J GARDE CIVIQUE. Hei Nieuwsblad eo onze stadsschool. 'k Zeg' Veva, 'k ben afgezet en er gaat een ander koster komen. Ze sloeg de handen omhoog en riep: We), is er nu geen God meer! Maar dan begon ze mij te troosten en zei Ge moet daarom geen verdriet ma ken, Jan... Met uw pensioen en Louis kunnen we leven. Ge zult het nu zooveel te gemakkelijker hebben. Ik antwoordde niets, om het schaap geen verdriet aan te doen, maar 'k wist het wel beter. Acht dagen later was de nieuwe koster daar. En 's morgens om zes ure, als gewoonte, stond ik op. 't Was nog niets, maar als ze in de kerk begonnen te kleppen, als ik mijn' klok hoorde, dan voelde ik iets breken, mijn heer. De volgende dagen was ik telkens heel vroeg uit het bed en ging vóór dag en dauw verre, verre, mijnheer, om niets meer te hooren. Maar 's Zondags moest ik met mijne vrouw naar de mis. Ik kwam met Veva een weinig op 't laatste, om door niet te veel menschen gezien te worden, en als we aan de kerkdeur kwa men, was het orgel aan den gang, mijn orgel, mijnheer, en ik kon niet voort... Jan, wat gaal ge doen? vroeg Veva en greep mij vast. Jan, Jan, kom. 'k Zei: Veva wilt ge mijnen dood niet, laat mij weêrkeeren. Sedert heb ik geenen voet meer in de kerk gezet, ik kon niet, mijnheer. Dat is zoo stilletjes versleten, maar dat maakt iemand oud en sukkelachtig. (Wordt voortgezetMarietta. o Le Major, Chef de la Garde Civi- qued'Ypres, al'honneur de porter a la connaissance de ceux.que la chose concerne, que le conseil de Recense- ment se réunira le Lundi 15 Février 1886, a neuf heures du roatin. en la salie du Rez de Chaussée de l'Hötel- de-Ville. E. DUSILLION. CONCORDE.Programma van het concert, uit te voeren door het muziek der Pompiers, den 15 Februari 1886, ten 8 ure 's avonds: 1.Michel Strogoff, Introduction, arr. p. Degrez 2. Nabucodonosor. Ouverture, Verdi 3. Mélange sur le Barbier de Seville, Rossini 4. Marche Japonaise. Lannay 5. La Petite Mariée, Fantaisie, Lecocq 6. Pot-pourri sur Des Cloches de Corneville Planguette, arr. p. Degrez 7. L'Etoile du Nord, Polka, Eenhaes o BURGERSTAND van oen 5 tot den 12 Februari 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht1. Vrouwelijk id.: 3. Sterfgevallen Pattou, Octavia, herbergierster, 57 jaren, echtgenote van Johannus Kerckbof.Progres- straat. Verhaeghe, Ludovicus, zonder beroep, 73 jaren, ongehuwd, Rosenstraat. Mavaut, Ludovicus, koophandelaar, 61 jaren, echtgenoot van Maria Allayes,Dixmu- destraat. Tot verscheidene keeren toe stelde het Nieuwsbladje ons een paar vragen no pens den uitslag der prijskampen tusschen de leerlingen der lagere scholen. Doch de heel onpartijdige jury heeft den uitslag zijner regelmatige werkzaamheden zoo lang mogelijk, vooralwie van liberalisme verdacht voorkwam, in het donkerste don kerste donker gehouden en zoo ons ver plicht het antwoord op die vragen te ver schuiven. Eindelijk loch dpelde men ons, onder alle voorbehoud, zekere foefelingen van dien jury mede, welke foefelingen voor doel hadden de goede faam onzer of- ficiëele scholen te krenken, zoo niet te vernietigen. Dan richtten wij ons tot het Nieuwsbladje, dat meer dan wij van de zaak wist, om eenige inlichtingen, uit welke het antwoord op de vragen, ons door 's Nieuicsbïads Pot- en andere brekers gesteld, rechtstreeksch vloeien moest. Dat was ons, dunkens, maar na tuurlijk en niemand, dus ook onze mede kamper, het Weekblad., niet, kan ons,na een weinig overleg en nadenken,daarvoor beschuldigen van in eenen valschen kring te draaien. Ook zullen wij bij die ongegronde aan- tiïging niet stilhouden en onze lezers eens heldoel, welke het Nieuwsbladje met het stellen dier vragen beoogde, klaar en duidelijk uiteen doen. Het nieuwsbladje was, waarschijnlijk door het toe doen van zekeren fils d papa,zooals het Weekblad zegt, te welen gekomen dat, tengevolge der al le moei lijke kwesties en misschien ook een beetje dank aan de foefelarijen van den jury, waaraan wij echter niet gelooven durven, geen enkelen der leei lingen onzer stads school een diploma behaald had. En dat moest troef in zijne kaart zijn. Nu zou het kort spel maken