VERSGH1LL1G NIEUWS. ren. Hadden wij zulks kunnen voorzien, wij hadden hei,oprecht gesproken, zoover niet laten komen en 't Nieuwsbladje niet zoo zeer in 't nauw gebracht, dat het niets meer te antwoor den wist. 't Is ons wezentlijk leed voor 't beestje en kenden wij ergens den eenen of anderen neili- gen, patroon tegen de moedeloosheid, wij zou den de ATzei«iosWac?schrijvelaars aanraden er eene bedevaart naartoe te ondernemen om door dezens tusschenkomst wat meer moed en karak ter van den Algever af te smeeken én te be komen. Doch wij kennen totnogtoe geen zulke hei ligen en wij zullen ons dus moeten bepalen bij het herhaaldelijk moed toeroepen aan onze heldhaftige tegensprekers, tot dat er eene onder hen gekanoniseerd wordt en als hemel- schen voorspreker dienen kan voor dezen die op t zelfde beentje als zij mank gaan zullen. Moed dus, Nieuwsbladschvi]\ers veel en kloeken moed !Vs>2 oime kathedraal. Over eenige weken riepen wij de aandacht onzer lezers op den toestand van verval, waarin onze prachtige hoofdkerk verkeert. Wij deden zien dat het hoog tijd was naar middelen uit te zien om in den droevigen zakentoestand veran dering te brengen en voegden er zelf bij dat die dringend noodige herstellingen eene bron van werk en dus van winning voor vele onzer stiel doeners worden zou. Doch alles was vruchteloos. Tot heden toe zien wij onze merkwaardige St-Maartenskerk van dag tot dag meer en meer in puinen vallen en de brave heeren die van den kerkfubriekraad deel maken, vinden geen enkelen stuiver om het huis Gods wat te herstellen, '/.ij durven wel een duizend armzalige frankskens in hunne be grooting opschrijven om aan die herstellingen te besteden, doch nooit vinden zij er eenen cent gereed voor in kas. En nogtans wanneer het er op aan komt den eenen of anderen noodlijden de driestekker eene toelage van jaarwedde toe te staan, dan geven zij geld met volle handen. Een onzer vrienden deed ons deze week op merken dat zij die herstellingen enkel blijven uitzetten met het doel, die heel en gansch ten koste van Staat en stad, dat is ten koste der las- tenbetaalders te kunnen leggen. Zij weten wel dat de liberalen verdraagzame (lees goedzakkige) lieden zijn, die men vroeg of laat, overhalen of desnoods wel dwingen zal die werken uit te voeren. Beter nog. Zij denken misschien onzen libe ralen gemeenteraad omver te werpen om dan op het stadhuis op klerikale wijze te kunnen boeren en al het geld der belastingschuldigden aan kerken en kloosters te hangen in plaats van er nuttige openbare werken mede te doen, Gelukkiglijk zijn wij zeker dat dit laatste immer klerikale illusie blijven en nooit eene wezentlijkheid worden zal. in het ijpersche kiezerskorps bestaat de groote meerderheid uit overtuigde liberalen, die hunne zienswijze nooit noch voor geld, noch voor holklinkende beloften ten offer brehgen maar immer en altijd aan de vrijzinnige vlag getrouw blijven en voor haat- dapper strijden zullen. Dus voor het omverwer pen van ons liberaal stadsbestuur valt er niets te vreezen. Dat de liberalen goedzakkig genoeg zijn -zul len om toch ten koste der lastenbetaalders het beloop dier herstellingswerken te dekken, den ken wij ook niet, aihoewel het de schepenen- raad was, die voetstappen stelde om do kerkfa- briekheeren tot het herstellen der in puinen val lende kerk over te halen en te doen besluiten. Zal onze grootsche kathedraal, waarop elke IJperling zoo graag boogt, dan wel wezentlijk veroordeeld zijn om een hoop ruïnen in plaats vaneen merkwaardig gedenkstuk le blijven Wij weten zulks niet, maar wij vreezen