Gazette van 't arrondissement IJ peren. PÖ UT I Êk1~BËR ICHTEN. Nr 27. 25e Jaar. bondag 4» Juli 1888. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Nog het Seminarie van Brugge. Nu zal alles beter gaan. AANKONDIGINGEN 10 eentiemem de» regel. RECMMKS 15 centlemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT jaar* veer de stad fr. 4-50 voor geheel Bclgle. Buitenlaudsche verzendingen, 't port daarboven. 1® centiemen het nummer. Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN-WEG. 1 Jul' 1886. Vertrekuren van LI peren naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 1-00 6-25 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-25. Houthem, 5-30 8-20 11-16. 5-20. Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-4-1 2-53 5-20 8-58 Gomen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 7-4510-4512-204-106-30 9-00. Langemarck-Oostende, 7-21 42-22 5-57 6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 -9-58 11-16--2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 - 8-20 11-16 2-41 5-20. Het fransch Staatsblad heeft de verledene week. Woensdag, de wet afgekondigt van de uitdrijving der prinsen, rechthebbenden tot troonbeklimming. Deze prinsen zijn: de graaf van Parijs, de hertog van Orleans, prins Napoleon en zijnen zoon Victor. Prins Victor Napoleon is den 24 Juni uit Parijs om 6 ure 20 minuten vertrokken, zich naar Brussel begevende. Een vijftiental bo- napartisten hebben bem tot Brussel verge zeld. Het vertrek van den trein werd begroet met de kreten van Leve de Keizer Tot wederziens! Waarop anderen met kreten hebben geantwoord Leve de Republiek! en verscheidene schuifelingen. Eenige aanhoudingen zijn in de statie gedaan. Prins Jeróme Bonaparte is den 25 Juni om 9 ure 's morgens te Geneve aangekomen. Er is geen enkel incident gebeurd. De prins zal drie dagen te Geneve blijven. Daarna begeeft hij zich naar Moncolieri om de prinses zijne vrouw en zijne dochters te halen; vervolgens keert hij terug naar Zwit serland en zal zich voor drie maanden te Prangins vestigen. Hij zal den winter te Brussel overbrengen. De graaf van Parijs en zijn zoon, de hertog van Orleans, hebben den 25 Juni om 2 1/2 ure, Trépont verlaten aan boord van het eng'elsch schip Victoria. Dit vertrek is door eene groote betooging gekenmerkt. Er waren meer dan 10,000 personen op de kaai. Op het oogenblik van het vertrek hoorde men de vaarwels en tot wederziens luidop roepen. Hen heeft zelfs de kreet: Leve de Koning! gehoord. De fransche Kamer der afgevaardigden beeft met 242 stemmen tegen 216, de inacht neming verworpen van bet voorstel, strek kende tot afschaffing der adelijke titels. De duitsche Rijksraad heeft met algemeene stemmen het ontwerp betrekkelijk eene be lasting op de sterke dranken verworpen. De minister Bötticher heeft vervolgens lezing gegeven van de keizerlijke boodschap den tegenwoordigen zittijd gesloten verkla rende. De Oostenrijksche Heerenkamer heeft al de wetsontwerpen aan de dagorde, er in be grepen de wet tegen de anarchisten gestemd. Graaf Taafe heeft den zittijd van den Reichraih gesloten verklaard. In een artikel getiteld Hoe de klerikalen de openbare belangen beher- tigen hebben wij j.i. Zondag onze lezers bekend gemaakt met het kon kelfoes, dat de Brugsche Klerikale stadhuisbazen gebruikt hebben om de Duinenabdij, den schoonsten van Brugge's eigendommen, voor een ap pel en een ei weg te geven. Het iMeuwsbladje en met hem nog eenige goede zielen zouden ons kunnen van bekrompen partijgeest beschuldi gen zoo wij met geene tastbare bewij zen dat er waarlijk konkelfoes bestond voor den dag kwamen. Met alleen een deel van de gronden rondom den onmetelijken bof te ver- koopen, hadde men reeds bijna de tegenwoordige koopsom verwezent- lijkt, en dan bleef het seminarie nog te verkoopen over. Men hadde ook door dien thans onnuttigen hof eene straat kunnen aanleggen en zoo nieuwen bouwgrond te verkoopen gehad. Dat was een nieuw kwartier te wege, waarvan al de huizen alweer eene bron van inkomen voor de stad zou geweest zijn. En nog bleef het seminarie met erve genoeg nog altijd te verkoopen over. "Wat meer is, de heerea VanOane- ghem en Ciededen eenaanbod in dien zin, maar vruchteloos. Natuurlijk, de openbare belangen moesten hier onderdoen voor de belangen van de geestelijkheid. Dan deden dezelfde beeren V.C. en Cie een opbod. Zij vroegen om den gebeelen eigen dom voor 250 duizend franks te koo- pen betaalbaar na zes maanden. Zij verbonden zich tevens om het semi narie als pachter te bewaren, mits een zekeren pachtprijs en hoopten dat de gemeenteraad toch eindelijk ging inzien dat hun aanbod veel voordeeliger was dan dit van het seminarie. Doch zij hadden zonder den waard gerekend. Door de groote overhaast, welke op het stadhuis woedde, was zelfs de gelegenheid om voordeeliger te ver koopen weggenomen geweest. Die