Gazette van arrondissement IJperen. a POLITIEKE BERICHTEN. STADSNIEUWS. Nr 28. 25e Jaar. Zondag 1 In Juli 188®. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschiilige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, Hij beeft reeds. Bureel: Dixmudestraat. 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMED *5 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-09 's |aai*s veer de stad fr. 4-50 veor geheel Beigle. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen hel mimnicr. Men schrijft in op al de postbureelen De fransche Kamer van afgevaardigden heeft de discussie voortgezet van den bijtaks op de granen. M. Rouvier heeft den vrijhandel verdedigd. Hij werd zeer toegejuicht. De Kamer naeenelangdurige redevoeiing van M. Méline, ten voordeele van eenen bij- taks op de granen, verwerpt het voorstel om de discussie te sluiten met 3o3 stemmen legen 173. Het schijnt zeker dat er over de wet op de granen, voor de vakantiën niet zal ge stemd worden. Te Lyon (Frankrijk) hebben 700 werklie den die den arbeid gestaakt hadden, eene fabriek aangevallen. 7.ij trachiien over de muren te klimmen en wierpen met steenen. De policie moest vuur geven om hen uiteen te jagen. De Fransche Kamer heeft een buitenge woon crediet van 1 millioen toegestaan om a?n de landbouwers, die schade hebben geleden door storm en hagel, te gemoet te komen. D° kiezingen in Engeland zijn niet geheel voordeelig aan de Giadstonisten. De eerste uitslagen uit. de graafschappen bekend ge maakt, beantwoorden niet aan de verachting der partij Gladstone; maar zij zijn ook met voordeelig aan de liberalen, die zich afge scheiden hebben. Op dit oogenblik hebben de conservafeurs 25 zetels gewonnen. 7ün cekozen: 231 conservateurs; 47 unio nisten; 43 Iiberale-dissidenteni 15 gladsio- nisten en 55 parnelhsten. Maandag heeft te 's Gravenhage eene woe ling plaats gehad. De socialist Domela Nieu- wenhuys, onlangs veroordee d, heeft in het Volkspark het woord gevoerd. Terwijl hij sprak, werden er kreten builen de zaal gehoord. De socialist Geel heeft een revolverschot, gelost op den policie-commis- sarisSlorck, die zich in het midden van eenen groep agenten bevond. De kogel is voorbij bet hoofd van den policie-commissans ge vlogen, maar heeft niemand gekwetst. Geel is onmiddelijk aangehouden en do policie heeft den omtrek van het gebouw doen ontruimen. De socialist Fortuyn heeft nog het woord gevoerd en de meeiingisten aangespoord kalm te zijn. Niouwenhuys heeft ook nog gesproken en den wensch uiigedrukt, dat, men voor het einde dezer eeuw, de zegepraal der socialis tische princiepen zal mogen vieien. Men meldt uit Weehen dat, volgens eene depeche uit Cettinje, aan de Neue Freie Presse gezonden, er eemgp honderdtallen turkken, op 2 juli. gewapend over de grens rivier van I-ara zijn gekomen, om alles te verwoesten ert te verbranden. Zij betrokken hierbij de versterkte punten en namen twee monteuegrijusche officiers gevangen. Om 5ure'savonds, zijn de indringers dooi de Jlontenegrijnenaangevallen en verdreven, na een b oediggevecht, die verscheidene uren duurde. Hel is niet alleenlijk de liberale partij die angstvol naar de loekomst uilziet en zich afvraagt aan welke buitensporigheden aan welke misbruiken van macht, aan welke aanslagen tegen onze Staatsinstel lingen, de klerikale meerderheid onzer Wetgevende Kamers zal zich plichtig maken. Het hoofd van het ministerie, de aan- leiders dier meerderheid, is zelf veront rust en bevreesd wanneer hij de zoo bui tengewone getalsterkte der leden van de rechterzijde gadeslaal, en in acht neemt, dal de nieuw gekozen bijna al tot de ui- tramontaansche fractie behooren en niet anders zijn dan de slaafsche uitvoerders van alle willen en grillen onzer bisschop pen. 