Gazette van 't arrondissement ÏJperen POLITIEKE BERICHTEN. STADSNIEUWS. Nr 30c 25e Jaar. Policial» 25» Juli 1886. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws, t'erschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. füerikale eerbied voor de fondatiën. Afschaffing van scholen. Bareel Dlxmadestmat, IS. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMED t5 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-10 !ajaar« veer de stad fr. 4-50 Toor geheel B*I|tc. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. ÏO centiemen het nummer. Men schrijft in op al de postbureelen. Men mag de kiezingen in Engeland als geëindigd aanzien. Op G70 zetels, zijn er reeds in 667 voorzien. Zijn gekozen 316 conservateurs, 76 liberalen-dissidenten, 190 liberalen gladstonisten, 84 parnellisten. Twee der drie zetels zullen nog bezet wor den door parnellisten en een door een glad- stonist. Zoodat de Kamer definitief zal samenge steld zijn uit316 conservateurs, 76 libera len-dissidenten, 191 liberalen gladstonisten en 86 parnellisten. De conservateurs en liberale dissidenten vereenigd, bebben dus op de voorstaanders van de home rule (gladstonisten en parnel listen) eene meerderheid van 114 stemmen. Zoodat het ontwerp van M. Gladstone in de Kamer met eene meerderheid van 30 stem men verworpen, nu 114 stemmen tegen zich heeft. Integendeel, den dag dat de liberale par tij zich wederom wil vereenigen, zal de con servatieve partij 36 stemmen meerderheid hebben. De markies de Salisbury zal onmiddelijk naar Engeland terug keeren en opnieuw eerste minister worden. Het schijnt zeker dat de markies Harting- ton geen ambt in het nieuw ministerie zal willen aanvaarden. Gisteren namiddag heeft er te Londen een ministerraad plaats gehad. De ministers zijn gedurende 1 uur 20 minuten in zitting gebleven. Na den ministerraad heeft M. Gladstone aan de koningin de boodschap gezonden, om haar aan te kondigen dat hij en zijne colle- gas hun ontslag geven. Het gerucht eener omwenteling in Mexi- ko bevestigd zich. De beweging in het Noor den van Mexiko op Rio-Grande begonnen. De opstandelingen zouden zich van de stad Aguaieguas meester hebben gemaakt. Vijf inwoners zijn gedood, zij begeven zich naar Nuevo-Leon. De pastoor van Guastamereli, (meldt men uit Lonecano,) Nicolaï is door een pistool schot gedood aan het altaar. De moordenaar is een genaamd Caldore, die het slachtoffer verdacht in schuldige betrekking te staau met zijne vrouw. Ter gelegenheid van de vernieti ging onzer openbare scholen, be spreekt de Meuse een koninklijk be sluit, dat toont hoe de ministers en de klerikalen den wil der stichters eerbiedigen, wannier .leze aan de gemeentescholen gunstig is. Dat besluit verscheen in het Staats blad van 8 Juli laatst. Het machtigt het gemeentebestuur van Gheluwe om een deel der stichting Wouters aan de burgerlijke Godshuizen voor 240 fr. in pacht te geven en om kos teloos al de meubelen der voormalige gemeenteschool ter beschikking der katholieke onderwijzeressen te stel len. Om te kunnen nagaan hoe schan- d g dat besluit is, moet men de ge schiedenis der stichting Wouters kennen. Bij akt van den notaris Delefortrie, gevestigd te Gheluwe, schonken, op 21 Mei 1839, de heeren Wouters en deelgenooten aan het Bureel van Weldaad van Gheluwe een huis met aanhoorigheden, ten gebruike van gemeenteschooldaarenboven schonken de heeren Wouters en De- blauwere aan 't zelfde Bureel van Weldaad ook een tweede gebouw, aan 't eerste houdende, dat bestond uit ruime werkplaatsen en klassen, zoowei voor het werk en het onder richt der armen op de werkdagen als voor het houden eener Zondag school, open aan al de dorpbewoners. Een koninklijk besluit van 26 De cember 1880 vertrouwde het beheer der stichting Wouters aan het ge meentebestuur van Gheluwe toe. Dat besluit herinnerde de haaide omstandigheden. aange- Men