er grooteiijks voor, zoolang ten minste als de fa- briekheeren prachtige, uitgestrekte cn welgele gene eigendommen,gelijk het. klooster der Arme Klaren, onopbrengend laten of voor eene niets beduidende som in pacht geven, '/.on het Nieuwsbladje ons niet een handje willen bijsteken om zijne goede vrienden te be wegen toch eindelijk eene kleine som aan de herstelling van onze kathedraal té besteden In geval van ja, zijn wij het er op voorhand dankbaar voor. Afgrijselijke ontdekking te St-Gilles. Eene vrouw in stukken gesneden. Za,terdag, oin li 3/4 ure 's middags, at een werkman der statie van Vilvoorde zijn boterham onder den hangar waar de colis blijvend bureel staan. Een onverdragelijke stank neep hem aan de keel, cn welhaast ondervond hij dat de stank uit een kleinen zwarten koffer kwam. Den werkman verwittigde den statieover ste en met behulp van den onder-chef, bra ken zij den koffer open en ontdekten een lijk. Men vond een romp zonder hoofd en de beenen tot boven de knieën afgesneden. Dez3 lichaamsdelen stonken geweldig. Het parket verwittigd, kwam om 6 u. 32 aan. De koffer werd in een kelder geplaatst. De overblijfselen zijn Zaterdag morgend van Vilvoorde in het St-Jansgasthuis te Brussel aangekomen. Het onderzoek der wetsdoctor? bewees 1 spoedig dat de afgesneden ichaamsdeeien en de romp wel aan hetzelfde lichaam be hoorden. De teekens eener afdrijving, van 5 a 6 - maanden, werden vastgesteld. Vrijdag namiddag te 4 uren, heeft het parket eene huiszoeking gedaan bij .Mevr Modelet, Praagstraat, 5. Zij duurde tot 8 1/2 ure des avonds. Mev. Modelet is Zaterdag morgend aange houden. Zij protesteerde krachtig van hare onschuld. Deze vrouw die reeds vroeger veroordeeld werd tot 3 jaren gevang voor vruchtafdrijving, alsook tot verschillende straffen voor slagen en wonden, beweert niets van de zaak te weten. De getuigen. Na Zaterdag geavondmaald te hebben, is het parket te 9 1/2 ure in het policiebureél van St-Gilles overgegaan tot het onderhobr der getuigen. Zij begonnen met de geburenj/an vrouw Modelet. Daarna werd Masquelier geconfronteerd met den weger der Noorderstatie die de kist ontvangen had, en met den commissióniiariS1 die ze had helpen afzetten. De weger aarzelde Masquelier të herken nen, maar de commissionnaris, "Georges Demaeyer, verzekerde dat hij het was. Masquelier verbleekte, doch bleef looche nen. Te 1 uur 's nachts we- d een aanhoudings mandaad afgeleverd tegen Masquelier we gens vrucht-afdrijving, de dood van den persoon veroorzaakt hebbende. Terzelfder tijd gaven de magistraten een- mandaat voor vrouw Rodelet, beticht van vrucht-afdrijving, vroedvrouw zijnde. De bekentenissen. Tegenover al die verklaringen kon Mas- quelier niet langer blijven loochenen. Zie hier zijne bekentenis. Over acht dagen is eene vrouw yap 30 jaren bij vrouw Modelet gekomen, terrjelf- dertijd als eene andere vrouw die o;p.het punt was te bevallen. Zij is des avonds binnengekomen. Zij bracht den tijd door met breien. Zij was zwanger. Ik weet niet of vrouw Rodelet eene vrucht-afdrijving op haar bewerkte. Nog- tlians in den nacht van Zondag tot Maandag heb ik hooren kermen. Deze vrouw is Maan dag morgend om 9 ure, gestorven. Vrouw Rodelet heeft mij het lijk naar eene zolderkamer doen dragen. -Zij zegde, dat het moest verdwijnen. Het was dan rond 4 uren namiddag:. Ik ben naar de keuken gegaan én heb-erieén mes-genomen van 35. centimeters lang.. Ik heb het lijk op mij.pe... schouders naar de zolderkamer gedragen. Ik ben begonnen met de armen af te. snij den. Ik heb daarna de beenen afgesneden en eindelijk het