middelen goed zijn, tot zelfs de uithonge ring der onderwijzeressen, als men er maar toe geraakt de scholen te sluiten en den werkers kinderen alle onderwijs en opvoeding te ontzeggen. Zoo zagen wij hem zijne goedkeuring hechten aan be sluiten van gemeente besturen, die de jaarwedden der onderwijzeressen hunner bewaarscholen op 300 fr. brachten. Bespottelijke som voorwaar maar nog veel lafherliger handelwijze. Daarin ging een gemeenteraad nog verder. Hij liet eene onderwijzeres de som van... 37 centiemen daags winnen Zeven en dertig centiemen daagsl om haar zeiven en twee kinderen te kweeken, te kleeden en te huisvesten. Hoe brillant hé? Eene moeder met twee onschuldige scl aapkens Van kinderen uit politieke wraak doen brood-honger lijden Is er wel een nog lafherliger schelmstuk? En zeggen dat zulks geschiedt onder voorwendsel van besparingen. Eene vrouw, die zich aan liet heil der kleinen wijdt en die al baren moed en haar geduld er voor veil heeft, met hare telgjes doen van honger wegkwijnen om besparingen te kunnen daarslellen Hoe is zulks in onze eeuw van verlichting nog mogelijk? Hoe stijgen uil alle borsten geene luide kreten van verontwaardiging op en waarom staan alle lieden, die het bert op de rechte p'aats dragen daar niet opentlijk legen op? Omdat dal alles geschiedt op aandringen van eene invloedrijke en wraakzuchtige geestelijkheid. 't Is schande, lage en laffe schande. Doch spreekt men altijd en immer van sparen, wanneer liet de onderwijzers geldt, heel anders gaat het wanneer tiet er voor onze n inisters op aankomt. Iedereen weel dat die kort- of langha rige, kort- of langoorige mannekens een en twintig Di izEND frankskens jaarwedde op strijken. Wat verschil met de 37 centiem- Kén s 'Viiiï b'övei genoemde onderwijzeres! Welnu, minister Pontus was onlangs te Gent op een dansfeest of bal genoodigd en maakte van die gelegenheid gebruik om een nazicht in de gentsche kazernen te doen. Hij rekende dan voor reis- en ver blijfkosten dier twee daartoe noodzakelijke dagen, het sommeken van 492-20 fr., lees wei wier honderd twee en negentig franks en twintig centiemen Zonder die twintig centiemen had het zeker niet kunnen gaan. Zietdaar, hstenbetaaldershoe ver kwistend men met uwe centen omspringt, wanneer hel mannen geldt, die 21,000 fr. jaarwedde opstrijken. Men geeft hun 200 fr. reisgeld per dag om eens naar Gent te kunnen gaan... dansen. Is dansen misschien geen zonde als men er zooveel franks aan \eidient? Ook wat kan de zonde hun schelen, als zij maar klinkende franken opstrijken mogen Parbleubetaalde men u eens de dans jes zoo vet, hé, liefhebbers van het flik- kerbeënen? Stadsnieuws. SCHOOLPENNING. Vorige listen, 5,338-33 3 groepen maskers, in den Sultan, To'sal, fr. 53.3^3- l Uitgaven tot heden, fr. 49,520-46 Blijft in kas, fr. 3,843-05 o Heden avond, om 8 ure en half. maande- liiksche vergadering voor de leden van het VVlitems-Fonds, in hun lokaal, op de Markt. Dagorde Nieuwe ledpn; Mededeetingen; Verloting van een boekwerk: Hilda Voordracht door een lid der Afdeeling Hoe oud het menschdom wel is. De rechtbank van eersten aanleg te IJperen i heeft den 46 dezer, het vonnis uitgesproken li gen E. Vandaele, geboortig en wonende in Frankrijk, tot eene gevangzitting van 43 maan den. Vandaele had zie.i plichtig gemaakt ann ftroggelarij, hij begaf zich uit in onze stad voor brouwer, zeggende dat hij ,de brouwerij en nog verscheide herbergen gekocht had, die vroeger toebehoorden aan 11. E. 6. Vandaele had in eene herberg genaamd ia TêLe de b'landde, eene som van 23 fr. ontvangen voor eene maand huishuur en bijgevolg een valseh handteeken gegeven: nauwelijks was den bedrieger vertrok - ken of eenen anderen persoon, die met het ont vangen belast was, bood zich aan, dan zag de bazin der herberg dal zij bedrogen geweest