ziet hoe het gemeentebestuur het beheer dier goede- ^van Gheluwe ren verstaat. Na gemachtigd te zijn geweest om de gemeenteschool, die in de gebou wen der stichting Wouters ingericht was, af te schatten, verzoekt het de machtiging om die gebouwen aan de burgerlijke Godshuizen te verpach ten en om al de meubelen der schooi aan de katholieke onderwijzeresjes te geven, en de lieer Thonissen krijscht dikke tranen op het lot dier school, maar staat dat alles toch toe. Waar is nu dien eerbied voor den wil der stichters waarmede onze kle rikale ambtgenooten zoodanig boften en stoften, toen de heer Bara, de rechten van wettige erfgenamen, die in de armoede verkeerden, eerbiedi gende, aan een klooster of eene gees telijke instelling verbood de giften te aan veerden van ongelukkige zieken, welke door zekere erfenis-inpalmers lastig gevallen en uitgepluimd ge weest waren De wil der stichters! wie bekreunt er zich om wanneer het 't onderwijs geldt De termen van den akt van 21 Mei 1839 zijn nochtans uitdrukkelijk; het huis is ten gebruike van gemeente school. En de gemeente Gheluwe, die het gegeven goed bestuurt, werd ge machtigd die gemeenteschool af te schaffenl Het aanhoudende gebouw moet dienen het zijn nogeens de ia-men van den akt voor armeschool op de werkdagen en Zondag-ichoG voor al de bewoners van het dorp; en men machtigt de gemeente Gheluwe om die gebouwen, die uitgestrekt zijn moeten,voor de nietige som van 240 franks te verhuren Zoo is het dat de heeren klerikalen den wil der stichters eerbiedigen. De heeren Wouters en Deblauwere wilden aan de Gheluwnaars eene foede opvoeding en een degelijk on- erwijs verzekeren; zij hebben eene gemeenteschool voor de opleiding der kinderen, eene volwassenenschool voor de armen van hel dorp en eene Zondagschool voor allen zonder on derscheid gesticht en tot stand ge bracht. Verheven, vruchtbaar en heilrijk gedachtDe stichters hielden er aan dat allen in de gemeente van onschat bare weldaden van het onderwijs genot hadden. Zij hadden alles voor zien, alles, uitgenomen de handelwijs van krijscher Thonissen. Die gebouwen zijn ontegenspreke lijk van de bestemming, waartoe de gevers ze beschikt hadden, afgekeerd en dezes wil is met eene vermeten stoutheid miskend geweest. Het is een echt schandaal. Nooit was er een minister, die met meer roekeloosheid de wetten der recht- veerdigheid geschonden heeft en wij hopen dat men ten minste wel eenige lü&üiien vinden zal, die in de Kamer tegen dat schandig misbruik van 't hooger bestuur krachtdadig de stem verheffen zullen. Ongelukkiglijk zullen er 98 kleri kale stemmen zijn om dat bezwaar uit te dooven, en om te verklaren dat de oneerlijkheid en de onrechtveer- digheid eerlijkheid en rechtveerdig- heid worden zoohaast zij aan de kerk voordeel aanbrengen of baren haat en hare wraakzucht voldoening schenken kunnen. Zou het spel op nieuw beginnen De kiezingen zijn voorbij, de klerikale meer derheid is versterkt, zal M. Thonissen nu weder al weenende, overgaan tol de af schaffing der ofiicieelen gemeentescholen Hel is te veronderstellen, naar wal wij in den Moniteur van gisteren vinden. De volgende gemeenten zijn toegelaten hunne eenige gemeenteschool af te schaf fen Autryve, Beveren-bij-Rouselaere, Coolscamp, Ousselgtsem, Schattin, Sl- Denijs-Westrem, Offagne en Sorinnes. De aangenomene scholen die dezeofïiei- eele scholen vervangen, tellen 10 niet ge diplomeerde onderwijzers of onderwijze ressen en 7 ondewijzers of onderwijzeres sen, die van het diploom ontslagen zijn of er een volgens art. 9 der wet hebben be komen. De reden is, zooals altijd, dat de offici- eele .scholen weinig leerlingen telden. Men tent den truk der klerikalen de geestelijkheid geholpen door de wereldlij ke overheid, weet het derwijze te schik ken, dat de gemeentescholen ontvolkt worden en men vraagtdan hunne afschaf