hoofd. Vrouw Rodelet heeft een tijd lang bij mij gestaan, zij heeft bet hoofd genomen en het in de keuken gedra gen. Ik geloof dat zij het verbrand heeft. Te 7 1/2 ure was alles gedaan. Jk heb de armen en beenen in papier gewikkeld en alles in den zak gestoken. Rond 10 uren 's avonds hen ik niet den zak uitgegaan, vergezeld van vrouw Rode let. Ik heb de Praagstraat gevolgd, door de Fonsnijstraat en heb den zak geworpen in den gang n° 67, waarvan de deur. tegenaan stond. Sedert dien avond, heb ik bemerkt dat de kleederen der vrouw niet meer in huis van vrouw Rodelet waren. Vrouw Rodelet droeg een zwarten korf, als zij met mij is gegaan. Ik weet niet wat hij bevatte. De kist is Woensdag 30 Juni, 's namid dags ten 8 urendoor vrouw Modelet ge kocht. Zoohaast de kistte huis was, ben ik naar de zólder zeegras gaan halen, en een arm vol nemende was ik zoo onthutst, dat ik niet gezien heb dat er papieren tusschen waren. Alles is verder gebeurd zooals de koet sier Loosfeld het verklaard heeft. Ik heb dat alles gedaan, omdat ik bevreesd was van vrouw Rodelet, die veel invloed op mij had.» Zijn verhaal geëindigd, was Masquelier kalmer. Ik ben verlicht, zegde hij. Dan herhaalde hij dat de vroedvrouw meesteres ovor hem was en dat hij deze slechte daad verricht heeft, om te gehoor zamen aan die vrouw. Nieuwe huiszoekingtn Nieuwe huiszoekingen zijn gedaan iu de woning van vrouw Rodelet. Men heeft gevonden eene zilveren naald van 36 tot 40 centimeters lang, waarvan het einde bloedsporen droeg. Het is waarschijn lijk deze naald welke tot de vrucht-afdrij ving gediend heeft. Men heeft ook aangeslagen een bevlekt beddelaken, (wee flaneelen onderrokken, twee vestons, een broek en hemd van Mas quelier. Al deze voorwerpen zijn op de greffie neergelegd. Ds identiteit van het slachtoffer. Mevrouw Lma Beeckman, wonende te Elseiie, Waverschensteenweg, had aan het parket verklaard dat hare nicht Emma-Loui- sa, gezegd Augusta Beeckman, die sedert 6 Ju.bij haar komen wonen was, den 18 vertrokken was, zeggende dat zij bij haren voogd ging, te Avelghem, nabij Kortrijk; sedert had zij vernomen dat Emma daar niet geweest was en men niet wist wat er van haar geworden was. Emma Beeckman was bij hare nich komen wonen, komende uit het huis van M. Hofer, schoenhaudelaar, Moeskruidstraat, nr 77, waar zij winkeljuffer was. Het parket gaf M. Rosseel, commissaris dee middenafdeeling last,deze EmmaBeeck- man op te zoeken. M. Hofer bevestigde dat Emma Beeck man den 6 Juni zijn huis verlaten had, onder voorwendsel dat de reuk van het leder haar ziek maakte. Inderdaad,zij klaagde herhaaldelijk ever pijnen in den buik en maakte dikwijls vlek ken op den vloer, wat doet veronderstellen dat men reeds pogingen tot vruchtafdrijving op haar gepleegd had. M-Rosseel vroeg of men de kleederen van Emma Beeckman zou herkennen. Eene winkeldochter, vriendin van Emma herkende inderdaad al de kleedingstukken die in de Denëmarkstraat gevonden waren. De taille was gekocht in een magazijn der Koolmarkstraat, voor 8 fr. 50. De Ongelukkige genoot eene goede faam en niemand verdacht haar een minnaar te hebben. Emma Beeckman was verre van schoon te zijn; haar gelaat was zeer gemeen en haar lichaam eenigszins misvormd, jzooals men kon zien aan de overblijfsels te St-Gilles ge vonden. De romp is verleden Dinsdag morgend te 7 ure op het kerkhof te Evere begraven. Menschenhoofd gevonden. De Koilnischè Zeituug geeft het volgende zonderling telegram. Eupen, 6 Juli. In het Ilertzogenwald, op de duitsch- bé'gischo grens, tusschen Eupen en Malme- dy, ontdekten twee slachters