was. Zij verwittigde dadelijk de politie van het ge beurde. De ag nten De Mei-lie en Sierens ge lukten erin eenige uren nadien den kerel bij de kraag te pakken en hem voor de justitie te bren gen. o Wij bemerken dat onze markt dees jaar wel zal bezet zijn van barakken, ter gelegen heid van de Kattenfeest. Zoo groot dat onze markt is, zal er welhaast nog plaats te kort zijn om al de andere kramen en draaimolens te staan. Onder andere bemerken wij nog de groote menagerie van den heer Redenbach, die op alle fooren zoo goed onthaald werd. Zijne vermaarde dierengaarde bevat 86 ver- schillige dieren, die wel de moeite weerd zijn om ze te gaan bezichtigen. Daarbij is den lieer Redenbach, slechts 25 jaien oud zijnde, een «ereldberuemden die rentemmer, vele belooningen bekomen door zijne koelbloedigheid bij de wreedste zijner dieren. Zijn verblijf in 'Jperen is alleenlijk voor een tiental dagen. Binst .dien zullen er ook ver- looningen gegeven worden den Donderdag en Zondag, om 3 en 8 ure 's avonds. «-o BURGERSTAND van den 12 'ioï Dr.N 19 Maart 1886. Mannelijk geslacht10. Vrouwelijk id.: 5. Huwelijken Verbeke, Emiel, daglooneren Van Ronse, Sidonia, zonder beroep. Delvah Alphonse, schoenmaker en Durnez, Philomena, strijk ster. Sterfgevallen Delahaye, Helena, scholierster, 11 jaren, Meenenstraat. Angillts, Ludovica. kloos terlinge, 27 jaren, Boterstraat. Schmidt, Naihaha. herbergierster, 53 jaren, echtge note van Eduardus Salomé, Seminaristraat. Arnout, Pierre, zonder beroep, 74 jaren, ongehuwd, Meenenstraat. Pattou, Heriri, behanger.29 jaren ongehuwd.Groote Markt,. Stekelorum, Virginia, zonder beroep, 80 jaren, weduwe van Joannes Ferrand, Kaai- sfraai. Degraeve, Maria, zonder beroep, 67 jaren, weduwe van Joannes Degrare, St-Joannesstraat. Vandenberghe, Clemen- cia, zonder beroep, 59 jaren, weduwe van Joannes Ingelreist, VieeschuouweFstraat. Eeckhout, Joannes, zonder beroep, 81 jaren, echtgenoot van Josephina Becker, Meenen straat. Kinderen beneden de 7 j-tren Mann. lijk geslacht, I. Vrouwelijk id., 2. ¥oor 't ft ieuwsbladlje een brevet Jongstleden Zondag valt het Nieuw s- blad)e heel hevig uit legen de liberale stelsels en de liberale opvoeding. De slechte opvoeding, zegt het, het verderf der zeden, het verminderen en verlie- zen van geioove en van alle vrees voor straffe, de zucht naar geld en genot, en vermaak, dit alles is 'l gevolg van de liberale stelsels en de liberale opvoeding en dat leidt tol de afschuwelijkste der misdaden. En om dat gezegde te slaven, haalt het de dubbele priestermoord aan van Perpi- gnan. Hoewel het bekent dat de moorde naars dan nog heel en gansch onbekend waren, zegt en houdt hel toch slaan dat het liberale schurken zijn, mannen die eene liberale opvoeding genolen hebben. Natuurlijk de katholieken, die brave, heilige katholieken doen geene misdaden. Baekelandt en zijne talrijke bende wa ren even zooveel geuzen, die nooit anders dan bij liberalen ter schole gingen. Casteleynen zijne medeplichtigen waren ook slechte, goddelooze liberalen, die nooit in andere dan vrijdenkersscholen opvoeding ontvingen. Die tallooze broertjes, paters en pries ters, die door de techtbanken voorjaren- en levenslange straffen veroordeeld wor den, zijn allen affreuse liberalen, die eene slecble opvoeding in eene geuzenschole kregen en die zich door de IiberrJe stel sels lieten lot allerhande afschuwelijk lie den misleiden. Noemen wij nog de moordenaar van Maxenzeele. Ook een liberaal, die in eene slechte school zijne wreedheid ingeplant werd. Deze en duizenden anderen nog, allen even fanatieke katholieken, zouden wij aanhalen kunnen om 's Nieuwsbladjes lastertaal te weerleggen. Doch wij zullen ons ook bij liet geval van Perpignan bepa len en wij zullen aan 't iSieuwsbladje zeggen dat de vermoedelijke priestermoor- ders de