overhaast was ongehoord en welsprekend, ten andere. Den Zater dag avond was de verkooping in den gemeenteraad beslist en den Dinsdag daarna had de Bestendige Deputatie ze reeds lang goedgekeurd. Dan werd dat opbod per deur waarders exploit aan de beide be voegde ministers te Brussel gedaan. Wat zal er nu volgen Zullen het de belangen van Brugge zijn of die van 't seminarie, die zul len eindigen met de bovenhand te hebben Wij kunnen 't wel raden, maar zullen toch wachten en zien. Een ander Bruggeling, de heer Dumon-de Menten, deed nog een hooger opbod dan de heeren V.C. en Cie. Daarbij weet hij door zijne brie ven veel kommer te baren en veel werk te leveren aan de Brugsche klerikale gemeenteraadsleden (lees: bisschopsknechten)in de schandelijke zake van 't seminarie. Afgescheept met zijn opbod op den verkoopprijs van 166 duizend franks en verzonden naar het ministerie, antwoordt de heer Dumon roet eene vergelijking die waarlijk treilend is. Over twee jaar bood Mevr. Gfil- liodts-DeWItte de hooge somme van 3000 franks voor een brokje grond van 59 aren, besloten in bare goede ren te Wenduine. Dat brokje behoorde aan ne kerk fabriek van St-Jabobs te Brugge, en kon dus nietzonder stadsgoedkeuring verkocht worden. Eene voorafgaande schatting stelde vast dat de geboden 3000 franks de loopende waarde der gronden mer kelijk overtroffen. (3000 fr. voor 59 aren in 1884 De gemeenteraad van Brugge, op 4 Maart 1884, stemt in den verkoop toe aan 3000 fr., maar met de kosten der verkoopacte daarbij Maar, op 6 Juni 1885, vijftien maanden later dusmaakt scbepene Crombrugghe bekend dat de Besten dige Deputatie den verkoop van hand tot hand verbiedt en de openbare vei ling veil. Schepene Crombrugghe doet op merken DAT HET VOOR DE OPENBARE BESTUREN VOOR- DEELIG IS DAT IEDEREEN OP BIEDEN KUNNE BIJ ZULKE VERKOOPINGEN VAN PUBLIE KE EIGENDOMMEN. De openbare verkooping had werke lijk plaats en bracht 3000 fr. op. Vergelijkt daarmee nu de zaak van 't seminarie. Een openbaar eigendom van 5 hec taren wordt weggesmeten voor 166 duizend frank. Geene voorafgaandelijke schatting beeft plaats. Een enk west de commodo en incom- modo wordt op eene bespottelijke wijze ingesteld. Aan hooger opbod wordt niet ge dacht. Op 29 Mei 1886 besluit de ge meenteraad geene openbare verkooping te houden. Alle tegenwerpingen, opmerkingen en reklamen worden van de hand gewezen. En de verkoop wordt besloten met algemeene stemmen aan 166 duizend frank, zonder kosten, zonder interes ten, in tien jaar te betalen, en dat voor een eigendom dat ruim 2 mil joen waard is waarvoor dadelijk 84 duizend frank meer geboden wordt. Op 29 Mei gestemd in den gemeen teraad, is die verkoop op 1 Jüni, den Dinsdag daaropvolgend, te middag stipt, reeds goedgekeurd door de Be stendige Deputatie. Dus, den Zondag afgerekend, 24- uren na de eerste stemming, ten einde alle gelegenheid tot opbieden weg te nemen. De opbieders hebben zich dus naar het ministerie moeten wenden. Mev. Gilliodts-De Witte wachtte is maanden naar eene beslissing der Permanenten voor dat brokje grond te Wenduine Het besluit hierop is Het belang van kerken en kloosters is bet eenige dat de Brugsche kerk meesters op het Stadhuis kennen on behartigen. Zij zijn de knechten van den bisschop. In het geval van M. Gilliodts-De Witte was de verkooper eene kerkfa briek. Men moest dus zorgen dat zij het meest mogelijke geld zou opstrij ken. In het geval van het seminarie is de verkooper iedereen, het publiek, de stad, wij allen, met een woord. Dekooper is eene kerkelijke inrichting, bet seminarie. Men moet dus zorgen dat die rijke kas van het seminarie het minst mogelijk uitgeve. Als de stad nu geen geld in kas heeft, dan zal zij wel sparen op de Breidelfeesten, of zij zal eene of an dere nieuwe belasting leggen op de arme burgerij van Brugge. En zoo worden de Bruggelingen betaald En dat blijft duren Dit heeft men, vooral op den buiten, de menschen wijsgemaakt, omdat ze toch voor de liberalen, de goddeloozen, de socialisten niet zouden stemmen. De pachters, die klagen dat zij hunnen huurprijs niet meer kunnen betalen, zonden veel meer van hun vee, hun graan, hun fruit trekken, ais de klerikalen wonnen. De Vrede zou alom heerschen. Men zou geene overdreven onkosten doen. En de scholen die vroeger vee! geld kostten,zouden nu weinig of geene subsidie noodig hebben, daar de school in 't klooster zou gehouden worden. De jeugd, in de kloosters, en door paters en nonnen opgeleid, zou godvreezond, geleerd, eerlijk en werkzaam zijn. Helaas, velen lieten zich misleiden en zien nu a' tö Lat hoe deerlijk men hen bedrogen heeft. De scholen kosten meer dan vroeger en 't onderwijs, dat voorheen volgens eene goede leerwijze was ingericht, gaat den sletken- gang. Bnre-ei: D#xia»»!«i&ee1r»at. tiS. ffr. DE TOEKOMST.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1