Gazelle van 'f arrondissement I.lperen. flr 20. 2$ö ikmdag I6a Mei 1886. st Politiek. Stads-, kunst-en Letternieuws. VersohiiÉij$e I ydiii&t'ii, Markten, Bekendmakingen. Verantwoordelijkheid van het ministerie. Op d< n boiieri. Nog een klerikale Notaris! Bape«iDixmndestraat, 18. AANKONDIGINGEN 10 eenliemen den regel. KKCLAMKX *5 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vi-aehtvrij toegmondea morden. ABONNEMENT fr. 4-90jaara voor de stad tr. 4-50 voor geheel Belgle. Buitenlaadsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen bet nummer. Men scnrijft in op al de postburealen. IJZEREN-WEG. 1 Mei 1886. Vertrekuren van IJperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-(j0 4-00 6-25 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-25. Houthem, 5-30 8-20 11-16. 5-20. Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 11-16 2-41 - 2-53 5-20 10-10 8-58 11-16 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 2-53 - 8-58. Roeselare, 7-45 -10-45—12-20—4-10-6-30. Langemarck-Oostende, 7-23 12-22 5-58 6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 -9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-38 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 3-30 - 8-20 11-16 2-41 5-20. Reeds dikwijls werd gezegd dat het kleri kaal ministerie niets gedaan heeft om de krisis in ons land te verzachten en om aan de talrijke werkelooze armen arbeid te ver schaffen en dat het daardoor voor een groot deel de verantwoordelijkheid op zich laadt van den ongelukkigen en onrustbarenden toestand, waarin wij ons bevinden. Iedereen herinnert zich nog wel hoe de klerikalen beweerden, nu twee jaren geleden, dat het de schuld was vau ds liberalen dat de zaken zoo slecht gingen en als de kiezers voor de klerikalen zouden gesterad hebben, alles zou verbeteren. Wij vragen aan ieder onpartijdig mensch niet alleen of de zaken verbeterd zijn, maar wat het klerikaal ministerie gedaan heeft sinds twee jaren om die te verbeteren. De gr...oole minister Beernaert, zegt, dat hij niet beloofd heeft van in zes maanden zooveel openbare werken uit te voeren als de libetalen in zes jaren hebben gedaan. Maar hij heeft toch aan de afgeveerdigden der werklieilen beloofd dat hij pogingen zou aangewend hebben om hunnen toestand te verbeteren En waarin bestaan die pogingen'? In NIETS Degr...oote minister heeft eene kieswet voorgesteld, met het doel liberale kiezers van de lijst te doen schrabben. Hij heeft de wet doen uitvoeren, welke de kleine eigenaars verplicht, de persoonlijke belastingen te betalen voor hunne huraars, die ze niet kunnen of willen betalen. Hij heeft op slinksche wijze de rechten op den genever verhoogd. Hij heeft al de belastingen behouden.welke hij, toen hij in de oppositie was, zegde niet noodig te hebben, om het evenwicht in de budgetten te brengen. Zijn collega van binnenlandsche zaken en onderwijs, de krijscher Thomssen, heeft het officieel onderwijs vernietigd, om het in handen van onbekwame meesters, broeder- kens en nonnekens te geven. Meer dan twee duizend onderwijzers zijn door zijne schuld zonder plaats. Hij heeft meer dart 1000 gemeenten ver plicht hunne gemeentebelastingen te verhoo- gen, uil hoofde van de vermindering van subsidie en om in de groote kosten voor t onderwijs die haar opgelegd zijn te voorzien. Hij heeft de wet op d begrafeoi.