Het Kiesexamen. Stadsnieuws. IVog een potje gebroken. do oorlogs begrooting met de -wijzi gingen van tamboer-majoor Pontos te stemmen, maar daarbij nog het leper kontingent, dat, 't is de heer baron? zelve die 't zegt, in elk ge slacht alles neemt wat goed, gezond en best is. En peis niet dat de heer baron? Surmoni zich een beetje ongemakke lijk gevoeld heeft om zijne kazakkete keeren! En beeld u niet in dat hij zich te vreden gehouden heeft met dom weg te stemmén zonder zijne draaiing te verrechtveerdigen. Niet op al Hij heeft dapper het woord genomen en aan het Senaat eene verklaring gedaan, die er nog al verward uitziet, die niet min dan eene kolom der Annales in neemt en die wij aan onze lezers en alle eerlijk lieden van beide gezindheden aan bevelen. Dat ziet er niet al te rondborstig uit en men bemerkt seffens dat de boovaardige en onplooibare baron? die zich vleit alle ijperlingen tot gehoorzamen te dwingen, zelve aan een bevel, dat van hooge kwam, heeft moeten gehoorzamen. Hij heeft voor een krachtdadigeren wil dan de zijne moeten onderdoen; voor een bevel boog hij, de dwingeland van Voor- mezeele. Hij heeft diep gebogen voor zijne meesters uit het bisdom, gelijk een knaapje dat voor de roede of den knuppel van blauwbaard vreest en hij verloochende moedig'ijk zijne oude anti-militaristische overtuigingen? om ze ongetwijfeld weder aan te hangen, wanneer die goede zielen van liberalen weder aan het bewind ko- ijnen zullen.,.. Laffe jesuiet, ga Wij zullen niet langer trachten die nieuwe en schandige woordintrekking van onzen toekomenden burgemeester te doen uitkomen. Wij laten die zorg aan eenen zijner goede vrienden der rechterzijde van 't Senaat, den heer baron deConinck de Merckem, die in de zitting van 20 Maart het gedrag van ons baronske naar ver dienste geschandvlekt heelt De heer baron deConinck de Merckem. «De heeren Van den Bemder, Van Put, Surmont, Lammens en ik, hebben ons sedert veele jaren anti-militaristen ver klaard. De heer Lammens was zelfs de aan voerder der anti-militaristen, 't Is hij, die te Kortrijk zegde IS iet een man noch e ron meer\ De heer Lammens. Ik zeg het nog. De heer baron deConinck Gij hebt gelijk; maar gij zoudt nog beter doen van uwe stem volgens uwe oude verklaringen te uiten. Nooit ben ik zoo ver gegaan. Wij waren dan vijf anti-militaristen (een kaporaal en vier mannen); twee er van hebben ons laten varen, nu zijn wij nog gedrieën. Hewel, Mijnheeren, 't is dat, wat wij betreuren. Wij, wij blijven aan onze overtuiging getrouw, gij hebt het recht niet te beletten dat wij ons gedacht daar over kunnen doen. Wij nemen enkel de lucht aan in het leger Het meerendeel der leden van de rech ter- als van de linkerzij hebben altijd de oorlogs begrooting en het getal manschap pen gestemd: zij blijven hunne beginselen getrouw; maar er zijn er, die uitson dering maakten, het zijn de senateurs van IJ peren en Kortrijk. Nu, beide hebben verklaard de reserve te zullen stemmen. De achtbare heer Lammens is meer militarist dan de minister van oorlog zelve; de kanonnen en de lamboerszijn hem rpel genoeg meer, hij wil eene reserve.» De heer Surmont vond niets te ant woorden. Het is waar. de slag nad goed getrof fen. Wij keeren er nog op terug. Een bekwaamheidskiezer (liberaal in 't herte) die in April 1885 zijn examen ge passeerd heeft, bidt de Liberale Asso ciatie van IJ peren hare rechten te doen gelden en in de zittingen voor het exa men en de verbetering gewetensvolle en bekwame getuigen aan te stellen, opdat de liberalen zouden mogen verzekerd zijn dat al de bewerkingen regelmatig gesehie den. Verleden jaar heeft hij bemerkt: 1° Dat vier kandidaten van dezelfde gemeente en van dezelfde roode kleur binst de zitting te zamen naar buiten gingen om nog weder te keeren 2° Dat een katholiek lid van dm jury, aan eenen kalole-kandidaat die een blad vol cijfering vóór zijne neus liggen had, gezeid heeft: Als gij zoo voort doet, zal ik uwe kompositie vernietigen. (Hij heeft het niet gedaan en de kandidaat is gepas seerd). Zulks was onder het liberaal mi nisterie niet toegelaten en zou nu ook moeten verboden worden. Hij zou niet durven denken zelfs dat er iets onregelmatigs zal geschieden. Maai de kaloten hebben onder het bestuur van onze vrienden geene schaarschheid