naaste bloedverwanten zijn der meid van den pastoor, bij wten de moord begaan werd en dal het heel waarschijne- lijk diezelfde meid wast die de moorde naars binnen liet. Wij vragen aan 't Nieuwsbladje en aan alle lieden, waar men nu eenen pries ter vinden kan, die eene liberale meid, oud-leerlinge der liberale scholen, houdt. Alle pastoorsmeiden moeten meisjes uit heel katholieke familjen zijn, die nooit in geene andere, dan in priesters- en nonne- kenshanden waren om onderwijs en op voeding te ontvangen. Derhalve mogen wij verzekeren dat de meid van den vermoor den pastoor en hare bloedverwanten ook zeer katholieken volbloed ullramontaan vvaren en dat al wat liet ISieuwsbladje tegen bet liberalism uitbraakt zoo recht streeks tot het katholicism gpricht is. Wij mogen gerust eindigen met de vraag Wanneer gaat er eens een einde ko- men aan al die droevige, treurige en bloedige nieuwsmaren, die iedereen vrees aanjagen, en nogtans ruchtbaar gemaakt moeten worden, om aan de menschen met de vingers te toonen, waar liet katholicism en de broertjes- en nonnekensopvoeding ons naartoe geleid heeft? Beeft menschen, maar maakt toch dat gij niet blijven beven moet, met de wortel van het kw^ad af !e snijden; en die wortel is niets anders dan het ka tholicism, onder welkdanigen naam het ook gekend zij. Ja, steunt de oprecht goéde scholen, de wereldlijke, waar de kinderen het goede van hel slechte en het ware van het valsche Ieeren onderscheiden; waar zij de verdraagzaamheid van jongs af ingeprent zijn en waar zij de geleerdheid, het ver stand hooger Ieeren schatten dan liet geld en de aardsche goederen Hoe meer de mensch, door de geleerdheid voorgelicht, zijne eigenwaarde beseffen kan, hoe beter hij worden zal en hoe meer de schelme rijen in getal zullen afnemen. Men heeft maar een blik le slaan in de plaatsen waar er sinds lang geene andere dan zoo gezegde liberale scholen bestaan om dui delijk le zien dat de kwaaddoenders daar tienmaal minder in getal zijn dan daar, waar er niets dan fanatism en domheid heerschen Ziedaar, Nieuwsbladje, hoe prachtig gij hel omgekeerde der waarheid gezegd hebt en hoe gemakkelijk het is uw schrij ven te weêrleggen en in dui en Ie slaan. Waarlijk gij verdient een brevet... van slimheid POPEIUNGIÏE, den 18 Maart 1886. ONZE GEMEENTE EN BISSCHOPPELIJKE SQUARE. Eindeling is men begonnen van de verle- dene «eek de hand aan het werk te slaan, men legt de bisschoppelijke Square aan, geschikt om den naam des vermaarden sche peneder openbare werken M Vanden Berghe, aan het nakoomlingschap over te zetten. M. Proot, als hofbouwer, is geen nieuwe ling. Reeds heeft hij doorslaande bewijzen gegeven van kunde en zijne werken ver wierven hem verdiende loftuigingen. Nogtans is er eenen... maar M. Proot is de eenigste niet onder de con tributiebetalers van Poperinghe die de ver- eischte kennissen bezit om hovingen en par ken aan te leggen, en, zonder hem in zijnen stiel ie willen benadeelen, zijn wij aan de waarheid verschuldigd te zeggen dat de heeren Grusou vader en zoon niet minder kennissen bezitten om zulke werken te on dernemen. Degenen die er aan twijfelen zou den. kunnen het zien aan de hovingen die zij gemaakt hebben niet alleen te Poperinghe en omliggende plaatsen, maar zelfs te Brugge. Genomen nu dat onze stad verschillige personen bevat die allen doorslaande proe-< ven gedaan hebben van hunne kunde, waar om. hebben alsdan onze stadhuumaunen geenen prijskamp geopend onder die mannen voor net maken van den hut op de kleine Markt? En dan, zou het er iets aan geven nat men ten Stadhuize die verse illigo studiën ten toon had gesteN en het publiek, dat voor dit alies betalen moet, er zijn oordeel over laten vellen Zoo handelende, zou het gemeentebestuur geene misnoegden gemaakt hebben, en zou zoo lichtelijk voor onbekwaam