-sen laten overtreden en ltet de overtre Iers, ie ver oordeeld werden loopen zon .er ze te dwin gen hunne straf uit t, doen. De ministe van justicie heeft zich vooral toegelegd om zooveel nieuwe onderpast rs te benoemen als mogelijk, nieuwe parochie kerken te stichten, de bezetten aan kerken en geestelijken gedaan, te do* n goedk, uren en eslissingen der liberale bestendige depu- tatién te verbreken, ten voordeele der gees telijken. Minister Père Bourn heeft zonwe i est iurd, dal de spoorwegen millioeneu min opbrengen dan op vorige jaren Hij heeft door besnoeïn- gen op de kre neten vuor materieel,gemaakt, dat men zich in eens voor eene buitengewo ne groote uitgave zal bevinden en heeft maar eene zorg, die is, dat de bedienden, onder zijn bestuur staande, naar de mis kunnen gaan. Minister de Moreau, nog een van die onbe kwame bestuurders, ofschoon minister van openbare werken zijnde, heeft hij geen enkel belangrijk openbaar werk gedekreteerd. Zijn eenipe verdienste en die hem beroemd heeft gemaakt is, dat hij de gedachte heelt geuit om in Londen groensel-restaurants te ma ken, ten einde onze groenten te kunnen daar heen zenden! Pontus, die godsvruchtige minister van oorlog, is den uitvinder van de fameuze reserve, welke de jongens der volksklas, in plaats van acht jaar dienst ze nu dertien jaren onder de wapens houdt. Hij heeft ook de trommels weêr ingevoerd en het verkoopen van sterke dranken in de kantienen verboden. Van den minister van buitenlandsche za ken moeten wij niet spreken, de voornaam ste daad van dit departement is het gezant schap bij den paus te hebben hersteld, dat zonder eenige noodzakelijkheid zooveel geld aan het land kost. Nog iets al de ministers hebben er zich bijzonder op toegelegd om dekoratién uit te deelen. Duizende dekoratién zijn verleend, door die onbekwame bestuurders, denkende alzoo partijgangers te winnen. Ebwel, wat is er in dit alles om de krisis te bestrijden dia het land teistert NIETS niet waar lezers; voegt daar nu bij dat al de ministers zich gestadig bezig b raden met al hunne kreaturert te plaatsen, met subsidiën uit te deelen, met het oog op de kiezingen en al de liberale besturen trach ten te benadeeligen en moeilijkheden te be rokkenen enkel uit partijhaat. En zulk bestuur zou het land moeten red den en van ondergang bevrijden, zooals het vóór de kiezing zegde Waarlijk wij zijn varwonderd, dat het zoo lang kan duren; dat de burgers de groote onbekwaamheid van het klerikaal bestuur zoo lang willen duiden en zij de ministers niet toeroepen: Gij hebt ons beloofd handel en nijverheid te doen herleven; de belastin gen te verminderen, en gij hebt integendeel niets gedaan; het land lijdt, het werk ont breekt en daar gij u onbekwaam erkent iets daarvoor te doen, legt uw mandaat neèr en laat de taak aan anderen over, eer men u moet dwingen af te treden. Dit is wat men algemeen zegt en waarmede het zal moeten eindigen. Alwie op den builen opentlijk toont dal hij vrijzinnig denkt of zich eenigzins te gen de politiek van den pastoor uitlaat, is een verloren man vooral dan, wanneer hij een neringdoeuder of een pachter van den kasteelheer is. De liberalen der stad kunnen zich geen gedacht vormen en weten niet genoeg wat al moed, krachtdadigheid en verkleefd heid aan de liberale zaak er noodig is om op tien builen de vrijzinnige gedachten, in een woord de waarheid over de klerikale politiek te doen kennen. De liberale buitenlieden verdienen voor zeker ondersteuning en hulp,wan! zij zijn wezenllijk helden, wanneer men hunne vervolgingen vergelijkt met lielgene de stedelingen maar te verduren hebben. Moest de heer Paul Janson eens eenige maanden in zulk een klerikaal nest verblij ven zooals wij er hier in onze Vlaanderen zooveel tellen, wij zijn zeker dat hij zich wel zou wachten nog ruzie te maken, om dat men niet oogenblikkelijk de grondwet wil herzien hij zou zich haasten dat schoon spel te slaken, doorwelk hij de klerikalen zoo gemakkelijk de gelegenheid in de hand werkt om bunne kandidaten te doen kiezen. Doch sinds de aankomst van de kleri kalen aan 't bewind is de toestand op den buiten veel verbeterd Daar is men in '1 algemeen heel ontevreden over