STADSNIEUWS. VERSCHILLIG NIEUWS. Verfranschte sleden en \Iaamsche dorpen. Ed de nijverheid ziet hoe de klachten algemeen zijn En de vrede en de rust? Heeft wel iemand iets of wat vernomen van den invloed,welke de geestelijkheid in Charleroi en zijne om streken zou gebruikt hebben om de gruwel daden en plunderingen te beletten Daar, even als te Luik en te Ronse, hield de geestelijkheid zich alsof de zaak haar niet aanging; zij,die nochtans voor zending heeft het volk de allerzaligste leering onder alle wetendbeden der wereld te onderwijzen en te doen volgen. Het is droevig en grievend voor onze na tionale eigenliefde,zegt de Brugsche Beiard te moeten bestatigen, dat bij elke kiezin gen voor de Wetgevende Kamers de libe ralen moedig ten strijde oprukken in al de kiesomscbijrvingen van het Waalsche land, terwijl zij zich onthouden in meest al de kiesomschrijvingen onzer Vlaam- sche gewesten. Bij de laatste kiezingen hebben wij weêral de liberalen van Audenarde, Deu- dermonde, St-Nikolaas, Hasselt, Maaseik en Tongeren niet bij de stembus, maar t huis of in de berbergen gevonden, waar de ouderen al zuchtend en kermend de lijden herinnerden,waar zij ook hel strijd perk binnentrokken en er zelfs lauweren plukten. Be jongeren boorden al schok schouderen hun gejammer aan en lieten nog een borreltje aanbrengen. Die tijden zijn voorbij tot de ont houding zijn wij gedwongen we zou den geklopt worden met zooveel en zoo veel honderden stemmen. Zoo spraken zij. Die koorts der onthouding wint hoe langer hoe meer veld. Vroeger werd er gestreden te Yeurne, te Dixmude, te Kor- trijk, ja zelfs te Thielt en te Turnhout. Zal er daar nog gestreden worden Zal daar nog de kans gewaagd worden? Aan wie is de schuld van dien erbar md ijken toestand toe te schrijven Dienen onze vrienden uit de platte- landsche kiesomschrijvingen daarvoor verantwoordelijk gesteld te worden Mogen de liberalen uit de groote ste den niet eer hunnen Mca culpa doen? Het valt niet te ontkennen dat het krachtige, werkdadige leven hier m België even goed als in andere natiën zich hoe langer hoe meer in de groote steden samentrekt, 't Is in haren schoot dat alle politieke en sociale bewegingen geboren worden, zich ontwikkelen en groeien om van daar uit, over geheel het land uit te stralen en hunnen invloed te laten voelen. In de groote steden zijn de zetels van al onze Staatslichamen en politieke maat schappijen gevestigd. Daar vergaderen de Wetgevende Kamers, de Gerechtshoven, de provincialeraden; de Congressen waar alle slag van vragen op gebied van staat kunde, kunst, weienschap, nijverheid en handel behandeld en besproken worden daar zijn de gestichten voor hooger on derwijs gevestigd worden boeken en dagbladen gedrukt daar heerscht er geestesleven. Is al dal geestesleven vruchtbaar voor de bevolking van het plattenland, waar over het uitstraalt Voor tiaar bestaat het zoo goed als niet, daar het zich, om zoo te zeggen uitsluite- lijk, veropenbaart in eene taal die geheel en al vreemd is voor de bevolkingen waarover hel zijnen invloed zou moeten uitoefenen. De burgerij onzer groote steden staal tegenover de bevolking der dorpen en kleine steden, gelijk een handvol stom men tegenover een aantal dooven. Zij staan elkander aan te kijken en begrijpen elkander niet. Van daar de onwetendheid bij onze burgerij van de beoeften en de eischen der buitenlieden; van daar de onwetend heid der buitenlieden van de strevingen, de wenschen, de neigingen der stedelin gen. Zij wonen zijde aan zijde en blijven aan elkander vreemd, soms vijandig. Wij hebben goed een aantal flink opge stelde dagbladen te bezitten, \vij hebben goed congressen, meetings en vergaderin gen te houden; wij hebben goed te strijden met woord en pen. Al onze pogingen, al onze opofferingen zijn en blijven nutteloos, zoolang wij niet zullen afbreken met den ouden slenter alles in bet fransch te behandelen. Wij worden niet begrepenonze woorden gaan verloren en de buitenheden, die slechts hunne priesters hooren spreken over hoogere belangen, over