STADSNIEUWS. VERSCHILL1G NIEUWS. eene mogelijke, ja bijna als eene stellige gebeurtenis aanzien. Zij ligt in het voor uitzicht; binnen eenige maanden kan zij zich verwezen (lij ken. Zal de liberale partij nu eens blijken geven van politieken zin? Zal zij rekening houden van hetgeen er zich morgen kan voordoen Zal zij wachten tot het laatste oogen- blik om zich lot den strijd voor te berei den? op gevaar af van te laat te komen? Zal zij hare gelederen sluiten en paal en perk stellen aan twist en tweespalt, die slechts machtelooshéid en vernedering te weeg brengen. Mochten wij aanhoord worden door onze Brusselsche vrienden Van hen hangt het af dat eene schitte rende zegepraal op de ontbinding volge Brvgsche Beiaart. Voorden paos, a. u. b. Op zekeren morgen vond ik in mij ne brievenbus eenen gesloten brief, waarvan het opschrift mij te denken gaf; zie het hier in zijne eigenaardig heid Mei-rouwkeukenmeid van den heer D' V. du Clause, PARIS. Ik deed onmïddelijk dien raadsel- achtigen brief aan Mevrouw, keu kenmeid» bestellen, maar niet zonder over het nieuws, dat hij mocht aan brengen eenige nieuwsgierigheid te laten blijken. Mevrouw, keuken meid opende den brief in mijn bij wezen, glimlachte en gaf hem mij over; hij bevatte het volgende: Prirstrfltgk jnbbelfe<N»t 107, Hoogeschoolstraal Parus. Mevrouw Wij weten bij ondervinding, hoezeer gij den heiligen stoel genegen zijt, hoe gelukkig gij u achten zult dat uw naam ingeschreven zij op het gedenkboek, dat den heiligen va der, ter gelegenheid van zijn gulden jubbel- feest, zal aangeboden worden; het zal een middel zijn om hem te zeggen, hoezeer gij hem verkleefd zijt en om voor u en uwe faruilje eene bijzondere zegening te ontvan gen. Wij denken ook dat het u aangenaam zijn zal op de hoogte te worden gebracht van de beweging des Werks. De aanmerking op liet inscbrijvingsbulletiju geplaatst zal u too- nen dat wij er aan gedacht hebben. Ontvang, mevrouw, mijne groetenissen. De voorzitter van het Werk, Ondergraaf de Damas. Bij dien brief van den heer onder graaf de Damas waren vijf of zes inschrijvingsbulletijns gevoegd, op- welke men de volgende aanmerking lezen kon: Elke ijveraardie twee lijsten van twintig handteekens inzen den zalheeft recht van gedurende een jaar kosteloos het bulletijn van het Werkte ontvangen. De gelden moeten per postmandaat aan den lieer graaf de Creuznach, schatbewaarder van het Werk. gezon den worden. u Mevrouw, keukenmeid tot wie de twee edelmannen zich gericht had den, is geene bereidwillige ijveraar ster; voor dezen keer heeft de onder vinding van den heer ondergraaf hem bedrogen: Mevrouw, keukenmeid» zal zelfs geen eindje volle lijst aan den heer de Creuznach zenden, noch ha ren naam op het gedenkboek des pauzen ingeschreven hebben en ook niet kosteloos, gedurende een jaar het bulletijn van het Werk ontvan- gen. Maar wat denkt u van die doen wijs? Kent gij iets grover en onbe schaamder terzelfder tijd dan die vraag om geld aan arme meiden, wier ijdeiheid men vleien komt om haar een tiental franks te kunnen afpersen? Eenige onder haar laten zich er heel zeker aan beetnemen en verzenden hare zuurverdiende en moeilijk gespaarde penningen aan len heer de Creuznach; maar het neerendeel, geloof ik gaarne, zijn /an gevoelen dat er andere middelen jestaan om hare genegenheid voor len heiligen stoel te doen blijken ban haren naam op een gedenkboek ,e laten inschrijven. Voor mij, indien ik er toe besloot aan den heer de Creuznach een ze ker sommetje te bestellen, ik zou de onbescheidenheid begaan hem te vragen waartoe het Werk mijn geld doen dienen zal, en ik wed dat de heer de Creuznach mij niet ant woorden zou. Dr V. du Claux. Testament van kardinaal Gruibert. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs heeft een testament gemaakt, waarmede hij een voorbeeld heeft gegeven aan vele rijken, zoowel katholijken als liberalen, die zich met groote plechtigheid doen be graven en uitvaarten doen celebreren, wel ke duizende franken kosten. Het is waar dat de geestelijken daar mede niet te vreden zullen zijn, maar het voorbeeld van eenen kardinaal dient alge meen bekend gemaakt te worden Ik begeer, zegt M. Guibert in zijn tes- tamentgdat mijne begrafenis en lijkdienst met eenvoudigheid worden gedaan, en dat men aan de armen geeft walmen aan deze plechtigheid zou besleden, welke WEINIG NUT aan mijne ziel zaligheid zou bijbrengen. Dat is nu een kardinaal, een kerkvoogd, die zelve zegt dat al die pracht, al dien luister niets bijbrengt aan de ziele zalig heid. Dat elke familie zich dit in het geheu gen prent en als het geval zich voordoet, zij zich bepaalt bij een eenvoudig misken, als zij toch iets willen doen, dat zooveel macht heeft als een groot uitvaart melalle soorten van verbeteringen, voor de ziele zaligheid. Zal het Nieuwsblad je ook dat testa ment bij zijne lezers aanbevelen Wij twijfelen er aan. Veroordeetin,^ vjiit De fW a San der. Wat moeter nu gebeuren melden bur gemeester van Ronse, die zaterdag door het hof van Beroep tot 4 maanden gevang- is veroordeeld Kan die burgemeester zijne bediening behouden? wordt er algemeen gevraagd. Wij hebben nu een Volkvertegenwoor diger voor moord veroordeeld en een bur gemeester, rechter-plaatsvervanger, ver oordeeld om zijnen plicht niet gedaan te hebben. Watzal hetministerie daarmededoen? Wij weten dat M. De Malander een po- lilieke vriend is van het ministerie, even als Vandersmissen, maar volgens ons zou men in dergelijke gevallen alle camera- deries moeten terzijde stellen en zulke burgemeesters hun ontslag doen geven of van rechtswege afzetten. Wat men niet kan doen met Vandersmissen, kan het mini sterie toch doen met M. De Malander. Er zijn lieden die denken dat Minister Devolder aan De Malander genade zal schenken, omdat deze laatste zijne plaats als kandidaat voor de Kamer aan den heer Devolder heeft afgestaan. Zulke bui tensporige gu&st, denken wij, zal de Ko ning niet teekenen, want dan bestonden er geene reden om niet ook genade te verleenen aan De Witte en Anseele. Riezing te Biest. Hen schrijft uit Diest, 25 JuliZiehier den uitslag der provintiale kiezing M.Peters,liberaal,heeft bekomen 648 stemm. M.Van Assche, id., 624 j» H.Cantillion, klerikaal, 608 M.Verreydt. id. 682 De klerikalen zijn gekozen, maar de libe- ra'en hebben nog honderd stemmen gewon nen. IJperen, den 31 Juli 1886. Examen. M. Alfred Vandelanoitte, oud-leerling van het gemeen'.e-collegie onzer stad, komt zijn tweeue examen af ie leggen, voor den jury van Gent, als kandidaat in natuurkunde. Krak, krak. krak Alles is aan 't kraken op of beter in ons stadhuis, zegt 't Nieuwsbladje. Het zedelijk stadhuis, het huis of die t> stadhuismannen, (wat is dat allemaal) die daar, van tijd tot tijd, roDd eene breede )i tafel zitten en zoo wel de belangen van lJper gadeslaan en voorenstaan, en zoo wel overeenkomen, en zoo wei zorgen voor arme menschen, voor publieke werken, voor zieke!? en aloude kloosters en ker- ken, dat huis kraakt en men hoort het kraken en men ziet het begeven. Er vallen steenen uit; de balken plooien. En geen hout, geene materialen meer om het in stand te houden. Met de naaste Liezing, indien de ijper- lingen geene hinders zijn en met een stuiksken het vliegt er. Dat alles schrijft het Nieuwsbladje over van vreugde. Jammer maar. voor 't beestje, dat liet daar dien indien heeft moeten inlasschen en dat zijne blijdschap misschien van te korten duur zal zijn. De IJperlingen zijn zoolang reeds kinders geweest en hebben er hun steeds wel bij bevonden. Waarom zouden zij het, niettegenstaande de beweenlijke scheu ring, die onlangs in onzen gemeenteraad ontstond, niet nog wat blijven? Met geene kinders meer te willen zijn, zouden zij heel onverstandig handelen, er niets bij winnen en stellig er