VRUCHTEN PEKl -GU1NO OPGELOSTE PERU-GUANO van OHLENDORFF A L L E E N E C II T Mengelingen. te velde EN AKKERALLAAM. Nieuwe concessie Groote prijsvermindering Bh Wij deeien aan onze lezers en vooral aan deze aan de Rousbrugge en omstreken hierna, twee artikels mede, welke wij hebben ontmoet bij het doorsnuffelen onzer verzameling van dagbladen. Wij achten deze me- dedeeling geraadzaam, daar zij eens te meer zat doen zien dat de kaloterie van alle bout pijlen maakt als zij maar hulp en steun kan vinden on haren haat en wraak den teugel te vieren, en ook, hoe gemakkelijk zij daartoe mannen in haren gewijden schoot ontvangt, welke zij te voren niet genoeg aan de algëmeene ver achting kon prijs geven. Zonder iets onaangenaams voor den held dezer artikels te willen zeggen, wenschen wij de Rousbrugsche kaloten profi ciat met deze nieuwe aanwinst; de ware en overtuigde liberalen van dat dorp zullen nu immers niet meer moeten blozen bij het zedepreken van Pie re. Red. Crombeke. Rouwklacht uitgesproken door den gemeente-onderwijzer van Haringhe, bij de ter aardbestelling van den betreurden Désiré Dehollander, te Crombeke, den 4" April 1882, Wij laten hieronder een uittreksel vol gen, uit de zeer katholieke Gazette van Bruggehoe den strooien man Piere op den hekel gedragen wordt door de uit spraak van de hierbovenstaande lijkrede. Uit Crombeke. Een van 't opperste banske Tarwe 11,000 19-75 10.300 19-75 Rogge 2,200: 15-25 2,200 15-25 Haver 700' 17-75 600 18-25 Erweten 000 00 00 000 00-00 Boontjes 000! 00-00 000 00-00 Aardap. 7,000! 6 00 3,000 6-50 Boter 19,150 250-00 16.4UÜ 255-00 OPENBARE VERKOOPINO - te ZONNEBEKE, (wijk Broodseinde), ter hofstede, aldaar gebruikt door Fhancis SA- MYN-ROBAEYS, van Talrijke ladingen van de schoonste kwaliteiten zijn reeds van de eilanden aangekomen, en gedeeltelijk nog in lossing. ANGLO—CONTINENTALE (VORM. OHLENDGRFFSCHE) GUANO-WERKE Prins Karei en Alois hebben in 1883 hun kiesexarhen gepasseerd, denzelfstendag; zoodus hadden zij op dezelfde vragen te ant woorden. Prins Karei had geheele dagen tijd gehad om hem ie prepareeren, en Alois niet, want hij moest zijnen dienst oppassen. En weet ge wie meest punten bekomen heeft. Prins Karet niet, maar Alois ja. Wat zegt ge nu Becelarenaars, van dat mannetje dat hier zooveel op zijne neuze wilt zetten; hadde het niet beter te Beerst gebleven bij zijne soorte? 3. Mijn lief kaïoentje uit W. schrijft mij eenen brief dat ze zal te Rousselaere zijn; ik vlieg er naartoe met mijne buize op (van de geite), mijne geglaceerde handschoentjes aan (gelijk op het tribunaal) en als ik daarkorae, de depêche ligt gereed dat zij het convooi gemist heeft, en op dat moment was het eerste convooi uit W. nog niet vertrokken. Hoe rijmt men dat te saam 4. In Becelare verbieden de priesters den Catechismus te leeren in de gemeente school, en dat is al wel voor den minister. In vele groote steden zijn het liberalen die het niet willen, onder andere te Antwerpen. Wat doet de minister? Hij verplicht de stad 4 scholen aan te nemen waar de catechismus zal geleerd zijn en dat aan de steê meer dan 50,000 franks zal kosten. Wat katholieken doen is wel, wat liberalen doen is niet wel twee maten en twee gewichten. En de kalo- t.en zouden moeten beschaamd staan tot achter hunne ooren van te verbieden wat iedereen voor een goed werk aanziet; schis- matieken zijn het. in plaats van katholieken, zij hebben hun geloove afgezworen, zij ver volgen den godsdienst 5. In twee herbergen is er kermisse, de eene iibernal de andere katholiek. Op het slag van de ure van politie gaat zij in de liberale herberg, waar men nooit lang ver blijft, en men zendt u het volk weg. In de katholieke laat men de menschen drinken tot 's nuchtens. Hij zou al beter doen van de menschen weg