wat min dageiijksche vragenhoe ongekunsteld, grof en onbeschoft de vorm zijn moge waarin zij voorgedragen worden luis teren uitsluitelijk naar hen. De klerikalen die sleeds een oog in 't zeil houden om onze misslagen op te spo ren en ten nutte te maken, hebben nooit nagelaten zich in verband te stellen met de plattelandsche bevolkingen; 't is in 't vlaamsch dat de priesters hunne sermoe- men houden; 't is in 't vlaamsch dat de duizenden en duizenden dag- en weekbla den en schriften van allen aard opgesteld zijn, die onverpoosd in de dorpen koste loos worden verspreid, door de zorgen van een aantal kringen van klerikale pro paganda. Zoo zijn de klerikalen er in geslagen hunne macht in de dorpen gedurig en regelmatig uit te breiden en te vestigen, ten nadeele van de onze. Zoo zien wij ze, op den dag der kiezin gen, stadswaarts oprukken aan bet hoofd hunner getrouwe en gehoorzame kudden en onder dier stemmen de vrij en krachtig uitgedrukte wil der steden beteugelen en vernietigen. Laat ons, liberalen, het voorbeeld na volgen dat ons gegeven wordt door onze tegenstrevers. Wij zullen op hel dwaal spoor met geraken; zij kennen heter dan wij de kunst om te zegepralen en te heer- schen op kiesgebied. Laat ons vlaamsche schriften in de dorpen alom verspreiden, waar de begin selen, de strevingen, tiet doel van liet liberalism zullen gebracht worden onder de oogen dier buitenlieden, die even als in Noorwegen, in Zweden, in Denemarken, de trouwste bondgenooten kunnen worden van diegenen die strijden voor vrijheid en democratie. Laat ons daar voordrachten inrichten, waar wij de taal, de eenige taal zullen spreken die zij begrijpen. Uit die verga deringen zal de kiem van liberale volks maatschappijen ontstaan. Eens daar ge komen zijn wij gered en zullen er geene sombere, angstvolle en gevaarlijke dagen voor de zaak van vrijheid en vooruitgang meer aanbreken. De grondslagen der inrichting van de liberale partij op den buiten zullen gelegd zijn. IJperen, den 3 Juli 1886. Morgen, Zondag, om 11 ure voormiddag worden onze burgerwachten, op hun best uitge- doscht, op het Minneplein bijeengeroepen, om zich van daar naar de Groote Markt te begeven, alwaar de heer Majoor Bevelhebber eene alge- meene wapenschouwing houden zal. Ter dier gelegenheid zullen ook de decoratiën, (burgerkruis) onlangs aan de heeren kapitein Myleen luitenant-kwarliermeester Van Eeckhout voor lange jaren dienst toegestaan, plechtiglijk aan gemelde heeren behandigd worden. Onder de lange reeks bevorderingen in bet officierenkorps van ons leger gedaan en Zaterdag 1. in het Staatsblad verschenen, lazen wij met genoegen de benoemingen van de volgende heeren officieren van ons garnizoen De heer Soete, luitenant-betaalmeester, wordt tot de grade van kapitein-kwartiermeester ver heven. De heer onderluitenant-betaalmeester Devos is luitenant benoemd. De heer hulp-doctor Vanraes wordt tot de grade van bijgevoegd-geneesheer bevorderd. Hij blijft aan het militair hospitaal onzer stad gehecht. Moe Soglefe, Isé Ons artikel over het afbreken der oude ves tingen bij de statie bevatte zooveleofficiëele wie rook. zegt het Nieuwsbladje, dat het bij de eerste beweging het gedacht opgevat heeft, dat de officiëele hand aan dat schrijven niet vreemd en was. Wat verder is het nog uitdrukkelijker: door de waarschuwinge van de Toekomste, die schijnt regelrechte van 't Stadhuis te komen. Wat zegt ge er van, lezer? Wij zijn heel en gansch officieel, wij zetelen op het Stadhuis Och heere toch Wij zullen 't beestje in zijne dwaling laten en het enkel doen opmerken dat wij. stadhuis- mannen, (altijd volgens 't Nieuwsbladje) den wierook, dien wij naar ons gemeentebestuur slingeren, in 't vervolg aan het advies van M. K. lole zullen onderwerpen om van hem te weten of hij wel gekozen is en of de gemeente- raadsheeren zijnen geur naar hunne beliefte zullen vinden. Dan zullen wij dien keer, K. lotede moeite sparen kunnen van in de zwemschool te liggen spartelbeenen om aan zijne lezers wijs te maken dat de stadsgrachten geene stinkende poelen zijn, waar allerlei ongezonde gassen uit opstij gen. Zeker, heer K. lote, als de zwemschool,waar een effen en gladde grond aangelegd is, die men onophoudelijk zuiver houdt en waar men het water vernieuwen kan volgens noodzakelijkheid, geen stinkende poel is, daarom, en daarom alleen zijn de overige stadsgrachten vol met het helderste, het klaarste en gezondste water, waar nooit geene de minste vuiligheid in te ver rotten ligt en waaruit geene andere dan heel gezonde en verkwikkende geuren uit opstijgen kunnen. 