met de goede faam dier school.Die échec moest benuttigd worden om het vertrouwen, dal de gansche ijper- sche bevolking in de zoogezegde Looie stelt, te ondermijnen en zoo mogelijk in wantrouwen te doen overgaan. Dat was en is nog zijn eenig doel. Gelukkiglijk dat zulks zoo gemakke lijk niet gaal. Het nieuwsbladje acht de ijpersche kinders wat al te naïef en te onnoozel om te durven denken dal zij geen greintje gezond verstand meer heb ben en dat zij geloof hechten zullen aan zijn lamlendige proza zonder eens na te gaan en te overdenken, waar er wezent- lijk een degelijk onderwijs en eene goede opvoeding de kinderen gegeven wordt. Onze stadsschool op eene slechte faam brengen, nieuwsbladje,öai zult gij nooit kunnen. Te talrijk zijn de ijperiingen, die daar, al wat zij weten, aangeleerd heb ben; te talrijk zij die daar de noodige be grippen opdeden om zichzelven later eene verstandelijke ontwikkeling le geven door hunnen levensstaat.gevergd; en te velen werden daar op den weg van eer, deugd en geleerdheid ver genoeg voortgeholpen om zich eene schoone plaats in samenle ving aan te schaffen, om zich eene lachen de toekomst te openen. En zoo dat alles nog niet voldoende ware om de zaak onzer school le pleiten, dan zou men wijzen kunnen op de lange reeks leerlingen, die in de voorgaande prijskampen bekroond werden; men zou u eens de lijst der bekwaamheidskiezers kunnen onder den neus wrijven en u doen zienwelke school het meest oud-leerlin gen onder die kiezers telt en gij zelve zoudt moeten lol de overtuiging komen dat uwe zwaddertaal enkel uitwerksel hebben kan op hen, die, van alle gezond oordeel verstoken, aan hunne fanatieke kwezelarij ten prooi, noch hart, noch hoofd meer vatbaar hebben voor het we- zentlijk ware en goede.Ja,nieuwsbladje, uwe vuige lastertaal kan en zal niels dan walgen verachting bij pile deftige en eer lijke ijperiingen opwekken, als er nog ijperiingen gevonden worden, die den moed hebben om uwe ellenlange en zoute- Jooze artikelen te lezen. Waarom gij zulken baat aan onze school toedraagt en waarom gij zoo gretig van schoolverkwislingen gewag maakt zullen wij u op eene andere maal bloolleggen, tot uwe meerdere schande en spijt. Amen. W. 't Niet. Becelaepe. Zoo het is dus vast en besloten, de gilde- mannen van St-Sebastiaan ten getalle van 25 worden door den pauw naar den tribunaal van enkele politie verzonden en zullen er den Vrijdag, 19 Februari, voor den beer Vrederechter verschijnen Ik wakker alle Ijperiingen die tijd hebben aan om daar te gaan zien: zij gaan er naartoe met, trom mel, vaandel en boog, en zeker muziek aan 't hoofd. Heb ik dien dag wat tijd, ik zal er voorzekers ook zijn. Want er zal daar uiteen gedaan worden, boe rechtveerdig de politie uitgeoefend wordt. Ik ben er niet van verwonderd van de verraderij van den pauw, want het is een muiker, iedpreen zegt het. Ik heb bet waarlijk gpmeend dat hij op 'nen zekeren keer zijn eigen politiek reglement, ging over het hoofd zien om de liberalen te knnnen vangen. Hij heeft daar eenen katholiek van zijn muziek gepakt, wat zal hij met den dien doen? Hij beweert voor het publiek, dat hij in contraventie mag nemen wie het hem belieft; zou het wel waar zijn? Daarom ben ik alzoo wat, nieuwsgierig geweest, en ik heb trachten in de memorie te houden, hetgene geloofbare vrienden mij hebben komen vertellen, en dat de zuivere waarheid is. Kop af, als het geen waar is. Nu, ik zal ne keer eenige staaltjes van dien politieman geven; hij mag elders gekend zijn gelijk hier en te IJ peren. t* Van den eersten Zondag dat het politie reglement 'k misse, het politiek reglement wil ik zeggen in voege was, (het, was den 29 Novemberzat de pauw met het hon denjong en nog eenige liefhebbers van het bachusnat te drinken in den Krekel, tot achter t2 ure van den nacht. (Gij moet weten dat de politieklok geluid had, kwart vóór 10 ure). 