de kleri- kaalljes. Al de gedane beloften zijn ver broken geweest. De rechten op het graan en op het vee, waarmede men de boeren overhaalde, zullen er niet komen, omdat het ministerie mnl Beernaert aan 't hoofd, er tegen is. Dal was eene eerste teleur stelling. Zij verwachten eenen afslag op bunne belastingen en zij kregen eenen opslag. Dat was de tweede teleurstelling. De schoolwet van 1879 ging afgeschaft worden en dat zou aanleiding geven tot overgroote besparingen. De gevloekte wet van 1884 is in hare plaats getreden, en in plaats van mindere kosten brengt ze eene ongehootde lastenverzwaring mede. Vele gemeenten hebben hunne goede otficiëele scholen gesloten om, uil wraaklust, be kwame en trouwe bedienden te kunnen op straat zetten en niettegenstaande dat zijn er reeds meer da» «Suizend gemeen ten, die hare belastingen veel hebben moeten verhoogen. Dat was de derde teleurstelling. De klerikale kiesdravers beloofden overal goede lijden, voorspoed, welstand en wat bekwam men Nog meer gebrek en nog diepere ellende. De landbouw ver kwijning ergt van dag tot dag. Het is der boeren niet meer mogelijk hunne pachten te betalen en niemand ziel, zelfs in het verre verschiet niet, eenige verbetering opdagen. Dat was de vierde en grievendste teleur stelling. Is het dan te verwonderen dat de bui tenlieden haken naar eene verandering in 's lands bestuur Zij voelen nu maar al te goed dat, hoe machtiger liet klerika- lism wordt, het des te slechter gaal voor landbouw, nijverheid en koophandel, in een woord voor alle neringdoenders. Er is geen twijfel, de buitenlieden zijn nooilhet klerikalism zoo ongenegen geweest als tegenwoordig. Ook zuilen zij van de naaste kiezingen weten gebruik te maken om aan hunne misnoegdheid lucht te ge ven en hunne rechten te doen gelden. En zij zullen volkomen gelijk hebben. Sedert, eenigen tijd zien wij te allen, kant notarissen, die, na jaren lang goede zaken gedaan te hebben, op eens met den heelen buiten scherre- weg spelen of wel op eene eerlijke I wijze zich in falliet laten stelien, In beide gevallen zijn de schuldeischers toch deerlijk bedrogen en de eenige slachtoffers. De notaris houdt toch het gansche vermogen zijner vrouw, zonder te durven denken dat hij daarbij nog misschien wel een mooi sommeken heeft weten te redden en in veilig heid te brengen dat alles ten na deelevan de goede sullen, die hem hunne duiten toevertrouwden. Hij slijt dan zijne overige dagenopzijn ge mak, in rust eu vrede ergens op een heerlijk buiten goedje, terwijl zij, dia er hun geheel fortuintje bij in scho ten, meestal geheel tot de armoede gebracht worden. Wij hebben er ge kend, die door zulk eene bankroet hunne zuur verdiende en langzaam gespaarde penningjes zagen verzwel gen en dan in hunne oude dagen ge dwongen waren eene bete broods van de openbare weldadigheid af te bede len, wilden zij niet van honger, ge brek en ellende omkomen. En, niettegenstaande de vele voor beelden, het voik laat zich nog im mer foppen.Het vertrouwt nog altoos zijn vermogentje aan klerikale geld- ratten zonder eer of geweten, omdat deze eenen tijdlang schijnbaar eerlijk handelden en omdat zij toch zoo kristelijk, zoo katholiek 'en de boe zemvriend van mijnheer de pastoor zijn. Hot volk onderzoekt niet of zij wel ernstige eu stevige waarborgen van betrouwen opleveren kunnen en of zij achter hunne sc/tywheiligheid en sc/ty weerlij kheid geeue looze vos- senstreken schuilhouden, waarvan het op zekeren noodlottigen dag on vermijdelijk het slachtoffer zijn zal. De landliederen vooral zijn te goede sullenmen zou waarlijk allicht moeten bekennen dat zij zoeken be drogen te worden. Na duizend te harde lessen laten zij zich nog im-rter beet nemen. DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1