't Is te logiek dat Het hoeft dus in 't geheel niet weerlegd te worden. Orüe Zullen al die stinkende poelen opvolgentlijk gevuld worden? Hoe lange zal dat duren? Hoevele zal dat kosten Ziedaar drie belangrijke vragen die het Nieuwsbladje ons verzoekt te willen beant woorden. Wat de eerste dier belangrijke vragen betreft, en alhoewel het Nieuwsbladje ons op het Stadhuis te huis wijst, wij kunnen enkel zeggen dat wij niets beters zouden wenschen en dat wij hopen dat onze wensch toch eens eene wezent- lijkheid worden zal, en zulks in het belang der openbare gezondheid, der nijverheid en des algemeenen welzijns. Wat de tweede vraag aangaat, wij zijn spijtig voor 't Nieuwsbladje het te moeten zeggen, maar hadden onze klerikale provincieraad en onze zeer katholieke meesters aan onze stad geen groot deel harer hulpgelden onttrokken om die aan noodlijdendepastoors, kerken j en kloosters te geven, zeker zou zulks niet al te lang geduurd hebben. Om te eindigen zeggen wij dat het toch nooit zoovele zal kosten, dat, hopen wij, onze ge meenteraad die kosten niet zal kunnen dekken met wijze besparingen te doen waardoor nie mand hoegenaamd lijden zal en dat hij daarom nooit tot leeningen of nieuwe lasten zijnen toe vlucht nemen zal, zooals het nu het geval is met duizenden klerikale gemeenten, waar er zelfs geene, maar in 't geheel geene openbare werken gedaan zijn noch zullen zijn. Is ft begrepen, Nieuiosbladje? Nog meer. Ons Stadsbestuur zal, noch kan geenszins de belangen van de gemeentekasse ter blijder herte misprijzen met die afbreking, aangezien het Nieuwsbladje zelve verklaart dat die aangelegde bouwgrond stukken van menschen waard ziin zal en zoo duur kosten dat men zinneloos zijn moet om te durven be weren dat het mogelijk zijn kan daar werkmans woningen te bouwen. Dus, zelfs voor den heer K. lote, zal het geld aan die afbreking besteed, waardoor werk en brood aan honderden werklieden verschaft wordt, een zeer voordeelig geplaatst kapitaal zijn, dat later voor de gemeentekasse, dus voor alle ijperlingen grof opbrengen zal. Niemand zal daar mistevreden over zijn, niet waar, vriendschap Burgerwacht.. Algemeenen uitslag der prijsschietingen, aangeboden door het Gouvernement. Met punten. Butaye Arthur, 16 15 20 15 66 BoedtLéon, 17 14 18 17 56 Ligy Albert, 22 10 It 15 56 Poot Arthur, 12 15 F 9 13 49 Schoonste wit: Gelders Constant. o BURGERSTAND vam dun 25 Juni tot den 2 Juu 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht5: Vrouwelijk id.. 3. Sterfgevallen Morel, Adella, kantwerkster, 72 jaren, echt genote van Petrus Cornillie, Neêrstraat. Jacques, Silvia, zonder beroep, 81 jaren, onge huwd, Elverdinghstraat. Titeca, Karei, 48 jaren, echtgenoot van Rosalia Lecompte, Mee- nenstraat.Becuwe, Stephania, zonder beroep, 70 jaren, echtgenote van Justinus-Hendrik Van- denboogaerde, Vandenpeereboomplaats.Joos, Gustaaf. vleeschhouwer, 49 jaren, ongehuwd, Boterstraat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk id., 0. Het nieuw lokaal der Kamer van volks vertegenwoordigers zal binnen twee maanden gereed zijn en tegen den toekomenden zittijd van November kunnen ingehuldigd worden, zoo melden ten minste de brusselsche bladen. Er is kwestie dat de koning dien zittijd zal openen. Overlevenden van het Congres. Het getal nog levende leden van het Natio naal Congres is slechts nog negen. Deze zijn: 1. Cartuyvels, eerevoorzitter bij het be roepshof van Luik; 2. Baron de Coppin, laatste overblijvende van het voorloopig gouvernement 