd, maar om zulke zittingen Lij te wonen ben ik geen liefhebber. Doe maar zoo voort, Westouter zal over u te vreden zijn. Heeren Westouternaren, 't is morgen dat Louise oprold. Ik heb vernomen dat de nieuwe die de plaatse van de oude zal bekleeden; eene cor tege tot haar ee/ zal plaats hebben. Potverdikke, nog 'ne keer werk voor Jan, hé. Haalt maar uw herte op, heeren kaloten, Jan zal het ook doen, zulde. JAN STRAAL. VLAfflERTIiKGHE. De ware daden der klerikalen onzer parochie, voor eenige dagen daar gelaten en eens gespro ken over den slechten tijd, die wij in onze Vlaanderen doorleven. Sedert den zegenpraal der snoode veraders, hoort men langs alle kanten den werkman achter brood en werk roepen. Wie heeft die tsvee laatste woorden zoo bit terlijk ons land vergiftigt Niemand anders dan de klerikalen die de samenleving onder den voet getrapt hebben. Maar gij, boeren, konde vóór de stemmingen niet verstaan dat er eenen valschen zegenpraal uwe schatten doorboorde, en nu begint het ware woord «valschen zegenpraaluwe herten er. al hetgene gij bezit, in hongersnood veran deren. Gij zag ook den afgrond niet, waarin zij u met valsche beloften gefolderd hebben. Het waren maar de geldzwartjes die gij aan hoorde, omdat zij u deden verstaan dat de rech ten op den tabak gingen afgeschaft worden. En nu, in plaats van de rechten te vermin deren. zij zijn bezig met ons land, door eenen hardnekkigen hongersnood te doorboren. Zij verhoogen de kontributiën en leggen rech ten op het inkomende vee opdat den werkman, in plaats van een bedroefd stukje vleesch te kunnen koopen, niets meer zal hebben dan eene klomp smout om zijn dagelijksch brood te ver- verschen. Terwijl het gebrek aan werk zich toebei ei (in de groote steden zijn er bij duizende en am- zende werklieden die de straten doorkruisen, achter een stukje brood voor vrouw en kindei en de vreemde granen worden langs alle kanten in ons land ingevoerd om den landbouwer zijn tarwe aan eenen onbestaanbaren prijs te doen verkoopen. Den rijken, van zijnen kant, zit met geld en prachtige juweelen in zijne gebouwen. Dezen om hem ie verschoonen, geeft den werkman voor antwoordhet is den handel die me gaat. Daarin hebben zij groot ongelijk, want had den zij do samenleving niet verfoeid (of beter gezegd) hunne kassen en fabrieken niet gesloten, den handel zou voortgegaan hebben en den werkman zou overvloedig werk hebben. Wat zullen de klerikalen nu doen (vermits zij aan den pot nestelen en het land regeeren) om al die ongelukkigen werk te versehaffon. Och arme. met hunne beloften van voor de stemmingen, willen zij hunne geldzuchtige ver- aderij verbergen en wie weet hoe lang dienen hardnekkigen hongersnood nog zal voortduren. Terwijl de ongelukkigen bijna van honger en koude vergaan, de dagbladeren zijn opgevuld met allerlei priesterlijke benoemingen en over- groote en onnuttelooze geldsommen worden uitgegeven voor kerkfabrieken op te richten, en paters en kloosterlingen te onderhouden. In plaats van onzeofficiëele school-onderwij- zers en onderwijzeressen (dewelke overgroote goede werken voor het onderwijs gedaan heb ben en nog zullen doen) eerbied en genegend- heid toe te sturen, zij mishandelen ze op alle manieren en verhoogen de kosterkens en mo- nikken, die met onbekwaamheid, de kinderen in school les geven. De ministers, dewelke den landbouwer on derhoud, droomen van kerkfabrieken en pries terdom, maar op den werkman slaan zij geenen enkelen medelijdende blik. Ehwel, klerikalen, zult gij de arme schepsels der natuur geenen hand toesteken, opdat den hongersnood zou staken met de uitgehongerden werk te verschaffen Het is onze partij niet die liet. land moet on dersteunen dewijl het klerikalism eenen val schen zegenpraal behaald heeft met den boer op Ie hitsen door hunne veraderlijke beloften. Met de toekomende stemmingen hopen wij, van onzen kant, eenen treffelijken zegenpraal te behalen opdat ons land geen gebrekJaan werk, meer zou lijden;en den boer zal de geldzwartjes langst de achterdeur niet meer laten binnen treden. Lieve parochianen en lezers der Toekomst, gij hebt maar de dagbladeren te lezen, om eene inbeelding te hebben over de veraderij die het klerikalism ons het land doet onderstaan dan zult gij zien op welke veraderlijke wijze, zij den landbouwer in den afgrond geworpen heb ben. GUSTEN NIEUWSGIERIG. Wij gelooven het noodig het publiek en voor al den kleinhandel te verwittigen, dat sedert den aanvang der nieuwe muntkonventie, dat is sedert den '1 Januari, de Italiaansche stukken van twee en één frank, alsook die van 50 cen tiemen die na 1862 geslagen zijn, gangbaar in ons land zijn. Vele personen blijven voortdurend destukken met de beeltenis van Victor-Emmanuel weige ren. Dit is eene dwaling, deze stukken zijn goed zoodra zij het jaartal 1863 of dit later dragen. Men zegt dat de trekking van de loterij der Tentoonstelling van Antwerpen eindelijk be paald is op 15 Februari. Te Stuttgart zullen de brievenbussen voortaan door een beamb.e per vélocipëde worden gelicht. Dit zal zoo kunnen geschieden, dat de postbode niet bij elke bus behoeft af te stijgen van zijn voertuig. De heelmeester B.... een operateur van ta lent, moest eene lange en pijnlijke operatie doen. Gij moet mij aanzien, zegde hij tegen den zieke, terwijl hij zijne werktuig gereed maakte, voor een vleeschhouwer. Oh! antwoordde de zieke! Dat is niet, de beenhouwers dooden eerst hun slachtoffer alvo rens zij het aan stukken snijden. IJPEREN 30 Januari 25 Januari Tarwe 18.200 17-50 7,000 18-25 Rogge 4,900' 14-75 1,300 15-25 Haver 1,800 17-50 000 00-00 Erweten 1,400 20-50 000 00-00 Boontjes 600 21-00 00 0-00 Aardap. 5,000 6-00 400 6-75 Boter 7,365 290-00 7,000 320-00 o5» "»i iw •«iiinMf,rürTi iAtfTi*i;-!T- -rn i t- y Ar -ttt -itit i'<*i twor i n T i'Ki.rijifOT) m iii GRANEN Iverkochttc middenprijs verkochtte middenprifs enz. kwantiteit p. 100 kilo. kwantiteit p.lOöküo.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 3