2e In Art. 6 staat er, dat na politieuur, de inwoners langs den kortsten weg tot hunne woonst moeten wederkeeren. Op Zon dag 6 December, ten 10 1/2 ure, stonden twee persoonen dicht bij den pauw en de pauwin. Weet gij niet pauw, wie er met eenen grooten steen gesmeten beeft naar eenen zekeren persoon? Wie was bet die zei: ik deed om doodt tegen wien zei hij het? wie heeft er gevlucht en waarom moest hij vluchten? Als't u belieft, antwoordt ons, pauwken, gij moet het weten, de lan- teern aan uwe poort lichtte klaar genoeg. Alzoo zijn de liberalen niet meer vrij Op de publieke wegen. 3e Den 13 December heeft de pauw om de politie gegaan met twee gendarmen en Brunten van Kots meê; waarom moest deze méégaan, en den veldwachter niet? Men zou wellichte meenen dat de Becelaerenaars baanstroopers zijn. 4e Den 25 Decembeizijnde den hoog dag van Kertsdag, ging de pauw, de politie niet, en nogtans hebben er tot 's mor gens rond ten drie ure menschen verbleven in de Belle Vue. Is het waar of is het geen waar? 5" Zou de politie durven loochenen dat, zij op 27 December tot achter den twaalven in de Belle Vue gezeten Leeft? De veld wachter was er niet bij, want hij heeft voor den tienen naar den Lanteerri gegaan; ik heb hem zien ingaan; het zijn dus geene leugens hé! De pauw moet hem daar gezon den hebben, anders zou hij op die ure daar niet meer gegaan hebben, dat ben ik zeker. 6' Waarom heeft den horlogiepiet op 27 December de horlogie 's avonds van een kwart doorgesteken? Was het om de liberalen te bedriegen, en ze te kunnen in contraventie nemen? 7" De pauw kan toelaten dat het kalote- muziek speelt langs de straten en in de herbergen: in den winter tot 10 ure en in den zomer tot ten elven; dat weet ik. Maar ik beweer dat zij na politieuur niet meer mogen spelen, het is gelijk waar. Hij kan bun die permissie niet geven. En de gebuurs hebben recht van er tegen te reklameeren. Hewel, op 1 Januari heeft den bugle en den tuba gespeeld in de Kuiperij tot 11 ure, binst dat de pauw er bij was. Is het waar of is het geer. waar 8° Den 3 Januari heeft de pauw de poli tie gehouden met Prins Karei (zegt men). Korts na 10 ure heeft hij menschen wegge zonden uit eene herberg bij de plaats. Waar om niet gegaan naar den Krekelwaar er menschen verbleven hebben tot 's nuchtens ten vier ure 9Nog op 3 Januari. Waarom spant de pauw geen proces in, tegen den gaper der gapers, Stientje de palater, de drooge sluitevanden Poezelhoeken nog een gastje van boven de plaats, te jong om te noemen, (het verstand komt voor de jaren niet); die rond 9 ure op de plaats (het was juist voor het buis van onzer welbeminden vriend M. Bavart) zulk een gerucht gemaakt hebben en in den schijn twist hadden, dat al de menschen buiten kwamen zien? Is dat toe gelaten? Die dwazerikken lachten toen nog ferme de menschen uit. Moeten zij daarvoor ezels zijn of niet? 10e Ik kom op Zondag 17 Januari, als wanneer Carlos in den Meerlaar zijnen fameuzen souper a la graisse de cbandelle deed van drie haringen en een fransch- brood (Hi! Hi!! Hi!!!) Was hij uitgehongerd dan Wat heeft er dan gebeurd Rond 10 ure verliet de pauw de kuiperij met zijne zakken, (ik ga het overige niet zeggen), en ging op politie met Bruinten Kots. (gij ziet dat de garde afgekeurd is hé) zij gaan recht naar den KoHenkeer en nemen er rond 10 1/2 uren eenige in contraventie, die ook den 19 aanstaande naar IJperen moeten. Zij komen dan naar de plaats en vinden nie mand meer op. Zij gaan de Molenstraat in, en de pauw wrijft voorzekers in zijne handen, als bij licht in den Krekel ziet; er zijn daar palingen, snoeken of versche levaars te vangen. Hij trekt er naartoe. Och tjeemenis merria toch; hij verschiet hem bijkans dood. Als hij de deur opensmijt, ziet hij het hondenjong zitten. Wat daarmee gedaan; het honden jong in contraventie; zijnen besten vriend en confrater, een proces aandoen. Dat zal hij zeker niet doen. Maar ha schoonste van al: de menschen vluchten en tiet. hondenjong blijft zitten. Hij heeft geen benauwd van den pauw Hij doet nog in. er: hij roept al de andere menschen weder, en zegt hun dat, hij al de onkosten gaat betalen, als de pauw een proces maakt. Hij trakteert ze voort (heeft hij dan eene goudmijn of eenen pot met 50,00') franks gevonden op zijne hofstede?) en zij blijven daar drinken tot ten drij ure van den mor gen. Heeft de pauw ook een proces ge maakt tegen liet hondenjong? Ik zou het wel wiilen weten ook. 1 le Nog den 17 Januaritweede overtre ding van het politiek reglement door bet blekmuziek; zij hebben in den Belle Vue gespeeld en gedanst tot ten 10 1/2 ure. Waarom is het niet verboden van te dansen in de kaloteherbergen is het daar geen kwaad? 