't Zijn zij die van het ministerie zullen eischen, dat het een wetsontwerp neder- legge over de splitsing der kerkhoven, in gewijde aarde en hoek der verdoem den, daar hun fanatism niet le vreden te stellen is mei vervolgingen, tegen de levenden in te spannen, maar ook san be hoefte lijdt de nagedachtenis te bezoede len, van alwie buiten of een weinig in den schoot der kerk leefde. 't Zijn zij die het ministerie zullen dwingen, wat er overblijft van liet lager onderwijs le vernielen en de hand uii te reiken naar de gestichten van middel baar en hooger onderwijs om daar het zelfde werk van ontbinding en vernieti ging aan te vangen. 't Zijn zij die nog het ministerie onver poosd en zonder genade zullen aansporen om een aantal maatregelen, 't zij in het openbaar, 'tzij in het donkere le nemen, die allen voor doel zullen hebben en sa men zullen strekken, om de macht van kerk en kloosters overal uit le breiden en voor immer uit te vestigen. 't Zijn zij die voor hunne zonen, voor hunne neven, voor hunne vriendjes, voor de bloedverwanten hunner vriendjes en hunner kiesmakelaren, benoemingen in de magistratuur zullen afpersen, om zoo langzamerhand al onze rechtbanken met lieden te bevolken, die eerst de belangen hunner moeder de heilige kerk en barer dienaren zullen in betoog houden, en ne vens deze belangen, diegene der burger lijke macht en der wereldlijke lieden voor gering en kinderachtig zullen aanzien. Straffeloos zullen de kloosterlingen na latenschappen mogen binnenpalmen ten nadeele der wettige erfgenamen; de recht banken, vol mei leerlingen der Jesuielen, zullen oogen en ooren sluiten voor zulke rechters kan niemand een kwaad doener zijn zoodra hij 'n driestekker op heeft. Ja, minister Beernaerl weel hetde meerderheid onzer Kamerleden is dooi en door ultramontaanse!) en wacht met ongeduld naar de opening der Kamersom stout en driftig vooruit te treden en haren wil op te dringen. Hij weel het zoo goed, dat hij reeds slechts eenige dagen na de kiezingen, liet weten dat hij voornemens was een wets ontwerp over de vertegenwoordiging der minderheden neder te leggen. Hoe zal dit wetsontwerp luiden? Welke zuil. n de grondslagen zijn waarop deze hervorming zal rusten kleine dorpen, minister Beer- Zal de vertegenwoordiging der minder heden voor de wetgevende Kamers inge voerd worden Zal hij slechls en als proefneming in de gemeenteraden toege past worden Zal hij tot de provinciale raden uitgebreid worden? Men gist; men vermoedt; een stellig antwoord laat zich wachten. Wat er van zij, zal deze hervorming in welke geringe maal zij ook mocht in gevoerd worden, ten voordeele der li berale partij uitvallen. In bijna alle ge meenteraden zullen toch twee of drie li beralen binnendringen en zal er zoo eene oppositie ontstaan, die de stem zal kun nen verheffen om de misbruiken van de macht en de maatregelen, ingegeven door louter partijbelang, te schandvlek1-en en aan de kaak te stellen. Die kleine liberale minderheden zouden meer dan eens de clericalen dwingen zoo niet achteruit te gaan, maar ten minsten met hen af fe rekenen ln bijna ieder gemeentehuis zou één oog in bel zeil kunuen gehouden wor den; zou er controle kunnen plaats heb ben. Vele maatregelen, die in het donke re worden beraamd en weggemoffeld zou den verhinderd worden. De vertegenwoordiging der minderhe den hoe klein de schaal zij waarop zij toegepast wordt zou dus een slag zijn gericht tegen de clericale macht, vooral in de buitengemeenten en Ziedaar het doel van na ert Hij wil de getalsterkte zijner politieke vrienden beteugelen en inkorten waar hij kan De grenzeiooze macht waarover zij beschikken in zes provintiën is hem een doorn in bet oog, en we! met reden. Zullen de ultramontane!) zich zoo laten kortwieken Zullen zij gemoedelijk er in toestemmen dat zij wat overal eenige plaatsen, in Kamers, of in provintie, of gemeenteraden verliezen Zulke lieden zijn daartoe nooit bereid. Zij