van getuigen aangesteld. Waarom zouden de liberalen het nu ook niet doen? In naam van al de liberale kandida ten van het kanton IJperen, stelt hij die kleine bemerking aan het besturende ko- miteit van de Liberale Associatie. SCHOOLPENNING. Vorige listen, 53,3"3-' 1 Omhaling gedaan in den Sultan 2-80 Drie vrienden van 't wereldlijk onderwijs 00 Busse van de Toekomst 3-09 Een vriend van Poperinghe 00 Busse van den Saurnom 23-80 Toiaal, fr. 53,394-31 Uitgaven tot heden, fr. 49,650-37 Blijft in kas, fr. 3,743-94 o BURGERWACHT. Maatschappij Cijbelschutters.Schieling van Maandag 29 Maart 1886. Meest punten. Ligv Albert 4 5 4 4 22 Boedt Léon 0 4 1 2 4 16 Juncker Félix 2 3 4 0 2 16 Dezutter Arthur 2 0 4 4 -10 Swekels Léon 4 2 2 2 4 14 Butaye Arthur 0 2 4 3 0 14 Vantholl Henri 4 4 1 2 2 13 o BURGERSTAND van den 26 Maart tot den 2 April IS86. Geboorten. Mannelijk geslacht5. Vrouwelijk id.: 7. Huwelijken Dliaenens, Eduardus, zonder beroep, en Riem, Amanda, zonder i eroep. Sterfgevallen Bolle, Eugenia, zonder beroep, 67 jaren, echtgenote van Jan Hof, Bollingstraat. Gallez, Cecilia, kloosterlinge, 74 jaren, Bo- terstra't. Ouiters, Maria, z nder beroep, 00 jaren, ongehuwd, Bollingstraat.Kno- ckaert, ieter, zonder beroep, 82 jaren, we- duwaar van Coleta Platteeuw, Dixmude- straat, Philips, Virginia, kantwerkster, 57 jaren, ongehuwd, Meenenstraat. De- jonghe, Josephina. kantwerkster, 54 jaren, echtgenote van Franciscus Ghyselen, Meenen straat, Demey, Julius, commissionnaris, 38 jaren, echtgenoot van Virginia Baratto, Meenenstraai. CofTyn, Rosalia, kantwerk ster, 69 jaren, echtgenote Tan Lodewijk D'Helhem, Meenenstraat. Bruynsteen, Emma, kleermaakster, 26 jaren, ongehuwd, Hondstraat.— Catteeuw.Nathali-a, naaister, TOjaren, weduwe van Lodewijk Doolaeghe, Lange Thouroutstraat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, o- Vrouwelijk id., 1. o Over drie weken schreel het Nieuwsblad- je, tef gelegenheid der dubbele priester- moord te Perpignan, dat de eerste oorzaak van alle schelmstukken de verspreiding der liberale leerstelsels en gedachten was. Wij trachtten van onzen kant die onrechtveerdi- ge aantijging te weerleggen en wezen der halve op de gedachten en leerstelsels, aan He. moordenaars zelve ingeplant en daar het juist de zuivere Roomsch-kaiholieke waren, besloten wij dat deze moesten uit de samen leving verdwijnen. Onze vriend, T. Pot-Breker, kon dat maar niet verkroppen en moest en heeft te gen ons een potje stuk geslagen. Doch de lezers van 'tNieuwsbladje zullen met ons bemerkt hebben dat het 't libera lism niet meer is, dat al die misdaden,schel merijen en moorden veroorzaakt en na zich sleept, maar de vermindering van geloove, de godverloochening. Ja maar, hoor ik mijne lezers zeggen,god verloochening en liberalism dat is eene en dezelfde zaak voor de Aieuuis/Wacfschrij- vertjes. In het geheel niet,vrienden; T. Pot- Breker en Cl' weten heel wel dat de libera len niet meer godloochenaars zijn dan zij zei ven, dat zij enkel hunne vrijheid wat meer als een heilig recht aanzien en veel ver draagzamer zijn in het beoordeelen en het behandelen van anderen. Zij gelooven mis schien beter en vaster in God dan vele der fanatiekste klerikalen,dan de priesters zelve, die van den heiligen godsdienst een politie- ken boel en eenen geldwinkel maken. Het is de heb - en heerschzucht der gees telijkheid die de oorzaak zijn dat 't geloove om zeepe gaat e:i geenszins de leerstelsels van 't liberalism. Alle lieden, die nadenken wil len, moeten zulks met ons bekennen. En als de moorderijen en andere schelm stukken aan de vermindering van geloove moeten toegeschreven worden, dan zijn het de dienaars Christi, de priesters van God, die er toe aanleiding geven. Doch wij zijn van T. Pot-Brekers ge dacht niet. Wij schrijven de schelmstukken door eenen redelijken mensch begaan aan dezes onwetendheid toe <n wij zeggen luid op «Al de menschelijke, noch goddelijke wetten der wereld en zullen de groote misdaden en moorderijen niet beletien in een land, waar het volk niet genoeg be- «tschaafd en onderwezen is.