fing, Het is niet moeilijker als dat. Wij weten niet of het waar is, maar een blad meldt dat M. Thonissen de afschaf fing van 32 scholen den Koning bad onder worpen en Z. M. er maar acht heeft wil len onderteekenen en, voegt bet 'olad er bii, men zal geene andere meer aanbieden. IJperen, den 24 Juli 1886. Dc klerikalen en liet voorwal in onzen Gemeenteraad. Noch Progrès. noch Weekblad, noch Toekomstedie nochtans zoo geerne van de gebeurtenissen, die zoo dichte bij [Jper voo- renvallen, zegt het Nieuwsbl&djesprekende van het betreurenswaardig voorval in onzen Gemeenteraad, en vinden geen woord te spreken, noch te bespreken, in die nochtans zoo belangrijke als onverwachte gebeurtenisse van binnen IJper zelve. Eersten vooral betwijfelen mjzeer.Nieuws- bladje, of die gebeurtenisse wel zoo belangrijk is. hat, in eenen gemeenteraad, al de leden het over een zeker puut niet eens zijn, is eene alle- daagsche gebeurtenis, die zich overal voordoet en die dus noch belangrijk, noch onverwacht heeten kan. Vervolgens hebben wij dat pijnlijk voorval niet besproken, omdat het ontslag geven van 4 Raadsheeren in den huidigen zakentoestand toch geene verandering kan teweegbrengen. De Raad behoudt nog de twee derden zijner leden en niemand, meenen wij, zou hem in die omstan digheid kunnen dwingen tot eene kiezing te doen besluiten. Nochtans hebben wij dat voorval, die scheu ring zeer betreurd en nu nog van langs om meer. Ten eerste omdat alle tweedracht en niet- eensgezindheid eene partij verzwakt en haren val voorbereidt, en ten tweede, omdat elke scheuring aan de tegenpartij stoffe geeft om hare zaken te dóen, om, niet altijd op eene eer lijke wijze, wel is waar, alles in het akeligste donker af te schetsen en het wantrouwen, dat door die scheuring alleen onvermijdelijk bii de bevolking ontstaat, meer en meer voedsel te geven en te doen toenemen. Getuige daarvan de overgroote vreugde waar aan 't Nieuwsbladje zoo luidbundig lucht geeft. Dat alleen zou alle liberalen genoeg zaam zijn moeten om wat water in hunnen wijn te doen en, in plaats van tot tweedracht en scheuring aanleiding te geven, zich allen dicht aaneen te sluiten om aan :t, alles verdringend klerikalism te gemakkelijker te kunnen het hoofd bieden. Een weinig welwillende toegevendheid van alle kanten, dat is 't wat de verschillige scha keeringen van 't liberalism zal eensgezind en machtig houden, bekwaam om al de lage listen der klerikalerij te doen mislukken en de vijan den van vrijheid, licht en vooruitgang immer en altijd in 't zand te doen bijten. Onze Hollandsche sti ijdbroeders hebben de verleden maand eens getoond waartoe het een drachtig strijden in staat is, en tot welken schit terenden zegepraal de eensgzindheid aanleiding geeft; terwijl de verdeeldheid der strijdkrachten in ons ongelukkig België ook reeds,en meer dan eens. getoond heeft welke bcweenlijke uitslagen men door haar bekomt. Dat begrijpen de klerikalen maar -at te wel en daarom jubbelen zij het van vreugde uit bij het zien dat de tweedracht op het punt is bij 't ijpersch liberalism hare intrede te doen Mochten die jubbelkreten alle liberalen zon deronderscheid tot 't bewustzijn hunner plichten brengen en allen zich in dichte gelederen doen aansluiten om den eenigen en gemecnschappe- lijken vijand, het klerikalism, te bevechten en te verpletteren. Dat is het eenige, maar ook het onfaalbare middel, dat ons overblijft. Laat ons hopen dat die eendracht, die dichte aaneen sluiting van al de liberale strijdkrachten op zich niet lang zal laten wachten en dat zij het kadaverachtige liberalism ineens volkon en gezond, sterk en krachtig zal doen opstaan om de verp'eiterendste zegepralen op't klerikalism te behalen tof grooten spijt en innig misnoegen van 't Nieuiesbladje en consoorten. Amen." DE TOEKOMST t-

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1