kennen slechls de kunst om veld le winnen. Ook lalen zij aankondigen in de clericale pers, dal zij het ontwerp van minister Beernaerl veroordeelen en het uit al hun ne krachten zullen bestrijden. Zoo heeft namelijk de Patrie geene rust meer, se dert er spraak is van vertegenwoordiging der minderheden; elke week schrijft zij daarover verscheidene artikels. Het sche mert haar reeds voor de oogen en zij meent eenige liberalen op bet Brugsclie stadhuis le zien binnen dringen, die over al bunnen nieuwsgierigen neus zouden insteken. Minister Beernaerl zal reeds de over tuiging gekregen hebben dal zijn ontwerp, in schijn voorgedragen in gevoel van rechtvaardigheid, in werkelijkheid tot beteugeling zijner le stoute en te ongedul dige vrienden, een doodgeboren is, dat gewurgd wordt door diegene, die gevaar zouden loopen, door zijn optreden hunne plaats leverliezen. De ultramontanen zullen den sl g ont wijken hunne macht zal even groot en stevig blijven als vroeger. Met hen zal minister Beepnaert moeten afrekenen en hunne eischen inwilligen, hoe brutaal, hoe fanatiek, hoe tegenstrijdig zij ook met weten recht zullen wezen, zoo niet.... Ja, minister Beernaert weet het ook. Buigt hij niet voor de ultramontanen, hij zal afgebroken en gedwongen worden de plaats te verlaten, ten voordeele van Woesle en Jacobs. Zoo zal de veldtocht eindigen, die hij ondernomen heeft ten voordeele van de vertegenwoordiging der minderheden. Minister Beernaert zal door de ultra montanen in bet zand geworpen worden, omdat hij tracht hunne vlerken iets ol wat in le koiten. Br. Beiaard. IJperen, den 10 Juli 1888 SCHOOLPENNING. Vorige listen, 54,881-27 Busse van den Monarque 18 94 Zalm 13-30 Stalenboogschutters 8-37 Bronzen hoofd 3-83 Droniaardsgeld van eene pape 1 -06 Toiaal, fr. 54.429-77 Uitgaven tot heden, fr. 50,309-51 Blijft in kas, fr. 4,120-26 Eeaae SoSVIüjke daad. Maandag 1.1. vierden de verschillige vis- schers-maatschappijen op de Kaai, alhier, o.op feest. Prijskampen in visschen gre- pen plaats; zij werden afgewisseld door me nig lief stukje muziek, door een dertigtal liefhebbers, onverbeterlijk uitgevoerd. Eene talrijke^ schaar wandelaars bevonden zich op de Kaai, Kortom, die ganscho wijk was in volle vreugde en kermis. Maar plomp Daar viel eensklaps iets in t water. Een hulpkreet steeg uit de menigte op., Een 13 jarig knaapje/genaamd Ges- quiere, w&s in t water getuimeld, op eene plaats waar het wel 3 meters diepte had. Enkel zijnen moed en zijn hart raadple gende sprong den dienstd jenden politiebe- diende, Pierre De Merlie, ganscu gekleed, den dnnkelmg achterna en redde hem van gewissen dood. Deze loffelijke daad is des te verdienstelijker, daar de redder zelve niet zwemmen kon, en er onder de omstaanders goede zwemmers waren die de redding niet durfden wagen. Onze oprechte gelukwenschen aan den moedigen Do Merlie en wij twijfelen niet of die schoone daad van moed en zelfopoffering zal naar dienste beloond worden. vSdrïiwISjk Over acht dagen riepen wij de schrijvers van 't Nieuwsbladje moed toe. opdat zij niet altijd het sirijdperk ontvluchten zouden moeten. Het schijnt dat zulks ter gepaster ure kwam want in zijn nummer van dienzelfden dag weerlegt het Nieuwsbladje ons schrijven op eene wijze, die van bitter weinig ridderlijkheid en talent'ge tuigt. Wanneer het niet weet hoe spertelen en hui len om iets uit te kramen, dat den schijn heb ben kan van eene wederlegging, dan schrijft het: Het gezeever van de Toekomst n° 26. en verdient geen antwoord 't Is gemakkelijk, maar geen zier ridderlijk Ook hadden wij nooit durven hopen dat de heeren K.lole, T. Pol-Breker en Czulke uapjoq waren. Tot het begaan van een lafheid achten wij hen onbekwaam. Wij vinden ons be drogen en 't spijt ons voor die moedigehee- DE TOEKOMST >i<

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1