gisteren een blondharigen menschenkop. De beide man nen namen van ontzetting de vlucht. Het parket van Eupen heeft zich, ter onderzoe king dezer zaak, met het belgisch gerecht in verbinding gesteld. Het telegram zegt niet of het een mans- of wel een vrouwenkop is. Zou het soms het vermiste hoofd van de misdaad te St-Gilles niet kunnen zijn Brand in cle hoogeschool van Brns- I nel. Woensdag namiddag werd het .ge- i rucht verspreid dat de hoogeschool van Brussel iu brand stond. Het vuur verklaarde zich rond den middag op dén zolder waar werklieden bezig waren-. Spoedig kwamen van alle kanten depompiers aang'eloopen noch hét vuur verspreidde zich met eene vérschriksnellieid. Er heerschte een nog al geweldige wind. Ondanks alle pogingen, werd gansch de rechtervleugel, bevattende het laboratorium, i de boekerij en de groote Akademiezaal, op mm dan een uur tijd vernietigd. De studen ten hebben een deel der boeken van de bi bliotheek kunnen redden. De ontleedkundige verzamelingen, de heel- kun ige werktuigen en gansch de linker vleugel werden ge re aEen pompier werd zwaar gekwetst- Om 2 ure waren cle pompiers het vuur meester. Het verlies wordt op 1 millioen franken geschat. De boekerij 'is verzekerd door de Union beige. Hen gelooft niet dat bet overige verzekerd is.: POPERINGHE, den 9 Juli 1886. Het Sladsmuziek van Bergen Frankrijkte Poperinghe. Het groot Verbroederingffeest welk Donder dag laatst door de Philharmonie van Pope ringhe aan het Sladsmuziek van Bergen gegeven werd, is door een allerschoonste weder begun stigd geweest. Om 10 1/2 ure 's morgens worden de Berge- naars door de Philharmonic bij hunne aankomst bij stad ontvangen. MM. Van Merris. oud-volksvertegenwoordi ger. en Dhondt, vrederechter, voorzitter en on der voorzitter onzer Muziekmaatschappij, zijn aldaar de fransche muziek gaan begroeten in den persoon der heeren De la Rocca, vader en zoon. Te 11 ure voerde ons uitmuntend muziek on der het bestier van haren kondigen meester M. Van Elslande, de Marseillaise uit. waarop onmiddelijk door de fransche muziekanten be antwoord werd met het spelen der Braban- connedan stelde de stoet /.ioh in beweging en begaf zich naar het lokaal der Philharmonie, onder den toeloop van eene overgroote menigte. Vóórop marscheerde onze Philharmonisten, nog voorgegaan van hunne schitterende trom melaars en hoornblazers, dan volgde het Ber gens Stadsmuziek, ter wiens eere het feest was ingericht, ledereen was getroffen over de glinsterende uniformen en de zwier ige houding onzer fran sche vrienden. Het zicht des stoets was aller schoonst en maakte eenen goeden indruk op onze inwoners. Langs den weg voerden beurtelings onze bei de muziéken hunne beste pas-redoublés uit. Bij de aankomst in het lokaal werd de eere wijn geschonken en M. Van Merris, stuurde, in name der leden wiens voorzitter hij is, eene warme aanspraak tot de hoofden en leden der uitgenoodigde maatschappij. De achtbare en zeer beminde voorzitter van Bergen nam alsdan het woord en met uitdruk kingen die van liet hert kwamen, bedankte hij de Poperinghenaars, over hun warm en broe derlijk onthaald die zij aan zijne muziekanten deden. Waarop M. Van Merris aankondigde dat de Philharmorne, willende een bijzonder blijk» teeken van achting en toegenegenheid geven aan M. De la Rocca, vader, bestuurder van het con servatoir van Bergen en akademies officier, die in alle omstandigheden openbare bewijzen ge geven heeft van belang dat hij de Philharmonie van Poperinghe toedroeg, hem bij algemeene toejuïchind toteere-lid benoemd heeft. M. De la Rocca, zeer