- Onderwijst het volk in hetgene het nood zakelijk weten moet, zijne rechten en plich ten; doet het zijne eigenwaarde kennen;ont- wikfcelt zijne neigingen tot het goede en versmacht in hem al wat tot iets verkeerds aanleiding geven kan en gij zult het den grootsten der diensten bewezen hebbm, rij zult het voor lateren val vrijwaren en der halve zullen de misdaden en de schelmerijen van zelfs ophouden en van deze aarde er- dwijnen. Voert oorlog tegen de onwetend heid van het volk, vooral van den werkman en gij zult de moorderijen in hunne oorza ken verdelgen. Doch neen, dat wordt niet gedaan, do r uwe patronen,ten minsteniet, Nieuwsbladje Zij willen van gean degelijk onderwijs voor onze werkersklassen. Als deze rozenkran sen en litaniën lezen kunnen is zulks voor uwe bazen genoeg, zij vragen niets beter. En daarom hebben zij twee duizend offi- cieele scholen, waarin vijf en veertig duizend leerlingen waren, afgeschaft m daarom ook moesten duizend scholen voor volwassenen, waarin meer dan twintig dui zend jongelingen onderricht ontvingen, ver dwijnen. Honderden en honderden bekwame en gediplomeerde onderwijzers moesten ui ten gezet en afgesteld zijn om vervangen te worden door broertjes en katholieke school- jannen, die noch diploma, noch bekwaamheid bezitten en die hei jonge geslacht in kweze larij en domheid opbrengen zulten. Wacht twintig jaren, heer Pot-Brekeren gij zult zien welken beweenlijken uitslag de taktn k uwer meesters opleveren zal: gij zult de schelmstukken van allen aard ver- tiendubbelen zien. f t euveldaden en uiten- sporigheden zullen immer toe-nemen, naar mate gij het volk zult verstompt en 7erkwe- zeld hebben Dal is onze meening en deze van alwie niet ziende, blind is. Charleroi. 2 April. De laatste tijdingen zijn geruststellend. De dagen van geweld schijnen voor goed voorbij,en langzaam keert alles tot de kalm te terug. Vliegende kolommen doorkruisen echter nog de sireken, en eenige putten zijn nog door troepen bezet. Verscheidene bataillons keeren reeds naar hunne garnizoensteden terug. De generaal Vander Smissen zal het opperbevel behou den tot alles zal gedaan zijn. Dynamiet- Charleroi, 2 April. Eene ontploffing van dynamiet is in den nacht van 31 Maart en 1 April te Cronfestu gebeurd. Eene kardoes geplaatst in het kel dergat der woning van M.Pannauy, bestuur der der koolmijnen van Mongretout is ont ploft. Deuren en vensters zijn verbrijzeld en de schade is groot, maar niemand werd ge kwetst. Het parket is ter plaats geweest. De mis daad wordt aan de werkstakers toegeschre ven. Tc Doocnijk. De werkstaking heeft heel haar erg ka rakter verloren. Het bericht der vermeer dering van dagloon dat overal uitgeplakt is en de werklieden voldoening geeft,heeft bijna overal het werk doen hervatten. De gevolgen dep werkstaking. Verscheidene belangrijke contracten voor leveringen van kolen, die op het punt ston den gesloten te worden,zijn niet aangegaan, omdat men niet vertrouwt dat 't werk regel matig genoeg zal voort gezet worden om ze in den bepaalden tijd te leveren. Honderden wagons kolen komen dagelijks van Duitschland! LATERE TIJDINGEN. Het getal werkstakers en oproermakers gedood ten gevolge van den oproer in de bassijns van Luik en Charleroi beloopt heden tot 26. Het geial werklieden die in den bassijn van Charleroi het werk hebben hervat beliep gisteren tot 10,000. Er zijn nog 20,000 werk lieden die weigeren te werken. Gisteren morgend is bet werk hervat in de maatschappij La Haye en in die van Bonne Fin. L)e werkstaking in Luik is dus geheel geëindigd. Te Bergcu. Men stelt een begin van werkstaking vast in de steengroeven van Lessines de reden is eene vraag tot opslag. De werklieden blijven kalm. Er zijn troepen gevraagd. Tc 3.aik. De korrectionneele rechtbank van Luik heeftin haar verhoor van; Woensdag 40 per. sonen gevonnist voor deelneming aan de onlusten.Meestallen waren beticht van hinder gebracht te hebben aan de vrijheid van het werk, weerstand tegen de politie en bedelarij gewapenderhand. De straffen verschilden van 26 fr. boeie tot drie maanden gevang. Eenige personen werden vrijgesproken. Poperinghe, den 2 tpril 1886. ^Vaar gaat hunne verkwist ing woede toch eindigen. Men zou waarlijk :.eneigd zijn, en, hun aan het werk ziende, men zou eindigen met te gelooven, dat het meer dan tijd is óm onze stadshuisbazen, en den schepene van open. bare werken den eersten, naar Parijs i© --.«h-r—r '■irn 0 O

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2