Gazette van 'i arrondissement IJperen. w aarsohuwing. N* 15. 2»5® Jaar. Zondag lln April 1886. Bareel: Blxmndestraat. IS. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RËCLAMGN t SS centiemen den regel. BrisTen ®n pakken moeten yrachtvrij toegMondeo -worden. ABONNEMENT fr. 4-00 janrs voor de stad fr. 4-SO voor geheel Belgle, Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen bet nummer. Men schrijft in op al de postbureelen. Politiek. Stads-, üunst- en Letternieuws. Versehillige Tijdingen, Markten, llekendinakingen. Aan wie de verantwoordelijkheid. De afgrijzelijke koorst van plunde ren en branden waarmee een gedeelte der werkersbevolking te Luik en vooral in Henegouwen is aangetast geweest, schijnt nu eindelijk tot be daren te komen. Rust, begint te heerschen in die steden en dorpen, waar rust en vre de een hoofdvereischtevan voorspoed en welvaart zijn, en die aan muiterij en burgeroorlog zijn prijsgegeven ge worden. Op aller lippen zweeft nu de vraag Konden die misdadige aan slagen niet in den kiem uitgedoofd worden Kon dit brandstichten en plunderen niet verhinderd worden Was het dan onmogelijk die bewe ging te beletten zich uit te breiden over het volksrijkste en werkzaam» ste gedeelte van het Walenland Het antwoord is verpletterd voor bet ministerie. 't Is niette loochenen 't is zijne schuld, zijne schuld alleen, dat de storm van Luik naar Charleroi over sloeg om daar, in geheel Henegou wen met verdubbelde kracht te woeden en puinen op te hoopen, die binnen jaren nog niet zullen hersteld zijn. De onlusten waren ternauwernood in Luik, te Jemeppe, te Seraing los gebroken, of door geheel het land ging de bange vraag op Wat zal er te Charleroi gebeuren Men was het overal eens, om te zeggen. Het is te vreezen dat de mijnwerkers uit de kooldistrikten van Henegouwen naar de gelegen- heii zullen grijpen om het voor- beeld van diegenen van Luik te volgen. Men voegde erbij. Daar zullen de tooneelen van wanorder nog erger zijn. De bevolking is er brutaalder hare zeden zijn wilder en woester. Overal werd die vrees uitgedrukt. Alleen het ministerie blijf dood en blind en was alleen vatbaar voor vertrouwen. Op wie ruste nogtans de plicht elk oogenblik te waken en gedurig een oog in het zeil te houden Op wie tenzij de ministers die het uitvoerend bewind uitmaken. De heer Jules Audent, burgemees ter van Charleroi en senator Bali- saux, begaven zich opzettelijk naar Brussel om het ministerie te verwit tigen. Minister Beernaert beloofde hunne aanmerkingen in acht te nemen en ze aan den minister van oorlog over te brengen. Den 19 Maart grepen de eerste on lusten in Luik plaats.^ Den 25 begonnen zij te Fleurus, te Ransart, te Chatelineau, in Hene gouwen. Vier-en-twintig uren later was de beweging algemeen. De ministers waren vol betrouwen gebleven. Het garnizoen van Charleroi was slechts 200 jagers te voet, sterk. Een escadron ruiterij van 78 mannen sterk was er bijgevoegd. 't Is slechts in den nacht van den 25, dat er een dertigtal gendarmen uit West-Vlaanderen werden geroe pen. Zoo waren er 300 a 400 man nen om Charleroi en de volkrijke gemeenten tegen duizendeen duizen- de muiters te bevrijden. De burger wacht van Charleroi snelde te wa pen, en verdedigde alleen de stad. De 300 a 400 jagers te voet en lan ders waren in aller haast naar Cha telineau en Couillet gezonden. Den 26 brak aan eenige uren later stond het, kasteel en de glazen- blazerij van den heer Baudoux in brand. 't Was slechts in den nacht van 26 tot 27, dat de eerste hulptroepen het bevel kregen naar Charleroi te gaan. Gedurende twee maal vier en- twintig uren mochten de muiters vrij en ongestoord hun werk van ver nieling doordrijven, terwijl uit alle gemeenten om hulp, om spoedige hulp werd gevraagd en gesmeekt. Minister Beernaart in zijne uitleg gingen in de Kamer, mag goed uit roepen. Den 27, in den vroegen morgen, beschikte generaal Van der Smissen over 12 bataillons infanterie en 9 escadrons ruiterij Ware de helft dezer troepen den 25 aanwezig geweest.de eerste bende muiters had kunnen achtervolgd en belet worden van koolmijn tot kool mijn, van glazenblazerij tot glazen- blazerij te gaan, om de werkers te dwingen, onder bedreiging van moord, btt werk te staken. Onder de bescherming van het le ger, hadden de werkers, die van geene werkstaking wilden hooren, kunnen blijven voortwerken. In vier-en-twintig uren zou de po ging tot opstand en muiterij met machteloosheid zijn geslagen zij zou zich niet kunnen uitbreiden hebben. Wanneer doeltreffende maatrege len werden genomen,was het te laat. 