te zenden uit herbergen waar van dat de moeders geheel miskontent zijn, omdat hunne mans of zoons er geheele nach ten verblijven. Wie heeft er den Zondag van Reutelom- megang 's nuchtens ten 4 ure te huis geko men dan? Antwoordt ne keer, pauw, gij moet het weten. Daar ik te veel werk hebbe in het hooi, kan ik van deze week maar eenen korten artikel opstellen, voor /ondage wat meer snuif en het tweede vervolg van Hoe rijmt men dat te saam Nota.. Intusschen, Becelaernaars, ver beet mij niet. en zendt mij maar al hei nieuws vab de stréke; ik zal de kalotjes eens aan alle inwoners kenbaar maken, als zij alzoo veorf op hunnen poot spelen. Het is niet ge- permetteert voor vreemdelingen van zoo mei de menschen den zot te houden. Wie leeft en is nog met dood dat xij zien dat ze later ook welvaren. Zou hetgeene straffe zijn wat aan eenen kaloten raadsheer is voorgevallen? De majoor en den adjudant spreken nog al geerne van straften en be proevingen. Peist. op mij, liberalen, en hoe eerder hoe liever; gij moet het ijzer smeden binst dat het warm is. Als er iets bijzonders is, eenige woordjes is genoeg, ik zal het al lichte ver staan, en ik zal ook aan mijne beloften niet te kort blijven. Voor dé liberalen van de streke ben ik bereid alles te doen wat mogelijk is. Verstaan hé gij kent mijn adres. Mijnheer en, Heden roept ons weêr het noodlot, en, in diepe rouw gedompeld, gebiedt het ons den droevigsten der plichten te vervullen Af scheid te nemen van eenen vriend, die steeds de algemeene achting waardig is geweest; die alleen de wreede, de onverbid delijke dood treffen durft. Maar helaasWaar vliegen mijne ver dwaalde zinnenWij, aanbidders van het Goddelijk geschenk, de vrijheid n, zijn ge komen om een openbaar protest aan te tee kenen tegen den hoon, den smaad, de oneer hem aangedaan, tegen de schandigste ver volgingen, welke hij van de geesten der duisternis, de verkrachters der waarheid, heeft moeten doorstaan. Christus, Hij die de zoete leer van broe derliefde en verdraagzaamheid door zijn voorbeeld ons heeft nagelaten, is onder den wrok des hoogmoeds gevallen. Gij, Désiré Dehollander. gij, die deze zoete leer, troost des harten, verkwikkend balsem der bedruk ten, met nauwgezetheid naleefdet, gij zijt gevallen onder de snoodste wreedheden, tegen u gepleegd, door die mannen, welke zich in hunne verwaandheid, dienaars, dis cipelen van den Zoon van den levenden God noemen durvtn. Ja, vriend, gij zijt gevallen; de gierende raven hebben het aas, waarop zij zoo lang hebben gem ktzij hebben eene teedere vrouw weduwe gemaakt rnet acht arme weezer, die hunne magere handjes uitsteken ora een stukje brood, dat die ontaarden nog weigeren. Oh <s zonen van Alva», (moordenaar) gij verslindt een kostelijke prooi, geen tijger verslond ooit heerlijker. Maar stellig zult gij u nooit over deze zegepraal beroemen kun nen zij doet eenen grooten stap naar uwen ondergang. Het schijnt dat die zoogezegde verspreiders der lieve zedenleer bemindt, uwe naasten als u zei ven Désiré Dehollander uitverko ren hadden om tegen hem al hunne driften uit te werken. Van 't oogenblik dat bij het maatschappelijk leven binnen trad, moest hij tegen hen worstelen met eenen moed, eigen aan zijn karakter. Maar met de toepassing der laatste wet op het lager onderwijs, zijn de geweldenarijen tegen hem ten toppunt gestegen; de pen valt veel te flauw om ze af te schilderen. Dan, als dartzou die dienaar der Godde lijke zedenleer het bekoopen Hoe die we- derspannige, zoo noemt de geestelijkheid den vrijheidsminnenden mensch,zal nu nog zijn hoofd uitwerken, hij zal zijne kin- ders, kostelijke schat, der ouders aan de gemeenteschool toevertrouwen Hij wil ze naast het lichamelijk voedsèl, dat, des geestes schenken Hij wil ze aan ons geest- verstompend