veel bij verliezen. Hoewel 't Nieuwsbladje spottend spreekt van het goed gadeslaan en voorenstaan der openbare belangen moeten de verstandige IJpersche kinders toch wel zien en nog beter in hunne beursen,aan hun gemak voelen dal nergens beter bestuur gevonden wordt. In gansch Vlaanderen, zoo niet in geheel Belgie bestaat niet eene plaats, waar er min ge meentebelastingen geheven worden dan te IJperen. Gaan wij naar Brugge, Kortrijk, Roeselare, Poperingbe overal vinden wij die lasten veel hooger en daarbij betalen de in gezetenen daar soms nog honderd, ja dui zend franks 's jaars aan abonnement boven de reeds gemelde gemeentelasten. Hel abon nement is iets dat te IJperen, God zij dank, nu nog onbekend is, maar dat voorzeker een der eerste geschenkjes van een Surmont's bestuur zijn zou; want alle steden en dor pen, die het geluk genieten door pastoors- slaven beheerd te worden, hebben boven hunne andere lasten nog het abonnement op den hoop toe. En toch zien zij van tijd tot tijd nog hunne andere lasten merkelijk ver- hoogen. Dat willen de IJpersche kinders niet, Nieuwsbladjeen dat zullen zij nooit willen. Wat den arme geldt, Nieuwsbladje, weinig besturen toonen zooveel bezorgdheid voor de verstootelingen van vrouw Fortuin als het ijpersche. Waar zoudt gij eene stad vindén, die voor boven de 20 duizend franks werk doet uitvoeren om aan arbeidloozen bezigheid en brood te verschaffen? En waar is er eene plaats die oudemannenhuizen be zit, waar de ouderlingen en gebrekelijken zoo wel zijn verzorgd, onder opzicht van voedsel, kleederen, huizing en verdere be hoeften Zeg eens, Nieuwsbladje, waar Over de openbare verbeteringswerken in stad en op den buiten uitgevoerd, magen de IJperlingen ook oprecht fier zijn. Bezie eens de schoone steenwegen die langs alle zijden de stad met de minste dorpen, met de nietig ste gehuchten en wijken verbinden. En dan onze sierlijke, effene en gemakkelijke voor landen, ons gezond stadswater, onze mooie en ruime overdekte markt? Spreek eens van de IJperlingen dat alles te ontnemen en zij zullen uw haar kammen, jongen Is dat niet het treffendste bewijs dat zij die werken goedkeuren, er aanhouden en ze niet meer ontberen noch missen kunnen En nochtans zijn er daarvoor geene bijzon dere lasten moeten gelegd worden. Het spaarzaam en talentvol bestuur onzer libe ralen heeft dat alles kunnen uitzweeten.Wijs ons eens zulk eene klerikale administratie, Nieuwsbladje Waarlijk, vriendschap, uw schrijven was een krakend artikel, dat weinig weerklank bij de IJperlingen vinden zal, maar toch veel zal doen overwegen hebben, en wij verzeke ren u stellig dat het besluit, uit die overwe gingen gevloeid, u bitter weinig ten bate en ons nog veel min ten schade strekken zal. Het zal misschien wel de eerste hamersla gen doen geven aan de buis in de naastko- mende kiezing voor uwe patronen beschikt. Dat is 't gene wij u van harte wenschen. Amen. o—» BURGERSTAND Van den 16 tot den 23 Juli 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht2: Vrouwelijk id., 4. Huwelijken Fagel, Maximiliaan, behanger, en Verkarre, Evelina, breister. Sterfgevallen: Allewaert, Francisca,zonder beroep, 82 jaren, ongehuwd, Bollingstraat. Goffyn, Hendrik, meubelmaker, 21 jaren, ongehuwd, Zaalhof. Desmaretz, Nathalia, kantwerkster, 40 jaren, echtgenote van Petrus Talon, Kalverstraat. Percque, Cornelia, zonder beroep, 71 jaren, ongehuwd, St-Jacobstraat. Vansevenani., Alois, 8 jaren, scholier, Meenenstraat. 1* raest, Clementina, dienstmeid, 22 jaren, ongehuwd, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren Manm-lijk geslacht, 2. Vrouwelijk id., 4. Van den 23 tot den 30 Juli 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht4. Vrouwelijk id., 5'. Sterfgevallen. Bartier, Pelagia, zonder beroep, 45 jaren, echtgenote van Levinus LetièrefSt-Jacobs bui ten. Van Eecke, Gustaaf, notaris, 46 jaren, ongehuwd, Kloosterpoort. Mallet, Marie, zonder beroep. 