12" Den 18 Januari, was een Maandag en 1 kardeel of herbergkermis in den Lanteern, De eerste die de herberg verlaten hehben- was ten één uredaarna hebben de andere nog eenen souper gedaan van drooge harin gen, en zeker daarvan ferme kunnen drin ken hé? 's Anderendaags rook geheël het Gemeentehuis nog naar de haringen. Eenige hebben ten drie ure naar huis gegaan en andere zijn gebleven tot, ten vijf ure. Is bet waar of is bet geen waar? 13" Moet ik zeggen dat men te Brunten Kots de menschen houdt tot den Maandag nochtend? Moet ik zeggen aan den pauw dat Kotje of 'Brunten al driemaal gezeid hebben dat ik wete): blijft maar, de poli tie zal hier met komen. Ik spreek nu nog maar van de politie in de herbergen; later komen de orgels en ook het, maskeren van nieuwjaar avond op het berd, zulde. Zoo om te sluiten, de pauw maakt geen proces tegen mannen die den Zondag (als de politieklok geluid heeft) in de herbergen verblijven, en wat. meer is. met hem den spot, drijven gelijk het hondenjong, en hij doet eene vreedzame sociëteit in contra ventie nemen op het slag van 10 ure. En dat zou dan willen spreken van onpartijdig zijn; dat woord verstaat hij niet,.ef hij zou anders te werke gaan. Nu. ik moet van Sebastiaan niet meer spreken, ik heb er Zondag genoeg van gezeid. Voor ik eindige, nog iets. Indien iemand kan loochenen wat ik kom te schrijven, dat hij het mij late weten. Gij kent mijn adres: want ik ontvang van dag tot, dag het een of het ander nieuws dat, zelfs de vrienden van den pauw mij persoonlijk maar meest per brieve komen vertellen. Doet maar voort, pauw, ik zal ook voort doen. Hoe partijdiger gij te werke gaat, hoe meer stoffe voor mij. Den liberalen Lanteern. Rekinghelst. den 9 Fehruari 1886. De eene gebeurtenis kan zoowel verteld zijn als de andere, deze week is het ons baaske die op het tooneel komt. Over eenige weken deed ons haasken ziine gewone wandeling naar de stad Poperinghe. Het was wonder schoon wéér, hij was zoo wel gemoed en wreef de handen ge durig al zeggende: er gaat mij vandaag zekers iets voorvallen. Gelukkiglijk zag hijMène in de verte afkomen, meende hij seffen: nu ben ik verlost een onderzoek ontsnapt mij, want eene vrouw in haar huis is twee mannen sterk. Bij haar gekomen zijnde stond hij stil en zegt: da^ Mêne en hoe gaat het met u. Mêne. Wel, Baas, zooals gij ziet. zeer goed nog jong en gezond Baas Te heter, Mêne. als gij wel gezind zijt zult gij aan zoo veel te beter naar mij luiste ren. Mêne. Zoo baas gij hebt mij iets te zeg gen, ik ben nieuwsgierig te weten. Baas. Mêne gij weet dat gij in lange uwe plicht met eekweten hebt, ik ben nu gekomen om te zeggen dat de jubilé aanstaande'is en ik hoop 11 te zien. Mêne. Mij zien weet ik niet al te wel. Het is waar dat ik in lang mijne plichten niet ge kweten heb, maar wiens schuld is het. Gij zijt bij gekomen en heb mij gezegd: Als gij uwe kinders niet uit die geuze school trekt zult gij geene absolutie k 'ijgen; ik heb mijne kinders gelaten waar zij wel 'waren en mijn dochtertje is nog in dezelfde school. Baas. Mêne dat, is nu gekeerd en veran derd De meesteres is weg en de school gesloten dus zijn er geen slechte scholen op Reninghelst meer. Mêne. Volgens u zijn er geen slechte scho len meer, maar voor mij zijn er nooit grene weest en wat de meesteres het oft i', willen dat zij terug kwaan: meesters school niet slecht zij be lom 1 toch ou der de liberalen Baas. Ja maa da! is 1111 al vo bete d die school is niet meer slecht VP, rno.,; naar de biecht komen en ik verzeker u dat ik 1'1 wel zal ontvangen. -rr.r-y<z??sr.-?.' rasrarscJffif^sarru:r.Trov v-.r^y^-'Ag^iaffi^'iiriOEgs ffffi i re- 6 O Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id., 1. 0 11 O

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2