onderwijs niet slachtofferen Ah! dat zal hij gruwel! betalen met den dood. En ziet ze aan gang: - Eerst onttrekken zij al zijne klanten; zij schilderen zijn huis. af als eenen modderpoel, waar de kloekste borsten moeten sterven. Dan verjagen zij hem uit zijne woon als eenen roofvogel uit zijn nest. En hoe, een menschlievend hart durft hem een nieuw dak schenken 1 dat talrijk huisgezin zal onder den. blauwen hemel niet moeten vernachten! Dat. kan niet uitgestaan worden door die wraakzuchtiger*. Nieuwe wreedheden, nu va'len zij op zijn vijftienjarig meisje Een liefdadig beer, die haar in zijn huis bad genomen, ontvangt de lasterendste brieven, waarbij hem gevraagd wordt haar uit zijn huis te verbannen. Zij deele 's vaders lot en versterke de kranke leden door geen goed voedsel: Zij zou later hare lieve ouders kun nen helpen En eindelijk, geheel afgemat, strekt zich de martelaar op zijn sterfbed uit. Daar door staat hij de laatste maar de hevigste kwel lingen- Zelfs schamen zij zich met valsche brieven te tonen, die zij zeggen geteekend door zijnen eigenaar, en waarbij het hem to gestaan wordt zijne kinders der gemeen teschool te onttrekken. Maar alles te ver geefs; de vrome man blijft zoo vast beraden dat hij, van spraak beroofd, op de vraag zult. gij uwe kinders naar de katholieke school zenden met liet hoofd nog ant woord door een ontkennend teeken. Désiré, gij zijt sterk gebleven, gij hebt volhard tot het einde toe; do bekoring heeft u niet overwonnen; da1 is handelen naar het j woord van Christus. Wij brengen hulde aan uwe standvastigheid. Gij ten minste, zijt een waar toonbeeld van wilskracht en recht schapenheid. Dat de burger zijne ware broeders leére kennen. Dat hij de schaar volksvrienden aanzie, in wier naam ik hier deze rouwklachten uitgalm en het voorbeeld van den diep betreurden afgestorvene na- volge. Te zeer beproefde vrouw en kinderen, uw lot is te zwaar om dragen mochten wij een deel er van op onze schouders tasten en uwe smarten leenigen. Waarde Désiré, de wreedheid heeft uwen levensdraad afgesneden; de Goddelijke ge rechtigheid zal ook hare beurt hebben. De dwingelandij moge wet en recht bekra' hien, zich slachtoffers maken, toch zullen wij uwe voetpaden volgen en tegen baar vechten tot den dood voor vrijheid, vorst en vaderland. Martelaar der oprechtheid, ontvang onze hulde, draag ze aan God op, en wij zeggen u: Betreurde Vriend, Vaarwel. Kent gij Piere niet? 't Ware wonder, want roste Kier of Pier Alleweter van Ha ringhe is wijdvermaard om zijne uitstekende bekwaamheden, bijzonder in zaken van Ca techismus, waarin hij zoo door en door ge leerd is, dat hij eens staande hield: Paus Gregorius Vil had in de twaalfde eeuw de biecht uitgevonden Dat staat zeker in den Catechismus van luü fr., waarvan Piere een ijverige leeraar, neen....lief hebber is. Nu, Piere onderscheidt zich in alle omstan digheden; met vastenavond kon men hem aan zijnen deftigen stap onder de maskers herkennen; daar volgde hij een plakkaart, getiteld «.Internationale»en de bus scho ten zonder God», 't is waar, dat hij daar zonder masker mocht loopen, want hij was er op zijne piaats. Daarbij was hij er in ge zelschap van tine kerels: o.a. zijn patroon, die zien met den naatn van geus vereerd gelooft, discipel van Epicure, zoo hij zegt, en die gelijk Hendrik V lil ne refuse ja mais un homme a sa haute, ni une femme a sa passion Eenige dagen geleden stierf te Rousbrug ge een lid van 't geuzenkomiteit; de man had reeds vroeger zijn ontslag gegeven en ge- lukkiglijk de laatste geestelijke hulp genoten. Piere had wei geerne zijtt machtig woord laten galmen maar de heethoofden oor deelden dat zijn stuk op een christen graf wat hard zou klinken,en hij tnoest het woord laten aan eenen anderen schoolvos, die wat meer vernis aan de pil kon strijken, en ('t is nog al kurieus) daar onder het dak der kers den overledene kwam loven om zijnen op stand tegen de geestelijke overheid, waaraan hij zich onderworpen had. Dat zijn van die zoutelooze dwaasheden, voor eenen officiëe- len schoolmeester alleen begrijpelijk. Piere dacht: uitgesteld is niet kwijtge scholden, en 's anderendaags kwam hij naar Crombeke met de Ware Volksvrienden.» 