3. H. de Brouckere, staatsminister en ge wezen gezant van Belgie in Italië 4. Kanonik de Haerne, lid der Kamer sedert 1831 5. Delehaye, oud-procureur des konings te Gent, oud-volksvertegenwoordiger; ö.Henrj', oud-volksvertegenwoordiger van Namen, eerevoorziiter der rechtbank van Dinant; 7. Jacques, oud-volksvertegenwoordiger van Luxemburg, eigenaar te Marche; 8. Leclercq, oud-minister van Jnsticie, eere-procureur generaal bij het beroepshof van Gent 9. Rosseeuw, advocaat. Eene gazontploiïlng, waarvan de oor zaak onbekend is, heeft de verleden week plaats gehad in een der wachthuisjes van het Park, rechtover bet paleis der Natie, te Brussel, op het oogenblik dat twee gazwerk- lieden, Claus en Layore, kwamen zien of de regulator goed werkte. Beide bekwamen lichte brandwonden. Het vuur werd spoedig gebluscht. Dinsdag kwam een onbekend persoon in een huis der Keizer Karelstraat te Brus sel en ging naar een kamer der tweede ver dieping,waar zich eene kraamvrouw bevond. Hij stelde zich aan alsof hij een geneesheer was, gezonden om den toestand van moeder en kind te onderzoeken, hij schreef de namen op, enz., doch bij dreef zijn onderzoek zoo ver en gedroeg zich zoo ongepast, dat de vrouw vermoedens opvatte en de bewoners van den huize riep. De valsche geneesheer poogde de vlucht te nemen, doch werd aangehouden en aan de policie overgeleverd. De kerel, onder vraagd, beweerde dat hij eene oude kennis was komen bezoeken. Hij zelf is eene kennis van moeder Justi- cia; hij heeft in Frankrijk en België niet min dan 29 veroordeelingen ondergaan voor diefstallen, verheeling, dragen van valschen naam, enz. Onlangs nog is hij voor landloo- perij voor drij maanden naar Hoogstraeten gezonden geweest. De politie heeft de hand gelegd op een franschman, André Goulard, bankier, te Antraires, die over zeven weken een bedrie- gelijk bankroet maakte van 750,000 fr. en zich te Brussel was komen verschuilen. Hij is naar de gevangenis gevoerd en zal aan het fransch gerecht uitgeleverd worden. Wij lezen in de Peuple Het werklie den-congres heeft beslist dat de betooging zou plaats hebben te Brussel, den 15 Oogst, dag der Nationale Feesten. De werklieden partij zal heel zeker op deze beslissing niet, terugkeeren. Het blad denkt dat de burgemeester zal vragen ze te doen plaats hebben op 1 of 8 Augu.sti. Uit Merxplas wordt ons bericht, dat de verleden week, gedurende de afwezigheid der inwoners, een kwaaddoener bij middel van braak en beklimming, in de woning is gedrongen van den genaamden Christoffel Poels, leurder, en er eene kas opengebroken waaruit hij eene gouden doekspel, alsook een paar gouden oorbellen, een geldbeugel met 27 fr. en eenig kleergoed geroofd heeft. De schurken waren met tweeën. Terwijl de eene den diefstal pleegde, hield de andere de wacht op een kleinen afstand der woning. De daders zijn niet gekend. Te Boston is een werkplaats der Tram- way-maatschappij afgebrand, waarbij 12 arbeiders in de vlammen zijn omgekomen. Grauwvuurontploffing te Charleroi. Eene uitbarsting van grauwvuur heeft Donderdag nacht ten 2 ure plaats gehad in den put St" Marie, in de koolmijnen van Ronchamps, nabij Lure. 24 werklieden werden gedolven. 7 lijken zijn reeds opgehaald; de andere slachtoffers zijn nog in leven, maar er zullen misschien dagen moeten gewerkt worden om ze te bereiken. Het parket is ter plaats. Nadere bijzonderheden. Ten 2 uren na middernacht had de ontploffing plaats. De losbranding was verschrikkelijk. Alleen de ploefbaas is aan de verwoesting ontsnapt. Indien de ramp over dag had moeten plaats grijpen op een oogenblik dat al de mijnwerkers beneden waren, zouden ver moedelijk nu 240 slachtoffers te betreuren zijn. De ontploffing was zoo hevig dat de lucht- tapper die twee kilometers van de plaats der ramp geplaatst was, met zulk geweld is weg geslagen, dat hij eenen eiken balk meevoerde die 35 centimeiers dik is. Men vermoedt dat bij de herstelling van eenig deel der mijn, een der werklieden een i i

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2