gevleid over het onder- scheidingsbewijs dat hij kwam te ontvangen, bedankte hartelijk de Poperingsche maatschap pij over de eer hem bewezen. Na den broeder kus, overhandigde M. Van Merris, onder de toejuichingen van een talrijk publiek dat zich verdrong in de hovingen der Maatschappij, aan zijnen nieuwen medet.roeder het diploma en de kenteekens van eere-lid der Philharmonie, Te 3 ure geleidde het Poperinghsch muziek dit van liergen naar de Statie plaats, alwaar de schieting ging plaats hebben. De 500 fr. prijzen, door M. Van Merris té winnen gegeven, werden dapper betwist door 200 schotters, wiens namen wij in een volgend nummer zullen bekend maken. Volgens de ingebruikzijnde tijdstip bij de Philharmonie, ving men ten 7 ure stipt met hel concert aan. De Philharmonie opende het met de Marseil laise en een ander stuk dat veel toejuichingen ontving, waarna het muziek van liergen het kiosk beklom. In de bijzonderheden treden van dit concert door deze heeren artiesten zou ons verre buiten onze hier beschikbare ruimte brengen Het zal hier dus genoeg zijn te zeggen dat het liergen- sche muziek zijde oude kunsffaam weerdiglijk heeft staande gehouden, om in die weinige woorden hem al den lof toe te zwaaien dat het zoo wel verdiend heeft. Voegen wij er nogtans bij dat dit uitmuntend muziekkorps, met zooveel kunde als ijver en toegedaanlieid bestierd door den heer De la Rocca, zoon, in zijne rangen niet aileen goede muziekanten telt, die ons eene puike uitvoering lieten hooren voorwat juistheid en kleur betreft, maar nog merkwaardige solisten bezit. Ook sturen wij onze gélukwenschingen aan MM. E. Dupuis, A Hemsen en A. Louage toe. De eerste bekwam een welverdiend sukces met zijne variatie voor kleine fluitpleut, il pleut, Bergère van A. Genin, en de uit voering der cavatine op Lucrèce de Borgia verwierfvoor de twee laatsten warme toejuichin gen. Bij hei eindigen van het concert zijn de hee ren voorzitter en onder voorzitter der Philhar monie op de estrade geklommen om hunne gelukwenschingen te brengen aan den heer muziekoverste van Bergen alsook aan zijne artiesten en overhandigden aan M. Dela Rocca, zoon, een zilververgulde eeremetaal, groot mo duul als aandepken van het bezoek gedaan der muziekmaatschappij van Bergen aan den Phil- harmonieken kring van Poperinghe. Ten was nog geen 10 ure en de zaal was reeds opgepropt van dansers, die maar het tee ken afwachteden om eens geestig te huppelen. Het bal. te 10 ure begonnen heeft vrij iaat in den nacht geduurd De grootste levendigheid heeft gedurend geheel het feest niet opgehouden te heerschen en wij twijfelen niet of de Berge- naars zullen hun goed onthaal alhier genoten, lang onthouden. Wat ons betreft, wij zeggen hun niet vaarwel, maar tot, weder ziens Becelare. Hoe rijmt men dat te saam ('1* Vervolg.) 1. Voor dezen ten tijde van onze vrien den was onze gemeente bestierd door de mannen van het volk gekozen. Nu bemoeit hem zich iedereen met onze zaken; de pauw durft niets doen zonder den adjudant te spreken; gelijk dezen laatsten zegt moet het zijn en anders niet. Prins Karei, den weg- geschupten koster en gebuisden landmeter loopt geheeie dagen rond als eene henne die moet leggen; al de aflairens van de prochie moeten door zijne handen passeeren. 2 Prins Karei, gelijk ue Toekomst over tijd gezeid heel'f, zou willen alle postjes be- kleeden; secretarisnotaris, enz enz. en och heere, waartoe is hij bekwaam tot niets, tot niets. Onze veldwachter Alois is meer geleerd dan hij, en ik zal het bewijzen. j

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2