51 jaren, weduwe van Augus- tinus Dewitte, Boterstraat. Leuridan, Karei, zonder beroep. 70 jaren, weduwaar van Amelia Morel, Meenenstraat Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id., 2. Ter gelegenheid der gemeentefeesten, zullen de Bureelen van het Stadhuis om 11 ure geslo ten zijn, den 2, 3, 4, en 5 Augusti. M. Woeste tegen Beernaert! De gele aartsengel gaat eene brochuur tegen de proportionneele vertegenwoordiging uit geven. Hij wil, nu Malou dood is, Beernaert omverwerpen, die op dit stelsel is verzot. Ote-toi de la que je n'y metteWelnu ja, Beernaert zal weidra verdwijnen, maar Woeste noch Jacobs zullen hem vervangen. De eerste letter des naams van den opvolger van Beernaert zal wel Eudore Pirmez wezen. Vereeniging der bisschoppen. Maandag komen de bisschoppen te Mecheiert bijeen onder het voorzitterschap van Mgr Goossens. Men mag zich aan iets nieuws maar niets goeds verwachten. Als de zwarten vergade ren dan is er look in den meersch. Zij zullen aan hunne slaven, de ministers, de noodige bevelen geven; reken er maar op. De misdaad van Sl-Gilles. Het on derzoek der zaak Rodelet duurt voort. De vroedvrouw heeft Donderdag en Vrijdag an dermaal eene langdurige ondervraging on dergaan zij heeft verscheidene uren in het kabinet van den onderzoeksrechter doorge bracht. De wetsgeneesheeren die de lijkschouwing van Mej. Ifrackrnan gedaan en de ingewan den onderzocht hebben, zullen morgen bun verslag bij het parket indienen. De meubelen van vrouw Rodelet zijn Maan dag morgend op de Groote Markt te Brussel verkocht. De geldelijke toestand van Rodelet is wijd van schitterend. De schuld'eiscliers zijn zeer talrijk de verkooping heeft nog niet genoeg opgebracht om allen te betalen, des te meer daar de ontvanger der rechtstreeksche be lastingen, die sedert langen tijd niet meer betaald was, de voorrang heeft met zijne schuldvordering. Het schijnt dat vrouw Rodelet op het punt is eene belangrijke verklaring af te leggen. Hei lijk zou namelijk niet door Masquelfer in stukken gesneden zijn, maar wel door den doctor waarvan reeds zoo dikwijls ge sproken is. Dit zou het gezegde van doctor Stiénon bevestigen, dat de student, die op deze wijze een lijk kan behandelen, zijn exaam met de grootste onderscheiding kan afleggen. Masquelier, deze verklaring der vrouw niet kennende, gaat voort met te beweren dat hij het lijk in stukken sneed. Hij weet echter niet met juistheid te verklaren, hoe de zaak zich heeft toegedragen. De policiecommissaris Crabbe heeft Zon dag morgend eene nieuwe huiszoeking ge daan in de woning der vrouw Rodelet,Praag straat. In eene vogelkooi vond men werk tuigen tot vruchtafdrijving. Zondag nacht, hoorde een douanier te Brussel het gerucht van een lichaam dat in het water viel. Hij liep er naartoe en zaïr eert man in het water sparteldn. Hij reikte hem een persse, maar de man wilde ze niet nemen en verdween onder het water. Het is een genaamde Jacob Vanden Berghe, 58 jaren, vader van 4 kinderen Hij was reeds sedert eenigen tijd zonder werk en zag het oogenblik naderen dat hii aan een spaarboekje van 3200 fr. zou moeten beginnen, en verkoos liever te sterven. Gevolgen der laatste werkstakingen Da sommen welke voor beschadiging aatj de gemeenten gevraagd worden, zijn óver groot; zij beloopen verscheidene miljoenen De meest bedreigde gemeente is Jumet" waar de glasblazerij Baudoux gelegen was' Men vraagt haar de kleinigheid van 4 mil' joen 700,000 fr. H~ Louise Michel en clrij andere anarchis ten zullen in den loop der aanstaande maand terecht staan wegens aanhitsing tot moord in redevoeringen waarin zij de wreedheden te Decazeville verrechtvaardigd hebben Reeds geruimen tijd waren er te Brus sel valsche vijffrankstukken in omloop met de beeltenis van Leopold II, jaartal 1*83 VA* Ï.MO \«II.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2