't Schijnt dat die mannen jacht maakten op de burgerlijke begraving van eenen ongeluk- kigen verdwaalde, en toch schoten ze mis: De man werd christelijk begraven. Piere's volksliefde moest nogthans uitbersten, en dit wel in eene soort van Rouwklacht door het opperhootd der bende in zijne handen gefutseld, want heel de klucht riekt naar justiciëinkt.Ware 't stuk zoo goddeloos niet, 'k zou eens toonen, welke zedeieer de nieu- «erwetsche meesters leeren, de lezer zal er over oordeelen naar de kleine staaltjes welke met de tang uit den hoop g-eraapt zijn .- Nauwelijks is Piere vier rekeri ver of «zijne verdwaalde zinnen vliegen 1 Die aanbidders van het goddelijk geschenk de vrijheid zijn gekomen om een protest te teekenen tegen den hoon, enz. hem aange daan Dat gelijkt aan een proces verbaal als twee druppels water. Verschiet niet, lezer, ge zult er wel fijnere in die klacht vinden: De priesters, die zoo even hettroos- telijke: Rust in vredegezongen hadden,zijn •1 geesten der duisternisverkrachters der waarheidgierende raventijgerson taarden, zonen van Alva, moot denaars, wraakzuchtigenzij noemen zich in hun ne verwaandheid discipels van den zoon van den levenden God Opstaan tegen de H. Kerk is met nauw gezetheid de, leer van Christus volgenis sterk blijven, is aan de bekoring weder- staan, is als martelaar der oprechtheid vallen.Ten s'otte roept Piere «de godde lijke gerechtigneid over die dwingelanden en vraagt dat die martelaar zijne hulde aan God, zou opdragen. Ja Piere, Caïn droeg ook eene offerande aan God op. Hoor, Piere, toen ik uwe schandige brab beltaal onder de oogen kreeg, kon ik nie^ laten te zuchten: Heere, vergeef het hem, want hij wist niet wat hij zei Een die Piere kent. Hé; ik wildt, dat ik ten tijde van Adam en Eva geleefd had, klonk de verzuchting van iemand die er zeer vermoeid uitzag. Waarom dat was de wedervraag. Omdat ik dan niet zoo onverdragelijk ge kweld zou worden door al dat pochen en bluften van de lieden op hunne voorouders. Een heer wel gekleed, biedt een valsch bank briefje bij eenen wisselaar aan. Maar het briefje is valsch, zegt de wisse laar. De heer lacht, opent zijne portefeuille eu neemt een ander. Daar is een goed. zegt hij, vervolgens al lachende voegt hij er bij Men mag altijd ne keer proberen, nief waar LJPEKEN 3 Juli. 10 Juli. GRANEN enz. verkochtte kwantiteit middenprijs p RW kilo. verko chtle kwan tJteii iDiddenprij» p. 100 kilo. Kantoor van den Notaris DEGKYSE, te BECELAERE. DIJSSENDAG 20 JULI 1886, om twee ure namiddag, Met tijd van betaling, mits borg, voor de koopen boven de 10 fr. betaalbaar ten kantoore van genoemden Notaris Degrysete Becelaere. I'rij» grbaseerd opofflcicelc analyse. OUiciëcIc vergoeding voor »t«eucn. Ouder controle der landbonw-stntiën van den Miaat. Ci K WiinnORGB (i li II A t. 11- E 7 stikstof. 10 in water oplosbaar phosphoorzutir, 2 potasch. fr. tl.» per 1 Off kilos te Antwerpen genomen voor de landbouwers tegen contant VOORTVERKOQPERS GENIETEN RABAT indien de balen als volgt geteekend en gezegeld zijn. en wel de hoorn van overvloed in toode kleur. DISSOUS 7X10 ERQSM! SOCIKTK ANONYME AG EN CE 1) AN VERS Ultalnitende Imporfenrru van df Pcrn-Cnano in België Holland, enz. met machtiging d«r regering van Chili. Antwerpen, Juni 1886, 8, Pruinenstraat, 8.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 3