't Is op diegenen die ze vroeger moes ten nemen op het ministerie dat geheel de verantwoordelijkheid van het gebeurde drukt. Het was geen handvol lanciers het waren er 78 die naar Char leroi moesten gezonden worden, wanneer Audent en Balisaux naar Brussel kwamen om hulp te vragen. Tweeduizend mannen hadden on- middelijk moeten oprukken. Maar het ministerie dorst niet, aarzelde en weifeldein plaats van krachtdadige maatregelen on- middelijk en zonder achterdocht en bij bedoelingen, geboren uit klein geestige en:armzalige cent- en kies- berekeningen. Ja, het zou duur gekost hebben twee duizend mannen daar heen te zenden. Duurder zal het nog kosten, acht duizend mannen gedurende veertien dagen, drie weken, te been te houden, en verder al de schade te vergoeden zij beloopt reeds tot on geveer 6 millioen, naar men beweert die door de onlusten is gesticht. In zulke oogenblikken van drei gend en stijgend gevaar, is het on waardig voor mannen die aanspraak maken op politieken geest en staat kundigen aanleg, te blijven voor eene vraag van centen en franken. Zoo nogtans hebben onze doorluch tige ministers gehandeld. Mocht de verdiende straf voor zoo veel kleingeestigheid en gebrek aan voorzorg en aan voorzichtigheid, hun in Juni aanstaande toegediend wor den Door Mijnheer F. DE MAEGHT, zich noemende in zijne plakbrieven groote iandbniiwer en gfinrcntrraniklld Ie EOORM EZ E E LEbij lJperen, zijn in de laatste maanden een zeer groot aantal vochtwegers densi-mètresop den bui ten verkocht. Mijnheer l)e Maeght heeft zijn nietswaardig tuigden schoonen naam van guano-meter gegeven en vertelt daarvan in zijne plakbrieven en nog veel meer in zijne gesprekken met onze land bouwers, dat men daarmede alle vellen, voedsels, enz., kan onderzoeken om te weten te komen of deze sloffen vervalscht zijn. Ik verklaar bier openlijkdat ge noemd tuig niets waard, is, en dus veel te duur betaald icordt, als men niet van fr. 6 tot fr. 13 maar zelfs eenen frank voor geeft. Ik ben bereidt M. De Maeght, waar en wanneer hij verkiest, onder getuigen te bewijzen dat zijn tuig niets waard is. Ik verzoek beleeft alle Burgemeesters niet toe le staan, zooals op enkele ge meenten reeds geschied is, dat de veld wachter dezen heer of zijnen gemachtig den rond leidt om onze al le veel bedrogen landbouwers om den tuin leiden. St-Amandsberg, 26 Maart 1886. De landbouwkundige van den Slaat voor Oost-V laanderen, A.-F. MARLET. (Gelrokken uit de Akkerbouw). Pasehen nadert! Ja Paschen nadert en de geestelijkheid begint u le spreken over de biecht. De pastoor heeft u weggejaagd, de priesters hebben u de absolutie geweigerd, enkelijk om meester le maken over u en uwe kin- ders en nu ondervinden ze dat die weige ring van absolutie maar weinig effekt beeft gemaakt; daarom zouden zij u terug willen hebben in den biechtstoel. En om dit alzoo in 't duikertje te doen, maken ze gebruik van den Paaschlijd en van den jubilé O gij kwakzalvers gij hebt wegge jaagd, verdoemd, veroordeeld lot het eeuwig vuur der hel en omdat gij voelt dat uw haring niet braadt, gij wilt het volk naar u doen wederkeeren, gij wilt liet opnieuw bedriegen. Nu kunt gij abso lutie geven, omdat gij wilt, vroeger kon- det gij niet omdat gij niet wildet en alzoo zoudt gij iedereen doen dansen, zooals gij schuifelt; gij zoudl dezen zaligmaken eu genen verdoemen, naar uwe beliefte Allo toeEn toch, lieve lezer, het is zoo. De priesters zouden het zoo willen. Ik wil u niet raden noch ontraden van te biechte le gaan maar kan die priester u helpen? Heeft hij de macht om den hemel of de hel naar zijn goeddunken te openen of te sluiten? Neen, God alleen kan u vergiffenis schenken, indien gij er berouw over gevoelt en noch priester, bisschop of paus, kan zich daartegen verzetten. De macht die de priesters zich toeëigenen op zoo onbeschrokken manier, is eene on- rechtveerdige bezitneming van die macht. Zij kunnen niet wat zij zeggen te kunnen. De biecht is eene uitvinding zooals vele andere om meesier le maken, om de ge heimen der herten te doorgronden en te weten wat er in het huis omgaat. Die biecht is eene uitvinding der priesters en het is met moeite 500 jaren dat zij beslaat. God heeft aan zijnen eenigen zoon alleen de macht gegeven om de zonden te verge ven en de zielen te sterken. De vergiffenis door God geschonken, is de eenigsle ware en goede. Bekreunt u dus niet met de absolutie, die een priester u naar zijn goeddunken weigert of verleent, welke ook zijne grootheid zij Gij zult misschien zeggen: maar de kerk leert ons dat God aan de priesters de macht gegeven heeft om de zonden te vergeven, dat Hij de macht gegeven heeft om de absolutie te geven of te weigeren, om voor u den hemel te shiilenfen de hei te openen. Ik weel het, de geestelijkheid heeft die pretentie, dit hoort men in ser moenen, en om dit nog meer te doen gelooven, prevelen zij wat latijn en leggen maar altijd uit naar hun goeddunken. En als ge alles nauw onderzoek.tvindt men nergens in het oud noch in helnieuw testament, dat de oorbiecht bestaat. Indien zij bestaan moest zou Christus het uit drukkelijk gezeid hebben aan zijne apos tels en dit heeft hij niet gedaan. Ia de brieien van de apostels lot de christenen, treft mén schoone regels van zedeleer aan, doch nergens spreekt men van de oor biecht. Over oude tijden bestond de biecht niet en de menschen gingen toch zeker naar den hemel en nu zou men daarzon der in den hemel niet geraken? Vroeger vindt men dal hel volk biechtte aan God. Op andere plaatsen treffen wij ook aan dal het volk luidop zijne zonden biechtte, maar er was geen gewag der oorbiecht DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1