doen aanzien hebben een eerlijke eu verstandige werkman, die op het einde zijner loopbaan is gekomen, alsook zijnen zoon, die zich nog eenen staat vormen moet!! Wat, de plantagie van den Square aangaat, was er iets gemakkelijker dan de levering van te laten doen door dengene die ze onder de voordeeligste voorwaarden voor stad zou aangeboden hebben Dit ware de verstandigste en de gespaar- zaamsle handelwijs geweest, maar het is misschien uit die rede dat onze schitterende stadhuisbazen er nooit aan gedacht hebben! O Karoluswat zegt gij nu van zulke vrien ien die, toen zij u als werktuig hunner politieke vraak bezigden, u vleiden en u zouden in den hernel gedregen hebben, en die thans zij u kunnen missen, den voorkeur- geven aan eenen persoon die zij naar hunne partij trachten te hechten Men heeft liet u nogtans voorzegd, maar gij wiljet er geen geloof aan geven; nu zijt gij den aap van het spel o Laatste tijdingen- Over van bezigheid, M. de schepene Van den Berghe heeft, om hem te helpen in liet toezicht der werken van den bisschóppetijken Square, keus gedaan van eenen z«evenden secretaris, gelij. als er hij het katholiek mi nisterie zich bevinden, en l>ij heeft den ki us ge laan om deze fonctiën te hekleden van M. Edmond Van Wthergne, gezegd den -muilen maker! Is deze benoeming geenen Comb iebijzon der nog als men dit belachelijk personaadje kent?.... Blgelaere. Samenspaak tusschen Leo en Trimoes. Leo. Het is lang geleden dat ik u niet meer ontmoet heb. Hoe gaat het nu zonal in de gemeentezaken sedert dat wij malkaar niet meer gezien hebben? Trimoes. Allerbest Leo, wij hebben nu een bestier naar onzen zin; er ligt nu maar eenen slok meer in het wiel. Leo. Wat is dat, Trimoes? Trimoes.Met is die bliksemsche gemeen teschool, waar ik niet kan binnengeraken. Leo. Hoe! moet gij daar zijn? Trimoes. Hewel, jaak Leo, om de on kosten te verminderen voor de gemeente. Leo. Ik geloof dat niet, want al de ver anderingen, die de gemeenten doen zijn ver meerderingen van lasten. Trim >es. Gij zijt mis, Leo. Leo. Ik geloof dat ik waarheid spreek, Tr<moes, en dat gij erop uit. zijt om de ge meente nog in grootere lasten ie brengen, die enkel voor uw voordeel zouden strekk -n'. Mij dunkt dat gij nu reden hebt om zeer kontent te zijn met de 1600 fr. -jje de ge- meenie u betaalt en het schoolgeld der beta lende kinders dal rond de duizend franken mag geschat zij alsook met de omhalingen die voor de katholieke scholen gedaan wor den, enz., enz. Trimoes. Waar hebt gij dat gehoord Leo? Leo.Ik hoor nogal dikwijls het .eene en her andere, maar ik geloof gelijk Thomas, als ik het ondervind. Trimoes. Hewel, Leo, hebt gij dat onder vonden Leo. Jaak, Trimoes, en ik vergeet u nog ie zeggen dat gij nog uw bestaan alleen kunt vinden in uweri winkel. Geloof mij vrij de winkeliers klagen daar fel over. Trimoes. Ik houd, ik, geenen winkel 't is mijne vrouw. Leo. Doet gij dan met uwe vrouw niet ie zamen van de vogeleiers? Trimoes. Wel.... ja.... en neen.... Ik... ik wil zeggen dat ik mij met geenen winkei bemoei. Leo. Maar gij wilt toch zeker wel de winst ervan in uwe gemeene beurze? Trimoes. Zulk een winkeltje is toch het spreken niet weerd. Leo. Gij moet voor mij niets verduiken. Trimoes. In uwen winkel vindt men alles gelijk vroeger bij Pé mandemaeker, die daar mede zooveel geprofiteerd heeft dat hij erméo zijn huis gekocht heeft en thans gemakkei. k op zijne renten leeft. Trimoes. Ik verkoop zooveel niet als Pé tnandemaker, want ik h.-u-t mij daam èe niei bezig en mijne vrouw heeft te veel werk met onzen kweek om den winkel wel te bezorgen en kalanten op te zoeken. Leo. Men zegt nogians dat gij u er ge noeg op toelegt om kalanten van anu, 0 -winkeliers af te trekken met huizen ie pac 'O Geboorten.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2